Ubezpieczenie motocykla od kradzieży

Ubezpieczenie motocykla od kradzieży jest oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach ubezpieczenia AC. W efekcie zakup obowiązkowego OC nie wystarczy, aby skutecznie chronić pojazd przed złodziejami.  Zobacz, co warto wiedzieć o autocasco dla motocykla.

Choć i kradzież samochodu nie przysparza trudności dzisiejszym złodziejom, to jednak motocykle są na nią narażone w znacznie większym stopniu – głównie ze względu na swoje niewielkie gabaryty oraz ograniczony dostęp do zabezpieczeń antykradzieżowych. Ubezpieczenie na wypadek kradzieży motocykla ma zatem nawet większe znaczenie niż w przypadku auta i przełoży się na spokój ducha podczas użytkowania jednośladu.

Jakie ubezpieczenie będzie odpowiednie dla motocyklisty?

Ubezpieczenie OC motocykla, który jest zarejestrowany jest wymagane zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych. Jego brak wiąże się z poważnymi konsekwencjami finansowymi, takimi jak mandat karny, kara za brak OC od UFG oraz konieczność pokrycia wyrządzonych szkód z własnej kieszeni. Zresztą kara od UFG grozi nie tylko kierowcom, którzy wcale nie wykupili ubezpieczenia OC, ale także tym, którzy zapomnieli o zachowaniu jego ciągłości lub też przerwali ją celowo – np. dlatego, że pojazd jest użytkowany tylko przez część roku, a resztę spędza w garażu. Jeśli zapomnisz wykupić obowiązkowe ubezpieczenie w 2022 roku kary za brak ubezpieczenia OC kształtują się na następującym poziomie:

Czas przerwySamochody osoboweSamochody ciężarowe, ciągniki siodłowe i autobusyPozostałe pojazdy (w tym m.in. motocykle)
Do 3 dni1200 zł1810 zł200 zł
Od 4 do 14 dni3010 zł4520 zł500 zł
Powyżej 14 dni6020 zł9030 zł1000 zł

Wyjątek od powyższego stanowią motocykle historyczne lub zabytkowe, których sytuacja wygląda tak samo, jak w przypadku ubezpieczenie samochodu o takim samym statusie. Taki pojazd nie musi być objęty całorocznym OC, ale trzeba pamiętać o zakupie krótkoterminowego ubezpieczenia za każdym razem, gdy wyjeżdżasz nim na drogę – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Właściciel motocykla nie musi inwestować w dodatkowe ubezpieczenia, ale ma taką możliwość, jeśli chce zapewnić sobie szeroki zakres ochrony i wsparcie ubezpieczyciela w każdej sytuacji. Najczęstszym wyborem kierowców jest AC, ale do dyspozycji są również NNW i assistance – w wielu wariantach do wyboru. Decyzja o zakupie dodatkowych produktów ubezpieczeniowych powinna jednak zostać podjęta w zgodzie z własnymi potrzebami oraz zasobnością portfela. Każda taka polisa zwiększa wysokość składki, którą należy zapłacić towarzystwu, ale z drugiej strony może się zwrócić z nawiązką, gdy dojdzie do zdarzenia uprawniającego do wypłaty odszkodowania. A wbrew pozorom, o to wcale nie tak trudno. Tylko w 2020 roku 633 osoby doświadczyły niemiłego uczucia kradzieży motocykla, a trzeba mieć na uwadze, że są to liczby znacząco zaniżone względem standardowego, niecovidowego sezonu motocyklowego.

Jakie wybrać ubezpieczenie od kradzieży motocykla?

Przy zakupie autocasco dla motocykla możesz dowolnie kształtować zakres ochrony ubezpieczeniowej, w zależności od własnych preferencji oraz tego, ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na ten cel. Jeśli zależy Ci na tym, żeby mieć spokojną głowę i móc liczyć na wsparcie ubezpieczyciela w każdej sytuacji, rozważ wybór polisy w formule all risk. Oznacza ona, że towarzystwo odpowiada za wszelkie szkody, które nie są uwzględnione w sekcji z wyłączeniami znajdującej się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W rezultacie masz zapewnioną ochronę nawet w przypadku niecodziennych sytuacji, które nie są ujęte w standardowych umowach ubezpieczeniowych.

Niestety AC w formule all risk zazwyczaj stanowi najdroższą opcję, a nie każdy dysponuje wystarczającym budżetem. Do wyboru są jednak także tańsze, ale nie mniej skuteczne opcje ochrony. Możesz zdecydować się na AC chroniące jedynie przed kradzieżą lub też przed kradzieżą i w momencie uszkodzenia motocykla. Ubezpieczyciele oferują zwykle kilka pakietów o zróżnicowanym zakresie zdarzeń, zatem każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Do Twojej dyspozycji jest również tzw. AC mini, które czasem bywa dodawane do zakupionego OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej) jako gratis. Musisz jednak mieć świadomość tego, że taka polisa chroni motocykl w bardzo ograniczonym zakresie, a tym samym nie zapewni wsparcia przy każdym zdarzeniu, jakie może Ci się przytrafić.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze AC motocykla?

Kupując ubezpieczenie OC motocykla możesz śmiało wybrać najtańszą ofertę. Zgodnie z prawem każda taka polisa zapewnia bowiem ochronę w dokładnie takim samym zakresie – zatem nie ma powodu do przepłacania. Niestety, w przypadku AC takie podejście nie zda egzaminu, gdyż jest to polisa dobrowolna, a towarzystwa mogą dokładnie kształtować zakres oferty. Z tego powodu należy zachować szczególną czujność podczas przeglądania umowy ubezpieczeniowej, zwłaszcza przy następujących kwestiach.

AC a zakres terytorialny

Ochrona ubezpieczeniowa zawsze obowiązuje na terenie Polski, ale czasem również poza nią. Towarzystwo może wyłączyć z niej pewne kraje, które w danym momencie stanowią podwyższone ryzyko ubezpieczeniowe. Obecnie należą do nich m.in. Rosja, Białoruś, Ukraina i Mołdawia.

AC a sposób użytkowania pojazdu

Jeśli motocykl jest używany do profesjonalnego sportu, to na pewno jest intensywniej eksploatowany niż sprzęt przeznaczony do jazdy rekreacyjnej. Może to podnieść cenę AC albo wręcz… uniemożliwić ubezpieczenie motocykla. Dla niektórych towarzystw ubezpieczeniowych będzie to stanowiło za duże ryzyko ubezpieczeniowe.

AC a miejsce parkowania nocą i posiadane zabezpieczenia antykradzieżowe

Ubezpieczyć jednoślad warto, ponieważ kradzież motocykla jest łatwiejsza niż w przypadku samochodów, towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają uwagę na to, w jaki sposób się przed tym chronisz. Towarzystwo może uzależnić sprzedaż polisy od tego, czy uda Ci się zwiększyć bezpieczeństwo jednośladu, np. poprzez zmianę miejsca parkowania nocą lub sposobu unieruchamiania go.

AC a wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela

Każde towarzystwo może dowolnie określać sytuacje, w których nie zapewnia ochrony ubezpieczeniowej. Wszystkie z nich zgadzają się jednak w następującej kwestii: AC nie zadziała, jeśli do szkody doszło z powodu rażącego niedbalstwa właściciela pojazdu lub też wtedy, gdy zostanie spowodowana pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Nie otrzymasz też odszkodowania, jeśli w momencie zdarzenia ubezpieczeniowego pojazd służył do popełnienia przestępstwa.

Ubezpieczenie AC – od czego zależy cena motocykla?

Niezależnie od tego, jaki pojazd mechaniczny zamierzasz objąć ochroną ubezpieczeniową w ramach AC, ostateczna cena zależy od parametrów obiektu polisy i danych jego właściciela. Do najważniejszych czynników, które mogą wpłynąć na cenę ubezpieczenia motocykla (odpowiednio ją podwyższając lub obniżając), należą:

●   wartość motocykla – im więcej jest wart, tym wyższa powinna być suma ubezpieczenia, żeby pokryć ewentualną szkodą lub stratę. To natomiast musi podwyższyć cenę ubezpieczenia autocasco, ponieważ kalkulując ryzyko kradzieży towarzystwa ubezpieczeniowe dostosowują wysokość składki wartości pojazdu;

●   typ motocykla – lekkie motocykle o małym silniku będą tańsze do ubezpieczenia niż duże, sportowe maszyny;

●   wiek pojazdu im starszy motocykl, tym większe prawdopodobieństwo zużycia jego podzespołów, a tym samym awaryjności. Pamiętaj też, że towarzystwa ubezpieczeniowe mogą odmówić sprzedaży polisy AC dla jednośladu powyżej pewnego (zazwyczaj kilkunastoletniego) wieku;

●   informacje o właścicielu – składkę mogą podwyższyć m.in. młody wiek lub niekorzystna historia ubezpieczeniowa. Jej obniżeniu mogą przysłużyć się posiadane zniżki, zwłaszcza te zebrane dzięki bezszkodowej jeździe motocyklem. Zniżki samochodowe czasem są brane pod uwagę w przypadku ubezpieczenia jednośladu, jednak nie jest to normą dla wszystkich towarzystw.

Nie bez znaczenia pozostają również kwestie dotyczące samej umowy. Koszt zakupu AC będzie niższy, jeśli zdecydujesz się np. na następujące opcje:

●   mniejszą liczbę zdarzeń objętych ochroną ubezpieczeniową (np. tylko uszkodzenie, ale już nie w przypadku kradzieży),

●   zmienną sumę ubezpieczenia,

●   naprawę przy użyciu części zamiennych,

●   udział własny w likwidacji szkody (np. na poziomie 10-15%),

●   amortyzację części, czyli pomniejszanie ich wartości w miarę zużycia,

●   franszyzę minimalną oznaczającą dolną granicę odpowiedzialności finansowej, jaką ponosi towarzystwo ubezpieczeniowe – poniżej niej likwidacja szkody jest po Twojej stronie.

Chociaż takie opcje mogą zdecydowanie obniżyć koszt zakupu AC, to jednocześnie sprawiają, że możesz otrzymać niższe odszkodowanie. Warto zatem przemyśleć, co jest dla Ciebie ważniejsze w tym momencie.

Gdzie szukać polisy AC motocykla?

O ile posiadacze samochodów mają do wyboru szeroki wachlarz polis AC, o tyle właściciele jednośladów dysponują znacznie bardziej okrojonymi opcjami, aby ubezpieczyć motocykl od kradzieży. Ma to związek ze stosunkowo wysokim ryzykiem ubezpieczeniowym – kradzież jednośladu często wymaga jedynie przecięcia linki zabezpieczającej, bez konieczności walki ze specjalnymi systemami antykradzieżowymi. Równie bezproblemowe jest rozebranie go na części, usunięcie znaków identyfikacyjnych i sprzedanie, dlatego też skradzione motocykle bardzo rzadko wracają do właścicieli. Mimo wszystko ubezpieczenie AC dla motocykli znajduje się w ofercie kilku ubezpieczycieli, takich jak Benefia, Generali, Proama, Wiener i UNIQA.

Jak porównać wszystkie dostępne oferty i znaleźć najtańsze ubezpieczenie, żeby znaleźć najkorzystniejszą z nich? Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń OC Najtaniej u Agenta. Po wypełnieniu formularza zobaczysz listę różnych propozycji od ubezpieczycieli. Jeśli któraś z nich wyda Ci się interesująca, możesz ją od razu wykupić, korzystając z przycisku “Kup Teraz”. Co najlepsze, wszystkich formalności dopełnisz bez wychodzenia z domu, o dowolnej porze i w bardzo krótkim czasie. W razie potrzeby możesz też zawsze skontaktować się z doradcą, który pomoże Ci wybrać najlepszą z dostępnych ofert.

Ile może Cię kosztować i czy warto pomyśleć o ubezpieczaniu motocykla? Przyjrzyj się naszej przykładowej kalkulacji przygotowanej dla 38-letniego pana Mateusza z Krotoszyna (woj. wielkopolskie), który jeździ Hondą Chopper z 2016 roku (poj. silnika 471 cm³).

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla od kradzieży?
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
1228,00 zł*
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
1319,00 zł*
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
1333,00 zł*
Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla od kradzieży?
Uniqa
1228,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
1319,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
1333,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 14.08.2022 r.

Korzystając z porównania sporządzonego w kalkulatorze Najtaniej u Agenta, pan Mateusz zdecydował się na ubezpieczenie dla motocykla zawierające OC, AC, NNW i assistance. Jakby tego było mało, zapłacił za nie mniej niż za ofertę bez NNW.

Co warto wiedzieć? – czy warto ubezpieczyć motocykl od kradzieży

  1. Każdy zarejestrowany motocykl musi zostać objęty ochroną w ramach OC. Możesz też wykupić dla niego AC, NNW, a nawet assistance, jeśli tylko masz taką potrzebę.
  2. Ochrona w ramach autocasco występuje w kilku wariantach do wyboru.
  3. Przy zakupie AC warto zwrócić uwagę na zakres ochrony Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, gdyż każde towarzystwo ubezpieczeniowe kształtuje ofertę zgodnie z własną polityką wewnętrzną.
  4. Cena autocasco dla motocykla od kradzieży zależy od wielu czynników, m.in. od jego typu i wartości pojazdu, a także od danych właściciela.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie motocykla od kradzieży

  1. Jakie zabezpieczenia antykradzieżowe można zastosować w przypadku motocykla?

    Do wyboru masz m.in. takie rozwiązania, jak łańcuch, blokada silnika, blokada koła lub lokalizatory (np. radiowy lub GPS). Dużą rolę odgrywa również to, w jakim miejscu parkujesz jednoślad nocą. Najlepszym wyjściem jest oczywiście indywidualny garaż, ale i ten wielostanowiskowy lub też zamykane podwórko stanowią lepszą opcję niż parkowanie przy ulicy.
  2. Dlaczego autocasco dla motocykla jest oferowane przez niewiele towarzystw?

    Ma to związek z wysokim ryzykiem ubezpieczeniowym. Zarówno kradzież, jak i rozebranie pojazdu na części nie przysparza trudności, a to oznacza stosunkowo łatwą zdobycz dla złodzieja. Nie oznacza to jednak, że zakup autocasco dla motocykla jest dużym problemem – znajdziesz je w ofercie kilku towarzystw ubezpieczeniowych.
  3. Czy AC motocykla obowiązuje za granicą?

    Tak, jednak niektóre kraje są wyłączone z ochrony ubezpieczeniowej. Koniecznie sprawdź ich listę i zakres ochrony w OWU, żeby nie doznać przykrego rozczarowania w podróży.
Piotr Nowik
[Głosów: 3 Średnia: 5]