Piotr Nowik

Piotr Nowik | 4 października 2022

Zakup samochodu a ubezpieczenie OC

scrolldown OC zakup auta

Każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny w Polsce musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC – w tym nowy lub używany samochód. Za brak polisy OC grożą wysokie kary ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Dowiedz się więcej o kupnie samochodu a OC.

Kupno samochodu a ubezpieczenie OC – Co warto wiedzieć?

 1. Kupując auto z salonu, właściciel ma 30 dni na zarejestrowanie go w wydziale komunikacji.
 2. Po zakupie używanego samochodu, który ma ważne OC, nowy właściciel może korzystać z polisy sprzedającego lub ją wypowiedzieć i wykupić własną.
 3. Polisa OC zbywcy nie przedłuża się automatycznie. Oznacza to, że właściciel samochodu musi dopilnować, żeby najpóźniej w dniu wygaśnięcia umowy podpisać kolejną.
 4. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie robią problemów z ubezpieczeniem samochodu, który nie jest jeszcze zarejestrowany.

Polacy zwykle kupują używane samochody. Warto wiedzieć, że sprzedawca poza umową kupna-sprzedaży, dowodem rejestracyjnym, kartą pojazdu (jeśli została wydana) i kluczykami, musi również przekazać kupującemu polisę OC. Nowy właściciel może z niej korzystać do końca umowy lub wypowiedzieć w dowolnym momencie, a następnie samodzielnie ubezpieczyć auto w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Jakie obowiązki ma sprzedawca i kupujący auto?

Po sprzedaży używanego samochodu, zarówno sprzedawca, jak i kupiec mają pewne obowiązki. Sprzedawca musi powiadomić o zbyciu samochodu:

 • wydział komunikacji w ciągu 30 dni (za brak powiadomienia grozi kara od 200 do 1 000 zł),
 • towarzystwo, w którym pojazd ma wykupione OC, w ciągu 14 dni.

Kupujący, w terminie 30 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży, musi powiadomić starostę o zmianie właściciela pojazdu. Jeśli tego nie zrobi, grozi mu grzywna od 200 do 1 000 zł. Jednak obowiązek poinformowania wydziału komunikacji nie oznacza konieczności jednoczesnego przerejestrowania auta w tym samym terminie. Do niedawna urzędy nie zgadzały się z tym stanowiskiem, ale po stronie kierowców stanął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 7 maja 2020 r. o sygnaturze akt II SA/Sz 229/20.

Jeśli nabywca samochodu chce przerejestrować go na siebie, powinien udać się do wydziału komunikacji wraz z dokumentami:

Na podstawie złożonego wniosku urzędnik od razu wyda tzw. miękki dowód rejestracyjny ważny przez 30 dni. Przez ten czas urząd wyrobi stały dowód rejestracyjny. Łączny koszt przerejestrowania samochodu to 180,50 zł. Chyba, że auto było zarejestrowane wcześniej w tym samym powiecie – wtedy nie wyrabia się nowych tablic i opłaty zmniejszają się do 81 zł.

Uwaga – nowy właściciel samochodu nie ma obowiązku stawić się w wydziale komunikacji osobiście. Może wysłać w swoim imieniu pełnomocnika, który załatwi wszystkie formalności. Musi jedynie pamiętać o sporządzeniu upoważnienia do rejestracji pojazdu, które kosztuje 17 zł.

Jak ubezpieczyć używany samochód po zakupie?

Polisa OC przypisana jest do pojazdu, a nie do jego właściciela. W efekcie sprzedawca ma obowiązek przekazać nabywcy dotychczasowe ubezpieczenie samochoduwyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert. ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Nie oznacza to, że nowy właściciel auta jest zmuszony utrzymać polisę OC do końca trwania umowy. Nabywca ma dwie możliwości:

 • kontynuować OC zbywcy,
 • zrezygnować z OC zbywcy i wykupić polisę samodzielnie.

Kontynuując polisę, trzeba się liczyć w koniecznością dopłacenia do OC. Dzieje się tak, ponieważ towarzystwo, w którym samochód jest ubezpieczony, może dokonać rekalkulacji składki, tzn. ponownie ją przelicza w oparciu o dane nowego właściciela.

Jeśli poprzedni właściciel pojazdu miał np. uzbieranych dużo zniżek, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że składki dla nabywcy będą wyższe, więc będzie musiał dopłacić różnicę. Trzeba też wiedzieć, że polisa OC zbywcy nie przedłuża się automatycznie na kolejny rok. W przypadku, kiedy umowa wygaśnie i nowy właściciel auta nie zadba, żeby wcześniej ją przedłużyć, musi liczyć się z karą za brak OC.

Przykład:

Pan Jacek z Wrocławia kupił używany samochód z ważną polisą OC, którą zdecydował się kontynuować. Przez miesiąc korzystał z auta, ale wyjechał do pracy za granicę i zostawił samochód zaparkowany na osiedlowym parkingu. W czasie pobytu w innym kraju polisa wygasła, ale Pan Jacek zapomniał o tym fakcie. Baza UFG wykryła, że samochód Pana Jacka pozostawał bez ubezpieczenia powyżej 14 dni i urzędnicy nałożyli na niego karę w wysokości 5 600 zł.

Ryzyka przeoczenia końca umowy ubezpieczenia nie ma, jeśli nowy właściciel samochodu zrezygnuje z OC zbywcy i wykupi nowe w wybranym towarzystwie, ponieważ samodzielnie wykupiona polisa przedłuża się automatycznie na kolejny rok.

Decydując się na złożenie wypowiedzenia polisy OC zbywcy i kupna nowej trzeba pamiętać, że pojazd nie może pozostawać bez ważnego ubezpieczenia nawet 1 dzień. W związku z tym najbezpieczniej jest najpierw wykupić polisę u innego ubezpieczyciela, a dopiero potem złożyć wypowiedzenie u dotychczasowego. Nie ma granicznego terminu na wypowiedzenie polisy OC zbywcy – kupujący może to zrobić zarówno tego samego dnia, w którym nabył auto, jak i za pół roku. Najważniejsze to zadbanie, żeby nie było żadnej przerwy w ubezpieczeniu pojazdu.

Każdy kierowca, który kupi używany samochód, powinien przeanalizować sytuację i wybrać rozwiązanie, które jest dla niego korzystniejsze. Choć kontynuacja polisy zbywcy wydaje się wygodnym wyjściem, ponieważ nie trzeba nic załatwić, to czasem jest to opcja nieopłacalna, gdyż wystarczyłoby skorzystać z kalkulatora OC i znaleźć tańszą ofertę.

Natomiast w przypadku zakupu nowego samochodu w salonie, zwykle kupujący korzystają z tzw. pakietu dealerskiego. Oprócz obowiązkowego OC, zwykle zawiera dodatkowe ubezpieczenie AC, NNW czy assistance. Zanim jednak skorzystamy z oferty dealera, warto samodzielnie porównać propozycje różnych ubezpieczycieli w kalkulatorze. Szczególnie, że zawsze taniej jest kupić dodatkowe polisy razem z OC niż osobno.

Zakup samochodu używanego a ubezpieczenie OC

Polisa OC to ubezpieczenie obowiązkowe, które musi mieć każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany w Polsce, dotyczy to także samochodów nowych, prosto z salonu. Obowiązek posiadania polisy jest bardzo ważny, dochodzi nawet do tego, że niektórzy dealerzy nie wydadzą auta klientowi, który nie wykupił dla niego OC. Tym samym, kupując nowy samochód, najlepiej jest wykupić OC jeszcze przed finalizacją transakcji.

Na szczęście nie ma potrzeby osobistego stawiania się w firmie ubezpieczeniowej, lecz wszystko można załatwić przez internet korzystając z naszego kalkulatora. Jako że zakres OC regulują przepisy, to jest on taki sam u wszystkich ubezpieczycieli, ale w różnych towarzystwach może różnic się ceną. Dla potwierdzenia tego faktu przeprowadziliśmy kalkulację dla 46-letniego pana Andrzeja z Aleksandrowa Kujawskiego, który chce ubezpieczyć Skodę Fabię z 2011 r. Oto wyniki:

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla 46-latka z Aleksandrowa Kujawskiego
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
356,00 zł* rata od 0 zł
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
430,00 zł* rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
439,00 zł* rata od 0 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
449,00 zł* rata od 0 zł
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
450,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje OC dla 46-latka z Aleksandrowa Kujawskiego
Benefia
356,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Aviva
430,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
439,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
449,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
450,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 21.08.2021 r., Skoda Fabia 1,2 z 2011 r.

Jak widać, ceny tego samego ubezpieczenia w różnych firmach znacznie się różnią. Warto zwrócić uwagę na pakiety ubezpieczeń, np. pakiet OC + Assistance w Link4 jest tańszy niż samo OC u konkurentów. Wobec tego opłaca się porównywać ceny polis, gdyż nic nie tracąc, można znaleźć tańszą ofertę. Cała procedura porównania cen ubezpieczenia – od momentu wpisania danych samochodu i właścicielem, aż do odebrania poprzez e-mail gotowej polisy – trwa najwyżej kilka minut.

Żeby kupić ubezpieczenie, samochód nie musi być zarejestrowany. Trzeba tylko pamiętać, żeby po uzyskaniu numeru rejestracyjnego, skontaktować się z ubezpieczycielem i podać mu numer do uzupełnienia umowy.

Jak zarejestrować samochód zakupiony w salonie?

Zarejestrowanie samochodu nowego przebiega podobnie, jak rejestracja pojazdu używanego. Właściciel ma na nią 30 dni, w przeciwnym razie grozi mu kara do 1 000 zł. W tym czasie musi iść do wydziału komunikacji z wypełnionym wnioskiem o rejestrację auta, fakturą za zakup samochodu, kartą pojazdu i dowodem osobistym.

Urzędnik wyda od razu tymczasowy dowód rejestracyjny, a na wyrobienie stałego mają czas do 30 dni. Żeby sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest gotowy do odbioru, wystarczy na tej stronie: https://info-car.pl/new/rejestracja-pojazdu/sprawdz-status-dowodu-rejestracyjnego wpisać nr rejestracyjny i nr nadwozia samochodu.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o kupno samochodu i OC

 1. Czy można kupić samochód nieubezpieczony?

  Tak, można kupić takie auto, ponieważ nie ma zakazu sprzedaży/zakupu samochodu bez OC). Jednak trzeba je ubezpieczyć przed wyjazdem na drogę (z miejsca transakcji można przewieźć niezarejestrowany pojazd np. na lawecie).
 2. Czy można sprawdzić w internecie, czy samochód ma ważne OC?

  Tak. Można to zrobić na tej stronie UFG. Wystarczy znać numer rejestracyjny lub VIN samochodu.
 3. Czy po sprzedaży samochodu, sprzedawca może wypowiedzieć umowę firmie ubezpieczeniowej, żeby dostać zwrot nadpłaconych składek?

  Nie ma takiej możliwości. O kontynuacji bądź wypowiedzeniu umowy może zdecydować tylko nowy właściciel pojazdu.
 4. Jakie są kary za brak OC?

  Wysokość kar zależy od rodzaju pojazdu i czasu, w jakim pozostawał bez polisy. W przypadku samochodów osobowych jest to 1 120 zł (za brak polisy od 1 do 3 dni), 2 800 zł (4-14 dni) i 5 600 zł (powyżej 14 dni).
Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]