Zakup samochodu a ubezpieczenie OC

Każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny w Polsce musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC – w tym nowy lub używany samochód. Za brak polisy OC grożą wysokie kary ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Sprawdzimy, gdzie i jak dowiedzieć się czy samochód ma polisę.

Polacy zwykle kupują używane samochody. Warto wiedzieć, że sprzedawca poza umową kupna-sprzedaży, dowodem rejestracyjnym, kartą pojazdu (jeśli została wydana) i kluczykami, musi również przekazać kupującemu polisę OC. Nowy właściciel może z niej korzystać do końca umowy lub wypowiedzieć w dowolnym momencie, a następnie samodzielnie ubezpieczyć auto w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Od czego zależy to, kiedy ubezpieczyć samochód po zakupie?

Wszystko zależy od rodzaju pojazdu i jego pochodzenia. Zakup samochodu wiąże się z przejęciem obowiązków posiadacza samochodu. Kupując samochód w salonie czy sprowadzając z zagranicy i rejestrując go w Polsce po raz pierwszy, musisz od razu ubezpieczyć auto. Jednak, gdy kupujesz używane auto zarejestrowane w Polsce sprawa wygląda inaczej. Samochody historycznie nie muszą mieć ciągłości OC, także w tym przypadku, musisz ubezpieczyć auto w momencie wyjechania na drogi publiczne.

Kiedy ubezpieczyć nowy samochód po zakupie?

W przypadku zakupu nowego samochodu w salonie, zwykle kupujący korzystają z tzw. pakietu dealerskiego. Oprócz obowiązkowego OC, zwykle zawiera dodatkowe ubezpieczenie ACNNW czy assistanceZanim jednak skorzystasz z oferty dealera, warto samodzielnie porównać propozycje różnych ubezpieczycieli w kalkulatorze. Szczególnie, że zawsze taniej jest kupić dodatkowe polisy razem z OC niż osobno. W przypadku zakupu nowego auta trzeba ubezpieczyć go w dniu rejestracji. W innym razie UFG może nałożyć karę za przerwę w ubezpieczeniu.

Kiedy ubezpieczyć używany samochód zarejestrowany w Polsce po zakupie?

Kupując auto zarejestrowane w Polsce musisz w dniu zakupu sprawdzić czy auto ma ważne OC. Sprzedający powinien przekazać ci certyfikat OC. Dodatkowo możesz zweryfikować na stronie UFG czy polisa jest ważna. Można też zadzwonić na infolinię towarzystwa, w którym jest wykupiona polisa i sprawdzić czy jest opłacona oraz czy zostanie przeprowadzona rekalkulacja składki.

Polisa OC przypisana jest do pojazdu, a nie do jego właściciela. W efekcie sprzedawca ma obowiązek przekazać nabywcy dotychczasowe ubezpieczenie samochodu – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert. ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Nowy właściciel auta nie jest zmuszony utrzymać polisę OC do końca trwania umowy. Nabywca ma dwie możliwości:

 • kontynuować OC zbywcy,
 • zrezygnować z OC zbywcy i wykupić polisę samodzielnie.

Jeśli poprzedni właściciel pojazdu miał np. uzbieranych dużo zniżek, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że składki dla nabywcy będą wyższe, więc będzie musiał dopłacić różnicę. Trzeba też wiedzieć, że polisa OC zbywcy nie przedłuża się automatycznie na kolejny rok. W przypadku, kiedy umowa wygaśnie i nowy właściciel auta nie zadba, żeby wcześniej ją przedłużyć, musi liczyć się z karą za brak OC.

Przykład:

Pan Jacek z Wrocławia kupił używany samochód z ważną polisą OC, którą zdecydował się kontynuować. Przez miesiąc korzystał z auta, ale wyjechał do pracy za granicę i zostawił samochód zaparkowany na osiedlowym parkingu. W czasie pobytu w innym kraju polisa wygasła, ale Pan Jacek zapomniał o tym fakcie. Baza UFG wykryła, że samochód Pana Jacka pozostawał bez ubezpieczenia powyżej 14 dni i urzędnicy nałożyli na niego karę w wysokości 6980 zł.

Kiedy ubezpieczyć samochód używany z zagranicy po zakupie?

Ubezpieczenie samochodu używanego sprowadzonego z zagranicy ma podobne zasady ubezpieczenia OC do samochodu kupionego w Polskim salonie. Używany z zagranicy trzeba ubezpieczyć w dniu rejestracji auta w Polsce. Jeżeli tego nie zrobisz, musisz liczyć się z karą nałożoną przez UFG.

Zanim ubezpieczysz auto, trzeba je zarejestrować w Wydziale Komunikacji. Należy stawić się w urzędzie z niezbędnymi dokumentami czyli:  umową kupna sprzedaży samochodu, dowodem rejestracyjnym, tłumaczeniem, potwierdzeniem opłaty akcyzy, wnioskiem o rejestrację auta. Urzędnik wyda od razu tymczasowy dowód rejestracyjny, a na wyrobienie stałego mają czas do 30 dni. Żeby sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest gotowy do odbioru, wystarczy na tej stronie: https://info-car.pl/new/rejestracja-pojazdu/sprawdz-status-dowodu-rejestracyjnego wpisać nr rejestracyjny i nr nadwozia samochodu.

Kiedy ubezpieczyć historyczny samochód po zakupie?

Pojazd historyczny jest jednym z wyjątków, na które nie trzeba mieć ciągłości OC. Kupując samochód z żółtymi tablicami, nie musisz wykupować OC w dniu zakupu czy w dniu rejestracji. Musisz wykupić je, gdy będziesz wprowadzał go do ruchu. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz wrócić nim na kołach z miejsca zakupu, a poprzedni właściciel nie miał ważnego OC, musisz zawrzeć polisę OC, aby poruszać się tym autem. Polisy krótkoterminowe, które kosztują ok. 100 zł na miesiąc trzeba zawierać za każdym razem jak będziesz wyjeżdżał autem na drogę. Niektórzy kierowcy decydują się na zakup rocznej polisy, aby bez wcześniejszych formalności móc korzystać z pojazdu w dowolnym momencie. Składki roczne są często nawet 70% tańsze niż standardowe OC, dlatego opłaca się z tego skorzystać.

Kiedy nie trzeba od razu po zakupie ubezpieczać pojazdu?

Najczęściej od razu po zakupie nie trzeba ubezpieczać samochodów używanych zarejestrowanych w Polsce. Właściciele przekazują polisy OC. Nawet jeżeli polisa jest podzielona na raty lub będzie rekalkulacja składki, nie musisz zajmować się tym w dniu zakupu auta. Potem na spokojnie masz czas na rejestrację oraz weryfikację polisy po zbywcy i decyzję czy będziesz korzystał z ochrony czy złożysz wypowiedzenie z art.31 i zawrzesz nową polisę.

Jak szybko znaleźć i kupić ubezpieczenie auta?

Właściciele aut nowych muszą wykupić polisę OC od razu. Mogą skorzystać z kalkulatora i wykupić polisę w dowolnym miejscu i czasie, bez stania w kolejkach. Każdy kierowca, który kupi używany samochód, powinien przeanalizować sytuację i wybrać rozwiązanie, które jest dla niego korzystniejsze. Choć kontynuacja polisy zbywcy wydaje się wygodnym wyjściem, ponieważ nie trzeba nic załatwić, to czasem jest to opcja nieopłacalna, gdyż wystarczyłoby skorzystać z kalkulatora OC i znaleźć tańszą ofertę. Sprawdźmy, ile za polisę zapłaciłby 42-letni pan Mariusz, mieszkaniec Lublina, który kupił Hyundaia Tucsona 1.7 diesel z 2017 r. Pan Mariusz przez ostatnie 9 lat ubezpieczał swoje dwa samochody i nie miał żadnej szkody.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla 42-latka z Lublina?
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
339,00 zł*
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
412,00 zł*
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
476,00 zł*
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
590,00 zł*
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
688,00 zł*
Ile kosztuje OC dla 42-latka z Lublina?
Link4
339,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
412,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
476,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
590,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
688,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 23.05.2023 r., Hyundai Tucson 1.7 diesel z 2017 r.

Jak widać, ceny tego samego ubezpieczenia w różnych firmach znacznie się różnią. Zakres OC jest taki sam w każdym towarzystwie, do OC można dokupić dodatkowe ubezpieczenia. Pakiet OC + Assistance w Link4 jest tańszy niż samo OC u konkurentów. Wobec tego opłaca się porównywać ceny polis, gdyż nic nie tracąc, można znaleźć tańszą ofertę. Cała procedura porównania cen ubezpieczenia – od momentu wpisania danych samochodu i właścicielem, aż do odebrania poprzez e-mail gotowej polisy – trwa najwyżej kilka minut.

Ile kosztuje zarejestrowanie auta?

Nabywca samochodu, który chce zarejestrować auto, powinien udać się do wydziału komunikacji wraz z dokumentami:

 • polisą OC samochodu,
 • dowodem rejestracyjnym i kartą pojazdu (o ile została wydana),
 • dotychczasowymi tablicami rejestracyjnymi,
 • dowodem tożsamości.

Na zgłoszenie nabycia samochodu jest 30 dni. Jeżeli termin nie zostanie dotrzymamy można otrzymać karę w wysokości od 200 do 1000 zł.

Łączny koszt przerejestrowania samochodu to 161,5 zł. W przypadku zakupu używanego auta w Polsce koszt może być niższy, ponieważ nie trzeba płacić za tablice rejestracyjne, gdy są w dobrym stanie i nie trzeba ich wymieniać.

 

Zakup samochodu a ubezpieczenie OC – co warto wiedzieć?

 1. W dniu zakupu używanego zarejestrowanego w Polsce auta należy sprawdzić czy jest ważna polisa OC.
 2. Samochody fabrycznie nowe oraz sprowadzone z zagranicy należy ubezpieczyć w dniu rejestracji.
 3. Polisa po zbywcy nie odnowi się automatycznie, nabywca może ją wypowiedzieć w każdej chwili.
 4. Samochody historycznie nie muszą mieć ciągłości OC. Obowiązkowe ubezpieczenie jest niezbędne podczas wprowadzenia auta do ruchu.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o kupno samochodu i OC

 1. Czy można kupić samochód nieubezpieczony?

  Tak, można kupić takie auto, ponieważ nie ma zakazu sprzedaży/zakupu samochodu bez OC. Jednak trzeba je ubezpieczyć przed wyjazdem na drogę (z miejsca transakcji można przewieźć niezarejestrowany pojazd np. na lawecie). Warto też pamiętać, żeby ubezpieczyć auto w dniu zakupu, ponieważ od tego momentu nowy właściciel przejmuje obowiązki i jeżeli nie wykupi polisy UFG nałoży karę za brak OC. Pamiętaj też, że nawet gdy kupujesz niesprawne auto i spędzi ono jeszcze w warsztacie kilka miesięcy, musi mieć ważne OC.
 2. Czy można sprawdzić w internecie, czy samochód ma ważne OC?

  Tak. Można to zrobić na tej stronie UFG. Wystarczy znać numer rejestracyjny lub VIN samochodu. Okres ważności polisy można także sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Niezbędne dane, aby odszukać pojazd to: numer rejestracyjny, VIN oraz data pierwszej rejestracji.
 3. Czy po sprzedaży samochodu, sprzedawca może wypowiedzieć umowę firmie ubezpieczeniowej, żeby dostać zwrot nadpłaconych składek?

  Nie ma takiej możliwości. O kontynuacji bądź wypowiedzeniu umowy może zdecydować tylko nowy właściciel pojazdu. Sprzedający może liczyć na zwrot składki z ryzyk dobrowolnych czyli np. AC, NNW czy assistance. Dobrowolne polisy nie przechodzą na nowego właściciela.
 4. Jakie są kary za brak OC?

  Wysokość kar zależy od rodzaju pojazdu i czasu, w jakim pozostawał bez polisy. W przypadku samochodów osobowych od stycznia do czerwca 2023 r. jest to 1 400 zł (za brak polisy od 1 do 3 dni), 3 490 zł (4-14 dni) i 6 980 zł (powyżej 14 dni), natomiast od lipca do grudnia 2023 r. 1 440 zł (za brak polisy od 1 do 3 dni), 3 600 zł (4-14 dni) i 7 200 zł (powyżej 14 dni), Kwoty kar są uzależnione od minimalnego wynagrodzenia w kraju.
Patrycja Purzycka
[Głosów: 1 Średnia: 5]