Ilona Walczak

Ilona Walczak | 29 czerwca 2022

OC graniczne – ile kosztuje i co warto wiedzieć o tym ubezpieczeniu?

scrolldown OC graniczne

Jeśli wyjeżdżasz za granicę samochodem i zbyt późno zorientowałeś się, że nie masz Zielonej Karty, to kołem ratunkowym będzie ubezpieczenie OC graniczne. Podpowiadamy, gdzie ono obowiązuje i ile musisz na nie wydać.

Co warto wiedzieć? – Ubezpieczenie OC graniczne

  • Przed wyjazdem za granicę sprawdź, w jakich państwach wymagana jest Zielona Karta. Uwzględnij nie tylko kraj docelowy, ale również trasę podróży.
  • Jeśli nie masz Zielonej Karty i chcesz przekroczyć granicę państwa, w którym ona obowiązuje, kup krótkoterminowe OC graniczne (polisa działa przez 15 lub 30 dni).
  • Ubezpieczenie graniczne chroni Cię od odpowiedzialności finansowej za szkody spowodowane osobom trzecim, z Twojej winy.
  • Pamiętaj, że Zielona Karta i polskie OC nie działa na terytorium Kosowa. W tym kraju obowiązuje wyłącznie ubezpieczenie graniczne.
  • Po większości krajów europejskich wystarczy podróżować z polską polisą OC. Jeżeli jednak wybierasz się na Bałkany lub do krajów wschodnich, możesz potrzebować Zielonej Karty lub ubezpieczenia granicznego. Ten dokument może przydać Ci się również w podróży do państw, które akceptują polskie OC. OC graniczne muszą wykupić także osoby, które wjeżdżają do Polski np. z Ukrainy.

    Pamiętaj, że ważne jest nie tylko miejsce docelowe, ale również trasa, którą wybierzesz. Sprawdź, czy po drodze nie będziesz przejeżdżać przez kraje, które wymagają Zielonej Karty. Na przykład w drodze do Grecji trzeba przekroczyć granicę Macedonii, gdzie trzeba mieć Zieloną Kartę.

    Co to jest ubezpieczenie OC graniczne samochodu?

    Ubezpieczenie graniczne działa identycznie jak OC kupione w Polsce. A więc otrzymujesz od zakładu ubezpieczeń gwarancję likwidacji szkód, wyrządzonych przez Ciebie osobom trzecim. Polisę kupisz na granicy państwa, w którym ono obowiązuje. W zależności od Twoich potrzeb, możesz kupić ochronę na 15 lub 30 dni. Obcokrajowcy, którzy wjeżdżają do Polski i mają samochód zarejestrowany poza Unią Europejską oraz określonych państwach także muszą kupić OC graniczne.

    Darmowe ubezpieczenie OC graniczne samochodu dla uchodźców z Ukrainy

    Ukraińcy, którzy przekraczają polską granicę muszą mieć ważną Zieloną Kartę. Jeżeli jej nie posiadają powinni wykupić OC graniczne. W myśl Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa z 12 marca 2022 r.  niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe zaoferowały darmowe ubezpieczenie graniczne dla obywateli Ukrainy, którzy uciekali przed wojną i przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r. Bezpłatne OC graniczne można było zakupić u agentów którzy przebywali przy granicach Polski i Ukrainy, a także na infoliniach towarzystw. Firmy ubezpieczeniowe, które udostępniły możliwość nabycia darmowego OC granicznego to: PZU, Ergo Hestia, Allianz oraz Warta.

    Od 24 kwietnia 2022 r. w myśl przepisów prawa w ww. towarzystwach obywatele Ukrainy nie mogą już kupić bezpłatnego OC granicznego. Towarzystwa sprzedają je odpłatnie.

    Czym się różni OC graniczne od Zielonej Karty?

    Zieloną Kartę można wykupić w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym masz OC na samochód. Większość ubezpieczycieli oferuje ją bezpłatnie. Warto jednak wcześniej o tym pomyśleć, bo nie zawsze można wykupić Zieloną Kartę od ręki. Natomiast OC graniczne jest zawsze płatne i można je wykupić na granicy państwa, w którym jest potrzebne.

    Samochodem do Wielkiej Brytanii – czy trzeba wyrobić Zieloną Kartę lub kupić OC graniczne po brexicie?

    Aktualnie nie potrzeba mieć Zielonej Karty ani wykupować OC granicznego przy podróży do Wielkiej Brytanii. 30.07.2021 r. Komisja Europejska ratyfikowała dotychczasowe członkostwo Wielkiej Brytanii w Porozumieniu Wielostronnym Biur Narodowych Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Przy przekraczaniu granicy Zjednoczonego Królestwa i Irlandii Północnej trzeba mieć tylko ważne OC.

    Przed 30.07.2021 r. Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych radziło, aby wjeżdżając na teren Zjednoczonego Królestwa mieć Zieloną Kartę.

    Wyjazd autem za granicę – kiedy wystarczy OC, Zielona Karta lub trzeba kupić ubezpieczenie graniczne?

    OC wystarczy w krajach Unii Europejskiej oraz 15 innych:

    • Andora,
    • Bośnia i Hercegowina,
    • Czarnogóra,
    • Gibraltar,
    • Islandia,
    • Liechtenstein,
    • Monako,
    • Norwegia,
    • San Marino,
    • Serbia,
    • Szwajcaria,
    • Wielka Brytania,
    • Wyspa Man,
    • Wyspy Normandzkie,
    • Wyspy Owcze.

    Zielona Karta lub OC graniczne (w przypadku nie wyrobienia ZK) jest wymagana w następujących krajach:

    • Albania,
    • Azerbejdżan,
    • Białoruś,
    • Iran,
    • Izrael,
    • Macedonia Północna,
    • Maroko,
    • Mołdawia,
    • Rosja,
    • Tunezja,
    • Turcja,
    • Ukraina.

    Jest jeszcze Kosowo – wyjątek na naszej liście, ponieważ ubezpieczenie graniczne w tym kraju jest koniecznością (Kosowo nie akceptuje polisy OC wydanej w Polsce, jak również Zielonej Karty).

    Jaka ochrona ubezpieczeniowa jest potrzebna za granicą?

    Oprócz ww. obowiązkowych ubezpieczeń za granicą warto wykupić assistance, który pomoże w trakcie awarii czy wypadku. W zależności od zakresu możliwa jest naprawa na miejscu, a także holowanie. Jeżeli zakres przewiduje to holowanie może być nawet do Polski. Warto także mieć wykupione AC, które chroni od uszkodzeń i kradzieży.

    Warto upewnić się, że AC wykupione w Polsce działa także za granicą. Niektóre towarzystwa mają wyłączoną ochronę za granicą Polski lub w określonych państwach. Przed wyjazdem warto zweryfikować zakres ochrony polisy, aby po zdarzeniu uniknąć niemiłej niespodzianki – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

    Ile kosztuje ubezpieczenie OC graniczne?

    Złośliwi twierdzą, że ubezpieczenie graniczne to nic innego jak tzw. frycowe (lub gapowe), bo płacą za niego tylko niedoświadczeni kierowcy. Ci zapobiegliwi korzystają z Zielonej Karty, która wydawana jest przez większość polskich ubezpieczycieli bezpłatnie lub za symboliczną opłatą (wystarczy posiadać w wybranym towarzystwie aktualną polisę OC).
    Są oczywiście też tacy kierowcy, którzy z różnych przyczyn muszą zmienić trasę podróży i nie posiadają przy sobie Zielonej Karty. Również dla nich OC graniczne będzie bardzo przydatne.

    Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) opracowało europejską mapę cen ubezpieczenia granicznego. Okazuje się, że:

    • najwięcej za polisę płacą kierowcy na granicy Maroka (57 euro za 15 dni ochrony oraz 88 euro za polisę 30-dniową),
    • w pozostałych państwach ceny ubezpieczenia OC granicznego wynoszą od 4,5 euro do 50 euro za 15 dni ubezpieczenia oraz od 7 euro do 70 euro za 30 dni ochrony (sprawdź szczegółowy cennik PBUK OC granicznego).

    Przykład:

    Pani Maja zaplanowała z rodziną podróż samochodem do Grecji. Nie sprawdziła jednak, w których państwach jest wymagana Zielona Karta. W większości krajów, przez które podróżowali wymagane było tylko polskie OC. Jednak w Macedonii trzeba było wykupić OC graniczne, ponieważ pani Maja nie miała ze sobą Zielonej Karty. Był to koszt 70 euro, ponieważ pani Maja wybrała OC na 30 dni. Gdyby wcześniej pomyślała o Zielonej Karcie mogłaby zaoszczędzić.  

    Czy OC graniczne muszą mieć samochody wjeżdżające do Polski?

    W Polsce na podstawie Porozumienia Wielostronnego polisa OC jest uznawana dla samochodów zarejestrowanych w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz 15 innych krajach.

    Samochody zarejestrowane na terenie Albanii, Azerbejdżanu, Białorusi, Izraela, Iranu, Macedonii Północnej, Maroko, Mołdawii, Rosji, Tunezji, Turcji lub Ukrainy muszą mieć ważną Zieloną Kartę lub wykupione OC graniczne.

    OC graniczne – kto musi je kupić?

    OC graniczne najczęściej wykupują osoby, które np. mieszkają na Ukrainie i tam mają zarejestrowany samochód, a do Polski przyjeżdżają sporadycznie i nie mają wykupionej Zielonej Karty.

    OC graniczne jest także dobrym rozwiązaniem dla osób, które sprowadzają samochód i chcą nim wrócić na kołach. Koszt OC granicznego jest niższy niż transport pojazdu na lawecie.

    Polisę OC graniczne trzeba także wykupić jak skończy się poprzednia polisa a pobyt za granicą się wydłuży.

    Gdzie i jak kupić polskie OC graniczne?

    OC graniczne można kupić na granicy, gdzie są całodobowe punkty, w których można nabyć polisę. Można także wcześniej wykupić polisę u agenta ubezpieczeniowego, telefonicznie lub przez internet. Ceny zaczynają się już od 60 zł, także nie jest to duży wydatek w porównaniu z jazdą bez ważnego OC.

    W jakich towarzystwach można kupić OC graniczne?

    Wiele towarzystw oferuje OC graniczne, m.in. są to:

    • Allianz,
    • PZU,
    • Warta,
    • Ergo Hestia,
    • TUZ Ubezpieczenia.

    Porównaj 55 ofert OC w 7 minut!

    FAQ – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi o ubezpieczenie OC graniczne

    1. Czy certyfikat OC jest potrzebny za granicą?

      Choć w Polsce nie trzeba mieć przy sobie potwierdzenia zawarcia polisy OC, to za granicą jest to już konieczne. Warto o tym pamiętać wybierając się choćby do pobliskich Niemiec, gdzie nie trzeba ani OC granicznego, ani Zielonej Karty, ale certyfikat OC już tak.
    2. Czy certyfikat Zielonej Karty jest zielony?

      Kiedyś Zielona Karta była zielona. Jednak po zmianach od 1.07.2021 r. certyfikat Zielonej Karty jest już biały. Warto o tym pamiętać, aby się nie zdziwić przy otrzymaniu dokumentów.
    3. Co zrobić, gdy będę poszkodowanym w wypadku z obcokrajowcem, który ma Zieloną Kartę od zagranicznego ubezpieczyciela?

      Jeżeli szkoda ma miejsce w Polsce, a sprawca ma OC wykupione za granicą z Zieloną Kartą, to trzeba sprawdzić w wyszukiwarce korespondentów czy towarzystwo sprawcy ma określonego korespondenta w Polsce. Jeśli tak, trzeba zgłosić szkodę korespondentowi. Jeżeli go nie znajdziesz, to szkodę należy zgłosić do PZU lub Warty, którzy pełnią funkcję agenta PBUK.
    Ilona Walczak
    [Głosów: 10 Średnia: 3.9]