OC graniczne – ile kosztuje i co warto wiedzieć o tym ubezpieczeniu?

OC graniczne to alternatywa dla Zielonej Karty, zatem przydaje się wtedy, gdy wjeżdżasz autem na terytorium kraju, w którym nie działa polskie OC. Oto wszystko, co warto o nim wiedzieć zanim zdecydujesz się wykupić ubezpieczenie graniczne.

Po zdecydowanej większości Europy możesz swobodnie poruszać się samochodem mającym polskie ubezpieczenie. Jest ono honorowane m.in. we wszystkich krajach zrzeszonych w ramach Unii Europejskiej, choć nie tylko.

Ne wszędzie jednak wystarczy Ci krajowa polisa OC. Gdy ta okazuje się nieważna w danym miejscu, przekroczenie granicy jest możliwe tylko wtedy, gdy masz przy sobie Zieloną Kartę lub OC graniczne. Poniżej wyjaśniamy zakres zastosowania, właściwości i ceny obu z nich.

Co to jest ubezpieczenie OC graniczne samochodu?

Pod pojęciem OC granicznego kryje się ubezpieczenie samochodu działające na takich samych zasadach jak to oferowane obywatelom danego kraju. Jedyna różnica polega na tym, że nie musi zapewniać ochrony przez cały rok, o ile nie ma takiej konieczności. Równie dobrze może być ubezpieczeniem krótkoterminowym.

Jeśli potrzebujesz czasowego OC na krótki pobyt wakacyjny lub przejazd przez terytorium jakiegoś kraju, możesz kupić wariant 30-dniowy. Jeśli zamierzasz korzystać z samochodu w tym miejscu przez dłuższy okres, po upływie podstawowego miesiąca bez problemu przedłużysz okres obowiązywania ochrony ubezpieczeniowej nawet do 12 miesięcy. Ta druga opcja może okazać się przydatna, jeśli przeprowadzasz się w jakieś miejsce do pracy sezonowej albo wyjeżdżasz na dłuższy zagraniczny staż.

Jak sama nazwa wskazuje, posiadanie ubezpieczenia granicznego warunkuje możliwość przekroczenia granicy. W związku z tym należy wyposażyć się w nie jeszcze przed wjazdem na terytorium danego państwa. Punkt sprzedaży polis znajdziesz na pewno przy przejściach granicznych, przez które zamierzasz przejechać. Jeśli wolisz przygotować się do wyjazdu z wyprzedzeniem, możesz też kupić ubezpieczenie OC graniczne online w wybranym towarzystwie. Dla przykładu, w Polsce taki produkt ubezpieczeniowy oferują m.in. PZU, TUZ Ubezpieczenia, Wiener, Ergo Hestia, Allianz, Warta.

Co istotne, OC graniczne przyda się nie tylko Polakom wyjeżdżającym samochodem za granicę – na wakacje, służbowo lub w jakimkolwiek innym celu. Muszą je też mieć także podróżni wjeżdżający do Polski z krajów spoza Unii Europejskiej, którzy nie mają Zielonej Karty.

Jakie są różnice między OC granicznym a Zieloną Kartą?

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, ubezpieczenie OC graniczne jest alternatywą dla Zielonej Karty. Jest to dokument, który potwierdza, że samochód ma ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w kraju, w którym jest zarejestrowany. Mogłoby się wydawać, że standardowa polisa jest wystarczająca, gdyż stanowi potwierdzenie ze strony ubezpieczyciela, że kierowca kupił ubezpieczenie samochodu. Zielona Karta zapewnia jednak potwierdzenie tego faktu na znacznie wyższym poziomie. W tym przypadku gwarancja pochodzi bowiem nie tyle od samego ubezpieczyciela, co od Systemu Zielonej Karty.

System Zielonej Karty to międzynarodowe stowarzyszenie zrzeszające aż 47 biur narodowych, głównie z Europy, ale również z Iranu, Izraela, Maroka i Tunezji. Celem jego istnienia jest ustandaryzowanie rynku ubezpieczeń we wszystkich krajach członkowskich strefy Zielonej Karty, a jednym z najważniejszych efektów jego pracy jest wprowadzenie Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczeniowego, znanego lepiej pod nazwą Zielona Karta.

Chociaż OC graniczne jest w stanie zastąpić Zieloną  Kartę (i odwrotnie), to jednak działają w nieco inny sposób. Pierwsza różnica sprowadza się do tego, z jakim dokumentem masz do czynienia. OC graniczne to osobny produkt ubezpieczeniowy, który jest całkowicie niezależny od krajowej polisy. Zielona Karta jest z kolei jedynie potwierdzeniem posiadania ważnego OC działającego w Twoim kraju zamieszkania – ale nie jest samodzielnym produktem ubezpieczeniowym.

Różnica między tymi dwoma sprowadza się również do ceny. O ile Zieloną Kartę zwykle można uzyskać za darmo, od tyle za OC graniczne trzeba normalnie zapłacić. Co istotne, w niektórych krajach cena okazuje się znacznie wyższa niż w Polsce, chociażby ze względu na różnice walutowe.

Skoro Zielona Karta jest darmowa, to po co płacić za OC graniczne? Odpowiedź na to pytanie łączy się z trzecią różnicą pomiędzy tymi dwoma dokumentami. Ubezpieczenie graniczne można kupić nawet na ostatnią chwilę – w specjalnym punkcie na granicy lub przez Internet. Stanowi zatem świetną okazję dla zapominalskich. Wniosek o Zieloną Kartę trzeba natomiast złożyć u ubezpieczyciela z co najmniej 3-tygodniowym wyprzedzeniem. Proces jej wydania zajmuje trochę czasu, podobnie jak wysyłka, która zwykle odbywa się drogą pocztową. Jeśli nie zrobisz tego odpowiednio wcześnie, nie pozostaje Ci już nic innego, jak wykupić OC graniczne.

Przykład 1:

Pan Łukasz z Poznania dość długo zwlekał z wyborem wakacyjnej destynacji, ale ostatecznie zdecydował się na Albanię. Niestety, wniosek o Zieloną Kartę złożył na tydzień przed wyjazdem i nie zdążyła dotrzeć na czas. W związku z tym zdecydował się na zakup ubezpieczenia granicznego online, by bez problemu wjechać do Albanii.

OC graniczneZielona Karta
osobny produkt ubezpieczeniowypotwierdzenie posiadania produktu ubezpieczeniowego
działa tylko w konkretnym krajudziała we wszystkich państwach zrzeszonych w Systemie Zielonej Karty
płatnenajczęściej darmowa
dostępne od rękidostępna po kilku dniach albo kilku tygodniach

Warto też pamiętać o tym, że Zielona Karta to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu różnych krajach. Z kolei OC graniczne działa tylko na terytorium jednego konkretnego kraju. Jeśli Twoja trasa przebiega przez kilka z nich, może się to okazać dość kosztowne – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Gdzie polskie OC, Zielona Karta i ubezpieczenie graniczne?

Wytyczając trasę podróży przez Europę, trzeba pamiętać o tym, że zasady dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia samochodu są inne w każdym kraju. Jeśli chcesz mieć pewność, że dopełnisz wszystkich wymaganych formalności, sprawdź wcześniej, jak to wygląda w odniesieniu do tych państw, przez których terytoria będziesz przejeżdżać. Gdzie zadziała polskie ubezpieczenie, gdzie jest wymagane OC graniczne, a gdzie sprawdzi się również Zielona Karta? Poniżej prezentujemy wskazówki, które Ci w tym pomogą.

Polskie OC

Kupione w Polsce OC zachowuje swoją ważność bez żadnych dodatkowych potwierdzeń przede wszystkich we wszystkich krajach zrzeszonych w ramach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Pozostałe państwa, w którym nie potrzebujesz Zielonej Karty ani ubezpieczenia granicznego, to:

  • Andora,
  • Bośnia i Hercegowina,
  • Czarnogóra,
  • Gibraltar,
  • Monako,
  • San Marino,
  • Serbia,
  • Wielka Brytania,
  • Wyspa Man,
  • Wyspy Normandzkie,
  • Wyspy Owcze.

Zielona Karta

Posiadanie Zielonej Karty jest wymagane przy wjeździe na terytorium następujących państw:

  • Albania,
  • Azerbejdżan,
  • Iran,
  • Izrael,
  • Macedonia Północna,
  • Maroko,
  • Mołdawia,
  • Tunezja,
  • Turcja,
  • Ukraina,
  • Wielka Brytania (nie jest wymagana, ale zaleca się jej posiadanie).

Podobnie wygląda to w przypadku właścicieli pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w tych krajach, który chcą wjechać do Polski.

Ubezpieczenie graniczne

OC graniczne działa wszędzie tam, gdzie Zielona Karta. Umożliwia również wjazd do tych państw, które nie należą do tego systemu i w których nie zadziała samo potwierdzenie posiadania polisy we własnym kraju, czyli do:

  • Białoruś,
  • Rosja,

Ile kosztuje OC graniczne?

Cena ubezpieczenia granicznego zależy od tego, w jakim kraju obowiązuje i na jak długo potrzebujesz ochrony ubezpieczeniowej. Szacunkowe ceny przedstawiamy w poniższej tabeli.

KrajKoszt zakupu ubezpieczenia granicznego na 15 dniKoszt zakupu ubezpieczenia granicznego na 30 dni
Albania49 euro65 euro
Białoruś17 euro25 euro
Kosowo30 euro41 euro
Maroko57 euro88 euro
Mołdawia4,5 euro7 euro
Macedonia Północna50 euro70 euro
Rosja43 euro65 euro
Turcja42 euro44 euro
Ukraina9,2 euro12 euro

Źródło: Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Gdzie kupić OC graniczne?

Jeśli o konieczności posiadania osobnego ubezpieczenia dowiesz się dopiero na granicy, możesz skorzystać z całodobowego punktu sprzedaży takich polis, który znajduje się niemal na każdym przejściu granicznym. Możesz jednak załatwić to wcześniej, żeby nie stresować się kolejkami i sprawnie przekroczyć granicę – wystarczy kupić ubezpieczenie graniczne online. OC graniczne kupisz przez Internet u wybranych ubezpieczycieli, m.in. w Allianz, PZU, Warta, Ergo Hestia, TUZ Ubezpieczenia.

Poza podstawowym ubezpieczeniem przydatne może być również AC i assistance. Jeśli zdecydujesz się kupić OC graniczne w komplecie z tymi dodatkowymi polisami, zapewnisz sobie większe poczucie bezpieczeństwa niż zwykle.

Samochody wjeżdżające do Polski

Chociaż zakup ubezpieczenia OC granicznego czy wyrobienie Zielonej Karty kojarzą się głównie z wyjazdem Polaków na zagraniczne wakacje, obowiązek ten jest w mocy także wtedy, gdy to obcokrajowcy wjeżdżają do naszego kraju. Zanim taki samochód przekroczy polską granicę, jego właściciel powinien zdobyć jeden z tych dokumentów. Należy wykupić ubezpieczenie graniczne lub wyrobić Zieloną Kartę.

Polacy mieszkający za granicą

OC graniczne lub Zielona Karta przydadzą się również Polakom, którzy mieszkają za granicą na stałe lub tymczasowo i mają samochód zarejestrowany w kraju stałego pobytu. Gdy wybierają się do Polski, muszą mieć jeden z tych dokumentów. Sam fakt posiadania polskiego obywatelstwa nie ma tu bowiem takiego znaczenia jak to, że mają tu do czynienia z wjazdem pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w innym kraju.

OC graniczne – co warto wiedzieć?

  • Aby bezpiecznie i legalnie poruszać się samochodem po drogach w innych krajach, musisz zadbać o właściwe ubezpieczenie. W niektórych z nich działa OC kupione w Polsce, a w innych jest wymagana Zielona Karta lub ubezpieczenie graniczne.
  • Ubezpieczenie OC kupione w Polsce zachowuje swoją moc m.in. w Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Jeśli wybierasz się do któregoś z nich, nie jest konieczne wykupienie OC granicznego.
  • Ubezpieczenie graniczne zwykle jest alternatywą dla Zielonej Karty.
  • W przypadku niektórych państw (Rosja, Białoruś i Kosowo nie ma innej opcji, jak tylko wykupić OC graniczne.

FAQ – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi o ubezpieczenie OC graniczne

  1. Czym różni się ubezpieczenie graniczne od Zielonej Karty?

    Ubezpieczenie graniczne to osobny produkt ubezpieczeniowy, podczas gdy Zielona Karta jest certyfikatem poświadczającym, że masz ważną polisę OC w kraju stałego pobytu. Pierwszy z tych dokumentów jest płatny i działa tylko w konkretnym państwie. Drugi natomiast najczęściej jest bezpłatny i obowiązuje we wszystkich państwach, w których jest honorowana Zielona Karta. Masz pełną swobodę w wyborze jednego z nich – OC granicznego lub Zielonej Karty.
  2. Czy ubezpieczenie OC graniczne jest potrzebne także w Polsce?

    Tak. Posiadanie OC granicznego jest wymagane dla samochodów z krajów spoza terytorium Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  3. Ile trzeba zapłacić za OC graniczne?

    To, ile przyjdzie Ci zapłacić za OC graniczne, zależy od konkretnego kraju i od okresu ubezpieczenia, który może być zarówno krótkoterminowy (np. 15 lub 20 dni), jak i długoterminowy (nawet 12 miesięcy). Ceny OC granicznego wahają się od 4,5 do nawet 88 euro. Cena OC granicznego jest stosunkowo niska chociażby w Mołdawii, a stosunkowo wysoka w Macedonii Północnej czy Albanii.
  4. Ile krajów wchodzi w skład Systemu Zielonej Karty?

    Obecnie jest ich 48, z czego 34 należą dodatkowo do tzw. Porozumienia Wielostronnego. W przypadku krajów zrzeszonych w ramach tej drugiej instytucji nie potrzebujesz ani OC granicznego, ani Zielonej Karty.
Ilona Walczak
[Głosów: 11 Średnia: 4]