Piotr Nowik

Piotr Nowik | 25 lipca 2021

Assistance – Europa bez limitu kilometrów

scrolldown Assistance limit kilometrów

Z pewnością pamiętasz o tym, by ubezpieczyć się przed wyjazdem na wymarzone, zagraniczne wakacje. A co  samochodem, którym będziesz poruszać się poza granicami Polski? Sprawdź, czym jest assistance Europa bez limitu kilometrów i jak wybrać najkorzystniejszą ofertę!

Co warto wiedzieć o assistance w Europie?

 • Zdecydowana większość ubezpieczeń assistance obowiązujących na terenie Europy jest ograniczona pewnym limitem kilometrów dla holowania. Wyjątek stanowi oferta Generali.
 • Pakiet assistance Europa może obejmować nie tylko holowanie, ale również dodatkowe usługi – m.in. naprawę pojazdu na miejscu, udostępnienie samochodu zastępczego lub zakwaterowanie w hotelu na czas usunięcia usterki.
 • Niektóre pakiety assistance można kupić jako samodzielne produkty, inne funkcjonują jedynie w parze z OC/AC u tego samego ubezpieczyciela.
 • Przed zakupem assistance Europa warto zapoznać się z dokładnymi informacjami zawartymi w OWU, a w szczególności z ograniczeniami i wyłączeniami.

Wyjeżdżając w długą podróż samochodem, warto przygotować się na różne scenariusze, również te niezbyt optymistyczne. Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu przed wyjazdem oraz zakup pakietu ubezpieczenia z opcją holowania bez limitu kilometrów powinny zapewnić Ci optymalne poczucie bezpieczeństwa podczas zagranicznych wakacji. Upewnij się, że wiesz wszystko o assistance na terenie Europy!

W ofercie których firm znajduje się holowanie w Europie bez limitu kilometrów?

Ubezpieczenie assistance z opcją holowania na terenie Europy znajdziesz w ofercie wielu towarzystw, m.in. PZU, Interisk czy Warty. Większość z nich jest jednak opatrzona limitem kilometrów (dość dużym, ale jednak w pewnym stopniu ograniczającym), a co za tym idzie – nie chroni w stu procentach. Polisa pozbawiona tego limitu jest oferowana tylko przez jednego ubezpieczyciela: Generali.

Dlaczego brak limitu kilometrów jest tak ważny? Dzięki temu zyskujesz pewność, że możesz liczyć na pomoc ubezpieczyciela niezależnie od tego, co przydarzy Ci się podczas urlopu. Możesz przecież zmienić plany i pojechać dalej niż to było w pierwotnym planie, a tym samym znaleźć się poza określonym limitem.

Warto kupić assistance w pakiecie z polisą OC, co będzie tańszym rozwiązaniem niż zakup obu polis osobno. Tak, jak np. pan Andrzej z Namysłowa, który znalazł w naszym kalkulatorze OC/AC najtańszą ofertę za 633 zł.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC z assistance dla 46-latka z Namysłowa?
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
690,00 zł* rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
733,00 zł* rata od 0 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
833,00 zł* rata od 0 zł
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
843,00 zł* rata od 0 zł
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
890,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje OC z assistance dla 46-latka z Namysłowa?
Aviva
690,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
733,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
833,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
843,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
890,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 28.07.2021 r., dla właściciela Skody Fabii z 2015 r., poj. silnika 1 l.

Co obejmuje pakiet z holowaniem bez limitu kilometrów?

Osobom kupującym pakiet assistance Europa zależy przede wszystkim na bezpłatnym holowaniu pojazdu. Towarzystwa ubezpieczeniowe często oferują jednak dodatkowe opcje, dzięki którym awaria samochodu za granicą będzie mniej stresująca. Należą do nich m.in.:

 • naprawa pojazdu na miejscu,
 • zapewnienie samochodu zastępczego na określony czas,
 • zakwaterowanie w hotelu na czas naprawy pojazdu przez pewną liczbę dni,
 • pomoc kierowcy zastępczego, który zawiezie Cię Twoim samochodem w docelowe miejsce, jeśli po wypadku nie możesz prowadzić,
 • dostęp do potrzebnych informacji i wsparcie tłumacza,
 • pomoc medyczną.

Konkretna oferta może być jednak różna w zależności od tego, z oferty którego ubezpieczyciela skorzystasz.

Co warto sprawdzić przed zakupem ubezpieczenia assistance?

Kluczową kwestią, którą powinieneś dobrze przemyśleć przez zakupem polisy, jest suma ubezpieczenia. Oznacza ona kwotę, jaką ubezpieczyciel jest w stanie przeznaczyć na pomoc w sytuacji, gdy dojdzie do jakiegoś zdarzenia.

Zwróć również uwagę na to, że niektóre towarzystwa nie zezwalają na zakup samego pakietu assistance, gdy masz już podstawowe ubezpieczenie od innego ubezpieczyciela. Zanim zdecydujesz się na zakup, upewnij się, jak to wygląda w przypadku wybranej przez Ciebie oferty.

Koniecznie zapoznaj się również z ograniczeniami i wykluczeniami opisanymi w OWU. Niektóre z nich mogą ograniczyć Ci dostęp do pomocy ubezpieczyciela w pewnych sytuacjach – dobrze o tym wiedzieć zanim zakupisz polisę i wyruszysz w drogę

Jakie są ograniczenia w OWU ubezpieczeń assistance?

Nawet w przypadku ubezpieczenia assistance z opcją holowania bez limitu kilometrów musisz się liczyć z pewnymi ograniczeniami. W przypadku tego rodzaju polis najczęściej dotyczą one:

 • wieku samochodu – towarzystwa niechętnie obejmują taką ochroną kilkunastoletnie pojazdy,
 • dystans od domu – część towarzystw zastrzega sobie, że ochrona ubezpieczeniowa w ramach polisy assistance Europa obowiązuje dopiero wtedy, gdy znajdujesz się ponad 50 lub 100 km od domu. Jeśli do zdarzenia dojdzie bliżej, nie możesz liczyć na pomoc ubezpieczyciela,
 • liczba zgłoszeń – z niektórych usług w ramach pakietu (np. udostępnienie pojazdu zastępczego) możesz skorzystać tylko określoną liczbę razy,
 • rodzaj zdarzenia – ochrona ubezpieczeniowa może dotyczyć jedynie awarii samochodu lub też innych sytuacji, takich jak wypadek czy kradzież,
 • możliwość skorzystania z dodatków – jeśli można usunąć usterkę w dniu zgłoszenia, najpewniej nie będziesz mógł skorzystać z dodatkowych opcji w ramach pakietu, takich jak samochód zastępczy czy zakwaterowanie na czas naprawy.

O jakich wyłączeniach w OWU ubezpieczeń assistance warto pamiętać?

Wybierając pakiet, zwróć uwagę na to, że assistance również może być obarczone pewnymi wyłączeniami. Standardem jest już wyłączenie obowiązujące w sytuacji, gdy zdarzenie powstało pod wpływem alkoholu albo gdy samochód nie miał ważnego przeglądu. Z ochrony ubezpieczeniowej są też wyłączane pojazdy intensywnie użytkowane – np. taksówki, samochody kurierskie czy też wykorzystywane do wyścigów.

Ubezpieczyciele często zapisują również w OWU konkretne kraje, w których nie obowiązuje ochrona ubezpieczenia assistance. Najczęściej należą do nich Rosja, Ukraina, Białoruś i Mołdawia. Jeśli Twoja trasa będzie przez nie przebiegać, poszukaj takiej polisy, która zapewni Ci optymalną ochronę – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Jakie są ceny assistance w Europie bez limitu kilometrów?

Podobnie jak w przypadku każdego innego ubezpieczenia samochodu, na ostateczną cenę polisy wpływa wiele czynników dotyczących tak Ciebie, jak samego pojazdu. Aby poznać szacunkowy koszt takiej usługi, najlepiej skorzystać z kalkulatora online.

Wystarczy wpisać do niego niezbędne informacje, a już po chwili zobaczysz oferty od różnych towarzystw ubezpieczeniowych, które będziesz mógł wygodnie porównać. Całość zajmie zaledwie kilka minut.

Co opłaca się bardziej: kupić assistance osobno czy w pakiecie?

Assistance możesz kupić w pakiecie z OC lub osobno, jeśli dopiero po pewnym czasie od zakupu obowiązkowego ubezpieczenia stwierdzisz, że jednak potrzebujesz dodatkowej ochrony. Pamiętaj o tym, że kupując polisy w komplecie, możesz często liczyć na rabat. Jest to zatem rozwiązanie korzystne dla portfela.

Chociaż ubezpieczenie assistance Europa z opcją holowania bez limitu kilometrów nie jest obowiązkowe, może Ci oszczędzić wiele zmartwień podczas zagranicznej podróży. Wystarczy tylko zapoznać się z zagranicznymi stawkami za usługę pomocy drogowej czy naprawę w warsztacie, by przekonać się, że wykupienie polisy będzie Cię kosztować znacznie mniej.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o assistance w Europie bez limitu kilometrów

Dlaczego warto wykupić pakiet z opcją holowania bez limitu kilometrów?

Dzięki temu możesz liczyć na pomoc ubezpieczyciela niezależnie od tego, gdzie się udajesz – nie ogranicza Cię limit kilometrów określony w OWU.

Czy pakiet assistance Europa obowiązuje we wszystkich krajach europejskich?

Ubezpieczyciele czasem wyłączają z pakietu pewne kraje (np. Rosję czy Ukrainę). Informację o tym, w których państwach nie obowiązuje ochrona ubezpieczeniowa, znajdziesz w OWU.

Czy mogę wykupić assistance u innego ubezpieczyciela czy muszę u tego, u którego mam OC?

Nie zawsze jest to możliwe. Część ubezpieczycieli wymaga zakupu innego produktu ubezpieczeniowego, by móc skorzystać z oferty assistance.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem pakietu assistance Europa bez limitu kilometrów?

Zapoznaj się dokładnie ze wszystkimi informacjami znajdującymi się w OWU, a w szczególności z ograniczeniami, wyłączeniami, sumą ubezpieczenia oraz dodatkowymi opcjami, z których możesz skorzystać.

Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]