Assistance – Europa bez limitu kilometrów holowania

Im dłuższa podróż przed Tobą, tym większe prawdopodobieństwo, że Twój samochód ulegnie awarii w trasie. Chcąc uniknąć problemów związanych z naprawą auta z dala od domu, zwłaszcza w obcym kraju, warto mieć ubezpieczenie assistance Europa, którego obszar terytorialny rozciąga się na większość naszego kontynentu.

Ubezpieczenie assistance to jedno z najczęściej wybieranych ubezpieczeń komunikacyjnych. Jego podstawową formę – występującą pod nazwą Mini ASS – można znaleźć w ofercie niemal wszystkich towarzystw działających na polskim rynku ubezpieczeniowym. Ten wariant funkcjonuje często jako gratis oferowany przy zakupie OC.

Chociaż nie można odmówić mu funkcjonalności, to jednak takie ubezpieczenie ma pewne ograniczenia. Poza stosunkowo niewielkim zakresem świadczeń pozostających do dyspozycji właściciela pojazdu, należy do nich również zakres terytorialny objęty pewnymi limitami dla holowania. W przypadku Mini ASS zwykle możliwe jest holowanie samochodu maksymalnie do ok. 100 km, ale może też być jeszcze bardziej ograniczone. Chcąc korzystać z większego limitu kilometrów, musisz wybrać pełne assistance, w przypadku którego limity mogą już być naprawdę wysokie – rzędu kilkuset albo nawet kilku tysięcy kilometrów.

Kto oferuje holowanie bez limitu kilometrów?

Ubezpieczenie assistance mające limit kilometrów holowania przekraczający 1000 km może przydać się podczas podróżowania samochodem po Europie. Mimo wszystko nie sprawdzi się w każdej sytuacji. Dlaczego? Wyjaśnijmy to na przykładzie.

Przykład 1:

Załóżmy, że wybierasz się z Warszawy do Paryża. Trasa powinna wynieść ok. 1500 km w jedną stronę, więc teoretycznie ubezpieczenie assistance z 1500-kilometrowym limitem powinno być odpowiednie. Wystarczy jednak, że okoliczności zmuszą Cię do zmiany trasy, a dystans może się wydłużyć. Nawet jeśli będzie to o kilkadziesiąt kilometrów więcej, polisa przestanie obowiązywać. Koszty holowania będą zatem po Twojej stronie.

Francja to zresztą jedna z bliższych destynacji europejskich. Polacy podróżujący w okresie wakacyjnym wybierają kierunki bardziej oddalone od miejsca zamieszkania, jak m.in. Madryt (ok. 2600 km od Warszawy), Rzym (ok. 1600 km od Warszawy) czy Ateny (ok. 2000 km od Warszawy).

Wybierasz się w dalsze rejony? Dobrym pomysłem może być zakup ubezpieczenia assistance w Europie bez limitu kilometrów. W takiej sytuacji ochrona ubezpieczeniowa obowiązuje na terenie całej Europy poza pewnymi wyjątkami. Możesz jednak korzystać z usługi holowania za granicą bez względu na to, jaka liczba kilometrów dzieli Cię od domu.

Nie da się ukryć, że jest to bardzo korzystna oferta assistance, którą warto kupić choćby po to, by cieszyć się spokojem ducha podczas zagranicznych wakacji. Niestety, nie znajdziesz jej u każdego ubezpieczyciela. Obecnie takie ubezpieczenie kupisz tylko w dwóch towarzystwach – Generali i Ergo Hestia.

Jak wyglądają oferty Generali i Ergo Hestia na tle innych ofert assistance działającego na terenie Europy? Przyjrzyjmy się limitom obowiązującym w kilku różnych towarzystwach.

UbezpieczycielWariant assistanceHolowanie pojazdu w Polsce – po wypadkuHolowanie pojazdu za granicą – po wypadku
GeneraliAssistance Luxbez limitubez limitu
Ergo HestiaCar Assistance Turbobez limitubez limitu
WienerAuto Assistance Plus Luxbez limitudo 1100 km
WartaAssistance Platynowybez limitudo 1500 km
InterRiskAssistance Premiumbez limitudo 1500 km
PZUPomoc w drodze Super150 km jednorazowo (opcjonalnie bez limitu)do 150 km jednorazowo (opcjonalnie do 1200 km)
najtaniejuagenta.plAssistance krótkoterminowedo 1000 kmdo 1000 km

Opracowanie własne na podstawie informacji znajdujących się na stronach internetowych poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Oferty aktualne 24.07.2023 r.

Jaki zakres ochrony z holowaniem bez limitu kilometrów?

Przy wyborze assistance wielu klientów skupia się na tym, by mieć holowanie pojazdu z jak najwyższym limitem kilometrów. Nie da się ukryć, że jest to istotny aspekt, gdyż koszty holowania samochodu za granicą mogą okazać się bardzo wysokie. W ramach pakietu assistance otrzymasz jednak znacznie więcej niż tylko usługę holowania po awarii czy wypadku. Poniżej przedstawiamy kluczowe informacje o wyżej wspomnianych ubezpieczeniach.

Holowanie bez limitu kilometrów w Generali – Assistance Lux

Nie da się ukryć, że największym atutem tego ubezpieczenia od Generali jest brak limitów w przypadku holowania po wypadku, kradzieży, awarii – w Polsce i na terenie innych krajów europejskich. Na uwagę zasługują również takie właściwości oferty, jak:

 • transport z miejsca zdarzenia,
 • wynajem samochodu zastępczego po wypadku: do 3 lub 10 dni w zależności od tego, czy auto było holowane,
 • wynajem samochodu zastępczego po kradzieży/awarii: do 10 dni/do 3 lub 10 dni w zależności od tego, czy auto było holowane,
 • usprawnienie pojazdu na miejscu zdarzenia,
 • zakwaterowanie: do 5 dni w hotelu dwu lub trzygwiazdkowym,
 • kierowca zastępczy,
 • pomoc tłumacza.

Pakiet Assistance Lux jest limitowany i mogą z niego skorzystać właściciele aut mających maksymalnie 13 lat.

Holowanie bez limitu kilometrów w Ergo Hestia – Assistance Turbo

Wariant Turbo to rozszerzenie do klasycznego zakresu ubezpieczenia Car Assistance w Ergo Hestii. W ramach assistance kierowca ma również również dostęp do:

 • samochodu zastępczego – do 10 dni po awarii lub unieruchomieniu pojazdu, do 15 dni po wypadku i do 20 dni po kradzieży. Samochód zastępczy po awarii jest dostępny tylko 3 razy w trakcie trwania ochrony ubezpieczeniowej,
 • kontynuacji podróży – w Polsce bez limitów kilometrów, a w Europie do 1500 km,
 • holowania innych pojazdów niż osobowe – w Polsce bez limitu kilometrów, w Europie do 1500 km,
 • transportu przyczepy złączonej z pojazdem osobowym lub terenowym – w Polsce i za granicą bez limitu kilometrów,
 • transportu przyczepy złączonej z pojazdem innym niż osobowy lub terenowy – w Polsce bez limitu kilometrów, w Europie do 1500 km.

Ubezpieczenie zadziała w Polsce i w innych krajach europejskich poza Białorusią, Mołdawią, Rosją i Ukrainą.

Holowanie bez limitu kilometrów w Warta – Moto Assistance Platynowy

Pakiet Moto Assistance Platynowy umożliwia właścicielowi pojazdu skorzystanie z takich usług, jak:

 • usprawnienie pojazdu na miejscu zdarzenia po awarii samochodu lub innym zdarzeniu losowym,
 • zakwaterowanie do 5 dni,
 • pokrycie kosztów kontynuacji podróży lub powrotu do miejsca zamieszkania, a także przewozu ubezpieczonych osób do docelowego miejsca holowania samochodu,
 • samochód zastępczy do 15/30 dni po wypadku (naprawa w warsztacie partnerskim/innym), do 15 dni po kradzieży i do 5 dni po awarii pojazdu,
 • podstawienie lub odbiór samochodu zastępczego,
 • pomoc medyczna (np. rehabilitacja, umówienie wizyty domowej lekarza lub pielęgniarki, dostawa leków do domu),
 • organizacja wymiany opon lub mycia samochodu,
 • pomoc tłumacza.

Oferta jest skierowana do posiadaczy maksymalnie 10-letnich pojazdów. Obowiązuje na terenie całej Europy za wyłączeniem Gruzji. Suma ubezpieczenia jest równa 50 000 zł.

Holowanie bez limitu kilometrów w Wiener – Auto Assistance Plus Lux

Wariant Auto Assistance Plus Lux to najbardziej rozbudowany pakiet ubezpieczenia assistance z oferty Wiener. W jego zakresie ubezpieczyciel oferuje m.in.:

 • doraźną pomoc techniczną – np. dostarczenie paliwa lub części zamiennych, usprawnienie samochodu na miejscu awarii, zorganizowanie parkingu na maks. 3 doby, złomowanie pojazdu,
 • samochód zastępczy do 7 dób,
 • zakwaterowanie – 250 zł w Polsce i 150 euro za granicą na dobę za osobę,
 • usługi medyczne – np. hospitalizacja (do 5000 euro), transport medyczny, dostarczenie leków, transport zwłok,
 • pomoc finansowa – pożyczka środków pieniężnych do 200 euro, pomoc prawnika o wartości 2000 euro i przekazanie kaucji do 2000 euro.
 • pomoc informacyjna.

Z oferty mogą skorzystać osoby, których samochód nie ma więcej niż 12 lat. Suma ubezpieczenia jest ustalana dla każdego świadczenia z osobna, zgodnie z indywidualnymi potrzebami ubezpieczonego.

Holowanie bez limitu kilometrów w InterRisk – Assistance Standard i Assistance Premium

W InterRisk masz do wyboru dwa warianty assistance działającego poza granicami Polski – Standard (za dopłatą) i Premium. Oferty pokrywają się w kilku aspektach:

 • usprawnienie samochodu na miejscu zdarzenia: do 100 zł,
 • parkowanie pojazdu: do 3 dni,
 • refundacja kosztów holowania na autostradzie: do 1000 zł w Polsce i 2000 zł za granicą,
 • transport kierowcy i pasażerów do miejsca, w którym znajduje się pojazd zastępczy, hotelu lub innego miejsca, z którego mogą kontynuować podróż,
 • dostarczenie paliwa,
 • uruchomienie samochodu po rozładowaniu akumulatora,
 • awaryjne otwarcie auta z zatrzaśniętymi kluczykami,
 • wymiana koła,
 • przewóz i opieka nad dziećmi do 18. roku życia: do 3 dni/do 400 zł
 • przewóz medyczny,
 • pomoc tłumacza lub prawnika,
 • złomowanie.

Różnią się z kolei głównie limitami dla poszczególnych świadczeń, które zebraliśmy w tabeli.

Rodzaj świadczeniaAssistance StandardAssistance Premium
Auto zastępcze po awariido 3 dnido 7 dni
Auto zastępcze po wypadku lub kradzieży pojazdudo 7 dnido 14 dni
Hotel na 1 dobę + pojazd zastępczypo awarii do 2 dni, po wypadku i kradzieży do 5 dnipo awarii do 3 dni, po wypadku i kradzieży do 7 dni
Franszyza 20 kmmożliwość zniesienia za dopłatąbrak
Suma ubezpieczenia25 000 zł50 000 zł

Limit wiekowy dla pakietu Standard wynosi 10 lat, a dla pakietu Premium 13 lat.

Holowanie bez limitu kilometrów w PZU – Pomoc w drodze Super

Jeśli wybierzesz assistance od PZU, a dokładnie pakiet Pomoc w Drodze Super PL+EU, ubezpieczyciel udzieli Ci wsparcia na wielu polach. Zakres dostępnych świadczeń przedstawiamy w tabeli.

Rodzaj świadczeniaLimity
Naprawa samochodu na miejscu zdarzeniapo wypadku, awarii lub użyciu niewłaściwego paliwa
Parkingdo 3 dni
Złomowanie pojazdupo wypadku, awarii lub odzyskaniu go po kradzieży
Pojazd zastępczydo 10 dni po wypadku lub kradzieży, do 5 dni po awarii na dystansie większym niż 20 km od adresu zamieszkania kierowcy
Nocleg w hoteludo 3 dób w hotelu dwu- lub trzygwiazdkowym
Przewóz kierowcy i pasażerów do domu lub miejsca docelowegopo wypadku, kradzieży i awarii na dystansie większym niż 20 km od adresu zamieszkania kierowcy
Kierowca zastępczypo uszkodzeniu ciała lub śmierci kierowcy
Dowóz paliwana dystansie większym niż 20 km od adresu zamieszkania kierowcy
Wymiana koła lub naprawa ogumieniatak lub holowanie auta do warsztatu (do 150 km), jeśli to niemożliwe
Transport do szpitalapo uszkodzeniu ciała lub nagłym zachorowaniu kierowcy
Przewóz i opieka nad dziećmi do 18. roku życiapo uszkodzeniu ciała, nagłym zachorowaniu lub śmierci kierowcy
Pomoc tłumaczajęzyk angielski
Pomoc prawnikado 1000 euro, po wypadku

Ubezpieczenie Pomoc w Drodze Super nie jest ograniczone żadnym limitem wiekowym dla samochodu.

OC + assistance w najtaniejuagenta.pl

Jak widać, zakres świadczeń dostępnych w ramach assistance może być bardzo szeroki i obejmować również takie, które nie są bezpośrednio związane z użytkowaniem samochodu. Wybierając ofertę, warto postawić na kompromis między atrakcyjnością dostępnych usług i ceną. Zobacz nasz przykład.

Przykład 2:

32-letnia pani Natalia z Ostrołęki postanowiła kupić ubezpieczenie samochodu w pakiecie z assistance ze względu na planowane wakacje za granicą, na które chce udać się własnym pojazdem – Fordem Focusem z 2015 roku. W kalkulatorze najtaniejuagenta.pl znalazła następujące oferty ubezpieczeń z assistance działającym także za granicą.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC + assistance?
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
589,00 zł*
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
597,00 zł*
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
621,00 zł*
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
635,00 zł*
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
692,00 zł*
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
813,00 zł*
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
1298,00 zł*
Ile kosztuje OC + assistance?
Benefia
589,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
597,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
621,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
635,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
692,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
813,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
1298,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja wykonana w kalkulatorze najtaniejuagenta.pl 24.07.2023 r.

Na co zwrócić uwagę kupując assistance?

Assistance nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym, co oznacza, że towarzystwa mają pełną swobodę w kształtowaniu swoich ofert. To z tego powodu każdy z wyżej omówionych pakietów zawiera zupełnie odmienny wachlarz usług. Musisz więc dokładnie zapoznać się z ofertami, by wybrać tę, która najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku. Kierowanie się samą ceną – jak przy zakupie polisy OC – nie tu tu więc egzaminu.

Jak przy zakupie każdej innej polisy, konieczne jest dokładne przeczytanie umowy ubezpieczenia. Najważniejsze są te sekcje OWU ubezpieczeń assistance, w których są wylistowane ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Najczęściej dotyczą one działań celowych, a także spowodowanych przez osoby bez prawa jazdy albo będące pod wpływem alkoholu czy też innych środków zaburzających świadomość. Ochrona ubezpieczeniowa jest także wyłączona dla pojazdów użytkowanych zarobkowo i biorących udział w rajdach lub wyścigach.

Przy wyborze ubezpieczenia assistance działającego za granicą należy też zwrócić uwagę na ewentualne ograniczenia terytorialne. Nawet jeśli w ofercie znajduje się informacja o tym, że polisa obowiązuje na terenie Europy, ubezpieczyciel może zawsze zawrzeć w umowie wyjątki od tej zasady. Stosunkowo często towarzystwa wyłączają ochronę ubezpieczeniową w takich krajach, jak Białoruś, Ukraina, Rosja czy Gruzja.

Zwróć uwagę na to, że większość ofert assistance jest oferowana tylko klientom, którzy mają już OC, autocasco i inne ubezpieczenia komunikacyjne w tym samym towarzystwie. Oferty assistance bez OC zdarzają się rzadko i nie są tak atrakcyjne, jak pozostałe. Wyjątek stanowią ubezpieczenia krótkoterminowe, w przypadku których takie ograniczenie zwykle nie występuje – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Ile trzeba zapłacić za assistance w Europie bez limitu kilometrów?

Cena assistance zależy od wielu czynników, w tym również od czasu obowiązywania ochrony ubezpieczeniowej. Co istotne, polisy krótkoterminowe nie zawsze wypadają taniej niż ich całoroczne odpowiedniki.

Jeśli chcesz się upewnić, że kupujesz najlepsze ubezpieczenie w założonym przedziale cenowym, porównaj oferty od różnych towarzystw w kalkulatorze online najtaniejuagenta.pl. Narzędzie jest darmowe i intuicyjne w użytkowaniu, a wpisane do niego dane zostają wykorzystane jedynie do przedstawienia Ci oferty sprzedażowej.

Jeśli uda Ci się znaleźć dobrą propozycję ubezpieczenia assistance w kalkulatorze OC/AC najtaniejuagenta.pl, możesz od razu kupić ją online. Decydując się na zakup przez Internet, oszczędzasz na czasie i możesz to zrobić w dowolnym momencie, nawet 5 minut przed wyjazdem na wakacje.

Kupić assistance osobno czy w pakiecie?

Assistance możesz kupić w pakiecie z OC lub osobno, jeśli dopiero po pewnym czasie od zakupu obowiązkowego ubezpieczenia stwierdzisz, że jednak potrzebujesz dodatkowej ochrony. Pamiętaj o tym, że kupując ubezpieczenie assistance w komplecie z innymi polisami, możesz często liczyć na rabat. Jest to zatem rozwiązanie korzystne dla portfela. W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych ubezpieczenie auto assistance mini dostaniesz w cenie OC lub AC.

Jeżeli jednak potrzebujesz ubezpieczenia assistance na krótki czas, np. na wyjazd służbowy czy wakacje, kup assistance krótkoterminowe.

Posiadanie ubezpieczenia assistance Europa z opcją holowania bez limitu kilometrów nie jest obowiązkowe, ale może Ci oszczędzić wiele zmartwień podczas zagranicznej podróży. Wystarczy tylko zapoznać się z zagranicznymi stawkami za usługę pomocy drogowej czy naprawę pojazdu w warsztacie, by przekonać się, że wykupienie polisy będzie Cię kosztować znacznie mniej.

Assistance w Europie bez limitu kilometrów – co warto wiedzieć?

 • Posiadanie polisy assistance pozwoli uniknąć wysokich kosztów holowania i naprawy samochodu za granicą.
 • Assistance bez limitu kilometrów dla holowania można kupić w Generali i Ergo Hestia. W przypadku innych towarzystw alternatywę stanowi assistance z wysokim limitem kilometrów, np. na poziomie 1500 km.
 • Świadczenia assistance zapewniają nie tylko holowanie, ale też np. naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia, udostępnienie samochodu zastępczego, zakwaterowanie w hotelu na czas naprawy pojazdu, a nawet zorganizowanie opieki dla dzieci i zwierząt w razie hospitalizacji kierowcy.
 • Przy szukaniu dobrego assistance warto zwrócić uwagę na nie tylko na limit kilometrów holowania, ale też na listę dostępnych świadczeń, wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, zakres terytorialny i możliwość zakupu ubezpieczenia bez OC/AC.
 • Wysokość składki dla assistance obliczysz online w kalkulatorze pl.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o assistance w Europie bez limitu kilometrów

 1. Czy każda oferta assistance jest taka sama?

  Nie. Ubezpieczenie assistance nie podlega pod Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, jak ma to miejsce w przypadku OC. W związku z tym ubezpieczyciele mogą kształtować oferty zgodnie ze swoją polityką wewnętrzną. Z tego powodu przy zakupie należy zwrócić szczególną uwagę na zakres ubezpieczenia.
 2. Ile może kosztować assistance działające w Europie bez limitu kilometrów?

  Cena ubezpieczenia krótkoterminowego, które obowiązuje np. tylko podczas zagranicznych wakacji, to zwykle koszt rzędu 50-100 zł. W przypadku assistance całorocznego wysokość składki zależy już od większej liczby czynników, więc warto ją sprawdzić w kalkulatorze online.
 3. Jak przygotować samochód do wyjazdu za granicę?

  Dobrym pomysłem jest dokładne sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, a zwłaszcza hamulców, reflektorów, ogumienia i płynów eksploatacyjnych. Zwróć też uwagę na to, jakie wyposażenie muszą mieć kierowcy w krajach, przez które będziesz przejeżdżać, gdyż może być inne niż to obowiązujące w Polsce.
 4. Czy Mini ASS wystarczy na zagraniczny wyjazd?

  To zależy. Tego typu oferty mają często ograniczony zakres terytorialny, który obejmuje jedynie zdarzenia na terenie Polski. Nawet jeśli Mini ASS teoretycznie działa za granicą, to zwykle w ograniczonym zakresie. Problemem może być chociażby niski limit kilometrów holowania.
 5. Jakie towarzystwa oferują assistance w Europie bez limitu kilometrów?

  Obecnie są to Generali (Assistance Lux) i Ergo Hestia (Car Assistance Turbo).
 6. Obecnie są to Generali (Assistance Lux) i Ergo Hestia (Car Assistance Turbo).

  Nie. Takich ograniczeń nie stosują m.in. PZU, mtu24.pl i Proama.
Ilona Walczak
[Głosów: 2 Średnia: 5]