Piotr Nowik

Piotr Nowik | 10 grudnia 2022

Assistance – Europa bez limitu kilometrów holowania

scrolldown Assistance limit kilometrów

Z pewnością pamiętasz o tym, by ubezpieczyć się przed wyjazdem na wymarzone, zagraniczne wakacje. A co  samochodem, którym będziesz poruszać się poza granicami Polski? Sprawdź, czym jest assistance Europa bez limitu kilometrów i jak wybrać najkorzystniejszą ofertę!

Co warto wiedzieć o assistance w Europie?

 • Zdecydowana większość ubezpieczeń assistance obowiązujących na terenie Europy jest ograniczona pewnym limitem kilometrów dla holowania. Wyjątek stanowi oferta Generali.
 • Pakiet assistance Europa może obejmować nie tylko holowanie, ale również dodatkowe usługi – m.in. naprawę pojazdu na miejscu, udostępnienie samochodu zastępczego lub zakwaterowanie w hotelu na czas usunięcia usterki.
 • Niektóre pakiety assistance można kupić jako samodzielne produkty, inne funkcjonują jedynie w parze z OC/AC u tego samego ubezpieczyciela.
 • Przed zakupem assistance Europa warto zapoznać się z dokładnymi informacjami zawartymi w OWU, a w szczególności z ograniczeniami i wyłączeniami.

Wyjeżdżając w długą podróż samochodem, warto przygotować się na różne scenariusze, również te niezbyt optymistyczne. Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu przed wyjazdem oraz zakup pakietu ubezpieczenia z opcją holowania bez limitu kilometrów powinny zapewnić Ci optymalne poczucie bezpieczeństwa podczas zagranicznych wakacji. Upewnij się, że wiesz wszystko o assistance na terenie Europy!

W ofercie których firm znajduje się holowanie w Europie bez limitu kilometrów?

Ubezpieczenie assistance z opcją holowania na terenie Europy znajdziesz w ofercie wielu towarzystw, m.in. PZU, Interisk czy Warty. Większość z nich jest jednak opatrzona limitem kilometrów (dość dużym, ale jednak w pewnym stopniu ograniczającym), a co za tym idzie – nie chroni w stu procentach. Polisa pozbawiona tego limitu jest oferowana tylko przez jednego ubezpieczyciela: Generali.

Dlaczego brak limitu kilometrów jest tak ważny? Dzięki temu zyskujesz pewność, że możesz liczyć na pomoc ubezpieczyciela niezależnie od tego, co przydarzy Ci się podczas urlopu. Możesz przecież zmienić plany i pojechać dalej niż to było w pierwotnym planie, a tym samym znaleźć się poza określonym limitem.

Warto kupić assistance w pakiecie z polisą OC, co będzie tańszym rozwiązaniem niż zakup obu polis osobno. Tak, jak np. pan Andrzej z Namysłowa, który znalazł w naszym kalkulatorze OC/AC najtańszą ofertę za 356,74 zł.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC z assistance dla 46-latka z Namysłowa?
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
356,74 zł* rata od 0 zł
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
394,75 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
407,00 zł* rata od 0 zł
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
415,00 zł* rata od 0 zł
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
454,75 zł* rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
472,64 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
483,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje OC z assistance dla 46-latka z Namysłowa?
Link4
356,74 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
394,75 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
407,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
415,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
454,75 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
472,64 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
483,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 28.07.2021 r., dla właściciela Skody Fabii z 2015 r., poj. silnika 1 l.

Co warto sprawdzić przed zakupem ubezpieczenia assistance?

Kluczową kwestią, którą powinieneś dobrze przemyśleć przez zakupem polisy, jest suma ubezpieczenia. Oznacza ona kwotę, jaką ubezpieczyciel jest w stanie przeznaczyć na pomoc w sytuacji, gdy dojdzie do jakiegoś zdarzenia.

Zwróć również uwagę na to, że niektóre towarzystwa nie zezwalają na zakup samego pakietu assistance, gdy masz już podstawowe ubezpieczenie od innego ubezpieczyciela. Zanim zdecydujesz się na zakup, upewnij się, jak to wygląda w przypadku wybranej przez Ciebie oferty.

Koniecznie zapoznaj się również z ograniczeniami i wykluczeniami opisanymi w OWU. Niektóre z nich mogą ograniczyć Ci dostęp do pomocy ubezpieczyciela w pewnych sytuacjach – dobrze o tym wiedzieć zanim zakupisz polisę i wyruszysz w drogę.

Jakie usługi obejmuje Twój pakiet assistance?

Assistance to ubezpieczenie dobrowolne i w przeciwieństwie do obowiązkowego OC każda firma ubezpieczeniowa może dowolnie kształtować jego zakres. Prowadzi to do sytuacji, w której ubezpieczyciele prześcigają się w oferowaniu coraz to nowych usług. Zanim kupisz swoją polisę assistance, sprawdź, co obejmuje.

Na co możesz liczyć w typowym pakiecie assistance?

 • holowanie pojazdu – to podstawa w każdym assistance,
 • naprawa na miejscu zdarzenia – czasem holowanie auta nie będzie potrzebne, a niekiedy jest dostępne tylko w sytuacji, gdy auta nie uda się naprawić na miejscu,
 • wynajem samochodu zastępczego – niekiedy nie masz czasu, by czekać na naprawę, i potrzebujesz auta już. Pojazd zastępczy z assistance przydaje się, gdy czekasz na ustalenie sprawcy, żeby wziąć auto zastępcze z jego OC, albo po kradzieży pojazdu,
 • nocleg – awaria w trasie, zwłaszcza za granicą późną porą, może sporo napsuć,
 • kontynuacja podróży – auto rozkraczyło się 50 km od hotelu? Ubezpieczyciel zorganizuje Ci dojazd,
 • pomoc w uruchomieniu pojazdu – najczęstszymi awariami są tutaj rozładowany akumulator i zamarznięte paliwo,
 • pomoc po zatankowaniu niewłaściwego paliwa,
 • dostarczenie paliwa – nie chcesz pchać auta gdzieś na trasie. Ważne! Za dostarczone paliwo płacisz z własnej kieszeni,
 • wymiana koła – jeśli masz koło zapasowe, ale nie umiesz go wymienić, ekipa przyjedzie i Ci je założy,
 • pomoc informacyjna – szczególnie przydatne, kiedy jesteś w obcym kraju, i nie wiesz, co robić,
 • pomoc tłumacza – uzupełnienie pomocy informacyjnej w obcym kraju.

Jakie są ograniczenia w OWU ubezpieczeń assistance?

Nawet w przypadku ubezpieczenia assistance z opcją holowania bez limitu kilometrów musisz się liczyć z pewnymi ograniczeniami. W przypadku tego rodzaju polis najczęściej dotyczą one:

 • wieku samochodu – towarzystwa niechętnie obejmują taką ochroną kilkunastoletnie pojazdy,
 • odległość od miejsca zamieszkania – część towarzystw zastrzega sobie, że ochrona ubezpieczeniowa w ramach polisy assistance Europa obowiązuje dopiero wtedy, gdy znajdujesz się ponad 20 lub 25 km od domu. Jeśli do zdarzenia dojdzie bliżej, nie możesz liczyć na pomoc ubezpieczyciela,
 • liczba zgłoszeń – z niektórych usług w ramach pakietu (np. udostępnienie pojazdu zastępczego) możesz skorzystać tylko określoną liczbę razy,
 • rodzaj zdarzenia – ochrona ubezpieczeniowa może dotyczyć jedynie awarii samochodu lub też innych sytuacji, takich jak wypadek czy kradzież,
 • możliwość skorzystania z dodatków – jeśli można usunąć usterkę w dniu zgłoszenia, najpewniej nie będziesz mógł skorzystać z dodatkowych opcji w ramach pakietu, takich jak samochód zastępczy czy zakwaterowanie na czas naprawy.

O jakich wyłączeniach w OWU ubezpieczeń assistance warto pamiętać?

Wybierając pakiet, zwróć uwagę na to, że assistance również może być obarczone pewnymi wyłączeniami. Standardem jest już wyłączenie obowiązujące w sytuacji, gdy zdarzenie powstało pod wpływem alkoholu albo gdy samochód nie miał ważnego przeglądu. Z ochrony ubezpieczeniowej są też wyłączane pojazdy intensywnie użytkowane – np. taksówki, samochody kurierskie czy też wykorzystywane do wyścigów.

Ubezpieczyciele często zapisują również w OWU konkretne kraje, w których nie obowiązuje ochrona ubezpieczenia assistance. Najczęściej należą do nich Rosja, Ukraina, Białoruś i Mołdawia. Jeśli Twoja trasa będzie przez nie przebiegać, poszukaj takiej polisy, która zapewni Ci optymalną ochronę – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Jakie są ceny assistance w Europie bez limitu kilometrów?

Podobnie jak w przypadku każdego innego ubezpieczenia samochodu, na ostateczną cenę polisy wpływa wiele czynników dotyczących tak Ciebie, jak samego pojazdu. Aby poznać szacunkowy koszt takiej usługi, najlepiej skorzystać z kalkulatora online.

Cena assistance bez limitu kilometrów w Europie jest wysoka – możesz je kupić tylko w Generali i tylko z pełnym, najwyższym pakietem OC + AC. Cena samego assistance nie nadszarpnie Twojego domowego budżetu – to koszt rzędu kilkuset złotych za najbardziej rozbudowany pakiet assistance w Polsce, czyli do udźwignięcia. Jednak koszt zakupu polisy autocasco na nowe auto warte ponad 100 000 zł to już jest coś, z czym trzeba się liczyć.

Pozostałe oferty assistance, szczególnie assistance krótkoterminowego, są bardziej dostępne finansowo, ale zawsze mają limit kilometrów holowania po Europie. Jednak czy to problem?

Wystarczy wpisać do niego niezbędne informacje, a już po chwili zobaczysz oferty od różnych towarzystw ubezpieczeniowych, które będziesz mógł wygodnie porównać. Całość zajmie zaledwie kilka minut.

Co opłaca się bardziej: kupić assistance osobno czy w pakiecie?

Assistance możesz kupić w pakiecie z OC lub osobno, jeśli dopiero po pewnym czasie od zakupu obowiązkowego ubezpieczenia stwierdzisz, że jednak potrzebujesz dodatkowej ochrony. Pamiętaj o tym, że kupując polisy w komplecie, możesz często liczyć na rabat. Jest to zatem rozwiązanie korzystne dla portfela. W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych ubezpieczenie auto assistance mini dostaniesz w cenie OC lub AC.

Jeżeli jednak potrzebujesz ubezpieczenia assistance na krótki czas, np. na wyjazd służbowy czy wakacje, kup assistance krótkoterminowe.

Posiadanie polisy assistance Europa z opcją holowania bez limitu kilometrów nie jest obowiązkowe, ale może Ci oszczędzić wiele zmartwień podczas zagranicznej podróży. Wystarczy tylko zapoznać się z zagranicznymi stawkami za usługę pomocy drogowej czy naprawę w warsztacie, by przekonać się, że wykupienie polisy będzie Cię kosztować znacznie mniej.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o assistance w Europie bez limitu kilometrów

 1. Dlaczego warto wykupić pakiet z opcją holowania bez limitu kilometrów?

  Dzięki temu możesz liczyć na pomoc ubezpieczyciela niezależnie od tego, gdzie się udajesz – nie ogranicza Cię limit kilometrów określony w OWU.
 2. Czy pakiet assistance Europa obowiązuje we wszystkich krajach europejskich?

  Ubezpieczyciele czasem wyłączają z pakietu pewne kraje (np. Rosję czy Ukrainę). Informację o tym, w których państwach nie obowiązuje ochrona ubezpieczeniowa, znajdziesz w OWU.
 3. Czy mogę wykupić assistance u innego ubezpieczyciela czy muszę u tego, u którego mam OC?

  Nie zawsze jest to możliwe. Część ubezpieczycieli wymaga zakupu innego produktu ubezpieczeniowego, by móc skorzystać z oferty assistance.
 4. Na co zwrócić uwagę przed zakupem pakietu assistance Europa bez limitu kilometrów?

  Zapoznaj się dokładnie ze wszystkimi informacjami znajdującymi się w OWU, a w szczególności z ograniczeniami, wyłączeniami, sumą ubezpieczenia oraz dodatkowymi opcjami, z których możesz skorzystać.
Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]