Piotr Nowik

Piotr Nowik | 22 lipca 2021

Ubezpieczenie Assistance krótkoterminowe – co warto o nim wiedzieć?

scrolldown ubezpieczenie assistance krótkoterminowe

Brak paliwa, rozładowany akumulator, drobna awaria – w takich i wielu innych nieprzewidzianych sytuacjach na drodze może przydać się ubezpieczenie assistance. Jeśli właśnie wybierasz się na urlop i nie posiadasz jeszcze odpowiedniej polisy, nic straconego – bez problemu kupisz assistance (ASS) krótkoterminowe.

Assistance krótkoterminowe – Co warto wiedzieć?

 • Ubezpieczenie assistance jest dobrowolne i zapewnia pomoc kierowcy oraz pasażerom podczas podróży.
 • Assistance może zawierać m.in. holowanie, naprawę na miejscu, wymianę opony, doładowanie akumulatora, dostarczenie benzyny, samochód zastępczy, nocleg, pomoc informacyjną, prawną, medyczną itp.
 • Zakres pomocy należy sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
 • Assistance dostępne jest w wersji rocznej, a także krótkoterminowej. Na ogół towarzystwa proponują opcję tygodniową, dwutygodniową i miesięczną.
 • Jeśli planujesz wyjazd z wyprzedzeniem, zastanów się nad zakupem całorocznej polisy ASS w pakiecie z OC. Niejednokrotnie jej cena oraz zakres ochrony są bardzo zbliżone do ofert ASS krótkoterminowego.

Ubezpieczenie assistance ma sporą zaletę – w przeciwieństwie do wielu innych produktów dobrowolnych, można je wykupić na krótszy okres, np. obejmujący tylko urlopową podróż. Nie zawsze jednak będzie to opłacalne. Podpowiadamy, jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie ASS krótkoterminowe, jak wybrać najlepszą polisę oraz ile ona kosztuje.

Co to jest ubezpieczenie assistance?

To dobrowolne ubezpieczenie, które pomaga kierowcom w nagłych, nieprzewidzianych sytuacjach na drodze. Przydaje się podczas złapania gumy, wyładowania akumulatora, ale także w razie awarii pojazdu, stłuczki czy kradzieży. Może zapewniać m.in. holowanie, naprawę auta na miejscu, nocleg, samochód zastępczy, czy pomoc prawną i medyczną.

Wybór assistance powinniśmy zacząć od sprawdzenia, czy… aby na pewno takiego ubezpieczenia już nie posiadamy. Ta polisa jest bowiem często dodawana do obowiązkowego ubezpieczenia OC, choć w takim „pakiecie” jest ona na ogół dość uboga. Jeśli dostaliśmy assistance wraz z OC, to polisa prawdopodobnie będzie działała tylko po wypadku lub kolizji w Polsce, co oznacza, że np. podczas zagranicznego wyjazdu okaże się tylko niepotrzebnym dokumentem.

Z kolei rozszerzony Assistance (zazwyczaj musimy do niego dopłacić kilkadziesiąt złotych) sprawi, że w razie problemów nie będziemy pozostawieni sami sobie nie tylko w Polsce ale również w nieznanym państwie i między ludźmi mówiącymi w obcym języku. W wielu kłopotliwych sytuacjach z pomocą przyjdzie nam ubezpieczyciel, którego wezwanie odbędzie się poprzez wykręcenie numeru telefonu i podanie numeru polisy – zorganizowanie pomocy oraz pokrycie kosztów pozostanie już w gestii towarzystwa ubezpieczeniowego.

Jeżeli nie posiadamy ASS całorocznego, w niektórych towarzystwach (m.in. Generali, AXA, PZU, Warta) możemy nabyć polisę krótkoterminową, np. tylko na czas podróży. Zakres jej ochrony może być identyczny, jak w przypadku umowy zawieranej na rok, a różnica polegać będzie wyłącznie na krótszym okresie jej obowiązywania. Ale uwaga! Zawsze należy sprawdzić, jakie usługi i świadczenia gwarantuje wybrany ubezpieczyciel (każde towarzystwo może posiadać inną ofertę).

Jak wybrać najlepsze assistance krótkoterminowe?

Jeśli wybieramy się na zagraniczne wakacje, wówczas nasza polisa nie może działać wyłącznie w Polsce, tylko w całej Europie, więc to powinien być warunek podstawowy. Kolejną rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę, to zakres ochrony. Polisy różnią się w tym względzie, ale na ogół w assistance powinno być zawarte:

 • holowanie pojazdu. W tym wypadku należy zwrócić uwagę na limit kilometrów holowania, który nam przysługuje oraz to, kiedy nam przysługuje (zarówno w razie awarii, jak i kolizji, czy tylko w określonym przypadku);
 • naprawa. Przed nabyciem polisy warto przeanalizować jej zakres, bo na ogół obejmuje ona tylko proste naprawy wykonywane na miejscu;
 • podstawienie samochodu zastępczego. Tu również mogą wystąpić różnice w zakresach polis. Należy przyjrzeć się na jak długo samochód zostanie nam wypożyczony i czy otrzymamy go zarówno w razie awarii, jak i kolizji naszego auta;
 • nocleg. Trzeba sprawdzić, czy przysługuje tylko kierowcy, czy także pasażerom i w jakim przypadku;
 • wymiana opony;
 • dostarczenie paliwa;
 • podładowanie akumulatora;
 • udzielenie informacji oraz pomocy prawnej i medycznej.

Krótkoterminowe ubezpieczenie assistance – na jaki okres można kupić i ile kosztuje?

Krótkoterminowe assistance samochodu proponowane jest przez wiele towarzystw ubezpieczeniowych. Na ogół w ofercie znajduje się ochrona tygodniowa, dwutygodniowa, miesięczna lub roczna. Ceny też są zróżnicowane, ale wartą polecenia polisę siedmiodniową trudno znaleźć poniżej 50 zł.

Warto zwrócić uwagę, że za taką lub niewiele wyższą kwotę (ok. 80 zł) można już nabyć ASS, w pakiecie z OC. Dlatego, jeśli często podróżujemy samochodem lub planujemy wyjazd zagraniczny z wyprzedzeniem, korzystniejszy będzie dla nas zakup całorocznej polisy ASS z OC, który zapewni nam ochronę nie tylko podczas wakacji, ale również codziennych podróży.

Piotr Nowik
[Głosów: 3 Średnia: 4.3]