Piotr Nowik

Piotr Nowik | 19 sierpnia 2022

Ubezpieczenie Assistance krótkoterminowe – co warto o nim wiedzieć?

scrolldown ubezpieczenie assistance krótkoterminowe

Brak paliwa, rozładowany akumulator, drobna awaria – w takich i wielu innych nieprzewidzianych sytuacjach na drodze może przydać się ubezpieczenie assistance. Jeśli właśnie wybierasz się na urlop i nie posiadasz jeszcze odpowiedniej polisy, nic straconego – bez problemu kupisz assistance krótkoterminowe.

Assistance krótkoterminowe – Co warto wiedzieć?

 • Krótkoterminowe assistance (nazywane assistance na wakacje albo w podróży) to polisa obowiązująca przez kilka dni do miesiąca, która zapewnia wsparcie w wielu nieprzewidzianych sytuacjach na drodze. W ramach ubezpieczenia można liczyć na pomoc w razie awarii samochodu, braku benzyny, konieczności zorganizowania noclegu dla kierowcy i pasażerów itd.
 • Assistance w podróży kosztuje (w zależności od wariantu) od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
 • Assistance krótkoterminowe i mini assistance to nie są takie same polisy. Drugą firmy często dodają gratis do OC lub AC i zapewnia ona okrojone wsparcie.
 • Decydując się na assistance podróżne, trzeba bezwzględnie zwrócić uwagę na obszar jego obowiązywania (czy zadziała w kraju, do którego się udajemy) i limity holowania.

Co to jest assistance krótkoterminowe?

Krótkoterminowe assistance to dobrowolna polisa assistance, którą można wykupić na okres krótszy niż rok. W zależności od towarzystwa może to być 7, 15 lub 30 dni. To dobre rozwiązanie dla osób, które wyjeżdżają za granicę np. na wakacje i chcą mieć poczucie spokoju w razie przydarzenia się różnych niespodziewanych sytuacji na drodze. Polisa gwarantuje wsparcie ubezpieczyciela właśnie na wypadek takich okoliczności.

Dlaczego assistance w podróży przydaje się jeszcze bardziej niż w Polsce?

 • Jeżeli kierowca słabo zna język kraju, do którego się udał, będzie miał problem z samodzielnym załatwieniem spraw związanych z samochodem.
 • W niektórych krajach (np. w Skandynawii) ceny różnych usług są kilkanaście razy wyższe niż w Polsce. Jeśli assistance obejmuje taką usługę, zostanie opłacona ona z polisy, jeśli nie – kierowcą będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni.

Jaką ochronę zapewnia assistance krótkoterminowe?

Ubezpieczenie assistance należy do ubezpieczeń nieobowiązkowych. Kierowca, który wykupi tę krótkoterminową polisę, może liczyć na pomoc:

 • techniczną,
 • informacyjną,
 • medyczną,
 • prawną.

Pomoc techniczna polega na naprawie samochodu na miejscu zdarzenia, a jeżeli nie jest to możliwe, na holowaniu auta do warsztatu lub na najbliższy parking. W jej ramach, oprócz naprawy awarii, mieści się dowóz paliwa i wymiana koła. Jeśli kierowca i jego pasażerowie nie mogą kontynuować jazdy, assistance krótkoterminowe gwarantuje zakwaterowanie w hotelu.

W większości firm ubezpieczenie assistance obejmuje dostarczenie benzyny lub pomoc w wymianie koła. Sam koszt paliwa i nowego koła kierowca musi pokryć sam. Te warunki mogą być inne w zależności od oferty firmy i wybranego wariantu, więc przed zawarciem umowy o polisę trzeba dokładnie przeczytać OWU – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert porównywarki najtaniejuagenta.pl.

Wsparcie informacyjne to udzielenie ubezpieczonemu różnych informacji, które przydają się szczególnie w podróży po innym kraju. Chodzi tu wskazanie najbliższych stacji benzynowych, warsztatów samochodowych albo pomoc w wyborze optymalnej trasy przejazdu.

Opieka medyczna wiąże się z pokryciem kosztów pobytu w szpitalu i transportu medycznego do Polski. Obejmuje ona też zapewnienie opieki dzieciom, kiedy rodzice są hospitalizowani i poinformowanie bliskich w Polsce o wypadku.

Jeśli kierowca potrzebuje wsparcia adwokata, otrzyma je w ramach pomocy prawnej. Niezależnie w jakim państwie ubezpieczony będzie potrzebował pomocy, cała komunikacja z ubezpieczycielem odbywa się w języku polskim. Towarzystwo może też wysłać na miejsce zdarzenia tłumacza, który pomoże kierowcy porozumieć się w warsztacie czy szpitalu.

Assistance krótkoterminowe to wsparcie w bardzo szerokim zakresie. Nie sposób wymienić wszystkich sytuacji, kiedy się przydaje. Na pewno można je polecić osobom, które często wyjeżdżają za granicę służbowo lub prywatnie.

Gdzie mogę kupić assistance krótkoterminowe?

Assistance krótkoterminowe znajduje się w ofercie niektórych firm, które sprzedają ubezpieczenia komunikacyjne. Aktualnie polisę sprzedają m.in.:

Ubezpieczenie krótkoterminowe assistance nie jest tak popularne, jak klasyczne assistance, dlatego nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe mają je w swojej ofercie.

Ile kosztuje assistance krótkoterminowe?

Cena assistance krótkoterminowego waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. W dużej mierze zależy od okresu ochrony – polisa na 7 dni naturalnie jest tańsza od tej na 30.

Ponadto ubezpieczyciele biorą pod uwagę podobne czynniki jak przy wyliczaniu składki OC, czyli:

 • markę i model samochodu, pojemność silnika, przebieg,
 • wiek kierowcy i liczba lat posiadania prawa jazdy, historia szkód.

Niektóre firmy ubezpieczeniowe (np. Uniqa) oferują assistance krótkoterminowe w dwóch zakresach terytorialnych:

 • na Polskę,
 • na Polskę i Europę.

Uniqa jest też wyjątkiem, jeśli chodzi o cenę polisy, która jest stała – niezależnie od marki i modelu samochodu i doświadczenia kierowcy. Uniqa sprzedaje assistance krótkoterminowe dla pojazdów do 15 lat. Kierowca może wybrać opcję Ekonomiczną, Standardową lub Premium. W wariancie Standardowym (holowanie do 250 km, hotel dla podróżnych i samochód zastępczy) kosztuje ono:

 • na 7 dni: 47 zł w opcji tylko na Polskę / 86 zł w opcji Polska + Europa,
 • na 15 dni: 69 zł / 109 zł,
 • na 30 dni: 85 zł / 165 zł.

O czym pamiętać kupując assistance krótkoterminowe?

Dzięki polisie assistance można szybko i łatwo otrzymać pomoc – infolinie czynne są 24 h na dobę 7 dni w tygodniu. Należy pamiętać, żeby wszystkie działania podejmować po konsultacji z ubezpieczycielem. Inne ważne sprawy, które należy sprawdzić, zanim wykupi się assistance krótkoterminowe to:

 • Obszar obowiązywania polisy. Jeśli kierowca decyduje się na ubezpieczenie z myślą o wyjeździe zagranicznym, to polisa mu się nie przyda, kiedy okaże się, że obowiązuje tylko na terytorium Polski.
 • Czas jest na zgłoszenie awarii czy innego problemu. Terminy na poinformowanie ubezpieczyciela o potrzebie wsparcia na ogół są dość krótkie. Np. Uniqa daje tylko 48 godzin od chwili zdarzenia. Po przekroczeniu tego okresu firma ma prawo odmówić udzielenia pomocy.
 • Limity – czyli ograniczenia odległości. Może się okazać, że firma zapewnia holowanie, ale na odcinku tylko do 100, 200 czy 300 km. Po przekroczeniu limitu właściciel będzie musiał dopłacić z własnej kieszeni za dalszą podróż samochodu. Firmy ubezpieczeniowe nie mają w ofertach assistance krótkoterminowego z limitem holowania 1 000 km czy na podobnie dużej odległości. Jeśli kierowcy zależy na tak dużym zasięgu, znajdzie go, ale ramach assistance całorocznego.
 • Wyłączenia od odpowiedzialności, tj. wyjątkowe sytuacje, kiedy ochrona assistance nie zadziała. Praktycznie zawsze znajduje się w nich zapis, że polisa na chroni, gdy zdarzenie jest wynikiem siły wyższej (wojny, katastrofy naturalnej) oraz gdy ubezpieczony podejmował działania na własną rękę, bez porozumienia z firmą ubezpieczeniową. Lista wyłączeń od odpowiedzialności zawsze znajduje się w OWU.

Czym się różni assistance krótkoterminowe od mini assistance?

Krótkoterminowej polisy assistance nie można mylić z mini assistance. Mini assistance to podstawowa wersja assistance, którą towarzystwa często dodają jako bonus do ubezpieczenia OC/AC albo oferują jako osobny produkt. Mini assistance obejmuje okrojoną ochronę: naprawę samochodu w miejscu zdarzenia, holowanie na niewielkim dystansie itp.

Przede wszystkim assistance krótkoterminowe to forma wsparcia przez określony czas. W przypadku mini assistance pomoc działa dokładnie tyle czasu, na jaki jest podpisana umowa pakietu assistance + OC/AC.

Ile kosztuje OC z mini i pełnym assistance?

Dla zobrazowania, jak ceny assistance mini różnią się od cen pełnej polisy, przygotowaliśmy kalkulację w kalkulatorze. Kupującym jest Marek, 35-latek z Opola, który szuka assistance dla Skody Citigo z 2013 r. Marek jest żonaty i ma jedno dziecko w wieku przedszkolnym.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC + assistance dla 35-latka z Opola?
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
408,00 zł* rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
435,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
488,00 zł* rata od 0 zł
Allianz
OC
AC
Assistance
NNW
513,00 zł* rata od 0 zł
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
584,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje OC + assistance dla 35-latka z Opola?
Link4
408,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
435,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
488,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Allianz
513,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
584,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 19.08.2022 r,. Skoda Citigo z 2013 r.

Najtańszą polisę w wersji Mini Marek może kupić w Link4. Za cenę 408 zł otrzyma holowanie samochodu do 100 km i naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia do wysokości równowartości 200 zł. Wystarczy, że Marek dołoży 80 zł i może zdecydować się na pełne assistance w Uniqa. Co ciekawe – pełne assistance w Uniqa obejmuje holowanie na mniejszym dystansie, ponieważ do 75 km. Ale za to limit kosztów naprawy jest wyższy – do 300 zł.

Kalkulacja potwierdza, że trzeba zawsze czytać OWU i porównywać nie tylko ceny, ale i oferty. Może się zdarzyć tak, że tańsza oferta będzie dla kierowcy bardziej „skrojona na miarę” niż droższy wariant u innego ubezpieczyciela.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o assistance krótkoterminowe

 1. Czy w ramach assistance krótkoterminowego można liczyć na samochód zastępczy?

  Zasadniczo tak, ale zawsze należy dokładnie zapoznać się z OWU, ponieważ firmy ubezpieczeniowe dokładnie określają w nim warunki polisy.
 2. Czy assistance krótkoterminowe można dokupić, będąc na wakacjach za granicą?

  Polisę krótkoterminową można zakupić online u polskiego ubezpieczyciela już podczas wakacji. Trzeba wtedy sprawdzić, czy nie obowiązuje na nią żadna karencja, aby nie okazało się, że ubezpieczenie zacznie chronić już po powrocie do kraju.
 3. Czy korzystanie z polisy assistance wpływa na zniżki przy ubezpieczeniu OC i AC?

  Assistance i polisy Autocasco oraz OC to niezależne od siebie ubezpieczenia. Korzystając ze wsparcia, które daje assistance, kierowca nie straci zniżek na inne polisy.
Piotr Nowik
[Głosów: 3 Średnia: 4.3]