Ubezpieczenie Assistance krótkoterminowe – co warto o nim wiedzieć?

Do zakupu krótkoterminowego assistance może skłonić wiele powodów. Najczęściej jest to jednak wyjazd na zagraniczne wakacje, podczas których nie chcesz stresować się problemami z samochodem. Zobacz, ile może Cię to kosztować i jak wybrać najlepsze.

W kontekście polis komunikacyjnych, umowę krótkoterminową można zawrzeć w przypadku OC (tylko w ściśle określonych przypadkach), AC oraz assistance. Zainteresowanie tą trzecią opcją okazuje się największe w okresie wakacyjnym. Jest to bowiem jedno z najczęściej wybieranych przez Polaków ubezpieczeń na zagraniczny wyjazd – zaraz po polisie turystycznej.

Skąd taka popularność krótkoterminowego assistance? Coraz więcej osób jest świadomych tego, że problemy z autem za granicą mogą nie tylko zepsuć wakacje, ale też mocno nadszarpnąć portfel. Polskie ceny warsztatów i firm świadczących usługi z zakresu pomocy drogowej wciąż okazują się niższe niż w wielu krajach Europy, mimo szalejącej w naszym kraju inflacji. O ile można uniknąć ponoszenia wysokich kosztów za niewielką, jednorazową opłatą, to dlaczego z niej nie skorzystać? Jeśli wychodzisz z podobnego założenia, sprawdź aktualną ofertę krótkoterminowego assistance, jaką prezentujemy poniżej.

Co to jest assistance krótkoterminowe?

Krótkoterminowe assistance działa dokładnie tak, jak jego całoroczny wariant. Posiadacz polisy może korzystać z doraźnego wsparcia ubezpieczyciela w wielu nieprzewidzianych sytuacjach, które mogą go zaskoczyć, np. po w przypadku paliwa w baku, rozładowania akumulatora lub unieruchomienia pojazdu wskutek awarii czy wypadku – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Główna różnica między assistance całorocznym a krótkoterminowym polega na okresie ochrony ubezpieczeniowej. W tym pierwszym przypadku polisa działa przez cały rok, a w tym drugim przez krótszy czas – najczęściej 7, 15 lub 30 dni. Z tego powodu wersja całoroczna jest zwykle sprzedawana tylko z OC/AC (choć istnieją od tego wyjątki), a krótkoterminową możesz kupić w dowolnym momencie i niekoniecznie w tym towarzystwie, w którym masz OC.

Jaką ochronę zapewnia assistance krótkoterminowe?

Nieobowiązkowy charakter tej polisy determinuje to, że ubezpieczyciele mają dużą swobodę w kształtowaniu własnych ofert. W rezultacie każde krótkoterminowe assistance zapewnia dostęp do innego wachlarza świadczeń udostępnianych kierowcy. Co więcej, różnice można zauważyć nie tylko pomiędzy ofertami od różnych towarzystw, ale nawet w ramach jednej firmy. Każdy ubezpieczyciel oferuje zwykle kilka wariantów do wyboru.

Chociaż pakiety assistance krótkoterminowego różnią się dostępnością poszczególnych świadczeń, to jednak ich lista jest zwykle dość podobna. Mogą zawierać usługi z 5 kategorii:

  • pomoc techniczna – to doraźne wsparcie w doprowadzeniu pojazdu do stanu umożliwiającego dalszą jazdę. Może dotyczyć naprawy na miejscu zdarzenia, holowania na jakimś dystansie, wymiany koła, dostarczenia paliwa, a nawet uruchomienia auta z rozładowanym akumulatorem;
  • pomoc medyczna – zapewnia dostęp m.in. do pomocy lekarskiej lub pielęgniarskiej, a także  dostarczenia niezbędnych leków;
  • pomoc w podróży – w tym przypadku ubezpieczyciel może np. znaleźć i opłacić nocleg na czas naprawy samochodu, załatwić kierowcę zastępczego, a także zapewnić kierowcy i pasażerom inny transport do miejsca docelowego;
  • pomoc informacyjna – obejmuje dostęp do całodobowej informacji, która udzieli informacji na wiele tematów potrzebnych na co dzień lub w podróży, np. gdzie jest najbliższa stacja paliw albo gdzie szukać apteki w danym mieście;
  • pomoc prawna – postępowanie po wypadku czy stłuczce wygląda inaczej w każdym kraju. Dzięki pomocy ubezpieczyciela załatwisz wszystko w taki sposób, by nie mieć zatargu z prawem ze względu na nieznajomość lokalnych przepisów. W ramach pomocy prawnej możesz też skorzystać ze wsparcia tłumacza.

Z pełną listą świadczeń dostępnych w ramach Twojego pakietu zapoznasz się, przeglądając OWU.

Gdzie mogę kupić assistance krótkoterminowe?

Chociaż liczba dostępnych ofert krótkoterminowego assistance jest niższa niż w przypadku jego całorocznego odpowiednika, to i tak znalezienie dobrego ubezpieczenia nie powinno przysporzyć trudności. Tego typu polisę kupisz obecnie m.in. u takich ubezpieczycieli, jak:

  • LINK4 (Podróże + Auto Assistance),
  • UNIQA (Assistance w Podróży),
  • Generali (Assistance – Auto i Rower),
  • Benefia (Assistance SOS),
  • PZU (Assistance Pomoc w Drodze).

Ile kosztuje assistance krótkoterminowe?

Krótki czas obowiązywania takiego ubezpieczenia pozwala przypuszczać, że cena również będzie niższa niż w przypadku polisy całorocznej. Czy tak jest w rzeczywistości? To zależy. Ceny wahają się od kilkudziesięciu do ok. 200/300 zł. Wszystko sprowadza się do parametrów oferty, a w szczególności do:

  • czasu obowiązywania ochrony ubezpieczeniowej,
  • listy konkretnych świadczeń,
  • limitów w ramach powyższych świadczeń.

Im szerszy zakres polisy, tym więcej przyjdzie Ci zapłacić.

Na co zwrócić uwagę kupując assistance krótkoterminowe?

Jeśli chcesz zapewnić sobie jak najlepsze poczucie bezpieczeństwa i uniknąć sytuacji, w których assistance nie zadziała, przy wyborze oferty koniecznie sprawdź następujące kwestie:

  • limity dla poszczególnych świadczeń – mogą one oznaczać, że z każdej z usług możesz skorzystać określoną liczbę razy albo do wyczerpania dostępnego budżetu. Jeśli np. masz możliwość wypożyczenia samochodu zastępczego tylko raz, nie dostaniesz go przy drugim zdarzeniu tego typu;
  • zakres terytorialny – niektóre oferty działają tylko w Polsce, inne również w Europie. Ubezpieczyciele mogą też wyłączać odpowiedzialność w niektórych państwach, np. w  Rosji lub Białorusi;
  • wiek samochodu – nie każdy samochód kwalifikuje się do tego, by ubezpieczyć go przy użyciu krótkoterminowego assistance. W przypadku tej polisy towarzystwa stosują często ograniczenia wiekowe, które uniemożliwiają zakup ubezpieczenia dla starszych modeli.

Czym się różni assistance krótkoterminowe od mini assistance?

Assistance krótkoterminowe i mini assistance nie są tym samym. W tym pierwszym przypadku masz do czynienia z szerokim zakresem świadczeń, które są oferowane przez krótki, najczęściej maksymalnie 30-dniowy okres. Mini ASS  działa z kolei przez cały rok i stanowi często gratis do zakupu OC. Chociaż brak dodatkowej opłaty może kusić, trzeba być świadomym tego, że taka polisa cechuje się zwykle okrojonym zakresem i znajduje zastosowanie w znacznie mniejszej liczbie sytuacji (np. tylko po wypadku, ale już nie po awarii czy stłuczce parkingowej).

Czy mini assistance sprawdzi się jako dodatkowa ochrona podczas zagranicznych wakacji? Niekoniecznie. Po pierwsze, może mieć zakres terytorialny obejmujący tylko Polskę. Po drugie, limity kilometrów w ramach holowania mogą okazać się zbyt niskie, by na cokolwiek się przydać. W przypadku wyjazdu autem za granicę potrzebujesz co najmniej kilkuset kilometrów holowania, a najlepiej pakietu bez limitu, aby móc czuć się bezpiecznie, jeśli dojdzie do unieruchomienia pojazdu.

Wniosek? Nawet jeśli masz mini ASS, i tak warto rozważyć zakup krótkoterminowego assistance przed wyjazdem za granicę. Poleganie na tym darmowym produkcie ubezpieczeniowym może okazać się nienajlepszym pomysłem, jeśli przed Tobą trasa licząca kilkaset lub kilka tysięcy kilometrów przez terytorium innych państw.

Ryzykujesz bowiem tym, że przyjdzie Ci zapłacić za wszystkie awaryjne usługi (np. holowanie czy naprawę w warsztacie) z własnej kieszeni. Biorąc pod uwagę to, że na zachodzie i południu Europy ceny są wyższe niż w Polsce, a do tego rozliczane w euro, może to być bardzo wysokie obciążenie dla Twojego budżetu.

Ile kosztuje OC z mini i pełnym assistance?

Alternatywą dla zakupu krótkoterminowego assistance może być kupienie całorocznego ubezpieczenia OC+assistance. Czy wiąże się to z dużym wydatkiem, czy też to polisa na krótki okres będzie Cię kosztować więcej? Sprawdź przykładowe wyliczenia z naszego kalkulatora OC/AC Najtaniej u Agenta.

Przykład:

52-letni pan Jarosław z Piły postanowił kupić OC+ASS dla swojego samochodu – Seata Toledo z 2016 roku. Poszukiwania zaczął od ofert z mini assistance, czyli okrojoną wersją standardowej polisy. W jego przypadku ceny kształtowały się następująco.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC + assistance dla 52-latka z Piły?
4Life Direct
OC
AC
Assistance
NNW
392,00 zł* rata od 0 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
451,00 zł* rata od 0 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
463,00 zł* rata od 0 zł
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
475,00 zł* rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
506,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje OC + assistance dla 52-latka z Piły?
4Life Direct
392,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
451,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
463,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
475,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
506,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 31.05.2023 r., Seat Toledo z 2016 roku.

Chociaż ceny wyglądały kusząco, pan Jarosław postanowił sprawdzić, ile musiałby dołożyć, żeby dostać pełne assistance. W tym przypadku ceny OC+assistance wyglądały tak.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC + pełne assistance dla 52-latka z Piły?
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
501,00 zł* rata od 0 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
518,00 zł* rata od 0 zł
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
547,00 zł* rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
592,00 zł* rata od 0 zł
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
595,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje OC + pełne assistance dla 52-latka z Piły?
mtu24.pl
501,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
518,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
547,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
592,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
595,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 31.05.2023 r., Seat Toledo z 2016 roku.

Różnica między najtańszymi pakietami w obu tych przypadkach wyniosła zaledwie 109 zł. Pan Jarosław uznał, że nie warto ryzykować tym, że assistance nie zadziała w jakiejś sytuacji. Wybrał więc ofertę mtu24.pl z pełnym ASS za 501 zł.

Biorąc pod uwagę to, że krótkoterminowe assistance na 30 dni może kosztować ok. 200-300 zł, zakup całorocznego ubezpieczenia wydaje się korzystniejszą opcją z finansowego punktu widzenia.

 

Assistance krótkoterminowe – co warto wiedzieć?

  • Standardowe oferty krótkoterminowego assistance zapewniają ochronę ubezpieczeniową na 7, 15 lub 30 dni.
  • Ceny pakietów krótkoterminowego ASS mogą wahać się od kilkudziesięciu do ok. 300 zł.
  • Nie każdy ubezpieczyciel oferuje assistance na okres krótszy niż rok. Tego typu ubezpieczeń można szukać w takich towarzystwach, jak UNIQA, LINK4, Generali, Benefia i PZU.
  • Krótkoterminowe assistance może być korzystniejszą opcją niż darmowe Mini ASS otrzymane od ubezpieczyciela w gratisie do OC.
  • Nawet jeśli zamierzasz korzystać z assistance tylko na jednych wakacjach w roku, zakup całorocznych ubezpieczeń OC+ASS może okazać się dobrym pomysłem, jeśli wziąć pod uwagę ceny takich polis.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o assistance krótkoterminowe

  1. Czy w ramach assistance krótkoterminowego można liczyć na samochód zastępczy?

    Zasadniczo tak, ale zawsze należy dokładnie zapoznać się z OWU, ponieważ firmy ubezpieczeniowe dokładnie określają w nim warunki polisy.
  2. Czy assistance krótkoterminowe można dokupić, będąc na wakacjach za granicą?

    Polisę krótkoterminową można zakupić online u polskiego ubezpieczyciela już podczas wakacji. Trzeba wtedy sprawdzić, czy nie obowiązuje na nią żadna karencja, aby nie okazało się, że ubezpieczenie zacznie chronić już po powrocie do kraju.
  3. Czy korzystanie z polisy assistance wpływa na zniżki przy ubezpieczeniu OC i AC?

    Assistance i polisy Autocasco oraz OC to niezależne od siebie ubezpieczenia. Korzystając ze wsparcia, które daje assistance, kierowca nie straci zniżek na inne polisy.
  4. Ile wynoszą ceny assistance krótkoterminowego?

    W ogólnym ujęciu, ceny tego ubezpieczenia mogą wahać się od kilkudziesięciu do ok. 200-300 zł. Ostateczna kwota do zapłaty zależy jednak od wybranego pakietu oraz tego, na ile potrzebujesz ubezpieczenia.
  5. Czy można kupić krótkoterminowe bez OC?

    Oczywiście. Jedną z zalet krótkoterminowego assistance jest to, że jest całkowicie niezależne od innych produktów ubezpieczeniowych. Nie musisz kupować go razem z OC ani nawet u swojego ubezpieczyciela. Masz pełną swobodę w wyborze oferty.
  6. Czy zakres ochrony ubezpieczeniowej w ramach assistance jest zawsze taki sam?

    Nie. Prawo nie reguluje tej kwestii tak dokładnie, jak w przypadku OC. Ubezpieczyciele kształtują więc ofertę zgodnie z własną politykę wewnętrzną i oferują zwykle kilka pakietów o zróżnicowanym zakresie dostępnych świadczeń.
  7. Dlaczego assistance przydaje się za granicą?

    O ile do awarii czy wypadku samochodu dojdzie w Polsce, jesteś w stanie poradzić sobie ze wszystkim samodzielnie, bez pomocy ubezpieczyciela – nawet jeśli miałoby Cię to dużo kosztować. Za granicą masz do czynienia z dodatkowymi utrudnieniami, np. z komunikacją w obcym języku i nieznajomością lokalnych przepisów prawnych.
  8. W czym pomoże assistance za granicą?

    Chociażby w naprawie samochodu na miejscu albo w odholowaniu go do warsztatu, w którym zostanie doprowadzony do stanu umożliwiającego kontynuowanie podróży. Jeśli dojdzie do wypadku, do którego przyjadą miejscowe służby, ubezpieczyciel pomoże załatwić wszystkie formalności. Jeśli zajdzie taka potrzeba, do pomocy zostanie włączony tłumacz. Możesz również liczyć na zakwaterowanie w hotelu dla siebie i pasażerów na czas naprawy auta, a nawet na udostępnienie zastepczego środka transportu, który umożliwi dotarcie do miejsca docelowego.
Ilona Walczak
[Głosów: 3 Średnia: 4.3]