Zmiana nazwiska wiąże się z wieloma formalnościami. Musimy wyrobić nowy dowód osobisty, paszport, powiadomić bank, pracodawcę, a nawet operatora telefonii komórkowej. W tym całym zamieszaniu warto jednak pamiętać też o ubezpieczycielu naszego pojazdu.
- Czy trzeba informować ubezpieczyciela o zmianie nazwiska?
- Jak poinformować w OC i AC o zmianie nazwiska?
- Co, jeśli nie poinformujemy w OC i AC o zmianie nazwiska?
- Czy zmiana nazwiska ma wpływ na cenę polisy OC i AC?
- Co jeszcze należy zgłaszać ubezpieczycielowi?
- Dlaczego warto zgłaszać powyższe zmiany do ubezpieczyciela?
Czy trzeba informować ubezpieczyciela o zmianie nazwiska?
Takiego obowiązku nie ma, ale warto to zrobić dla własnego dobra. I to jak najszybciej! Powód? Po zmianie nazwiska musimy wymienić wiele dokumentów, jak np.: dowód osobisty, paszport, a kierowcy także prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny pojazdu (jeśli jesteśmy jego właścicielami).
W tej sytuacji nazwisko na polisie powinno zgadzać się z tym w innych dokumentach, a to oznacza, że o jego zmianie należy poinformować również ubezpieczyciela. I dotyczy to nie tylko obowiązkowego ubezpieczenia OC, ale również polis dobrowolnych (AC, Assistance, NNW).
Jak poinformować w OC i AC o zmianie nazwiska?
Na ogół nie jest to zbyt skomplikowane, ponieważ większość towarzystw na swoich stronach internetowych ma specjalne formularze, których wypełnienie szybko załatwia sprawę. Zmiany nazwiska na polisie można również dokonać za pośrednictwem poczty elektronicznej (wówczas należy dołączyć skan pisma potwierdzającego zmianę nazwiska, czyli np. nowy dowód osobisty lub zaświadczenie z urzędu stanu cywilnego), a także dzwoniąc na infolinię.
Choć w czasach pandemii nie jest to zalecane rozwiązanie, to jednak niektóre osoby informują ubezpieczyciela o zmianie nazwiska także podczas rozmowy w cztery oczy, czyli przy okazji wizyty w placówce firmy ubezpieczeniowej lub u agenta.
Gdy nazwisko na polisie zostanie już zmienione, ubezpieczyciel wystawia zmienione dokumenty.
Co, jeśli nie poinformujemy w OC i AC o zmianie nazwiska?
Wówczas niepotrzebnie narazimy się na wiele komplikacji i niepotrzebnych formalności, które wydłużą załatwienia związane m.in. z odszkodowaniami. A wszystko dlatego, że ubezpieczyciel będzie miał problem z identyfikacją, ponieważ w prawie jazdy będzie widniało inne nazwisko, a na polisie inne. To przysporzy wielu niepotrzebnych pytań.
Poza tym należy pamiętać, że także zniżki za OC czy AC przypisane są do naszego ubezpieczenia, więc jeśli będziemy chcieli z nich skorzystać przy zakupie kolejnej polisy, to bez zmiany nazwiska również możemy natrafić na problemy.
Co więcej, kłopoty mogą pojawić się także w przypadku wypowiedzenia polisy, co może skończyć się brakiem możliwości zakupu tańszego ubezpieczenia.
Rozbieżność nazwisk w dowodzie rejestracyjnym i na polisie może także przysporzyć kłopotów podczas kontroli policyjnej, szczególnie podczas wyjazdów zagranicznych. Niewykluczone, że w takiej sytuacji będzie czekało nas długie tłumaczenie, którego na pewno nie ułatwi bariera językowa.
Czy zmiana nazwiska ma wpływ na cenę polisy OC i AC?
Tu nie ma się czego obawiać, ponieważ zmiana nazwiska nie zmienia naszej historii ubezpieczenia. Wręcz przeciwnie – jeśli chcemy mieć pewność, że nasza historia będzie uwzględniana również po zmianie nazwiska, to lepiej tę zmianę zgłosić ubezpieczycielowi, dzięki temu nie będzie żadnych komplikacji z ilością zniżek podczas zawierania kolejnej polisy.
Co jeszcze należy zgłaszać ubezpieczycielowi?
Dokonując zmian w dokumentach lub w samochodzie, często zapomina się, że ubezpieczyciel również powinien się o nich dowiedzieć. Oprócz zmiany nazwiska, towarzystwu ubezpieczeniowemu powinniśmy również zgłaszać:
- zmianę numeru rejestracyjnego pojazdu – to jedna z podstawowych informacji służących do identyfikacji samochodu w razie wypadku lub kolizji, więc towarzystwo musi o niej wiedzieć;
- zainstalowanie instalacji LPG lub zmiana pojemności silnika – taka zmiana może wpłynąć na zwiększenie ryzyka wystąpienia kolizji lub wypadku, a także wartość samochodu, więc ubezpieczyciel musi być o niej poinformowany. Co prawda może się to skończyć rekalkulacją składki (ponownym przeliczeniem), ale w przypadku gdy te zmiany nie zostaną zgłoszone, to mogą nastąpić komplikacje z wypłatą odszkodowania z AC;
- zmianę miejsca zamieszkania – ubezpieczyciel musi o tym wiedzieć, bo miejsce użytkowania pojazdu również może mieć wpływ na cenę polisy (na ogół niższa jest dla mieszkańca wsi, a wyższa dla kierowcy z dużego miasta). Dlaczego? Miejsce użytkowania samochodu wpływa na ryzyko spowodowania kolizji.
Poza tym, zmiana miejsca zamieszkania i brak zgłoszenia tego faktu do ubezpieczyciela oznacza odcięcie mu jednej z dróg kontaktu. Towarzystwo ubezpieczeniowe może np. wysłać do nas pismo (chociażby dotyczące odnowienia polisy), które do nas nie dotrze;
- zmianę właściciela pojazdu – tu nie ma taryfy ulgowej – sprzedający auto ma 14 dni na poinformowania o tym ubezpieczyciela i przekazanie danych nowemu właścicielowi;
- dopisanie współwłaściciela pojazdu – nowy współwłaściciel, to nowa historia właściciela pojazdu, na podstawie której towarzystwo również może dokonać rekalkulacji;
- nowego użytkownika pojazdu – sytuacja jest podobna do tej opisanej powyżej i również może skończyć się rekalkulacją.
Dlaczego warto zgłaszać powyższe zmiany do ubezpieczyciela?
Ponieważ brak takiego zgłoszenia może zakończyć się komplikacjami w przypadku kolizji, a dotyczy to szczególnie wypłaty odszkodowania z AC.
Należy pamiętać, że niepoinformowanie ubezpieczyciela o ingerencji w samochód, czy zmianie miejsca i sposobu jego użytkowania (miejsca zamieszkania), może oznaczać niższe odszkodowanie z polisy dobrowolnej.
Zmiana nazwiska a polisa OC i AC – to warto wiedzieć
- Zgłoszenie zmiany nazwiska towarzystwu ubezpieczeniowemu nie jest obowiązkiem, ale zrobienie tego pomaga w uniknięciu komplikacji.
- Zmiana nazwiska nie wpływa na cenę polisy OC.
- W przypadku niepoinformowania ubezpieczyciela o zmianie nazwiska, uzyskanie odszkodowania może być bardziej czasochłonne, mogą również wystąpić problemy z przeniesieniem zniżek.
- Zmiana nazwiska na polisie nie jest skomplikowana. Można to zrobić przez internet, telefonicznie lub osobiście.
- Ubezpieczyciel powinien zostać poinformowany także o ewentualnej zmianie: tablic rejestracyjnych, konstrukcji i wyposażenia pojazdu, miejsca zamieszkania właściciela auta lub dopisaniu współwłaścicieli lub dodatkowych kierowców.