Ubezpieczenie fotelika samochodowego – ile kosztuje?

Fotelik samochodowy jest obowiązkowym wyposażeniem samochodów kierowców, którzy mają dzieci. Nawet po niedużej kolizji fotelik może zostać uszkodzony. Podpowiemy, jakie wybrać ubezpieczenie, aby po szkodzie móc liczyć na pomoc ubezpieczyciela.

Dobre foteliki samochodowe to koszt kilkuset złotych, a nawet kilku tysięcy. Gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo dzieci, nie można oszczędzać. Zakup używanego fotelika nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ często nie spełniają swojej roli.  Tak, jak w przypadku ubezpieczenia samochodu, warto objąć polisę także ten element wyposażenia auta.

Kiedy trzeba używać fotelika samochodowego?

Zasady używania fotelika samochodowego zostały przedstawione w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Dzieci, które nie mają 150 cm muszą jeździć w foteliku samochodowym.

Są pewne wyjątki, które pozwalają na przewożenie dzieci bez fotelika:

 • w przypadku, gdy dziecko ma więcej niż 135 cm wzrostu i jego masa ciała nie pozwala na dobranie odpowiedniego fotelika, można przewozić dziecko przypite pasami na tylnym siedzeniu,
 • w przypadku, gdy trzeba przewieźć trójkę dzieci i nie ma miejsca na trzy foteliki, jedno z nich może jechać bez fotelika, musi być przypięte pasami bezpieczeństwa oraz nie może mieć mniej niż 3 lata,
 • w przypadku, gdy lekarz wyda zaświadczenie dotyczące przeciwwskazań do jazdy w foteliku dziecka, może ono podróżować bez fotelika.

Warto pamiętać, że nie można zamontować fotelika tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, gdy poduszki powietrzne są aktywne. Siła uruchomienia poduszki powietrznej może doprowadzić do poważnych obrażeń u dziecka – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejugenta.pl.

Kiedy trzeba wymienić fotelik samochodowy?

Fotelik samochodowy trzeba wymienić nawet po małej stłuczce. To urządzenie ma za zadanie pochłaniać energię uderzenia, dlatego nawet niewielki wstrząs może zmienić jego właściwości i przy kolejnej kolizji, może nie spełnić on swojej funkcji, co jest niebezpieczne.

Wymiana fotelika może zostać zrealizowana w ramach polisy ubezpieczeniowej fotelika. Niektóre firmy produkujące foteliki oferują wymianę powypadkowych sprzętów. Są to m.in. Recaro, BeSafe, Kiddy. Jeżeli stłuczka wyniknęła nie z Twojej winy, możesz ubiegać się o odszkodowanie do firmy ubezpieczeniowej sprawcy, które pokryje zakup nowego fotelika. OC sprawcy pokrywa naprawę uszkodzonego samochodu oraz całego jego wyposażenia, w tym fotelika.

Jak uzyskać odszkodowanie za uszkodzony fotelik z OC sprawcy?

Jeżeli zostałeś poszkodowany w kolizji i likwidujesz szkodę z OC sprawcy, nie można zapomnieć o uwzględnieniu fotelika. Jednak, aby towarzystwo wypłaciło odszkodowanie, trzeba zapewnić:

 • potwierdzenie informacji od producenta, że po kolizji trzeba wymienić fotelik na nowy,
 • zdjęcia po zdarzeniu, potwierdzające, że fotelik był w samochodzie podczas kolizji,
 • umożliwienie oględzin fotelika.

Odszkodowanie z OC sprawcy powinno pokryć zarówno koszt naprawy samochodu, jak i zakup nowego fotelika dla dziecka.

Przykład:

Pani Agata jechała ze swoją dwuletnią córką na zakupy. Niestety doszło do kolizji, w której pani Agata była poszkodowana. Na szczęście uszkodził się tylko samochód, nie było obrażeń u podróżujących. Pani Agata zgłosiła szkodę do ubezpieczyciela, poinformowała także o konieczności wymiany fotelika na nowy. Ubezpieczyciel wypłacił należne odszkodowanie na naprawę samochodu oraz kwotę pozwalającą na zakup nowego fotelika.

Jak uzyskać odszkodowanie za uszkodzony fotelik z polisy AC?

Jeżeli to ty jesteś sprawcą kolizji, będziesz musiał na własną rękę naprawić swój samochód. Gdy posiadasz polisę AC, możesz liczyć na odszkodowanie od swojego ubezpieczyciela. Podobnie jest z fotelikiem zamontowanym w samochodzie podczas zdarzenia. Fotelik jest objęty ubezpieczeniem AC, jako wyposażenie auta. Przy zgłoszeniu szkody trzeba dostarczyć potwierdzenie, że fotelik był wtedy zamontowany. Może być to dokumentacja sporządzona np. przez policję lub dokumentacja zdjęciowa. W przypadku kradzieży fotelika z auta, AC także zadziała. Warto jednak wcześniej sprawdzić Ogólne Warunki Ubezpieczenia, ponieważ mogą być wyłączenia.

Gdzie można kupić ubezpieczenie fotelika samochodowego?

Fotelik samochodowy jest ważnym elementem wyposażenia samochodu. W większości towarzystw jest objęty ubezpieczeniem przy zakupie polisy AC. W niektórych firmach należy do wyposażenia dodatkowego i przy zakupie polisy trzeba o tym poinformować ubezpieczyciela. Sprawdźmy, jak prezentują się oferty u różnych ubezpieczycieli:

Compensa – ubezpieczyciel zalicza fotelik do wyposażenia dodatkowego i można je ubezpieczyć do 6 miesięcy przed zakończeniem polisy AC.

Generali – fotelik jest ubezpieczony w ramach AC. Tzw. podstawka samochodowa jest wyłączona.

Interrisk – ubezpieczyciel bierze odpowiedzialność w AC za fotelik samochodowy.

PZU – foteliki dla dzieci są ubezpieczone w ramach AC.

TUZ – posiadacze fotelika dla dzieci muszą zgłosić do ubezpieczenia AC fotelik jako wyposażenie dodatkowe. Trzeba także przesłać dokumentację zdjęciową.

Allianz – fotelik jest traktowany jako wyposażenie ponadstandardowe. Przy wykupowaniu polisy trzeba poinformować ubezpieczyciela o włączeniu go do AC.

Balcia – fotelik jest ubezpieczony za dodatkową opłatą. Jego wartość musi być mniejsza niż 10 000 zł.

Warto pamiętać, że fotelik może być ubezpieczony tylko w ramach AC. Polisa minicasco nie zapewni ochrony tego dodatkowego wyposażenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie fotelika samochodowego?

Wykupując pakiet OC i AC, możesz mieć także ubezpieczony fotelik. W ramach AC w wielu towarzystwach jest w zakresie, w innych musisz pamiętać, aby przy zakupie polisy poinformować ubezpieczyciela o posiadaniu fotelika. Pakiet OC i AC nie musi być drogi. Wystarczy sprawdzić oferty w porównywarce. W jednym miejscu można porównać kilka firm ubezpieczeniowych. Dodatkowo można zrobić to całkowicie zdalnie z domu o dowolnej porze.

Przykład:

Pan Mariusz ma syna, który ma 4 lata. Szukał dobrej oferty ubezpieczenia. Otrzymał od swojego ubezpieczyciela propozycję wznowienia na 1458 zł. Było to OC i AC na Skodę Octavię, 2015 rok, pojemność 1.4. Pan Mariusz szukał ubezpieczenia AC, które obejmie także fotelik dla syna. W porównywarce znalazł korzystną ofertę ze składką 1115 zł. Dzięki temu zaoszczędził, zabezpieczył samochód oraz wyposażenie dodatkowe, czyli fotelik dla dziecka.

Ubezpieczenie fotelika samochodowego – co warto wiedzieć?

 1. Foteliki samochodowe są obowiązkowe dla dzieci do 150 cm.
 2. Jest kilka wyjątków, które zwalniają dzieci z podróżowania w foteliku.
 3. Po kolizji konieczna jest wymiana fotelika na nowy.
 4. OC sprawcy pokrywa koszt zakupu nowego fotelika, fotelik może być też ubezpieczony w ramach AC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie fotelika samochodowego

 1. Czy producent zapewnia darmową wymianę fotelika w ramach gwarancji?

  Niektóre firmy produkujące foteliki samochodowe oferują darmową wymianę fotelika po wypadku. Są to m.in. Beeafe, Recaro, Kiddy, Espiro, Baby Design. Aby otrzymać nowy fotelik trzeba zwrócić stary sprzęt, dowód zakupu oraz potwierdzenie z policji, że doszło do wypadku. Potem można otrzymać nowy fotelik. Szczegóły zapisane są w regulaminach sklepów.
 2. Czy warto kupić używany fotelik?

  Choć nowy fotelik samochodowy jest dość drogi, nie warto inwestować w używane modele. Najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka. Foteliki się zużywają i mogą nie spełniać swojej roli. Nie ma także pewności w jakim stanie jest używany fotelik.
 3. Czy za brak fotelika grozi mandat?

  Tak. Przewożenie dziecka bez fotelika jest wykroczeniem. Policja może wystawić mandat w wysokości 300 zł, a kierowca otrzyma 6 punktów karnych.
Ilona Walczak
[Głosów: 2 Średnia: 5]