Ilona Walczak

Ilona Walczak | 18 marca 2021

Ubezpieczenia AC, NNW i assistance motocykla – oferty, wyłączenia, ceny

scrolldown Młoda para na motocyklu

Motocykliści – tak samo jak kierowcy samochodów – mogą skorzystać z szerokiej palety ubezpieczeń dodatkowych. Należą do nich AC, NNW i assistance. Prześwietlamy oferty i wyłączenia w propozycjach ubezpieczycieli. Sprawdzamy też ceny ubezpieczeń motocyklowych.

Ubezpieczenie AC, ASS i NNW na motocykl – najważniejsze informacje

 • Firmy ubezpieczeniowe proponują motocyklistom różne dodatkowe ubezpieczenia. Należą do nich: AC, NNW i assistance.
 • Dodatkowe ubezpieczenia motoru dostępne są w ofertach wielu ubezpieczycieli. Przykładowe firmy to: Compensa, InterRisk, Benefia, PZU i Generali.
 • Cena AC, NNW czy assistance motocykla zależy m.in. od marki, modeli i roku produkcji pojazdu oraz wieku motocyklisty.
 • Wysokość składki dodatkowego ubezpieczenia motocykla jest wyliczana indywidualne dla każdego klienta. Cenę można poznać, np. używając kalkulatora online.

Przygotowania do sezonu motocyklowego powinny obejmować nie tylko sprawdzenie jednośladu pod względem technicznym. Ponieważ na drodze może dojść do różnych sytuacji, warto zapewnić sobie wszechstronną pomoc. Właśnie w tym celu przydadzą się dodatkowe ubezpieczenia motocykla.

Dodatkowe ubezpieczenie motocykla – co proponują ubezpieczyciele?

Oferta ubezpieczycieli dla motocyklistów nie kończy się na OC. Choć ubezpieczenie OC motoru to podstawa, taka polisa w żaden sposób nie chroni Cię – jako właściciela pojazdu – przed kradzieżą, awarią czy nieszczęśliwym wypadkiem. Z tego względu popularne są dodatkowe ubezpieczenia motocykla. Należą do nich: ubezpieczenie AC (autocasco), ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) i ubezpieczenie assistance.

Ubezpieczenie AC motocykla

Kupując ubezpieczenie AC, zapewniasz sobie wypłatę odszkodowania, gdy dojdzie do jednej z następujących sytuacji:

 • kradzieży motocykla – w tym również jego części czy wyposażenia,
 • uszkodzenia lub zniszczenia motoru przez wandali czy siły natury,
 • wystąpienia szkód, które są konsekwencją kolizji czy wypadku drogowego.

AC motocykla nie jest szczególnie popularne wśród miłośników jednośladów. Powodem jest ograniczona liczba ofert. To z kolei przekłada się na cenę tego ubezpieczenia – jest ono kosztowne.

Ubezpieczenie NNW motocyklisty

Powrót do zdrowia po wypadku wiąże się z rehabilitacją i kosztami. W takiej sytuacji dodatkowe środki są nieocenione. Ubezpieczenie NNW zapewnia:

 • wsparcie finansowe motocyklisty po nieszczęśliwym wypadku,
 • wypłatę świadczenia po trwałym uszczerbku na zdrowiu,
 • świadczenie pieniężne dla rodziny motocyklisty, gdyby zginął on w wypadku.

W zależności od wybranej oferty możesz liczyć także na dodatkowe świadczenia. Przykładowo PZU proponuje zwrot kosztów leczenia (w tym rehabilitacji) do kwoty 5000 zł.

Ubezpieczenie assistance motocykla

Na drodze może dojść nie tylko do kolizji, ale również awarii. Assistance to ubezpieczenie motocykla, które zapewnia motocykliście:

 • naprawę jednośladu na miejscu zdarzenia,
 • holowanie motocykla do warsztatu – jeżeli jego naprawa na miejscu zdarzenia nie jest możliwa,
 • opłacenie strzeżonego parkingu, jeżeli warsztat będzie zamknięty.

W odróżnieniu od ubezpieczenia AC polisa assistance może przydać Ci się także wówczas, gdy użytkujesz starszy model motocykla.

Na co zwrócić uwagę, kupując dodatkowe ubezpieczenie motocykla?

Główną różnicą między propozycjami firm ubezpieczeniowych są zakresy ochrony. To właśnie pod tym kątem powinieneś oceniać poszczególne oferty. Parametry, na które należy zwrócić szczególną uwagę, zależą od rodzaju ubezpieczenia.

Chcesz szybko zorientować się, co jest najistotniejsze podczas porównywania ofert? Przygotowaliśmy prostą tabelę, w której wskazujemy, jakie elementy propozycji warto poddać analizie.

Ubezpieczenie AC- Czy i ile zabezpieczeń musi posiadać motocykl?
- Jakie są dostępne warianty naprawy motocykla po szkodzie?
- Z jakich rozszerzeń (dodatkowych ubezpieczeń) możesz skorzystać?
- Jaki jest zakres terytorialny polisy?
- Czy ubezpieczyciel przewiduje udział własny i czy możesz go znieść za dodatkową opłatą?
Ubezpieczenie NNW- Wypłatę jakich świadczeń przewiduje ubezpieczyciel?
- Jaki jest zakres terytorialny ubezpieczenia?
- Jaka jest suma ubezpieczenia i czy możesz ją samodzielnie określić?
- Czy możesz rozszerzyć ochronę o świadczenia dodatkowe?
- Czy z ochrony w ramach NNW będziesz korzystał tylko Ty, czy również pasażerowie?
Ubezpieczenie assistance- Jakie są limity, np. w zakresie użytkowania pojazdu zastępczego (przez ile dni będziesz mógł z niego korzystać)?
- Jaki jest zakres terytorialny assistance?
- Czy i jakie warianty assistance przewiduje ubezpieczyciel?
- Czy i jaki jest limit holowania?
- Jakie są sumy ubezpieczeń dla poszczególnych ryzyk?

Gdzie kupić ubezpieczenie motocykla? Przegląd ofert

Dodatkowe ubezpieczenia motoru proponuje co najmniej kilka firm ubezpieczeniowych działających na polskim rynku. Jak prezentuje się aktualna oferta?

Ubezpieczenie AC motocykla

Najskromniejsza dla motocyklistów jest oferta ubezpieczeń AC. Czym wyróżniają się dostępne propozycje? Przykładowo:

 1. PZU standardowo stosuje udział własny w wysokości 500 zł (można go znieść za dodatkową opłatą). Polisa może zapewniać też ochronę przed kradzieżą jednośladu na terenie Białorusi, Rosji, Ukrainy i Mołdawii.
 2. Generali nie wymaga od właścicieli motocykli żadnych dodatkowych zabezpieczeń przeciwkradzieżowych. Do ubezpieczenia przyjmowane są jednoślady nie starsze niż 13 lat.
 3. Benefia uzależnia liczbę zabezpieczeń antykradzieżowych od wartości motocykla – do 100 tys. zł wymagane jest jedno, powyżej tej kwoty dwa zabezpieczenia. Właściciele jednośladów mogą też skorzystać z dodatkowej polisy – „Akcesoria motocyklowe”.

Ubezpieczenie NNW motocyklisty

Co w ramach polisy NNW ubezpieczyciele oferują motocyklistom? Oto 3 przykładowe propozycje firm ubezpieczeniowych:

 1. Compensa daje właścicielom motocykli wybór sumy ubezpieczenia – od 10 do 100 tys. zł. Dodatkowo motocykliści mogą skorzystać z wszechstronnej pomocy medycznej w ramach pakietu „Powrót do Zdrowia”.
 2. InterRisk proponuje sumę ubezpieczenia od 10 do 100 tys. zł. Polisa obejmuje też świadczenia w przypadku pobytu w szpitalu, na pokrycie kosztów leczenia czy przekwalifikowania zawodowego.
 3. Proama obejmuje ochroną zarówno motocyklistę, jak i pasażerów. Świadczenie jest wypłacane w przypadku trwałego następstwa NW, śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu. Zakres terytorialny polisy to Polska i inne kraje europejskie.

Ubezpieczenie assistance motocykla

Najczęściej firmy ubezpieczeniowe proponują motocyklistom skorzystanie z ochrony assistance:

 1. PZU assistance jest oferowane w dwóch wariantach: Super i Komfort. Pierwszy wariant zapewnia m.in.: usprawnienie motocykla na miejscu zdarzenia, holowanie na odległość do 150 km oraz pojazd zastępczy po kradzieży na 10 dni.
 2. Compensa proponuje dwa warianty polisy: Baza i Rozszerzony. W ramach drugiej opcji motocyklista może liczyć m.in. na holowanie na odległość do 1500 km i wynajem pojazdu na okres do 21 dni.
 3. Link4 zapewnia pomoc na terenie niemal całej Europy. Motocykliście przysługuje holowanie do 200 km, dostarczenie paliwa czy nocleg w razie wypadku. Właściciel motocykla może też skorzystać z pojazdu zastępczego.

Wymienione ubezpieczenia to nie wszystkie dostępne na rynku polisy. Niewykluczone, że odpowiednie dla siebie ubezpieczenie znajdziesz u innego ubezpieczyciela. Aby się o tym przekonać, porównaj różne propozycje.

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla i od czego zależy wysokość składki?

Składka ubezpieczenia motocykla wyliczana jest dla każdego motocyklisty z osobna. Powodem jest sposób szacowania ryzyka przez firmy ubezpieczeniowe – uwzględniają one w kalkulacjach cały szereg czynników. Do kluczowych parametrów należą:

 • marka i model motocykla – na podstawie danych historycznych ubezpieczyciele ustalają, że niektóre marki częściej biorą udział w kolizjach i wypadkach,
 • rok produkcji pojazdu – starsze, intensywnie eksploatowane motocykle mają statystycznie większą szansę na to, że ulegną awarii,
 • sposób użytkowania jednośladu – jeżeli motocykl jest używany do celów zarobkowych, to składka będzie wyższa,
 • pojemność silnika – im większą pojemność silnika ma motocykl, tym większe mogą wystąpić szkody po kolizji czy wypadku, które będzie musiał zlikwidować ubezpieczyciel,
 • wiek motocyklisty – zasada jest prosta: młodzi i niedoświadczeni motocykliści płacą więcej niż pozostali,
 • miejsce zamieszkania motocyklisty – im większe natężenie ruchu występuje w miejscowości, w której mieszka motocyklista, tym więcej zapłaci on za polisę,
 • historia ubezpieczeniowa – motocyklista może gromadzić zniżki za każdy rok bezszkodowej jazdy i w ten sposób obniżyć wysokość składki.

Ile kosztuje dodatkowe ubezpieczenie motocykla? Aby poznać cenę, nie musisz umawiać się na spotkanie z agentem ubezpieczeniowym. Firmy Proama i Generali na swoich stronach internetowych zamieściły proste kalkulatory ubezpieczeń, za pomocą których można szybko obliczyć wysokość składki.

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania?

Analiza Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU) nie może polegać wyłącznie na zapoznaniu się z ofertą. Każdy z ubezpieczycieli wskazuje też sytuacje, gdy nie będzie musiał wypłacić odszkodowania. Zawartość sekcji wyłączeń – bo tak jest ona określana w OWU – jest podobna dla wszystkich dostępnych ofert, ale nie identyczna. Z reguły firmy ubezpieczeniowe zastrzegają, że nie obejmują ochroną:

 • szkody, której wartość nie przekracza ustalonej kwoty – to tzw. franszyza integralna, stosowana przy ubezpieczeniu AC,
 • szkód spowodowanych umyślnie czy wskutek rażącego niedbalstwa właściciela motocykla lub osoby z jego rodziny (gospodarstwa domowego),
 • efektów zdarzeń, do których doszło podczas prowadzenia motocykla przez osobę w stanie nietrzeźwości czy po użyciu alkoholu,
 • szkód eksploatacyjnych – czasem może się też pojawić informacja, że odszkodowanie nie zostanie wypłacone, gdy użyte zostanie niewłaściwe paliwo,
 • szkód w ubezpieczonym motocyklu, gdy w momencie kolizji czy wypadku nie miał on ważnego badania technicznego.

Wyłączenia często dotyczą też szkód kradzieżowych. Niewłaściwe zabezpieczenie motocykla czy kradzież na terytorium kraju znajdującego się na liście wyłączeń spowodują, że firma ubezpieczeniowa nie wypłaci odszkodowania.

Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie motocykla?

Każdy właściciel motocykla ma inne potrzeby. Jeżeli w tym sezonie kupiłeś nowy motocykl, z pewnością będziesz rozważał ubezpieczenie go np. od kradzieży. Korzystasz ze swojego jednośladu już od kilku czy nawet kilkunastu lat? Prawdopodobnie zakup AC nie będzie Ci się opłacał, ale przyda Ci się ochrona oferowana w ramach NNW i assistance.

Z uwagi na różne oczekiwania motocyklistów nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy dodatkowe ubezpieczenia motocykla są niezbędne. Jeżeli chcesz podjąć najlepszą decyzję, to:

 • sprecyzuj swoje oczekiwania względem ubezpieczenia – określ, czy oczekujesz np. ochrony na wypadek kradzieży motoru, czy awarii na drodze,
 • zastanów się, jaka kwota pozwoli Ci spłacić zobowiązania np. po wypadku – od sumy ubezpieczenia NNW zależy wysokość składki,
 • porównaj oferty – nie korzystaj z pierwszej propozycji, którą znajdziesz, bo w ten sposób możesz przepłacić.

Dobre dodatkowe ubezpieczenia motocykla powinny gwarantować Ci pomoc w różnych sytuacjach. Jednocześnie składka powinna być przystępna i dostosowana do Twoich możliwości finansowych.

Ilona Walczak
[Głosów: 1 Średnia: 5]