Przedłużenie OC przed terminem – na ile dni wcześniej kupić OC?

Ubezpieczenie OC to jeden z podstawowych elementów składających się na koszt utrzymania pojazdu. Nie powinno zatem dziwić, że wielu kierowców poszukuje na tym polu oszczędności. Jednym ze sposobów może być przedłużenie OC przed terminem. Sprawdź, jak to zrobić.

Jeżeli masz samochód od co najmniej kilku lat, to z pewnością wiesz, czym jest automatyczne przedłużenie polisy OC. Dla przypomnienia – to mechanizm, który ma chronić kierowcę przed przerwą w ciągłości polisy, a zatem również finansową odpowiedzialnością za szkody i karą dochodzoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ale automatyczne wznowienie polisy nie musi być finansowo korzystne. To powód, dla którego niektórzy kierowcy decydują się na przedłużenie OC przed terminem.

Kiedy możliwe jest przedłużenie umowy ubezpieczenia OC?

Co do zasady przedłużenie OC przed terminem jest możliwe, ale od tej ogólnej reguły jest kilka wyjątków. Przed terminem można przedłużyć ciągłość polisy, która została kupiona na okres 12 miesięcy. Oznacza to, że przedłużenie umowy OC nie jest dostępne dla osób, które kupiły ubezpieczenie na okres krótszy niż rok (ubezpieczenie krótkoterminowe). Także osoby, które przejęły OC po zakupie samochodu, nie skorzystają z przedłużenia OC – takie ubezpieczenie nie odnawia się automatycznie. Oczywiście, posiadacze polis zbywcy lub krótkoterminowych mogą zawrzeć kolejną umowę OC w tym samym towarzystwie.

Przykład: Agata kupiła używane auto. Wraz z nim otrzymała OC, które kończy się za 3 miesiące. Kobieta może korzystać z tej polisy, chociaż powinna jak najszybciej skontaktować się z ubezpieczycielem, aby sprawdzić, czy nie będzie musiała dopłacić. Nie może jednak automatycznie przedłużyć OC przed terminem, gdyż ubezpieczenie kupione przez poprzedniego właściciela zawsze wygasa z dniem wskazanym w umowie.

Na czym polega przedłużenie OC przed terminem?

Przedłużenie OC przed terminem sprowadza się do zakupu ubezpieczenia w innej firmie ubezpieczeniowej niż ta, z której usług aktualnie korzysta właściciel samochodu. Dlaczego może to być korzystne? Większość ubezpieczycieli jest skoncentrowana na pozyskaniu, a nie utrzymaniu klientów. W konsekwencji promocje są kierowane do nowych, a nie stałych klientów. To sprawia, że zmiana ubezpieczyciela ma sens.

Jak wygląda przedłużenie OC przed terminem krok po kroku:

 1. Złóż wypowiedzenie u ubezpieczyciela, z którego usług aktualnie korzystasz. Taką możliwość każdemu właścicielowi pojazdu mechanicznego zapewnia ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. W piśmie skierowanym do firmy ubezpieczeniowej powołaj się na art. 28 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.
 2. Znajdź OC w atrakcyjnej cenie, korzystając z dostępnego na naszej stronie internetowej kalkulatora OC. Możesz skorzystać nie tylko z podstawowej ochrony ubezpieczeniowej – dajemy kierowcom szeroki wybór, co oznacza, że możesz kupić też dodatkowe ubezpieczenia (np. AC, NNW i assistance).
 3. Kup ubezpieczenie OC i ewentualnie dodatkowe polisy. Ponieważ wypowiedziane OC nie przedłuży się automatycznie, to koniecznie zadbaj o ciągłość ubezpieczenia. Powód jest prosty – przerwę w OC szybko wykryje UFG, a Ty otrzymasz wezwanie do zapłaty. Odpowiednie zgranie wypowiedzenia i zakupu OC w czasie jest kluczowe.

Nie masz pewności, że inne firmy ubezpieczeniowe będą miały dla Ciebie korzystną ofertę? Kalkulację możesz przeprowadzić w dowolnym momencie, jeszcze przed wypowiedzeniem dotychczasowej umowy.

Przykład: 25-letnia Julia ma prawo jazdy od kilku lat. Wie, że młodzi kierowcy nie mogą liczyć na szczególnie atrakcyjne oferty OC. Na 14 dni przed upływem 12 miesięcy, na które kobieta podpisała umowę OC, otrzymała ona od firmy ubezpieczeniowej informację o składce na kolejny okres. Propozycja ubezpieczyciela to 1575 zł. Dzięki sprawdzeniu innych ofert, w kieszeni studentki pozostało ponad 600 zł.

Na ile dni wcześniej kupić ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie kupione na okres 12 miesięcy przedłuży się automatycznie, a Ty otrzymasz wezwanie do zapłaty składki na kolejny okres. Chcesz uniknąć takiego scenariusza? To dość proste – musisz odpowiednio wcześniej wypowiedzieć umowę i następnie zakupić ubezpieczenie OC samochodu w innej firmie ubezpieczeniowej. Na ile dni wcześniej zacząć szukać nowego OC? Najlepiej na około tydzień przed końcem dotychczasowej umowy. Powodem są zmieniające się ceny – jeżeli zakup OC pozostawisz na ostatnią chwilę, może być drożej.

Przykład: Cezary szuka polisy OC. Chce zawrzeć umowę ubezpieczenia OC u innego ubezpieczyciela z dwóch powodów: wysokiej ceny i niezadowolenia z jakości obsługi. Cezarego, jako właściciela pojazdu, interesuje wyłącznie OC. Jak zmieniają się ceny wraz ze zbliżaniem się terminu automatycznego wznowienia ochrony ubezpieczeniowej na kolejny okres? Przykłady w poniższej tabeli.

Zmiany ofert ubezpieczycieli w zależności od czasu, który pozostał do zakupu OC na kolejny okres

Nazwa firmy ubezpieczeniowejZakup OC na 14 dni przed końcem aktualnej umowyZakup OC na 7 dni przed końcem aktualnej umowyZakup OC na 1 dzień przed końcem aktualnej umowy
mtu24.pl426 zł426 zł426 zł (wraz z assistance)
Beesafe513,64 zł513,64 zł513,64 zł
Link4523,38 zł (wraz z assistance)523,38 zł (wraz z assistance)522,93 zł (wraz z assistance)
Uniqa557 zł (wraz z assistance)557 zł (wraz z assistance)589 zł (wraz z assistance)
Benefia645 zł645 zł645 zł
Balcia728 zł728 zł728 zł
Trasti778 zł (wraz z assistance)778 zł747 zł

Jak widać na powyższym przykładzie, różnice w ofertach firm ubezpieczeniowych nie są wysokie. Czasem opłacać może się zakup polisy w ostatnim momencie – kierowca może liczyć np. na assistance w cenie OC (mtu24.pl). Jednak na rynku są też firmy, które prowadzą odmienną politykę i premiują kierowców kupujących polisy z wyprzedzeniem (Trasti).

Z czym wiąże się zakup ubezpieczenia na dzień przed końcem aktualnej umowy?

Czasem natłok codziennych spraw powoduje, że kierowca wypowiada OC w ostatnim możliwym momencie, a następnie pospiesznie szuka ubezpieczenia. O czym trzeba pamiętać w takiej sytuacji? O płatności. Jeżeli kupujesz ubezpieczenie OC przez internet (a dokładniej przez zamieszczoną na naszej stronie internetowej porównywarkę OC), masz do wyboru kilka opcji płatności. Za ubezpieczenie możesz zapłacić m.in. BLIK-iem, kartą płatniczą lub przelewem online. Wówczas firma ubezpieczeniowa otrzyma środki niemal natychmiast.

Co się stanie, gdy zapłacisz za polisę tradycyjnym przelewem? W tej sytuacji zaksięgowanie wpłaty nieco potrwa. Może się nawet okazać, że nie masz ochrony ubezpieczeniowej. Zapłacenie składki OC jest konieczne – to jeden z warunków, od których uzależniona jest odpowiedzialność firmy ubezpieczeniowej. Wynika to wprost z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych:

 • Odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń rozpoczyna się z chwilą zawarcia umowy i zapłacenia składki ubezpieczeniowej lub jej pierwszej raty – art. 39 ust. 1.
 • Jeżeli w umowie ubezpieczenia zakład ubezpieczeń wskazał późniejszy termin płatności składki lub jej pierwszej raty, odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń rozpoczyna się z chwilą zawarcia umowy – art. 39 ust. 2.

Przedłużenie OC przed terminem – gdzie znaleźć oferty?

Polisę OC można zakupić w co najmniej kilkunastu firmach ubezpieczeniowych. Jednak osoby szukające alternatywy tuż przed końcem umowy najczęściej nie mają czasu, aby przeglądać strony internetowe poszczególnych ubezpieczycieli oraz kierować zapytania o oferty. W tej sytuacji z pomocą przychodzi porównywarka OC. Powodów, dla których warto skorzystać z udostępnionego przez nas narzędzia, jest wiele – to:

 1. Wiele ofert w ramach jednej kalkulacji. Zapomnij o szukaniu informacji na stronach firm ubezpieczeniowych. Przeprowadź jedną kalkulację, a otrzymasz co najmniej kilkanaście propozycji.
 2. Dostęp do dokumentów na etapie zakupu. Mowa o Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń dodatkowych, z treścią których warto się zapoznać jeszcze przed zakupem polisy.
 3. Wszystkie dokumenty dotyczące ubezpieczenia w jednym miejscu. Potwierdzenie zakupu i inne dokumenty otrzymasz na wskazany adres e-mail.
 4. Przypomnienie o zbliżającym się kolejnym okresie ubezpieczenia. Otrzymasz czas na działanie – za nową polisą nie musisz rozglądać się w pośpiechu.
 5. Oszczędność pieniędzy i czasu. Sam decydujesz, u kogo i ile wydajesz na ubezpieczenia. Dodatkowo oszczędzasz czas, ponieważ porównanie ofert zajmuje zaledwie chwilę.

Czy opłaca się przedłużyć OC przed terminem?

Przedłużenie OC przed terminem jest sposobem na oszczędności – różnice w wysokości składki mogą odczuć zwłaszcza kierowcy, którzy kupują też dodatkowe polisy (AC czy NNW). Ale nie tylko kwestie finansowe przemawiają za podpisaniem umowy z inną firmą ubezpieczeniową niż dotychczas. Być może jesteś rozczarowany działaniami ubezpieczyciela – masz przykre doświadczenia związane np. z procedurą Bezpośredniej Likwidacji Szkód. Wówczas zmiana również jest uzasadniona.

Jeżeli zdecydujesz się na przedłużenie OC przed terminem, możesz też uniknąć scenariusza, w którym dojdzie do automatycznego wznowienia ubezpieczenia OC na kolejny okres. Wówczas wciąż możliwa jest rezygnacja z oferty firmy ubezpieczonej, ale będzie się ona wiązać z dodatkowymi kosztami – ubezpieczyciel ma prawo żądać zapłaty za okres, przez który udzielał ochrony ubezpieczeniowej.

Przykład: Ubezpieczenie OC, które kupiła Kamila, kończy się 24 maja. Z uwagi na sprawy osobiste kobieta nie zdążyła wypowiedzieć umowy dzień przed jej końcem – zrobiła to dopiero 2 czerwca. Mimo że od 25 maja posiadała OC u innego ubezpieczyciela, to musi też zapłacić za okres do 2 czerwca firmie, w której doszło do automatycznego wznowienia ochrony ubezpieczeniowej.

Źródła

 • Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Przedłużenie OC przed terminem – co warto wiedzieć?

 1. Przedłużenie OC przed terminem polega na wypowiedzeniu umowy u dotychczasowego ubezpieczyciela i zakupie OC w innej firmie ubezpieczeniowej.
 2. Konsekwencją przedłużenia OC przed terminem jest uniknięcie wznowienia już posiadanej polisy na kolejne 12 miesięcy.
 3. Dzięki przedłużeniu OC przed terminem właściciel pojazdu może zaoszczędzić – wielu ubezpieczycieli koncentruje się na pozyskaniu nowych klientów i to właśnie oni otrzymują atrakcyjne oferty.
 4. Nie można przedłużyć umowy OC przed terminem, jeżeli kierowca korzysta z OC wykupionego przez poprzedniego właściciela auta lub OC krótkoterminowego – w tych sytuacjach umowy wygasają, a nie przedłużają się automatycznie.
 5. W porównaniu ofert firm ubezpieczeniowych pomagają internetowe narzędzia – porównywarki OC. Taka porównywarka znajduje się na portalu Najtaniejuagenta.pl.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o przedłużenie OC przed terminem

 1. Kiedy kierowca dowiaduje się, ile zapłaci za odnowienie OC na kolejne 12 miesięcy u dotychczasowego ubezpieczyciela?

  Informuje o tym sam ubezpieczyciel. Firmy ubezpieczeniowe mają obowiązek wysłać ofertę do każdego właściciela pojazdu, który jest ich klientem. Nie mogą tego zrobić w dowolnym terminie – z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych wynika, że musi to nastąpić nie później niż 14 dni przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC została zawarta.
 2. Jakie informacje zawierają oferty, które firmy ubezpieczeniowe wysyłają swoim klientom?

  Podstawową informacją jest wysokość składki ubezpieczeniowej. Dodatkowo ubezpieczyciel ma obowiązek pouczyć odbiorcę korespondencji, że kwota może ulec zmianie, jeżeli na jaw wyjdą okoliczności wpływające na wysokość składki. To nie wszystko – w piśmie znajduje się też informacja o prawie wypowiedzenia dotychczasowej umowy OC.
 3. Czy OC przedłuży się automatycznie, gdy właściciel pojazdu ma zaległości w płatności składki ubezpieczeniowej?

  Automatyczne przedłużenie OC jest możliwe tylko wówczas, gdy klient zapłacił całą składkę ubezpieczeniową. Gdy skorzystał on z płatności ratalnej, opłacone muszą zostać wszystkie raty. W przeciwnym razie do automatycznego wznowienia umowy nie dojdzie. Jeżeli właściciel pojazdu nie kupi OC w innej firmie, pozostanie bez obowiązkowej ochrony ubezpieczeniowej.
 4. Czy każdy pojazd mechaniczny musi być ubezpieczony przez cały rok?

  Co do zasady ubezpieczeniu OC podlegają wszystkie pojazdy mechaniczne. Jednak istnieją pewne wyjątki. Przykładowo brak ważnej polisy OC nie będzie problemem dla właścicieli pojazdów wolnobieżnych (o ile nie są one użytkowane). Finansowych konsekwencji nie muszą też obawiać się właściciele samochodów zabytkowych.
 5. Czy zasady dotyczące przedłużenia OC działają również w przypadku dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych?

  Nie do końca. Firma ubezpieczeniowa może przedstawić ofertę na kolejny okres, a klient z niej skorzystać. Jednak nie dojdzie do automatycznego wznowienia polisy na następne 12 miesięcy. Jeżeli kierowca zadeklaruje, że chce skorzystać z ochrony, podpisana zostanie nowa umowa. W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych nie działa zasada automatycznego wznowienia.
Michalina Miotk
[Głosów: 1 Średnia: 5]