Piotr Nowik

Piotr Nowik | 13 września 2023

Jak i gdzie kupić tanie AC?

scrolldown tanie autocasco

Wiele osób decyduje się na zakup nie tylko obowiązkowego ubezpieczenia OC, ale także dobrowolnego autocasco. Przy wyborze ubezpieczenia AC warto poznać zakres oraz warunki zawarcia umowy. Sprawdzimy, na co najbardziej zwrócić uwagę i gdzie kupić tanie ubezpieczenie AC?

Tanie AC – co warto wiedzieć?

 1. AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym, więc towarzystwa ubezpieczeniowe proponuje indywidualne warunki ubezpieczenia.
 2. Przy zakupie autocasco warto zwrócić uwagę na udział własny, czy amortyzacja części AC jest zniesiona, a także na sposób likwidacji szkody.
 3. Im szerzy zakres polisy AC, tym zwykle wyższa cena.
 4. Szkodę AC można zlikwidować bezgotówkowo w serwisie lub otrzymać odszkodowanie na konto.

W przypadku polisy AC nie można sugerować się tylko ceną ubezpieczenia, bowiem może okazać się, że po szkodzie do naprawy auta trzeba będzie dołożyć nawet kilka tysięcy złotych. Warto dokładnie przeanalizować zakres ubezpieczenia AC i wybrać najlepszą dla siebie ofertę polisy.

Od czego chroni ubezpieczenie autocasco (AC)?

Autocasco zabezpiecza kierowcę przed kradzieżą auta, a także jego zniszczeniem z różnych przyczyn np. kolizji, szkód parkingowych, wandalizmu czy szkód spowodowanych przez siły przyrody. Pełne AC nie wyklucza także szkód spowodowanych z winy samego kierowcy np. zarysowanie swojego pojazdu. Wykupując AC warto sprawdzić czy ubezpieczyciel oferuje ofertę od wszystkich ryzyk. Na rynku jest także mini autocasco, które wprawdzie jest tańsze, ale nie chroni kompleksowo jak pełna polisa AC.

Warto pamiętać, że w AC, tak jak w każdych dobrowolnych ubezpieczeniach są wyłączenia. Można je sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Zazwyczaj są to m.in. kierowanie pojazdem przez osoby nie mające uprawnień lub będące pod wpływem alkoholu, a także brak ważnego badania technicznego – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń w najtaniejuagenta.pl.

Na co zwrócić uwagę kupując AC?

Przy wyborze ubezpieczenia AC, warto wiedzieć co oznaczają poszczególne pojęcia stosowane przez ubezpieczycieli:

 • udział własny – najlepiej nie wprowadzać udziału własnego, w przeciwnym razie przy każdej szkodzie ubezpieczyciel będzie potrącał określoną kwotę z odszkodowania np. w polisie jest ustalony udział własny na 500 zł, oznacza to, że jeżeli naprawa pojazdu wyniesie 900 zł to towarzystwo wypłaci tylko 400 zł. Udział własny może także być wyrażony w procentach,
 • stała suma ubezpieczenia – wykupienie tej klauzuli zagwarantuje kierowcy wypłatę odszkodowania wartości pojazdu z dnia zawarcia polisy. W przypadku braku zastosowania tej klauzuli ubezpieczyciel wypłaci wartość rynkową na dzień szkody, czyli może być to mniejsza kwota od wartości na polisie,
 • nieredukcyjna suma ubezpieczenia – zwana także niepomniejszaniem sumy ubezpieczenia po wypłacie odszkodowania – ta klauzula przydaje się w przypadku dwóch lub więcej szkód w roku polisowym np. kierowca ubezpiecza samochód o wartości 40 000 zł, zdarza się szkoda i ubezpieczyciel wypłaca 15 000 zł, klient naprawia auto i potem zdarza się kolejna szkoda, tym razem całkowita. Gdy nie wykupi tej klauzuli otrzyma tylko 25 000 zł odszkodowania, ponieważ wcześniej towarzystwo wypłaciło już 15 000 zł. Jednak jeżeli wykupi tę klauzulę otrzyma 40 000 zł,
 • amortyzacja części AC – szczególnie przydatne zniesienie amortyzacji dla starszych pojazdów. Dzięki wykupieniu tej klauzuli towarzystwo przy wypłacie odszkodowania nie pomniejszy go o procent zużycia części np. samochód, który ma okres eksploatacji od 7 do 8 lat może mieć 50% zużycia części, czyli gdy naprawa szkody kosztuje 7 000 zł, ubezpieczyciel wypłaci tylko 3 500 zł,
 • wariant naprawy – przy zakupie polisy trzeba wybrać opcję naprawy: serwis, warsztat partnerski lub AC kosztorys bez amortyzacji (lub z amortyzacją). W autocasco/AC wariant serwisowy można naprawić samochód w serwisie autoryzowanym bezgotówkowo, w warsztacie partnerskim także bezgotówkowo, ale w serwisie wskazanym przez ubezpieczyciela. Kosztorys oznacza odszkodowanie na konto i samodzielną decyzję, gdzie naprawić auto.

Czy minimalna cena ubezpieczenia OC AC = minimalnej ochronie?

Kupując polisę OC możemy zdecydować się na najtańsze OC, ponieważ zakres ochrony jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, co reguluje ustawa. Jednak w przypadku AC warto sprawdzić zakres, tak jak u pana Krzysztofa z Łodzi, który porównał pakiety OC/AC w kalkulatorze najtaniejuagenta.pl.  Okazało się, że najtańsza opcja wcale nie była najlepsza.

Pan Krzysztof jest właścicielem Renault Clio z 2017 roku o wartości 40 000 zł, silnik 898 cm, benzyna. Od 10 lat nie miał żadnej szkody ani w OC, ani w AC.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje pakiet OC/AC?
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
749,00 zł* rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
1001,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
1142,00 zł* rata od 0 zł
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
1453,00 zł* rata od 0 zł
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
1499,00 zł* rata od 0 zł
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
1931,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje pakiet OC/AC?
Link4
749,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
1001,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
1142,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
1453,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Aviva
1499,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
1931,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 25.01.2021 r., Renault Clio z 2017 roku.

Gdyby pan Krzysztof, nie sprawdzając zakresu, wybrał najtańszą opcję w Link4 za 749 zł miałby niestety: udział własny wypadkowy i kradzieżowy 1000 zł, również amortyzacja części AC nie zniesiona. Natomiast w ofercie Generali za 1453 zł autocasco ma wariant serwisowy, a także został zniesiony udział własny oraz amortyzacja.

Jak każdy z elementów AC wpływa na wysokość odszkodowania po kolizji?

Po zgłoszeniu szkody ubezpieczyciel wylicza kwotę odszkodowania, na którą składają się:

 • ceny części do wymiany,
 • amortyzacja części,
 • udział własny,
 • koszt robocizny (średnia stawka za każdą roboczogodzinę).

Przykład:

Pani Alicja miała kolizję drogową. Zgłosiła szkodę AC do swojego ubezpieczyciela. Koszt części zamiennych wyniósł 10 000 zł. Dodatkowo koszt robocizny to 1 000 zł. Jednak pani Alicja nie wykupiła amortyzacji i ubezpieczyciel potrącił jej 65% oraz udział własny w wysokości 500 zł. Ostatecznie pani Alicja otrzymała 4 000 zł, a na naprawę potrzeba było 11 000 zł. Przy następnej polisie pani Alicja na pewno dokładnie sprawdzi zakres ubezpieczenia.

Ile kosztuje zniesienie amortyzacji i udziału własnego?

Sprawdźmy na przykładzie pana Krzysztofa, jaka jest różnica w składce miedzy wykupieniem udziału własnego i wariantem serwisowym.  AC kosztorys bez amortyzacji kosztowałby 864 zł, ale wciąż byłby udział własny. Po zniesieniu udziału własnego wyliczenia składki wzrastają o 411 zł. Po ostatniej zmianie na autocasco (AC) wariant serwisowy koszt polisy wynosi 1476 zł.

Czy realne korzyści mogą być większe niż dopłata do autocasco?

Zdecydowanie korzystniejszą opcją jest wybór polisy AC z szerokim zakresem ochrony. W przypadku szkody u pana Krzysztofa w wysokości 10 000 zł na naprawę uszkodzonych elementów oraz 1 000 zł na robociznę, właściciel pojazdu tyle właśnie otrzyma, ponieważ udział własny oraz amortyzacja części nie zostaną potrącone. Pan Krzysztof szkodę może naprawić także w serwisie bezgotówkowo. Dopłaci do polisy kilkaset złotych, ale zaoszczędzi przy szkodzie kilka tysięcy złotych.

Kupujesz ubezpieczenie autocasco? Dopasuj zakres polisy do swoich potrzeb!

Kupując ubezpieczenie AC trzeba przemyśleć, co tak naprawdę jest nam potrzebne. Nie każdy bowiem będzie naprawiał szkodę w autoryzowanym serwisie. Może więc wybrać kosztorys i zapłacić niższą składkę. Warto jednak kupić wariant AC kosztorys bez amortyzacji części.

Młodzi kierowcy często decydują się na udział własny, aby obniżyć składkę. Jeżeli ktoś najbardziej obawia się o kradzież to nawet udział własny 500 zł przy wartości samochodu 40 000 zł nie będzie tak odczuwalny. Warto więc wybrać dla siebie najlepszą opcję ochrony, przy tym nie przepłacając.

FAQ – najczęstsze pytania o tanie ubezpieczenie AC:

 1. Czy po sprzedaży samochodu otrzymam zwrot składki AC?

  Tak, w przypadku ubezpieczeń dobrowolnych ubezpieczyciel zwróci składkę za czas od sprzedaży pojazdu do końca trwania umowy, ponieważ nie świadczył już ochrony. Tylko obowiązkowe ubezpieczenie OC przechodzi na nabywcę.
 2. Czy autocasco przedłuża się automatycznie?

  Nie. Ubezpieczenia dobrowolne nie wznawiają się na kolejny okres. Tylko obowiązkowe ubezpieczenie OC przedłuża się automatycznie.
 3. Co ma wpływ na składkę AC?

  Przy wyliczeniu składki AC brana jest pod uwagę historia ubezpieczenia, a także parametry pojazdu oraz wartość samochodu. Bezszkodowa historia ubezpieczenia obniży składkę, natomiast większa wartość pojazdu to także wyższa składka. Koszt AC jest także uzależniony od zakresu ochrony.
 4. Kto powinien wykupić nieredukcyjną sumę ubezpieczenia AC?

  AC z niepomniejszaną sumą ubezpieczenia po wypłacie odszkodowania powinni wykupić właściciele droższych samochodów. Wtedy przy kolejnej szkodzie nie wyczerpie się suma ubezpieczenia. Ta klauzula jest także wymagana w przypadku ubezpieczenia pojazdów w leasingu.
 5. Jakie są sposoby, aby zaoszczędzić na obezpieczeniu AC?

  1. Dopisz współwłaściciela pojazdu. 2. Wybierz „klasyczny" pojazd. 3. Wybierz samochód z mniejszą pojemnością silnika. 4. Parkuj samochód w garażu albo na strzeżonym parkingu. 5. Zamontuj w swoim pojeździe dodatkowe urządzenie antykradzieżowe. 6. Wybierz pakiet ubezpieczeń OC i AC. 7. Poszukaj nowego ubezpieczyciela po szkodzie likwidowanej z Twojej polisy.
Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]