Ilona Walczak

Ilona Walczak | 30 grudnia 2021

Ubezpieczenie OC i AC dla Renault

scrolldown Renault

Renault to najstarszy francuski producent samochodów o globalnym zasięgu. Specjalizacją przedsiębiorstwa są przede wszystkim samochody osobowe, wagony kolejowe, ciągniki rolnicze oraz urządzenia do seryjnej produkcji pojazdów mechanicznych. Marka ze względu na swoje bogate portfolio jest bardzo popularna w Polsce i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

Czy wiesz, że?

W latach 90 najrzadziej kradzionym samochodem w Europie Zachodniej był Renault 4. Wynikało to z jego nietypowego, jak na tamte czasy, układu zmiany biegów. Niedoświadczeni złodzieje po prostu nie radzili sobie z tą specyficzną konstrukcją, co chroniło właścicieli, którzy zdecydowali się na zakup Renault 4. Z czasem oczywiście sytuacja się zmieniła, ale był okres, w którym nikt komu zależało na łatwym zarobku, nie kradł tego modelu.

Jakie są najpopularniejsze samochody marki Renault?

Renault ma na koncie bardzo dużo udanych modeli samochodów, które przemierzają drogi całej Europy. Poniżej znajdziesz kilka najpopularniejszych modeli/

 • Renault Laguna
 • Renault Master
 • Renault Megane
 • Renault Scenic
 • Renault Clio
 • Renault Twingo
 • Renault Rapid
 • Renault Kangoo
 • Renault Trafic
 • Renault Espace
 • Renault Thalia

Czy Polacy chętnie kupują samochody marki Renault?

Ze względu na nowoczesny design oraz dopasowanie do wymagań współczesnego kierowcy, samochody Renault cieszą się w Polsce dosyć dużym zainteresowaniem. Wszyscy miłośnicy nowinek technologicznych oraz ułatwień, mających poprawiać komfort codziennej jazdy, chętnie sięgają po francuskie samochody. Nie bez znaczenia są też z pewnością niewygórowane ceny. Dowodem na dużą popularność Renault w Polsce niech będą wyniki sprzedaży pojazdów tej marki w roku 2020. Otóż Polacy kupili w tamtym roku aż 18 500 nowych egzemplarzy Renault, co dało firmie wysokie 6 miejsce w rankingu najlepiej sprzedających się marek.

Ile średnio kosztuje ubezpieczenie OC dla aut Renault?

Żeby mieć jak najbardziej aktualne informacje, weźmy pod uwagę trzy kwartały roku 2021. Poniżej znajdziesz średnie ceny polisy OC Renault:

 • I kwartał 2021 roku – 585 zł
 • II kwartał 2021 roku – 576 zł
 • III kwartał 2021 roku – 572 zł

Sumując ze sobą powyższe kwoty i dzieląc przez liczbę kwartałów, które są już za nami, można łatwo policzyć, że średnie OC w roku 2021 dla samochodów Renault kosztowało dotychczas około 577 zł.

Ubezpieczenie OC Renault a inne marki

W III kwartale 2021 roku ubezpieczenie OC dla samochodu marki Renault kosztowało 572 zł, co sprawiło, że było czwartą najtańszą polisą. Różnica pomiędzy OC Renault a najdroższą polisą (BMW 730 zł) wynosiła aż 158 zł.

Marka Średnia cena w III kwartale 2021 roku
Toyota 543 zł
Skoda 545 zł
Citroen 570 zł
Renault 572 zł
Fiat 573 zł
Opel 589 zł
Ford 595 zł
Peugeot 598 zł
Volkswagen 600 zł
Audi 660 zł
BMW 730 zł

Jeśli chodzi o kierowców, którzy zapłacili mniej za swoje OC, to nie powinno być tutaj żadnych niespodzianek. Tradycyjnie już najniższe składki przypadły właścicielom pojazdów marki Toyota (543 zł), Skoda (545 zł) i Citroen (570 zł). Nie ma co też udawać zdziwienia, patrząc na najdroższe do ubezpieczenia marki. Były to już wspomniane BMW (730 zł), Audi (660 zł) i Volkswagen (600 zł). Różnica pomiędzy najtańszym a najdroższym ubezpieczeniem wynosiła aż 187 zł.

Przykład
44-letni kierowca zamieszkały w Wiśle w województwie śląskim, chce wykupić pakiet OC dla swojego samochodu Renault Clio z roku 2015 w benzynie o pojemności silnika 898 cm3. Co ważne, kierowca ma prawo jazdy od 2000 roku, od co najmniej 10 lat wykupuje OC oraz nigdy nie zgłaszał żadnych szkód. Najtańszą ofertę, dzięki kalkulatorowi OC znalazł w firmie Balcia (325 zł). Zaraz po niej ciekawą propozycją była polisa z Link4 (335 zł). Najdroższe polisy czekały na kierowcę w towarzystwie TUZ Ubezpieczenie (592 zł).

Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla samochodu Renault w 2021 roku?

Nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na tak zadane pytanie, podając jedną kwotę. Ceny ubezpieczenia są bowiem zmienne w zależności od sytuacji danego kierowcy. O tym dowiesz się więcej z dalszej części tekstu. Chcemy jednak pokazać Ci, jak duże różnice mogą zaistnieć pomiędzy składkami OC i dlatego stworzyliśmy kalkulację opartą o nasz kalkulator OC.

Kierowcy:

 • Michał 20 lat z Sobótki, Renault Clio z 1998 roku, benzyna 1149 cm3
 • Karolina 40 lat z Poznania, Renault Megane z 2014 roku, benzyna 1197 cm3
 • Janusz 65 lat z Olsztyna, Renault Scenic z 2020 roku, benzyna 1332 cm3
Model Właściciel Ubezpieczyciel Cena OC
Renault Scenic Janusz 65 lat z Olsztyna BeeSafe 400 zł
Renault Megane Karolina 40 lat z Poznania BeeSafe 448 zł
Renault Clio Michał 20 lat z Sobótki Benefia 1758 zł

Powyższa kalkulacja jasno pokazuje, kto musiał zapłacić najwięcej, a kto najmniej za swoje ubezpieczenie OC dla samochodu marki Renault. Tomek z Sobótki jako najmłodszy kierowca z najstarszym samochodem musiał zmierzyć się ze składką 1758 zł, podczas gdy najstarszy Janusz z Olsztyna za ubezpieczenie swojego niemalże nowego Renault Scenic zapłacił jedynie 400 zł. Tak duża dysproporcja jest spowodowana wieloma czynnikami, które ubezpieczyciele biorą pod uwagę podczas kalkulacji.

Co wpływa na wysokość składki OC?

Najprościej jest napisać, że wiele czynników, ale to nie byłaby odpowiedź, na którą liczysz. Otóż każdy ubezpieczyciel korzysta podczas wyliczania składek dla swoich klientów ze specjalnego algorytmu. Jego zadaniem jest oszacowanie ryzyka związanego z ubezpieczeniem konkretnego kierowcy. To właśnie dlatego przed uzyskaniem dostępu do ofert danego ubezpieczyciela musisz wypełnić krótki formularz i podać następujące dane:

 • wiek kierowcy,
 • miejsce zamieszkania,
 • stan cywilny,
 • dzietność,
 • historia ubezpieczeniowa,
 • rok produkcji pojazdu
 • przebieg pojazdu,
 • pojemność silnika.

Dopiero, gdy algorytm przeanalizuje informacje, będzie mógł dokonać rzetelnej wyceny Twojego przyszłego ubezpieczenia OC.

Ile kosztuje najtańszy pakiet OC + AC dla pojazdu marki Renault?

Zanim poznasz przykładową kalkulację takiego pakietu warto, żebyś dowiedział się, dlaczego takie połączenie polis jest dla Ciebie korzystne. Jeśli zdecydujesz się na zakup zarówno OC, jak i AC będziesz mógł liczyć na kompleksową ochronę w razie sytuacji awaryjnych. Unikniesz konsekwencji finansowych związanych ze spowodowanym przez siebie wypadkiem, ale również uzyskasz odszkodowanie, gdy to Twój samochód ulegnie uszkodzeniu lub zostanie skradziony. Pakiet OC + AC chroni więc zarówno sprawcę, jak i ofiarę, co jest bardzo ważne w kontekście nieprzewidywalności tego, co może wydarzyć się na drodze.

Poznaj przykładową kalkulację

Model Właściciel Ubezpieczyciel Cena OC
Renault Scenic Janusz 65 lat z Olsztyna TUZ Ubezpieczenia 415 zł
Renault Megane Karolina 40 lat z Poznania Link4 432 zł
Renault Clio Michał 20 lat z Sobótki Uniqa 1853 zł

Kalkulacja znów udowadnia, że podczas wyliczania wysokości składek bardzo ważne są: wiek kierowcy oraz rok produkcji pojazdu. W przypadku AC te dwa czynniki mają jeszcze większe znaczenie, ponieważ polisa w dużej mierze dotyczy właśnie samochodu i opiera się na stanie technicznym auta. Michał ponownie zapłacił najwięcej (1853 zł), a Janusz najmniej (415 zł). Karolina pozostała w „bezpiecznej strefie” i również powinna być zadowolona ze swojej składki. W końcu 432 zł w skali całego roku to nie jest zbyt wiele.

Gdzie znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC dla samochodu Renault?

Nie ma obecnie lepszego miejsca niż Internet. W sieci możesz skorzystać ze specjalnej porównywarki, która w szybki i bezproblemowy sposób da Ci dostęp do szeregu ofert ubezpieczeniowych. Wystarczy tylko, że wypełnisz krótki formularz i podzielisz się kilkoma informacjami o sobie oraz ubezpieczanym pojeździe. Gdy już wybierzesz interesującą Cię ofertę i wykonasz szybki przelew do towarzystwa, na Twój adres e-mail zostanie wysłana umowa oraz wszystkie inne niezbędne dokumenty.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o OC Renault

1. Gdzie szukać najtańszego OC dla Renault?

Najlepszym miejscem jest Internet. Dzięki kalkulatorowi OC uzyskasz dostęp do ciekawych ofert dopasowanych do Twoich potrzeb.

2. Czy ubezpieczenie OC Renault jest drogie?

Z pewnością nie można tak określić wysokości składek polis dla marki Renault. W roku 2021 OC dla pojazdów Renault było czwartym najtańszym rozwiązaniem dla kierowców.

3. Czy pojemność silnika ma znaczenie w wysokości składki OC Renault?

Tak i to nie tylko, jeśli chodzi o samochody marki Renault. Im większa pojemność silnika, tym wyższa składka OC. Najkorzystniej jest więc ubezpieczać niewielkie samochody, których pojemność silnika nie przekracza 1l.

Ubezpieczenie Renault – co warto wiedzieć?

 • W roku 2020 Polacy kupili 18 500 nowych pojazdów marki Renault.
 • W III kwartale 2021 roku średnia polisa OC dla pojazdu Renault kosztowała 572 zł.
 • W III kwartale najmniej za OC zapłacili posiadacze samochodów marki Toyota (543 zł), a najwięcej BMW (730 zł).
 • Ubezpieczenie OC dla Renault Clio można kupić już za 325 zł.
Ilona Walczak
[Głosów: 1 Średnia: 5]