Ilona Walczak

Ilona Walczak | 30 grudnia 2021

Ubezpieczenie OC i AC dla marki Seat

scrolldown Seat

Przedsiębiorstwo Seat pochodzi z Hiszpanii i od 1950 roku zajmuje się produkcją samochodów osobowych. Firma została założona przez Narodowy Instytut Przemysłu, organizację banków oraz znany na całym świecie koncern motoryzacyjny Fiat. Obecnie Seat jest własnością niemieckiego koncernu Volkswagen AG.

Czy wiesz, że?

W roku 1982 Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Hiszpanii i z tej okazji do Seata wpłynęło zlecenie na produkcję papieskiego samochodu. Wszystko przez to, że papamobile, którym dotychczas poruszał się papież, nie zmieściłby się w bramach Camp Nou i Santiago Bernabeu. Inżynierowie marki Seat dostosowali model Panda do potrzeb Jana Pawła II, który chętnie korzystał z pojazdu podczas swoich spotkań z wiernymi.

Jakie modele samochodów produkuje Seat?

Oferta marki Seat jest bardzo bogata ze względu na niemal 70-letnią historię firmy. W portfolio przedsiębiorstwa znajdują się jednak niemal same auta osobowe. W ostatnich latach Seat wprowadza do swojej oferty popularne pojazdy typu SUV oraz Crossover.

Poznaj popularne modele marki Seat:

 • Seat Alhambra
 • Seat Altea
 • Seat ATECA
 • Seat Inca
 • Seat Toledo
 • Seat Arosa
 • Seat Ibiza
 • Seat Leon
 • Seat Cordoba
 • Seat Exeo

Czy Polacy chętnie kupują pojazdy marki Seat?

Ze względu na swoją niewygórowaną cenę oraz dosyć dobrą reputację polscy kierowcy chętnie sięgają po pojazdy marki Seat. Największym zainteresowaniem cieszą się modele takie jak Seat Ibiza, Leon oraz Toledo. Osoby potrzebujące nieco większego pojazdu wybierają model Alhambra, który w najnowszej wersji jest wypełniony udogodnieniami oraz funkcjonalnościami, sprawiającymi, że jazda jest przyjemna i bezproblemowa.

Ile średnio kosztuje ubezpieczenie OC marki Seat w 2021 roku?

Zależy nam, by podane informacje były jak najbardziej aktualne, dlatego sięgnijmy do danych z trzech minionych kwartałów tego roku. Składki ubezpieczenia OC dla kierowców w pojazdach marki Seat wynosiły średnio:

 • I kwartał 2021 roku – 617 zł
 • II kwartał 2021 roku – 611 zł
 • III kwartał 2021 roku – 607 zł

Powyższe kwoty pozwalają w łatwy sposób wyliczyć wysokość średniej składki w roku 2021, która wynosi około 612 zł.

Ubezpieczenie OC Seata a inne marki

W III kwartale 2021 roku średnia wysokość składki za ubezpieczenie OC samochodu marki Seat wynosiła 607 zł, co uplasowało firmę na 17 miejscu w rankingu wysokości opłat za ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Pod uwagę było branych 25 najpopularniejszych w Polsce marek samochodów. Najwięcej za swoje polisy musieli zapłacić kierowcy w autach BMW (730 zł), Alfa Romeo (712 zł) oraz Mercedes-Benz (661 zł). Ostatnie miejsca rankingu nie powinny dziwić, ponieważ nie zmieniają się od kilku dobrych lat.

Marka Średnia cena OC w III kwartale 2021
Dacia 496 zł
Suzuki 507 zł
Toyota 543 zł
Hyundai 544 zł
Skoda 545 zł
Kia 551 zł
Citroen 570 zł
Nissan 570 zł
Renault 572 zł
Fiat 573 zł
Opel 589 zł
Mitsubishi 590 zł
Ford 595 zł
Peugeot 598 zł
Volkswagen 600 zł
Chevrolet 603 zł
Seat 607 zł
Honda 621 zł
Jeep 625 zł
Mazda 641 zł
Volvo 644 zł
Audi 660 zł
Mercedes-Benz 661 zł
Alfa Romeo 712 zł
BMW 730 zł

Jeśli chodzi o najtańsze polisy OC, to również tradycyjnie mogli z nich skorzystać posiadacze pojazdów Dacia (496), Suzuki (507 zł) oraz Toyota (543 zł). Różnica pomiędzy najtańszym OC a ubezpieczeniem dla samochodu Seat w III kwartale 2021 roku wynosiła 111 zł.

Przykład 60-letni kierowca zamieszkały w Bratkówce w województwie podkarpackim, chce wykupić OC dla swojego Seata Ibiza z roku 2000 w benzynie o pojemności silnika 1390 cm3. Co ważne, kierowca ma prawo jazdy od 1979 roku, od co najmniej 10 lat wykupuje OC oraz nigdy nie zgłaszał żadnych szkód. Najtańszą ofertę, dzięki kalkulatorowi OC znalazł w firmie Balcia (325 zł). Zaraz po niej ciekawą propozycją była polisa z Trasti (356 zł). Najdroższe OC czekało na kierowcę w towarzystwie Balcia (642 zł). Warto jednak uściślić, że oferta zawierała również assistance oraz NNW.

Ile kosztuje najtańsze OC dla samochodu Seat w 2021 roku?

W tej kwestii wiele zależy od indywidualnej sytuacji kierowcy. Patrząc na średnie stawki w III kwartałach 2021 roku, można jednak założyć, że OC dla Seata nie należy do najtańszych.

Chcemy, byś lepiej zrozumiał różnice, które pojawiają się w wyliczeniach składek dla poszczególnych kierowców, dlatego przygotowaliśmy pomocną kalkulację. W dalszej części tekstu znajdziesz również informacje o tym, co dokładnie wpływa na ostateczną wysokość składki OC.

Kierowcy:

 • Jan 21 lat, Koluszki, Seat Ibiza z 2004 roku, benzyna 1198 cm3
 • Jolanta, 35 lat, Łódź, Seat Toledo z 2014 roku, diesel 1598 cm3
 • Henryk 60 lat, Warszawa, Seat Alhambra z 2000 roku, benzyna 1395 cm3
Model Właściciel Ubezpieczyciel Cena OC
Seat Ibiza Jan 21 lat, Koluszki Benefia 1570 zł
Seat Toledo Jolanta, 35 lat, Łódź BeeSafe 410 zł
Seat Alhambra Henryk 60 lat, Warszawa Uniqa 379 zł

Z Powyższych kalkulacji widać, jak na dłoni, kto musi zapłacić najwięcej, a kto najmniej za swoje ubezpieczenie OC. Najwyższa składka przypadła Adamowi (1570 zł) i jest w dużej mierze spowodowana jego młodym wiekiem oraz brakiem doświadczenia za kierownicą. Najtańsze OC zostało wyliczone dla Henryka (379 zł). W tym przypadku na korzyść mężczyzny na pewno zadziała długa historia ubezpieczeniowa oraz poruszanie się niemal nowym samochodem. Rozsądną ofertę otrzymała również Jolanta (410 zł). Biorąc pod uwagę miasto, w którym mieszka i model auta nie powinna narzekać na wysokość składki.

Z czego wynikają różnice w kalkulacjach OC?

Ubezpieczyciele chcą przed objęciem kogoś ochroną, jak najlepiej oszacować ryzyko, jakie się z tym wiąże. Do tego celu używają specjalnego algorytmu. Jego zadaniem jest zebranie potrzebnych informacji oraz analiza ich pod kątem prawdopodobieństwa, że konkretny kierowca weźmie udział w niebezpiecznym zdarzeniu i zgłosi się po odszkodowanie. To właśnie dlatego przed poznaniem konkretnej oferty zawsze jesteś proszony o podanie kilku informacji o sobie oraz pojeździe, którym się poruszasz. Najważniejsze dane to:

 • wiek kierowcy,
 • miejsce zamieszkania,
 • stan cywilny,
 • dzietność,
 • historia ubezpieczeniowa,
 • rok produkcji pojazdu
 • przebieg pojazdu,
 • pojemność silnika.

Ile kosztuje pakiet OC + AC dla samochodu marki Seat?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem pakietu OC + AC, to musisz wiedzieć, że jest to bardzo dobry pomysł. Zaopatrując się w dwa ubezpieczenia jednocześnie, otwierasz na sobą swoistego rodzaju parasol ochronny. Dzięki OC unikniesz finansowych konsekwencji zdarzeń, do których się przyczynisz, a AC to gwarancja odszkodowania, gdy pojazd zostanie uszkodzony lub skradziony.

Warto wiedzieć, że ubezpieczenie autocasco jest w pełni dobrowolne, co w praktyce oznacza, że towarzystwa mogą dosyć swobodnie kształtować zakres ochrony, jaki oferują swoim klientom. Z tego powodu przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę, skorzystaj z naszego kalkulatora OC i AC i porównaj ze sobą polisy pochodzące od renomowanych ubezpieczycieli.

Poznaj przykładowe kalkulacje OC + AC dla pojazdów marki Seat

Model Właściciel Ubezpieczyciel Cena OC + AC
Seat Ibiza Jan 21 lat, Koluszki ————- ————-
Seat Toledo Jolanta, 35 lat, Łódź Aviva 869 zł
Seat Alhambra Henryk 60 lat, Warszawa BeeSafe 2258 zł

Na pewno zauważyłeś, że w powyższej kalkulacji nie ma informacji o pakiecie dla Jana. Wynika to z faktu, że żaden ubezpieczyciel nie zdecydował się na objęcie ochroną z tytułu AC tak młodego kierowcy, który porusza się wiekowym pojazdem. Do tego wszystkiego dołożył się brak doświadczenia za kierownicą. Mężczyzna dopiero co odebrał prawo jazdy i w oczach ubezpieczycieli jest w najwyższej grupie ryzyka udziału w kolizji.

Ciekawą różnicę można też zauważyć w składce Jolanty (869 zł) oraz Henryka (2258 zł). Pozornie Mężczyzna jest w lepszej sytuacji, ale miejsce zamieszkania robi swoje. Ubezpieczenia w stolicy są droższe ze względu na natężenie ruchu. Duże miasto i nowy samochód to również większe ryzyko kradzieży, co zniechęca ubezpieczycieli do atrakcyjnych kalkulacji. Jolanta mieszka w mniejszej Łodzi, jeździ kilkuletnim samochodem, który nie jest atrakcyjnym kąskiem dla złodziei, co, jak widać, podziałało na jej korzyść.

Najlepsze OC dla pojazdu marki Seat? Zajrzyj do Internetu!

Jeśli zależy Ci na znalezieniu najlepszej polisy OC od renomowanego ubezpieczyciela, powinieneś zajrzeć do Internetu i skorzystać z naszego kalkulatora OC i AC. Wystarczy tylko, że wypełnisz krótki formularz informacyjny, w którym poprosimy Cię o najważniejsze dane dotyczące Ciebie i pojazdu. Po chwili Twoim oczom ukaże się kilkanaście ofert OC posegregowanych pod kątem ceny, popularności itp. Gdy już wybierzesz polisę, będziesz mógł zapłacić za nią przy pomocy szybkich przelewów. Następny krok to przesłanie umowy oraz dokumentów dotyczących ubezpieczenia na Twój adres e-mail. Cały zakup jest szybki, bezproblemowy i co najważniejsze, nie wymaga wychodzenia z domu.

FAQ – najczęściej zadawane pytanie o OC dla pojazdów Seat

1. Gdzie znajdę najtańsze OC dla samochodu Seat?

Obecnie nie ma lepszego miejsca niż Internet. Skorzystaj z naszego kalkulatora OC i AC i porównaj ze sobą oferty od różnych ubezpieczycieli.

2. Czy OC dla Seata jest najdroższe?

Nie, ale trzeba uczciwie przyznać, że marka nie jest również najtańsza do ubezpieczenia. W III kwartale 2021 roku zajęła 17 miejsce na 25 uczestników, jeśli chodzi o koszt OC.

3. Czy miejsce zamieszkania ma znaczenie w kontekście ubezpieczenia OC dla Seata?

Tak i nie tylko dla hiszpańskich aut. Im większe miasto, tym droższe jest ubezpieczenie OC i AC.

Ubezpieczenie Seata – co warto wiedzieć?

 • Seat rozpoczął swoją działalność w 1950 roku.
 • W III kwartale 2021 roku średnia polisa OC dla pojazdu Seat kosztowała 607 zł.
 • W III kwartale najmniej za OC zapłacili posiadacze samochodów marki Dacia (543 zł), a najwięcej BMW (730 zł)
 • Ubezpieczenie OC dla Seat Ibiza można kupić już za 325 zł.
Ilona Walczak
[Głosów: 1 Średnia: 5]