Ilona Walczak

Ilona Walczak | 29 grudnia 2021

Ubezpieczenie OC i AC dla Fiata

scrolldown Fiat

Fiat chrysler Automobiles to ogromny koncern motoryzacyjny, który pochodzi z Włoch i za swoją główną działalność wybrał produkcję samochodów dostawczych, autobusów, maszyn rozlicznych oraz silników. W roku 2021 Fiat wszedł w skład czwartego co do wielkości na świecie koncernu Stellantis. W przeszłości w Polsce firma produkowała dwa kultowe modele swoich pojazdów, czyli Fiat 126 „Maluch” i duży Fiat 125p.

Czy wiesz, że?

Fiat Campagnola, który został wyprodukowany w 1951 roku i był pierwszym na świecie SUV-em, czyli połączeniem samochodu osobowego i terenowego. To dzięki temu modelowi zawdzięczamy dzisiaj tak duży rozkwit segmentu „miejskich terenówek”.

Jakie są najpopularniejsze samochody marki Fiat?

 • Fiat 600
 • Fiat Ducato
 • Fiat Panda
 • Fiat Stilo
 • Fiat 500
 • Fiat Bravo
 • Fiat Doblo
 • Fiat Punto
 • Fiat Brava
 • Fiat Cinquecento
 • Fiat Seicento

Czy Polacy chętnie kupują Fiaty?

Fiat pomimo bardzo dużej konkurencji na rynku cieszy się w Polsce niesłabnącą popularnością. W roku 2020 Fiat Tipo zajął wysokie szóste miejsce, jeśli chodzi o liczbę zarejestrowanych egzemplarzy. Wniosek o rejestrację przekazało do wydziałów komunikacji aż 3157 kierowców. W kategorii aut dostawczych Fiat Ducato był drugi z liczbą 6150 zarejestrowanych egzemplarzy. Fiaty są cenione przez polskich kierowców przede wszystkim ze względu na swoją niewygórowaną cenę oraz bardzo dobrą jakość wykonania. Marka może nie zachwyca wieloma nowinkami technicznymi, ale tworzy solidne samochody, które sprawdzają się w codziennej jeździe i rzadko ulegają awariom.

Ile w 2021 roku średnio kosztowało ubezpieczenie OC pojazdu marki Fiat?

Rok 2021 jeszcze się nie skończył, ale po minionych trzech kwartałach można już oszacować, ile średnio kosztowała polisa dla samochodu Fiat. Poniżej znajdziesz ceny osobno dla każdego kwartału:

 • kwartał I 2021 roku – 581 zł
 • kwartał II 2021 roku – 590 zł
 • kwartał III 2021 roku – 573 zł

Sumując ze sobą te kwoty i dzieląc przez liczbę kwartałów, jakie mamy za sobą widać, że średnie ubezpieczenie OC dla pojazdu marki Fiat w 2021 dotychczas kosztowało około 581 zł.

Ubezpieczenie OC Fiat a inne marki

W III kwartale 2021 roku ubezpieczenia OC samochodów marki Fiat były w pierwszej piątce najtańszych polis. Średnia cena za ubezpieczenie wynosiła 573 zł, czego w skali roku na pewno nie można uznać za ogromny wydatek.

Marka Średnia cena w III kwartale 2021 roku
Toyota 543 zł
Skoda 545 zł
Citroen 570 zł
Renault 572 zł
Fiat 573 zł
Opel 589 zł
Ford 595 zł
Peugeot 598 zł
Volkswagen 600 zł
Audi 660 zł
BMW 730 zł

Analiza powyższej tabeli pokazuje również, kto musiał płacić najwięcej, a kto najmniej w III kwartale 2021 roku. „Najdroższe” w ubezpieczeniu marki to jak zwykle już od wielu lat BMW (730 zł), Audi (660 zł) i Volkswagen (600 zł). Najmniejsze składki płacili kierowcy w samochodach Toyota (543 zł), Skoda (545 zł) i Citroen (570 zł). Z czego wynikają tak duże rozbieżności? Musisz wiedzieć, że ubezpieczyciele prowadzą statystyki, które mają na celu sprawdzić, jakiej marki pojazdy najczęściej biorą udział w kolizjach a jakiej najrzadziej. BMW od lat przoduje w zgłaszaniu szkód, a właściciele aut Toyota, są uznawani za najspokojniejszych na drodze, co widać po wysokości ich składek OC.

Przykład 37-letni kierowca zamieszkały w Majdanie Sieniawskim w województwie podkarpackim, chce wykupić ubezpieczenie OC dla swojego Fiata Seicento z 2003 roku w benzynie o pojemności silnika 899 cm3. Co ważne, kierowca ma prawo jazdy od 2001 roku, od co najmniej 10 lat wykupuje OC oraz nigdy nie zgłaszał żadnych szkód. Najtańszą ofertę, dzięki kalkulatorowi OC znalazł w firmie Trasti (306 zł). Zaraz po niej ciekawą propozycją było OC z towarzystwa Benefia (319 zł). Najdroższa polisa czekała na kierowcę w towarzystwie MTU (515 zł).

Ile kosztuje najtańsze OC dla samochodu Fiat w 2021 roku?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na tak zadane pytanie, ponieważ każda wycena jest oparta na indywidualnych danych, o których więcej informacji znajdziesz w dalszej części tekstu. Ze względu jednak na stosunkowo niskie ceny pojazdów marki Fiat i ceny polis w ostatnim kwartale 2021 roku można domniemywać, że OC dla tej marki nie należy do najdroższych. W celu zobrazowania Ci różnic w składkach, jakie mogą pojawić się podczas wyliczeń, stworzyliśmy przydatną kalkulację. Za przykład wzięliśmy trzech kierowców w różnym wieku i poruszających się różnymi samochodami.

Kierowcy:

 • Tomek z Wałcza, 22 lata, Fiat Punto z 2004 roku, diesel 1248 cm3
 • Anna z Gdańska, 40 lat, Fiat Bravo z 2009 roku, benzyna 1368 cm3
 • Zbigniew z Królikowa, 65 lat, Fiat Tipo z 2020 roku, benzyna 999 cm3
Model Właściciel Ubezpieczyciel Cena OC
Fiat Tipo Zbigniew z Królikowa, 65 lat Benefia 480 zł
Fiat Bravo Anna z Gdańska, 40 lat BeeSafe 494 zł
Fiat Punto Tomek z Wałcza, 22 lata Benefia 1295 zł

Jak widzisz, różnice w wycenie polisy dla samochodu marki Fiat mogą być ogromne. Bardzo dobrze obrazują to przypadki Tomka z Wałcza i Zbigniewa z Królikowa. Młodszy musi zapłacić za swoje OC 1295 zł, a starszy zaledwie 480 zł. Tak duża rozbieżność wynika przede wszystkim z wieku Tomka. Mężczyzna nie ma doświadczenia za kierownicą, a jego historia ubezpieczeniowa jest uboga. To wszystko sprawia, że na tle doświadczonego Zbigniewa wypada naprawdę słabo. Nie bez znaczenia jest też wiek pojazdów, jakimi poruszają się kierowcy.

Dlaczego OC nie kosztuje zawsze tyle samo?

To bardzo dobre pytanie. W końcu każdy ubezpieczyciel jest zobowiązany do oferowania takiego samego zakresu ochrony i nie może rozbudowywać swoich polis OC. Dlaczego więc wyceny potrafią tak bardzo się od siebie różnić? Chodzi o to, że każdy kierowca ma inną sytuację, a objęcie go ubezpieczeniem niesie ze sobą różne ryzyko. Dlatego właśnie przed dokonaniem kalkulacji ubezpieczyciele proszą swoich klientów o wypełnienie krótkiego formularza. Na podstawie podanych informacji o kierowcy oraz pojeździe algorytm wylicza składkę OC. Najczęściej ubezpieczyciele chcą poznać dane takie jak:

 • wiek kierowcy,
 • miejsce zamieszkania,
 • stan cywilny,
 • dzietność,
 • historia ubezpieczeniowa,
 • rok produkcji pojazdu
 • przebieg pojazdu,
 • pojemność silnika.

Ile kosztuje najtańszy pakiet OC + AC dla samochodu Fiat w roku 2021?

Zanim przejdziemy do konkretnych wyliczeń, warto napisać kilka słów o tym, dlaczego pakiet OC + AC jest korzystny. Jeśli zdecydujesz się na zakup tych dwóch ubezpieczeń, otrzymasz kompleksową ochronę na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Z jednej strony unikniesz odpowiedzialności finansowej związanej ze spowodowaniem niebezpiecznego zdarzenia na drodze, a z drugiej otrzymasz odszkodowanie, gdy Twój pojazd zostanie skradziony lub uszkodzony. Korzyści płynące z posiadania dwóch polis są więc bezsprzeczne. Podczas wyboru AC weź pod uwagę, że ubezpieczyciele mogą w przypadku tej polisy samodzielnie ustalać zakres gwarantowanej ochrony. Warto więc, żebyś skorzystał z porównywarki, która na podstawie Twoich danych dobierze najlepsze oferty ubezpieczeń komunikacyjnych.

Poniższa kalkulacja pakietów OC + AC została przeprowadzona na podstawie tych samych kierowców.

Model Właściciel Ubezpieczyciel Cena OC + AC
Fiat Bravo Anna z Gdańska, 40 lat Link4 394 zł
Fiat Tipo Zbigniew z Królikowa, 65 lat BeeSafe 437 zł
Fiat Punto Tomek z Wałcza, 22 lata Trasti 1870 zł

W powyższej kalkulacji widać znów, że wiek i rok produkcji samochodu miały ogromny wpływ na wysokość składki. Tomek zapłacił najwięcej (1870 zł), a Anna najmniej (394 zł). Podczas wyliczania ubezpieczenia AC bardzo ważne są parametry związane z samym pojazdem takie jak pojemność silnika, przebieg, rok produkcji, marka i model. Wynika to z faktu, że autocasco w większym stopniu dotyczy właśnie samochodu i to od jego stanu zależna jest wysokość składki.

Znajdź najtańsze OC dla swojego samochodu marki Fiat

Niemal każdemu kierowcy zależy na tym, by jak najmniej zapłacić za swoje ubezpieczenie OC. Od jakiegoś czasu znalezienie taniej polisy stało się jeszcze łatwiejsze ze względu na Internet. W sieci możesz bowiem skorzystać ze specjalnego kalkulatora OC, który pozwoli Ci na szybkie dotarcie do spersonalizowanych ofert. Wystarczy tylko, że podasz kilka informacji o sobie oraz pojeździe, by po chwili uzyskać dostęp do kilkunastu propozycji ubezpieczeniowych. Gdy już wybierzesz OC, które Cię interesuje i przelejesz pieniądze na konto towarzystwa, na Twój adres e-mail zostaną wysłane wszystkie niezbędne dokumenty.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC dla Fiata

1. Gdzie znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC dla pojazdu marki Fiat?

Najlepiej będzie, jeśli skorzystasz z internetowej porównywarki. Dzięki nim będziesz mógł zestawić ze sobą kilka ofert i sprawdzić, która jest dla Ciebie korzystniejsza.

2. Czy ubezpieczenie OC dla auta marki Fiat jest drogie?

W trzech kwartałach 2021 roku było piątym najtańszym ubezpieczeniem OC. Fiat cieszy się dużą popularnością wśród kierowców, a ubezpieczyciele cenią samochody tej marki za bezawaryjność.

3. Czy miejsce zamieszkania ma związek z wysokością składki OC za samochód Fiat?

Tak i nie tylko za pojazd marki Fiat. W większych miastach, gdzie po drodze porusza się więcej samochodów, OC jest droższe niż w małych miejscowościach z niewielkim ruchem.

Ubezpieczenie Fiata – co warto wiedzieć?

 • W roku 2020 Polacy zarejestrowali 3157 pojazdów marki Fiat Tipo.
 • W III kwartale 2021 roku średnia polisa OC dla marki Fiat kosztowała 573 zł.
 • W III kwartale 2021 roku najmniej za OC zapłacili posiadacze samochodów marki Toyota (543 zł), a najwięcej BMW (730 zł).
 • Ubezpieczenie OC dla Fiata Seicento można kupić już za 319 zł.
Ilona Walczak
[Głosów: 1 Średnia: 5]