Ubezpieczenie OC i AC Mazdy

Mazda Motor Corporation to japońska firma zajmująca się produkcją samochodów osobowych. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1920 roku i ma swoją siedzibę w Hiroszimie. Filozofią marki jest przede wszystkim zasada „zoom-zoom”. Oznacza to czerpanie maksymalnej przyjemności z jazdy. To właśnie na tym najbardziej skupiają się inżynierzy z Mazdy i jak widać, przez ponad 100 lat udaje im się to bardzo dobrze.

Czy wiesz, że?

Mazda zaczęła swoją działalność jako producent korka. Później firma zainteresowała się maszynami przemysłowymi oraz 3-kołowymi pojazdami. Dopiero w 1960 na rynek trafił pierwszy samochód osobowy Mazda R360, który szybko zdobył popularność wśród japońskich kierowców. Późniejsze lata przyniosły międzynarodowy sukces oraz wiele innych danych modeli.

Jakie samochody produkuje Mazda?

Ze względu na wiele lat wytężonej działalności firma Mazda ma w swoim portfolio wiele modeli samochodów osobowych, które zostały ciepło przyjęte przez międzynarodowe środowisko motoryzacyjne. Najpopularniejsze samochody to:

 • Mazda 2
 • Mazda 3
 • Mazda 323
 • Mazda 5
 • Mazda 626
 • Mazda CX-5
 • Mazda 6
 • Mazda CX-7
 • Mazda MX-5
 • Mazda Premacy

Czy Polacy chętnie kupują samochody marki Mazda?

Polscy kierowcy bardzo cenią sobie samochody japońskiej firmy i niemal na każdej ulicy widać stary lub nowy pojazd z logiem Mazdy. Duże zainteresowanie jest związane przede wszystkim z wysoką jakością wykonania oraz niezawodnością. Pozytywnym krokiem było też obniżenie w 2007 roku spalania w samochodach nawet do 30%. Takie posunięcie stanowiło bardzo dobry ruch nie tylko pod kątem ekologicznym, ale również marketingowym. W roku 2008 Mazda oficjalnie rozpoczęła swoją działalność w Polsce, co sprawiło, że nasi kierowcy uzyskali dostęp do najnowszych modeli samochodów bez konieczności sprowadzania ich z zagranicy.

Ile średnio kosztuje OC dla samochodu Mazda?

Zależy nam, by dane, które Ci przedstawiamy, odzwierciedlały rzeczywistość i były jak najbardziej aktualne. Właśnie dlatego w tej części skupimy się na średnich składkach w minionych III kwartałach roku 2021. Stawki prezentowały się następująco:

 • I kwartał 2021 roku – 650 zł
 • II kwartał 2021 roku – 635 zł
 • III kwartał 2021 roku – 641 zł

Powyższe dane pozwalają na wyliczenie średniej składki OC w roku 2021. Wynosi ona około 642 zł.

Ubezpieczenie OC Mazdy a inne marki

Mazda nie jest najtańszą do ubezpieczenia OC marką. W zestawieniu, mającym na celu wyłonić, które pojazdy można ubezpieczyć najniższym kosztem, zajęła 20 miejsce, co sprawia, że droższe OC uzyskują tylko kierowcy w pojazdach 5 innych marek. Najwięcej płacą już tradycyjnie posiadacze aut BMW (730 zł), a zaraz za nimi są: Alfa Romeo (712 zł), Mercedes-Benz (661 zł), Audi (660 zł) i Volvo (644 zł). Różnica pomiędzy składką OC dla Mazdy a najdroższego BMW to 89 zł.

Marka Średnia cena OC w III kwartale 2021
Dacia 496 zł
Suzuki 507 zł
Toyota 543 zł
Hyundai 544 zł
Skoda 545 zł
Kia 551 zł
Citroen 570 zł
Nissan 570 zł
Renault 572 zł
Fiat 573 zł
Opel 589 zł
Mitsubishi 590 zł
Ford 595 zł
Peugeot 598 zł
Volkswagen 600 zł
Chevrolet 603 zł
Seat 607 zł
Honda 621 zł
Jeep 625 zł
Mazda 641 zł
Volvo 644 zł
Audi 660 zł
Mercedes-Benz 661 zł
Alfa Romeo 712 zł
BMW 730 zł

Jeśli chodzi o pojazdy, które są najtańsze w objęciu ochroną z tytułu polisy OC, to pierwsze 3 miejsca należą do marek Dacia (496), Suzuki (507 zł) i Toyota (543). Takie ułożenie na podium również nie powinno nikogo dziwić. Ubezpieczyciele monitorują to, jakie pojazdy biorą najczęściej udział w wypadkach i w ten sposób oszacowują ryzyko wystąpienia o odszkodowania. Kierowcy BMW cieszą się w tym zestawieniu najmniejszym zaufaniem.

Przykład
61-letni kierowca zamieszkały w Konieczkach w województwie śląskim, chce wykupić pakiet OC dla swojej Mazdy 3 z roku 2005 w benzynie o pojemności silnika 1349 cm3. Co ważne, kierowca ma prawo jazdy od 1979 roku, od co najmniej 10 lat wykupuje OC oraz nigdy nie zgłaszał żadnych szkód. Najtańszą ofertę, dzięki kalkulatorowi OC znalazł w firmie Balcia (358 zł). Zaraz po niej ciekawą propozycją była polisa z Trasti (492 zł). Najdroższe OC czekało na kierowcę w towarzystwie Trasti (739 zł). Warto jednak wspomnieć, że oferta dotyczyła nie tylko OC, ale również assistance i NNW.

Ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie OC dla pojazdu marki Mazda w 2021 roku?

Tak zadane pytanie nie daje wielkiego pola do odpowiedzi. Każdy ubezpieczyciel wycenia wysokość składki OC w inny sposób i potrzebuje do tego szczegółowych danych o kierowcy. Więcej o tym, co wpływa na ostateczną kalkulację, znajdziesz w dalszej części tego tekstu. Zależy nam jednak, byś zobaczył, jak duże mogą być różnicę w wyliczeniach OC dla poszczególnych kierowców. Dlatego właśnie przygotowaliśmy przykładową kalkulację, która pomoże Ci zrozumieć zmienność opłat za OC.

Kierowcy:

 • Tomek 21 lat z Naterek, Mazda 323 z roku 2000, benzyna 1323 cm3
 • Adam 40 lat z Gdańska, Mazda 5 z 2015 roku, benzyna 1798 cm3
 • Henryk 60 lat z Bydgoszczy, Mazda CX-3 z 2020 roku, benzyna 1998 cm3
Model Właściciel Ubezpieczyciel Cena OC
Mazda 323 Tomek 21 lat z Naterek Trasti 1732 zł
Mazda 5 Adam 40 lat z Gdańska BeeSafe 507 zł
Mazda CX-3 Henryk 60 lat z Bydgoszczy BeeSafe 418 zł

Jak widzisz, różnice w składkach mogą być naprawdę znaczące. Tomek musiał zapłacić za swoje OC aż 1732 zł, co w porównaniu do Henryka i jego składki 418 zł może powodować zdziwienie. Główną przyczyną takiej rozbieżności z całą pewnością jest młody wiek Tomka. Dopiero co odebrał prawo jazdy i dla ubezpieczyciela jest potencjalnym źródłem ryzyka. Statystyki pokazują, że najwięcej zdarzeń drogowych dochodzi z winy osób o niewielkim doświadczeniu za kierownicą. Ciekawym przypadkiem jest też Adam, którego OC kosztowało 507 zł. Pomimo mieszkania w jednym z najdroższych, w kontekście ubezpieczeń OC, mieście mężczyźnie udało się uzyskać składkę w rozsądnej cenie. Wszystko dzięki długiej historii ubezpieczeniowej oraz bezszkodowej jeździe.

Dlaczego każde OC ma inną cenę?

Wynika to przede wszystkim z różnic pomiędzy kierowcami. Musisz wiedzieć, że towarzystwa ubezpieczeniowe starają się oszacować ryzyko związane z objęciem ochroną danego kierowcy. Do tego celu używają specjalnego algorytmu, który zbiera dane o kierowcy oraz jego pojeździe i na ich podstawie wylicza składkę OC. To właśnie z tego powodu podczas zapytania ofertowego niemal zawsze jesteś proszony o podanie informacji takich jak:

 • wiek,
 • miejsce zamieszkania,
 • stan cywilny,
 • dzietność,
 • historia ubezpieczeniowa,
 • rok produkcji pojazdu
 • przebieg pojazdu,
 • pojemność silnika.

Ile kosztuje najtańszy pakiet OC + AC dla pojazdu marki Mazda?

W tym wypadku znów wiele zależy od indywidualnej sytuacji każdego kierowcy. Nie zmienia to jednak faktu, że zakup ubezpieczeń OC i AC ma wiele sensu. Jeśli zaopatrzysz się w tego typu pakiet, możesz liczyć na kompleksową ochronę w sytuacjach wymagających pomocy. Z OC unikniesz finansowych konsekwencji wynikających ze spowodowania wypadku, a AC da Ci szansę na odkodowanie, gdy Twój samochód zostanie uszkodzony lub skradziony.

Pamiętaj, że autocasco nie jest obowiązkowe, a co za tym idzie jego zakres ochrony może być niemal dowolnie kształtowany przez ubezpieczycieli. Przed ostatecznym wyborem polisy dobrze więc będzie, gdy skorzystasz z naszego kalkulatora OC i AC. Dzięki niemu uzyskasz dostęp do ofert ubezpieczeniowych skrojonych na Twoją miarę.

Poznaj przykładową kalkulację pakietów OC + AC dla kierowców pojazdów Mazda

Model Właściciel Ubezpieczyciel Cena OC + AC
Mazda 323 Tomek 21 lat z Naterek —————– —————–
Mazda 5 Adam 40 lat z Gdańska BeeSafe 1271 zł
Mazda CX-3 Henryk 60 lat z Bydgoszczy BeeSafe 2116 zł

Mamy tutaj ciekawą sytuację z Tomkiem z Naterek. Żaden ubezpieczyciel nie zdecydował się na ubezpieczenie jego samochodu pakietem OC + AC. Dlaczego? Otóż Mężczyzna jest bardzo młody, jeździ 21-letnim samochodem i nie ma żadnej historii ubezpieczeniowej. Dla towarzystwa taki zbieg ryzyk jest zbyt duży.

Adam jako kierowca w średnim wieku z samochodem, który ma 6 lat, uzyskał składkę w wysokości 1271 zł. Widać tutaj dużą różnicę pomiędzy nim a Henrykiem. Kompleksowe ubezpieczenie jego Mazdy CX-3 została wyceniona przez ubezpieczyciela na 2116 zł. Wpływ na to miała na pewno duża pojemność silnika samochodu, która jest brana pod uwagę podczas kalkulacji OC i AC.

Szukasz najtańszego OC dla pojazdu Mazda? Zajrzyj do Internetu

Od kilku dobrych lat klienci, którym zależy na uzyskaniu taniego ubezpieczenia OC od renomowanego towarzystwa, kierują swoją uwagę na sieć. Dzięki naszemu kalkulatorowi OC i AC możesz w całkowicie bezproblemowy sposób poznać najlepsze oferty dla Twojego samochodu. Wystarczy tylko, że wypełnisz krótki formularz informacyjny, by po chwili cieszyć się listą kilkunastu propozycji od różnych ubezpieczycieli. Gdy już wybierzesz OC dla siebie, będziesz mógł je wygodnie opłacić. Po przelaniu pieniędzy na konto towarzystwa otrzymasz na swój adres e-mail umowę polisy oraz inne ważne dokumenty. Wszystko szybko i bez wychodzenia z domu!

FAQ – poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o OC Mazda

1. Gdzie znaleźć najtańsze OC dla Mazdy?

Najlepsze miejsce to porównywarka ubezpieczeń. W wyborze korzystnej polisy pomoże Ci nasz kalkulator OC.

2. Czy kierowcy aut Mazda płacą najwięcej?

Nie, ale trzeba przyznać, że marka niebezpiecznie zbliża się do ostatniego miejsca na liście najdroższych w ubezpieczeniu polis.

3. Czy kobiety płacą więcej za ubezpieczenie pojazdu marki Mazda?

Nie i w tej kwestii marka samochodu nie ma najmniejszego znaczenia. Towarzystwa ubezpieczeniowe od wielu lat nie mają prawa różnicować klientów ze względu na płeć. Na ostateczną kalkulację składki wpływa wiele innych czynników takich jak wiek kierowcy, miejsce zamieszkania, stan cywilny, dzietność, rok produkcji pojazdu, przebieg, pojemność silnika, marka oraz model.

Ubezpieczenie Mazdy – co warto wiedzieć?

 • Firma Mazda powstała w 1920 roku i na początku produkowała korki.
 • W III kwartale 2021 roku średnia polisa OC dla pojazdu Mazda kosztowała 641 zł.
 • W III kwartale najmniej za OC zapłacili posiadacze samochodów marki Dacia (496 zł), a najwięcej BMW (730 zł).
 • Ubezpieczenie OC dla Mazdy 3 z 2005 roku można kupić już za 358 zł.
Ilona Walczak
[Głosów: 1 Średnia: 5]