Ilona Walczak

Ilona Walczak | 30 grudnia 2022

Ubezpieczenie OC – Opel Astra

scrolldown Opel Astra

Opel Astra to jedno z najpopularniejszych aut na polskich drogach. Jest to model uniwersalny, cieszący się dobrymi opiniami i często dostępny w przystępnych cenach. Jesteś właścicielem Astry albo planujesz jej zakup w najbliższym czasie? Sprawdź, ile kosztuje OC dla tego samochodu!

Ile kosztuje OC dla Opla Astry?

Koszt obowiązkowego ubezpieczenia OC zależy od wielu różnych czynników. Każde z towarzystw ubezpieczeniowych stosuje własny model obliczania składek dla każdego klienta. Największy wpływ na ich wysokość mają cechy samochodu (marka, model, rocznik, przebieg, moc silnika a przy dokładniejszych wyliczenia nawet kolor) oraz właściciela (wiek, płeć, miejsce zamieszkania, doświadczenie za kierownicą itp.). W związku z tym nie da się jednoznacznie określić, ile kosztuje OC dla Opla Astry.

Można jednak porównać ceny ubezpieczenia, bazując na typowych danych. Poniżej znajdziesz przykładowe stawki od różnych ubezpieczycieli.

OC dla Opla Astry – ile zapłaci młody kierowca?

Statystycznie młodzi kierowcy częściej są sprawcami wypadków i stłuczek. Zarówno wiek, jak i doświadczenie na drodze wpływają na stawki OC. Ile zapłaci świeżo upieczony właściciel Opla Astry hatchback z 2010 roku w benzynie o pojemności silnika 1,4 l, jeśli ma 21 lat, prawo jazdy od 3 lat, mieszka w Rzeszowie i jest to jego pierwsza polisa tego typu? Przykładowe realne oferty ubezpieczycieli znajdziesz w poniższej tabeli.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla młodego właściciela Opla Astry?
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
915,00 zł*
You Can Drive
OC
AC
Assistance
NNW
947,00 zł*
EUROINS
OC
AC
Assistance
NNW
1045,00 zł*
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
1230,00 zł*
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
1353,00 zł*
Ile kosztuje OC dla młodego właściciela Opla Astry?
Link4
915,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
You Can Drive
947,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
EUROINS
1045,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
1230,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
1353,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 22.12.2022

Jak widać, stawki dla młodych kierowców są dość wysokie. Należy jednak pamiętać, że są to tylko przykładowe dane. Ubezpieczenie OC dla Opla Astry będzie nieco tańsze w mniejszym mieście. Składkę można też nieco obniżyć, parkując samochód w zamykanym garażu lub na strzeżonym terenie (powyższe wyliczenia obowiązują dla parkowania na ulicy).

OC dla Opla Astry – ile zapłaci doświadczony kierowca?

Stawki OC dla Opla Astry płacone przez kierowców z większym stażem pokazują, jak ważne jest doświadczenie dla kierownicą. Poniższe zestawienie zostało przygotowane dokładnie dla tego samego modelu auta i tego samego miasta, ale dla 47-letniego kierowcy, który prawo jazdy ma już ponad 25 lat i ubezpiecza swoje samochody od ponad dekady.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla doświadczonego właściciela Opla Astry?
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
397,00 zł*
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
400,00 zł*
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
424,00 zł*
EUROINS
OC
AC
Assistance
NNW
426,00 zł*
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
430,00 zł*
Ile kosztuje OC dla doświadczonego właściciela Opla Astry?
Balcia Insurance
397,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
400,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
424,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
EUROINS
426,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
430,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 22.12.2022

Widać zatem, że wiek i doświadczenie zdecydowanie działają na korzyść kierowcy – w tym przypadku ubezpieczenie OC Opla Astry jest tańsze. Warto jednak wiedzieć, że poniższe stawki uwzględniają zniżki za bezszkodową jazdę – jeśli w przeszłości musiałeś korzystać z polisy, będą one zatem odpowiednio wyższe.

Najtańsze ubezpieczenie OC dla Opla Astry – gdzie znaleźć?

Wymienione wyżej ceny ubezpieczenia OC dla Opla Astry wcale nie są jednak najniższymi, jakie można uzyskać. Zdarza się, że właściciele tego modelu płacą nawet poniżej 300 zł rocznie. Oczywiście są to głównie kierowcy z co najmniej 10-letnim doświadczeniem i maksymalnymi zniżkami za bezszkodową jazdę. Znaczenie może mieć również wersja Opla Astry – tańsze jest z reguły ubezpieczenie modeli ze słabszymi silnikami.

Gdzie kupić najtańsze ubezpieczenie OC dla Opla Astry? Nawet z powyższych przykładów wynika, że trudno znaleźć jednoznacznego faworyta, który oferuje niskie stawki ubezpieczenia. Wynika to z tego, że każde towarzystwo stosuje własny system obliczania składek na podstawie danych pojazdu i ubezpieczającego. Dlatego właśnie warto korzystać z kalkulatora, który pomoże sprawdzić realne ceny obliczone specjalnie dla Ciebie i od razu skontaktować się z ubezpieczycielem.

OC i AC dla Opla Astry – czy opłaca się kupić w pakiecie?

W przeciwieństwie do OC, AC (autocasco) jest ubezpieczeniem nieobowiązkowym. Zapewnia ono ochronę na wypadek doznania szkody częściowej lub całkowitej, czyli uszkodzenia lub kradzieży samochodu. Dzięki AC można otrzymać odszkodowanie lub zwrot kosztów naprawy. Może to więc być bardzo opłacalne ubezpieczenie.

Trzeba jednak brać pod uwagę, że zakres AC bywa zróżnicowany. Coraz częściej towarzystwa ubezpieczeniowe pozwalają na wykupienie tzw. AC mini, które zapewnia ochronę na wypadek tylko jednego typu szkód (najczęściej kradzieży lub szkód powstałych na skutek działania żywiołów). Tego typu polisa zwykle jest jednak dość tania. Nasz przykładowy młody kierowca za najtańszą polisę zawierającą OC, AC Mini oraz Assistance zapłaciłby w Link4 1778,57 zł co stanowi niewielką różnicę wobec samego OC. W przypadku chęci wykupienia OC wraz z AC o szerszym zakresie musiałby już jednak zapłacić co najmniej 2516,90 (również oferta Link4). Dla doświadczonego kierowcy stawki są znacznie niższe – najtańszy pakiet OC i AC nieznacznie przekracza kwotę 700 zł. Jest to jednak niemal dwukrotnie więcej niż w przypadku samego OC.

Czy warto wykupić AC? Tę decyzję musisz podjąć samodzielnie. Należy jednak pamiętać, aby zawsze dokładnie sprawdzać zakres ochrony ze szczególnym uwzględnieniem wyłączeń w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Warto również wiedzieć, że OC i AC zwykle najtaniej jest kupić w pakiecie (a czasami za niewielką dopłatą można dobrać również inne przydatne usługi jak Assistance czy NNW).

Opel Astra – ile kosztują najczęstsze naprawy?

Opel Astra nie należy do szczególnie awaryjnych modeli – między innymi dlatego jest tak często wybierany przez polskich kierowców. Najpowszechniejsze usterki zależą przede wszystkim od generacji. W przypadku popularnych Opli Astra H (2004-2014) problemy dotyczą najczęściej:

 • elektroniki silnika (np. modułu sterującego),
 • wtryskiwaczy i gumowych przewodów intercoolera (w modelach z silnikami wysokoprężnymi),
 • chłodnicy klimatyzacji (podatnej na uszkodzenia mechaniczne),
 • korozji pod chromowaną listwą znajdującą się na klapie bagażnika (w niektórych egzemplarzach, czasami nawet niemal od razu po wyjechaniu z salonu),
 • zautomatyzowanej skrzyni Easytronic (awarie elektroniki sterującej).

Na korzyść tego modelu działa na pewno to, że najczęściej występujące usterki nie są bardzo poważne, a ich usunięcie rzadko wymaga poważnych nakładów finansowych. Ponadto części są łatwo dostępne.

Opel Astra – spalanie

Spalanie samochodu to niezwykle ważna kwestia w zakresie kosztów jego utrzymania. Ile wynosi w przypadku Opla Astry? Dane są zróżnicowane w zależności od generacji oraz wersji silnika. W przypadku najpopularniejszego obecnie Opla Astry H średnie spalanie wynosi:

 • dla silników benzynowych – od 6,9l do 13,4l,
 • dla silników Diesla – od 5,6l do 6,7l.

Biorąc pod uwagę wszystkie wersje i generacje, ten model spala najczęściej od 3,5 do 9,5l/100 km w cyklu mieszanym.

Opel Astra – jaki model warto kupić?

Na jaki model Opla Astry warto się zdecydować, mając na uwadze koszty zakupu, ale również eksploatacji? Kierowcy poszukujący używanych aut najczęściej wybierają III, IV lub V generację (H, J, K). Najnowsze roczniki mogą być odpowiednie dla osób z większym budżetem, ponieważ są znacznie droższe w zakupie. Rekompensują to jednak nieco niższym spalaniem. Opel Astra H to solidny wybór przy mniejszym budżecie. Mocniejsze wersje silnika mogą być jednak nieopłacalne ze względu na drogi osprzęt, wyższe koszty ubezpieczenia i większe spalanie. Opel Astra J lepiej się prezentuje i zapewnia wyższy komfort jazdy, zużywa również nieco mniej paliwa, ale przez dużą masę ma średnie osiągi. W przypadku takich samych pojemności silnika różnice w kosztach ubezpieczenia pomiędzy generacjami są minimalne.

Ubezpieczenie OC dla Opla Astry – co warto wiedzieć

 • Opel Astra może być dobrym wyborem dla kierowcy, który nie chce zmagać się z trudnymi naprawami czy wysokimi kosztami ubezpieczenia.
 • Jest to solidne auto dostępne w wielu wersjach dopasowanych do różnych potrzeb i bardzo popularne na polskich drogach.
 • Koszty ubezpieczenia zależą przede wszystkim od pojemności silnika pojazdu oraz doświadczenia jego właściciela.
 • Korzystając z kalkulatora online, możesz łatwo wyliczyć składkę dla siebie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC Opla Astry

 1. Czy dla Opla Astry opłaca się dokupić dodatkowe ubezpieczenie – np. szyb czy opon?

  Ubezpieczenie szyb lub opon to niedrogie dodatki do ubezpieczenia proponowane przez wiele towarzystw. Są one przydatne przede wszystkim w przypadku aut luksusowych. W przypadku Opla Astry (a szczególnie starszych modeli) nie są uważane za szczególnie opłacalne, choć mogą być pomocne.
 2. Jak wybrać najlepsze OC dla Opla Astry?

  OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, dlatego każde towarzystwo zapewnia taki sam zakres ochrony. Przy wyborze warto więc kierować się przede wszystkim ceną oraz opiniami o towarzystwach ubezpieczeniowych.
 3. Czy trzeba przepisać OC na nowego właściciela, kupując używany samochód z aktualną polisą?

  Przy zakupie używanego Opla Astrę z aktualnym OC, polisa automatycznie przechodzi na nowego właściciela i obowiązuje do daty wskazanej na umowie. Można dobrowolnie skontaktować się z ubezpieczycielem, aby dokonać przepisania polisy rekalkulacji składki.
Ilona Walczak
[Głosów: 1 Średnia: 5]