Ilona Walczak

Ilona Walczak | 27 grudnia 2021

Ubezpieczenie OC i AC dla Audi

scrolldown Audi

Audi to jedna z najpopularniejszych niemieckich marek motoryzacyjnych, która zajmuje się produkcją samochodów zaliczanych do segmentu premium. Audi ma swoją siedzibę w niemieckim mieście Ingolstadt. Marka cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na stosowanie w swoich pojazdach zaawansowanych rozwiązań technicznych oraz kładzenie dużego nacisku na maksymalizowanie komfortu użytkownika.

Ubezpieczenie Audi – co warto wiedzieć?

 • W roku 2020 Polacy zarejestrowali 15 602 pojazdów marki Audi.
 • W roku 2020 do Polski zostało sprowadzonych 72 200 pojazdów marki Audi.
 • W III kwartale 2021 roku średnia polisa OC dla pojazdu Audi kosztowała 660 zł.
 • W III kwartale najmniej za OC zapłacili posiadacze samochodów marki Toyota (543 zł), a najwięcej BMW (730 zł)
 • Ubezpieczenie OC dla Audi A4 można kupić już za 481,54 zł.

Czy wiesz, że?

Pierwsze egzemplarze samochodów Audi miały kierownicę po prawej stronie. Był to układ wzorowany na woźnicach wozów konnych, którzy siedzieli po prawej stronie powozu podczas trzymania lejcy. Względu związane z bezpieczeństwem na drodze sprawiły, że już 1921 powstał pierwszy model z kierownicą po lewej stronie. Było to Audi Typ K.

Jakie są najpopularniejsze modele samochodów Audi?

 • Audi A3
 • Audi A4
 • Audi A5
 • Audi A6
 • Audi 80
 • Audi A2
 • Audi Q5
 • Audi A8
 • Audi TT
 • Audi 100

Czy Polacy chętnie kupują pojazdy Audi?

Audi pomimo swojej dosyć wysokiej ceny jest popularną marką, którą chętnie wybierają kierowcy skupieni na jakości wykonania i bezpieczeństwie. W ubiegłym roku (2020 r.) w Polsce do wydziałów komunikacji wpłynęło aż 15 602 wniosków o rejestrację pojazdów Audi, co dało marce 3 miejsce w segmencie premium. Najczęściej sprzedawanym modelem było Audi Q5 (2902 egzemplarze), Audi Q3 (2216), Audi A3 (2901 egzemplarzy) i Audi A4 (1921 egzemplarzy).

Warto też wspomnieć o tym, że w roku 2020 Audi zajęło wysokie czwarte miejsce wśród najczęściej sprowadzanych do Polski używanych aut (72 200 sztuk). Polacy najchętniej importowali Audi A4 (28051), Audi A3 (16486 egzemplarzy) i Audi A6 (13 047 egzemplarzy).

Ile średnio kosztuje ubezpieczenie OC pojazdu Audi?

Biorąc pod uwagę podział na kwartały, średnie ceny ubezpieczenia OC dla samochodów marki Audi kształtowały się w roku 2021 w następujący sposób:

 • I kwartał 2021 – 677 zł,
 • II kwartał 2021 – 676 zł,
 • III kwarta 2201ł – 660 zł.

Łatwo można więc wyliczyć, że średnia roczna stawka za ubezpieczenie pojazdu Audi to około 671 zł.

Ubezpieczenie OC Audi a inne marki

W III kwartale 2021 ubezpieczenie OC marki Audi było drugą najdroższą polisą. Wyższe ceny klienci spotykali tylko przy ubezpieczeniach pojazdów BMW (730 zł). Średnia cena OC dla auta niemieckiej marki z Ingolstadt wynosiła około 660 zł. To aż, o 9,2% więcej niż średnia cena polisy OC w całej Polsce (604 zł).

MarkaŚrednia cena w III kwartale 2021 roku
Toyota543 zł
Skoda545 zł
Citroen570 zł
Renault572 zł
Fiat573 zł
Opel589 zł
Ford595 zł
Peugeot598 zł
Volkswagen600 zł
Audi660 zł
BMW730 zł

Z powyższej tabeli jasno widać, że najmniej za swoje ubezpieczenia OC przyszło zapłacić posiadaczom samochodów marek Toyota (543 zł), Skoda (545 zł) oraz Citroen (570 zł). Taka sytuacja nie powinna być dla nikogo zdziwieniem, ponieważ te trzy marki od wielu lat zmieniają się na podium, jeśli chodzi o najtańsze ubezpieczenia. Jak już wspominaliśmy wyżej, z najwyższą składką musieli zmierzyć się właściciele aut BMW (730 zł) oraz Audi (660 zł). Niestety, ale to również nie jest jedynie incydent i tego typu sytuacja trwa od wielu lat.

Przykład 22-letni kierowca zamieszkały we Wrocławiu w województwie dolnośląskim, chce wykupić pakiet OC + AC dla swojego Audi A4 z 2003 roku w benzynie o pojemności silnika 1781 cm3. Co ważne, kierowca ma prawo jazdy od 2009 roku, od co najmniej 6 lat wykupuje OC oraz nigdy nie zgłaszał żadnych szkód. Najtańszą ofertę udało mu się znaleźć w towarzystwie ubezpieczeniowym Link4 i kosztowała ona 658 zł. Najdroższą ofertę przygotowała dla kierowcy firma Trasti (1699 zł).

Ile kosztuje najtańsze OC dla samochodu marki Audi w roku 2021?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na tak zadane pytanie, ponieważ wysokość składki jest ściśle uzależniona od wiele czynników związanych z kierowcą oraz samym pojazdem. Poniżej znajdziesz kalkulację dla trzech kierowców, którzy chcą ubezpieczyć swój samochód marki Audi. To w pewien sposób pozwoli Ci lepiej zrozumieć, jak mogą wyglądać wahania cen związane z wyliczaniem składki OC.

Kierowcy, którzy wzięli udział w kalkulacji:

Michał z Warszawy, 41 lat, Audi A4 z 2003, benzyna 1781 cm3

Kasia z Chorzowa, 21 lat, Audi A3 z 2005, diesel 1896 cm3

Tomek z Barczewa, 33 lata, Audi Q5 z 216 roku, benzyna 1984 cm3

ModelWłaścicielUbezpieczycielCena OC
Audi A4Michał z Warszawy, 40 latBeeSafe481,54 zł
Audi Q5Tomek z Barczewa, 33 lata
BeeSafe539 zł
Audi A3Kasia z Chorzowa, 21 lat
Trasti1998 zł

Po powyższej kalkulacji widać, że najwięcej za swoje ubezpieczenie musi zapłacić Kasia z Chorzowa. Tak duża różnica pomiędzy innymi kierowcami wynika z młodego wieku. Ubezpieczyciele biorą bowiem pod uwagę aspekty takie jak rok urodzenia, pojemność silnika, rok produkcji samochodu itp. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części tekstu. Warto wiedzieć, co jest istotne dla algorytmu ubezpieczeniowego, który jest odpowiedzialny za kalkulacje polis. Dzięki tej wiedzy nie będziesz zaskoczony podczas przeglądania ofert.

Co wpływa na różnice w cenach polis OC?

Przeprowadzona przez nas kalkulacja wskazuje, że różnice pomiędzy poszczególnymi kierowcami mogą być naprawdę drastyczne. Wynika to z metody, którą do swoich kalkulacji wykorzystują towarzystwa ubezpieczeniowe. Każdy kierowca jest zobowiązany do podania kilku informacji o sobie oraz pojeździe i na podstawie tych danych zostaje oszacowane ryzyko objęcia ochroną go ochroną. Najważniejsze informacje to:

 • rok urodzenia,
 • miejsce zamieszkania,
 • stan cywilny,
 • liczba dzieci,
 • historia ubezpieczeniowa,
 • rok produkcji pojazdu,
 • przebieg,
 • pojemność silnika.

Ile kosztuje najtańszy pakiet OC + AC dla samochodu Audi w 2021 roku?

Wybór pakietu składającego się z ubezpieczenia OC i AC to bardzo dobry pomysł ze względu na szeroki zakres ochrony. Jeśli zdecydujesz się na pakiet, to będziesz mógł liczyć na pomoc finansową nie tylko w sytuacji, gdy spowodujesz wypadek, ale również wtedy, gdy Tobie lub Twojemu pojazdowi coś się przydarzy. Ogromnym atutem autocasco jest ochrona na wypadek kradzieży oraz aktów wandalizmu. Co więcej, AC nie jest obowiązkowe, a to oznacza, że każdy ubezpieczyciel może swobodnie kształtować zakres gwarantowanej przez siebie ochrony. Dlatego właśnie podczas wyboru tego typu ubezpieczenia warto skorzystać z kalkulatora OC/AC, który pomoże porównać ze sobą poszczególne oferty.

Do poniższej kalkulacji wykorzystaliśmy tych samych kierowców:

ModelWłaścicielUbezpieczycielCena OC +AC
Audi A4Michał z Warszawy, 40 latBeeSafe516,45 zł
Audi Q5Tomek z Barczewa, 33 lata
Aviva506 zł
Audi A3Kasia z Chorzowa, 21 lat
Trasti2028 zł

Po analizie tej kalkulacji można stwierdzić, że wiek kierowcy miał duży wpływ na ostateczną cenę pakietu OC+AC. Ważnym czynnikiem jest również klasa pojazdu. Właściciel Audi Q5, czyli najlepszego w tym zestawieniu samochodu, zapłacił najmniej (506 zł) za pakiet OC + AC, ponieważ objęcie go ochroną wiąże się najmniejszym ryzyko. Kasia z wiekowym już Audi A3 w połączeniu ze swoim młodym wiekiem musi zmierzyć się z najwyższą składką w wysokości 2028 zł.

Znajdź łatwo najtańsze ubezpieczenie OC dla pojazdu Audi

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia OC jest bardzo ważny. Na rynku znajdziesz wiele ofert, które powalają swoją ceną, a w związku z tym, że zakres ubezpieczenia jest regulowany przez prawo, nie dają klientowi niczego więcej niż najtańsze opcje. Jeśli więc zależy Ci na najlepszej polisie, skorzystaj z kalkulatora OC/AC, o którym wspominaliśmy wcześniej i sprawdź jego funkcjonalność. Wystarczy tylko wypełnienie krótkiego formularza informacyjnego, by system przyznał Ci dostęp do długiej listy ofert uporządkowanych zgodnie z kryteriami, jakie wybierzesz. Zakup jest szybki, a po zrobieniu przelewu umowę ubezpieczeniową otrzymasz bezpośrednio na swój adres e-mail.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC dla Audi

1. Gdzie szukać najtańszego OC dla samochodów Audi?

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z kalkulatora OC/AC, który szybko i bez zbędnych formalności dopasuje polisę do Twojej indywidualnej sytuacji.

2. Czy ubezpieczenie auta Audi jest drogie?

Nie jest najdroższe, ale zajmuje drugie miejsce w tym niechlubnym rankingu. W III kwartale 2021 roku średnia polisa dla marki Audi była droższa aż o 117 zł od najtańszego OC dla pojazdu Toyota.

3. Czy płeć wpływa na wysokość OC dla samochodu Audi?

Nie, ubezpieczyciele nie mają prawa kształtować swoich cen, biorąc pod uwagę płci swoich klientów. Na wysokość składki mają wpływ czynniki niezależnie od płci takie jak: wiek, miejsce zamieszkania, rok produkcji aut, pojemność silnika itp.

Ilona Walczak
[Głosów: 1 Średnia: 5]