Ubezpieczenie OC i AC dla Audi

Audi to jedna z najpopularniejszych niemieckich marek motoryzacyjnych, która zajmuje się produkcją samochodów Masz samochód marki Audi albo zamierzasz taki kupić i zastanawiasz się, ile zapłacisz za polisę? Obowiązkowe OC jest droższe niż ubezpieczenie dla innych marek, ale to nie znaczy, że nie da się go kupić taniej. Przeczytaj artykuł i sprawdź, ile kosztują ubezpieczenia dla Audi i co zrobić, aby zaoszczędzić.

Średnia cena za ubezpieczenie samochodu (bez względu na markę) wyniosła 532 zł w III kwartale 2023 r. Posiadacze Audi płacili 587 zł, czyli o 55 zł więcej. Elegancki wygląd, komfort poruszania się autem klasy premium na pewno rekompensują wyższą składkę, ale z pewnością każdemu kierowcy zależy na jak najniższej cenie.

Ubezpieczenie Audi – co warto wiedzieć?

Samochody marki Audi, jak wszystkie pojazdy mechaniczne, podlegają przepisom o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z nimi, auta te muszą mieć ważne OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Wymóg posiadania OC obowiązuje od pierwszego dnia rejestracji samochodu do dnia wyrejestrowania. W tym okresie auto nie może pozostać bez aktywnego ubezpieczenia nawet przez jeden dzień. Nie ma znaczenia, czy Audi stoi miesiącami nieużywane w garażu, czy jest intensywnie eksploatowane – OC jest obowiązkowe. Za brak polisy właściciel pojazdu może zostać ukarany wysokim mandatem wystawianym przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

Polisa OC obejmuje szkody wyrządzone osobom trzecim i ich mieniu. Tzn. kiedy kierowca spowoduje wypadek, w którym ucierpią ludzie lub inny pojazd (albo to i to), towarzystwo wypłaci im odszkodowanie z polisy sprawcy.

Oprócz obowiązkowego OC właściciele Audi (a także pojazdów innych marek) mogą dobrowolnie wykupić:

 • Autocasco – jest to polisa chroniąca od kradzieży i szkód wyrządzonych przez ubezpieczonego na własnym samochodzie; firmy ubezpieczeniowe mają kilka wariantów AC, więc łatwo można dopasować ochronę do indywidualnych potrzeb,
 • Assistance – ubezpieczenie gwarantujące pomoc (holowanie, naprawę na miejscu, samochód zastępczy itp.) w razie stłuczki czy awarii,
 • NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków) – chroni życie i zdrowie kierowcy i pasażerów.

Warto wiedzieć, że zakup pakietu polis (np. OC i AC, albo kompleksowego ubezpieczenia OC, AC, Assistance i NNW) jest bardzo opłacalny. Zdarza się, że taki zestaw ubezpieczeń jest niewiele droższy od samego OC.

Jakie są najpopularniejsze samochody marki Audi?

Audi to niemiecka firma motoryzacyjna wchodząca w skład koncernu Volkswagen. Niemal każdy model Audi to samochód klasy premium. Marka jest znana i doceniana przez kierowców, co potwierdzają liczne nagrody branżowe i konsumenckie.

Sprawdziliśmy na popularnym serwisie z ogłoszeniami, jakie modele aut marki Audi są najpopularniejsze w Polsce. Sugerowaliśmy się liczbą wystawionych anonsów.

Wszystkich ogłoszeń o sprzedaży Audi jest ponad 18 000. Prym wiedzie (ponad 4 100 ogłoszeń) model Audi A4 – o popularności przesądza zapewne fakt, że starszy egzemplarz można kupić w dość przystępnej cenie jak na pojazd tej klasy.

Prawie tak samo dużym zainteresowaniem (3 200 ogłoszeń) cieszy się Audi A6 – czyli droższy brat Audi A4, przy tym też większy, przez co chętnie wybierany na samochód rodzinny. Trzecie miejsce (2 300 sztuki szukają kupca) zajmuje Audi A3 – najtańszy w zestawieniu, ale niewiele ustępujący jakością od swoich droższych poprzedników. Inne często sprzedawane modele to Audi Q5 i A5.

Czy Polacy chętnie ubezpieczają samochody Audi

W kontekście ubezpieczenia OC nie można mówić o chęci czy niechęci do jego zawierania. Jest to polisa obowiązkowa i nie można z tym dyskutować. OC trzeba mieć, czy się tego chce, czy nie. Polisa OC chroni zarówno interesy kierowcy, jaki i potencjalnego poszkodowanego.

Wyobraźmy sobie świat, w którym obowiązkowe ubezpieczenie OC nie istnieje. Kierowca powoduje wypadek, w którym ucierpieli inni ludzie i drugi samochód. Kto ma im wypłacić odszkodowanie? Pierwsza myśl – oczywiście sprawca wypadku. Ale co, jeżeli jest on osobą bezrobotną bez żadnego majątku? Jak wyegzekwować środki? To trudna sytuacja.

Aby takowym zapobiec, ustawodawca wprowadził obowiązkowe OC. Pokrzywdzeni mają pewność, że z ubezpieczenia otrzymają rekompensaty, a sprawca nie musi się przejmować, że poniesie koszty z własnej kieszeni.

Inaczej jest z Autocasco. Tej polisy mieć nie trzeba, ale warto. Dlaczego? Spójrzmy choćby na statystyki. Jak mówią dane pochodzące Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR pojazdy marki Audi w 2022 r. były na drugim miejscu najczęściej kradzionych aut w Polsce. Złodzieje bardziej upodobali sobie tylko Toyoty.

W 2022 r. skradziono 532 egzemplarze Audi (na 6 157 pojazdów skradzionych ogółem), w tym 122 sztuki Audi A4 i 97 sztuk Audi A6. A jak wiemy – ta marka do tanich nie należy i taka strata mocno boli. AC z zakresem ochrony obejmującym kradzieże przerzuci ją z portfela kierowcy na ubezpieczyciela.

Weźmy też pod uwagę specyfikę Audi. Są to pojazdy:

 • z dużym silnikiem,
 • z mocnymi osiągami,
 • o sporych gabarytach.

Poruszając się samochodem z takimi cechami, nietrudno jest o wypadek czy stłuczkę. Zdarzają się one nawet kierowcom posiadającym prawo jazdy od wielu lat i z założenia przepisowo jeżdżącym. Przy ważnej umowie o AC, koszty naprawy pokryje towarzystwo ubezpieczeniowe.

Biorąc powyższe pod uwagę, śmiało można stwierdzić, że ubezpieczenie AC dla Audi jest bardzo rozsądną decyzją.

Ile średnio kosztuje ubezpieczenie OC pojazdu Audi?

Ubezpieczenie OC Audi należy do najdroższych na polskim rynku. W III kwartale 2023 r. użytkownicy samochodów tej marki płacili średnio 587 zł (w III kwartale 2022 r. – 542 zł, więc 54 zł mniej).

Skąd taka cena ubezpieczenia OC dla Audi? Towarzystwa przy wyliczaniu składki szacują ryzyko ubezpieczeniowe. Biorą przy tym pod uwagę wiele parametrów, m.in. tych dotyczących samochodu. A jak już zostało powiedziane, Audi to mocne pojazdy osiągające duże prędkości. Łatwo nimi spowodować wypadek, a wyrządzone szkody zazwyczaj są wysoko wyceniane. Z tego powodu użytkowanie Audi wskazuje na wysokie ryzyko ubezpieczeniowe, co ma odbicie w wyższej składce.

Ubezpieczenie OC Audi a inne marki

Jak wspomnieliśmy wyżej, polisa dla Audi jest jedną z droższych. A dokładniej – prawie najdroższą, ponieważ więcej zapłaci tylko właściciel samochodu marki BMW (644 zł). Z kolei najtańsze jest OC dla Fiata (497 zł), Skody i Toyoty (dla obu marek za 502 zł).

Wszystkie kwoty, które podaliśmy w artykule, są medianą cen. Oznacza to, że taka sama liczba kierowców kupiła OC taniej niż podana średnia, co kupiła drożej (wyjaśnienie: jeżeli 1 000 kierowców kupiło OC dla Audi w III Q 2023 r., to 500 zapłaciło mniej niż 587 zł i 500 zapłaciło więcej).

Ile kosztuje OC dla samochodu Audi w roku 2023?

Sprawdziliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie OC Audi A4 1.8. Przykładowe kalkulacje przeprowadziliśmy dla trójki kierowców: młodego (posiadającego prawo jazdy od 2 lat), doświadczonego i bardzo doświadczonego.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
487,00 zł*
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
682,00 zł*
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
772,00 zł*
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
782,00 zł*
Trasti
487,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
682,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
772,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
782,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z dnia 20.12.2023 dla młodego kierowcy, 25 lat, prawo jazdy od 2 lat

Najniższa cena ubezpieczenia dla młodego kierowcy wynosi tylko 487 zł. Jest to atrakcyjna stawka, zważywszy, że kierowcy Audi płacą średnio 587 zł, a ci młodzi jeszcze więcej. Kolejna propozycja (od Wiener) jest o 195 zł droższa, ale zawiera dodatkowo NNW i Assistance (naprawa na miejscu lub holowanie, pojazd zastępczy na 2 dni).

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
440,00 zł*
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
490,00 zł*
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
512,00 zł*
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
548,00 zł*
Uniqa
440,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
490,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
512,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
548,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z dnia 20.12.2023 dla doświadczonego kierowcy, 36 lat,

Doświadczony kierowca zapłaci w Uniqa mniej za pakiet OC i Assistance niż jego młodszy kolega za samo OC. W ramach ubezpieczenia ma zagwarantowaną pomoc po awarii i wypadku.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
407,00 zł*
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
450,00 zł*
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
520,00 zł*
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
550,00 zł*
Trasti
407,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
450,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
520,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
550,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z dnia 20.12.2023 dla bardzo doświadczonego kierowcy, 59 lat

W powyższej kalkulacji proszę zwrócić uwagą na propozycję najtańszą (za 407 zł) i najdroższą (za 550 zł). Obie zawierają tylko obowiązkowe OC. Jeżeli kierowca, bez wcześniejszego porównania cen, kupiłby polisę w Benefii, przepłaciłby niemal 150 zł.

Przypominamy, że polisę OC regulują przepisy i ma ona taki sam zakres niezależnie od tego, jaka jest cena ubezpieczenia. Zatem najkorzystniej jest wybierać najtańszą, gdyż każdy ubezpieczyciel zapewnia taką samą ochronę.

Z czego wynikają takie różnice w cenie ubezpieczenia OC?

Ceny ubezpieczenia OC nie są ujednolicone prawnie – firmy mogą sprzedawać polisy za tyle, ile im się podoba. W praktyce wygląda to tak, że każde towarzystwo ma inną cenę – nazwijmy ją bazową – stanowiąca wyjście do wyliczenia ostatecznej składki.

Na wysokość składki OC wpływ ma wiele czynników dotyczących właściciela i samochodu. W stosunku do kierowcy firmy biorą pod uwagę:

 • jego wiek i jak długo posiada prawo jazdy,
 • miejsce zamieszkania,
 • stan cywilny i wiek dzieci (jeśli są),
 • dotychczasową historię ubezpieczenia.

W odniesieniu do pojazdu ważne są:

 • marka i model,
 • rok produkcji,
 • pojemność silnika,
 • rodzaj stosowanego paliwa (benzyna, LPG, diesel).

Na podstawie tych czynników algorytmy szacują ryzyko ubezpieczeniowe i wyliczają wysokość składki.

Przy okazji warto wspomnieć o zniżkach na OC. Kierowca, który zgromadził maksymalne zniżki w danej firmie, niekoniecznie zapłaci w niej za OC najmniej na rynku. Jak napisaliśmy, towarzystwa mają różne ceny wyjściowe do szacowania składek. Może się zdarzyć, że inne towarzystwo ma tak niską cenę bazową, że ostateczna składka będzie mniejsza niż w firmie uwzględniającej zniżki.

Wniosek jest taki, że warto przed zakupem polisy przeprowadzać przykładowe kalkulacje OC i AC i porównywać oferty ubezpieczycieli.

Ile kosztuje najtańszy pakiet OC + AC dla samochodu Audi w roku 2023?

Pakiet OC/AC to dobry sposób, aby kierowca zaoszczędził na cenie polis i jednocześnie zyskał kompleksową ochronę. Przeprowadziliśmy trzy przykładowe kalkulacje OC/AC, pokazujące, ile taki pakiet może kosztować.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
798,00 zł*
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
873,00 zł*
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
1170,00 zł*
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
1337,00 zł*
mtu24.pl
798,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
873,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
1170,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
1337,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z dnia 20.12.2023 dla 29-letniego Roberta, Audi A3 1.2 2011

29-letni kierowca kupi pakiet polis dla 4 Audi A3 1.2 (2011 r.) już za 798 zł. To tylko 211 zł drożej niż średnio płacą kierowcy za samo OC do Audi.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
781,00 zł*
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
901,00 zł*
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
1075,00 zł*
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
1275,00 zł*
mtu24.pl
781,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
901,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
1075,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
1275,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z dnia 20.12.2023 dla 36-letniej Edyty, Audi Q5 1.8 2010

Ubezpieczenia dostępne dla Audi Q5 1.8 (2010 r.) należącego do 36-letniej Edyty zaczynają się od 781 zł. Jednak AC z tego pakietu chroni tylko od żywiołów, co jest skromnym zabezpieczeniem dla auta, które często pada łupem złodzieju. Jeżeli Edyta chce mieć gwarancje wypłaty w razie kradzieży, musi zdecydować się na inną ofertę – ta od Uniqa (za 901 zł) zapewni jej taką ochronę.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
642,00 zł*
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
749,00 zł*
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
1193,00 zł*
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
1227,00 zł*
Uniqa
642,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
749,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
1193,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
1227,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z dnia 20.12.2023 dla bardzo doświadczonego kierowcy, 59 lat, Audi TT 1.8 2011

Piotr posiada popularny model Audi – TT 1.8 (2011 r.). Najtańsze ubezpieczenie samochodu w pakiecie kosztuje dla niego 642 zł. Polisa zawiera obowiązkowe OC i dobrowolne: AC i Assistance (holowanie do 75 km, naprawa na miejscu i auto zastępcze).

Znajdź swoje najtańsze OC dla pojazdu Audi

Przy zakupie ubezpieczenia OC dla Audi (i dla innych samochodów) należy kierować się wyłącznie wysokością składki. Zakres polisy jest taki sam w każdej firmie, mimo to cena OC czasem różni się nawet o kilkaset złotych.

W celu znalezienia najtańszej oferty nie trzeba dzwonić po firmach czy wypełniać kilka razy podobnego formularza na stronach internetowych towarzystw. Wystarczy raz skorzystać z kalkulatora OC/AC na stronie najtaniejuagenta.pl, aby poznać ceny od kilkunastu ubezpieczycieli.

Ubezpieczenie Audi – co warto wiedzieć?

 • Do najpopularniejszych modeli Audi należą: A3, A4 i A6.
 • W 2022 r. samochody marki Audi były drugie aut pod kątem kradzieży w Polsce. Złodzieje najczęściej kradli Audi A4 i A6.
 • Poza obowiązkowym OC warto dokupić do Audi dobrowolne Autocasco, chroniące od kradzieży i szkód wyrządzonych przez właściciela samochodu.
 • Średnia cena OC Audi w III kwartale 2023 r. wynosiła 587 zł.
 • Przykładowe kalkulacje OC/AC potwierdzają, że można znaleźć OC dla Audi nawet za trochę ponad 400 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Gdzie ubezpieczyć Audi?

  Audi (jak każdy samochód) można ubezpieczyć we wszystkich towarzystwach. Żadna firma nie ma prawa odmówić sprzedaży ubezpieczenia, co jest uregulowane w przepisach.
 2. Ile kosztuje ubezpieczenie Audi?

  Średnia cena ubezpieczenia Audi w III kwartale 2023 r. wyniosła 587 zł, ale korzystając z porównywarki, łatwo można znaleźć tańszą polisę.
 3. Ile kosztuje ubezpieczenie Audi TT?

  Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie, ponieważ cena polisy zależy nie tylko od modelu Audi, ale i danych kierowcy.
 4. Ile kosztuje ubezpieczenie Audi Q3?

  Cena OC jest wyliczana indywidualnie dla każdego właściciela pojazdu.
 5. Ile kosztuje ubezpieczenie Audi Q7?

  Wysokość składki zależy od specyfikacji danego modelu (np. rok produkcji, wersja, pojemność silnika) i informacji o właścicielu. Kierowca może sprawdzić w wyszukiwarce, w którym towarzystwie kupi najtańsze ubezpieczenie.
Justyna Czerwińska
[Głosów: 1 Średnia: 5]