Ubezpieczenie OC i AC dla Opla

Opel to jedna z największych firm motoryzacyjnych z niemieckim rodowodem. Przedsiębiorstwo zajmuje się szeroko rozumianą produkcją samochodów osobowych, sportowych oraz dostawczych, a od 2017 jego właścicielem został francuski koncern Groupe PSA, który cztery lata później, czyli w roku 2021, stał się składnikiem międzynarodowego konglomeratu Stellantis.

Czy wiesz, że?

W 1862 roku Adam Opel zbudował swoją pierwszą maszynę do szycia i wkrótce stał się największym producentem tego typu urządzeń. W 1884 firma zaczęła produkować rowery. Po śmierci założyciela jego synowie Wilhelm i Fritz postanowili rozbudować firmę i zająć się zupełnie nową wtedy dziedziną, czyli motoryzacją. Tak właśnie w roku 1899 doszło do premiery pojazdu niemieckiego producenta, który był napędzany silnikiem spalinowym.

Jakie są najpopularniejsze samochody marki Opel?

 • Opel Astra
 • Opel Vivaro
 • Opel Vectra
 • Opel Corsa
 • Opel Insignia
 • Opel Meriva
 • Opel Omega
 • Opel Signum
 • Opel Tigra
 • Opel Zafira

Czy Polacy chętnie kupują samochody marki Opel?

Tak i widać to w corocznych statystykach dotyczących sprzedaży aut w naszym kraju. Pojazdy marki Opel są cenione przez kierowców przede wszystkim za atrakcyjną cenę, jakość wykonania oraz niezawodność. W roku 2020 w Polsce sprzedano 13 279 nowych egzemplarzy aut Opel, co skutkowało 9 miejscem na liście najlepiej sprzedających się marek.

Największą popularnością wśród polskich kierowców cieszą się przede wszystkim modele samochodów osobowych takie jak Opel Corsa i Opel Astra. W III kwartale roku 2021 to właśnie Astra była najczęściej zgłaszanym do ubezpieczenia modelem samochodu w porównywarce Rankomat.

Ile średnio kosztuje ubezpieczenie OC pojazdu Opel?

Analiza danych za minione trzy kwartały roku 2021 pozwala zauważyć, że cena ubezpieczenia OC dla samochodów marki Opel kształtowała się następująco:

 • I kwartał 2021 – 594 zł
 • II kwartał 2021 – 595 zł
 • III kwartał 2021 – 589 zł

Średni koszt polisy odpowiedzialności cywilnej wynosił więc około 593 zł.

Ubezpieczenie OC dla aut Opel, a inne marki

W III kwartale 2021 roku ubezpieczenie dla samochodów firmy Opel plasowały się dokładnie pośrodku listy. Oznacza to, że nie było ani najtańsze, ani najdroższe. Największe składki musieli zapłacić właściciele samochodów BMW (730 zł), Audi (660 zł), Volkswagen (600 zł). Taki układ nie powinien nikogo dziwić, ponieważ polisy dla trzech „najdroższych” marek od lat nie są najlepiej wyceniane przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

Marka Średnia cena w III kwartale 2021 roku
Toyota 543 zł
Skoda 545 zł
Citroen 570 zł
Renault 572 zł
Fiat 573 zł
Opel 589 zł
Ford 595 zł
Peugeot 598 zł
Volkswagen 600 zł
Audi 660 zł
BMW 730 zł

Z powyższej tabeli widać jasno, że najmniej za swoje ubezpieczenia zapłacili kierowcy w samochodach Toyota (543 zł), Skoda (545 zł) i Citroen (570 zł). Takie ustawienie na podium jest również czymś, do czego rynek już nas przyzwyczaił. Opel jednak nie wypada w tej konkurencji najgorzej, ponieważ średnia cena składki (589 zł) była droższa tylko o 45 zł od najtańszego OC dla Toyoty.

Przykład 38-letni kierowca zamieszkały w Kraczkowej w województwie podkarpackim, chce wykupić pakiet OC + AC dla swojego Opla Corsy z roku 2002 w benzynie o pojemności silnika 973 cm3. Co ważne, kierowca ma prawo jazdy od 2001 roku, od co najmniej 10 lat wykupuje OC oraz nigdy nie zgłaszał żadnych szkód. Najtańszą ofertę, dzięki kalkulatorowi OC znalazł w firmie Link4 (299 zł). Zaraz po niej ciekawą propozycją był pakiet z Trasti (338 zł). Najdroższe polisy czekały na kierowcę w towarzystwie MTU (562 zł).

Ile kosztuje OC dla samochodu marki Opel w 2021 roku?

Wiele zależy od indywidualnej sytuacji danego kierowcy, ale ogólnie rzecz ujmując, ceny ubezpieczenia samochodów marki Opel nie są wygórowane. Jak już wspominaliśmy wyżej, jest to w dużej mierze spowodowane dobrą jakością wykonania oraz stosunkowo niewielkim udziałem, kierowców poruszających się Oplami, w wypadkach. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie ciekawą kalkulację, która zobrazuje, jak ceny OC mogą różnić się w zależności od indywidualnej sytuacji danego kierowcy.

Kierowcy:

 1. Andrzej z Wejherowa, 22 lata, Opel Astra 2003, benzyna 1199 cm3
 2. Małgorzata z Krakowa, 40 lat, Opel Corsa z 2014 roku, benzyna 998 cm3
 3. Henryk z Tczewa, 65 lat, Opel Insignia z 2020 roku, benzyna 1490 cm3
Model Właściciel Ubezpieczyciel Cena OC
Opel Corsa Małgorzata z Krakowa, 40 lat Trasti 369 zł
Opel Insignia Henryk z Tczewa, 65 lat BeeSafe 402,65 zł
Opel Astra Andrzej w Wejherowa, 22 lata Benefia 1556 zł

Po analizie naszej kalkulacji widać gołym okiem, jak duża dysproporcja cen panuje pomiędzy Andrzejem (1556 zł) a Małgorzatą (369 zł). Taka różnica najpewniej wynika z wieku zarówno samych kierowców, jak i ich samochodów. Co więcej, Andrzej nie ma dużego doświadczenia w prowadzeniu auta, co również w dużym stopniu rzutuje na kalkulację jego składek OC. Henryk jako najstarszy kierowca z najnowszym samochodem otrzymał rozsądną wycenę polisy (402,65 zł), która wydaje się dopasowana do ryzyka, jakie wiąże się z objęciem go ochroną.

Dlaczego jedni płacą za OC mniej, a inni więcej?

Jest to wynik korzystania przez ubezpieczycieli z algorytmów, których zadanie polega na szacowaniu ryzyka ubezpieczenia konkretnego kierowcy. Przed poznaniem dostępnych ofert niemal zawsze klient jest proszony o podanie informacji o sobie oraz pojeździe, jakim się porusza. Dzięki tej wiedzy algorytm jest w stanie dokonać rzetelnej kalkulacji dopasowanej do konkretnego kierowcy. Najważniejsze dane, których wymagają ubezpieczyciele to:

 • wiek,
 • miejsce zamieszkania,
 • stan cywilny,
 • dzietność,
 • historia ubezpieczeniowa,
 • rok produkcji pojazdu
 • przebieg pojazdu,
 • pojemność silnika.

Ile kosztuje najtańszy pakiet OC + AC dla samochodu Opel w roku 2021?

Zanim przejdziemy co konkretnych wyliczeń, warto napisać kilka słów o korzyściach, jakie płyną z zakupu pakietu OC + AC. Otóż jeśli zaopatrzysz się w dwie polisy, zyskasz kompleksową ochroną, która z całą pewnością przyda Ci się na drodze oraz poza nią. Polisa OC gwarantuje uniknięcie finansowych konsekwencji wynikających ze spowodowania wypadku, a autocasco uprawnia do odszkodowania, gdy Twój pojazd zostaniesz uszkodzony lub skradziony. Co więcej, AC nie jest obowiązkowe, więc jego zakres ochrony może różnić się w zależności od danego ubezpieczyciela. Właśnie dlatego przed ostatecznym wyborem warto skorzystać z porównywarki polis oraz kalkulatora OC/AC.

Podczas kalkulacji pakietów OC + AC wzięliśmy pod uwagę tych samych kierowców.

Model Właściciel Ubezpieczyciel Cena OC
Opel Corsa Małgorzata z Krakowa, 40 lat Link4 394zł
Opel Insignia Henryk z Tczewa, 65 lat BeeSafe 437 zł
Opel Astra Andrzej w Wejherowa, 22 lata Trasti 1870 zł

Znowu mamy podobną sytuację, co w przypadku polis OC. Andrzej ze względu na swój młody wiek oraz wiekowy samochód musi zapłacić najwięcej (1870 zł), a Małgorzata najmniej (394 zł). Henryk pomimo niemalże nowego samochodu musi zmierzyć się ze składką 437 zł, która jest wyższa od opłaty Małgorzaty o 43 zł. Jak więc widzisz, na kalkulacje polis ma wpływ wyjątkowo wiele czynników. To właśnie one sprawiają, że jeden kierowca płaci mniej, a inny więcej. Pamiętaj, że ubezpieczenia komunikacyjne to duże ryzyko dla towarzystwa, które chce je maksymalnie ograniczyć.

Znajdź swoje najtańsze OC dla pojazdu marki Opel

Każdy kierowca chce znaleźć funkcjonalne oraz tanie ubezpieczenie komunikacyjne. Jak jednak tego dokonać? Wystarczy zaledwie komputer z dostępem do Internetu. Dzięki naszemu kalkulatorowi OC, który jest ogólnodostępny i co najważniejsze darmowy, możesz szybko i bez zbędnych komplikacji uzyskać dostęp do szeregu ofert ubezpieczeniowych. Przed kalkulacją zostaniesz jednak poproszony o wypełnienie niewielkiego formularza. Dzięki niemu będziemy mogli jeszcze lepiej dopasować do Ciebie dostępne polisy. Po wybraniu swojego produktu i opłaceniu go, przy pomocy szybkich płatności, otrzymasz wszystkie niezbędne dokumenty na skrzynkę e-mail. Cały zakup zajmie Ci chwilę i dokonasz go, bez wychodzenia z domu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC dla Opla

1. Gdzie szukać najtańszego ubezpieczenia OC Opla?

Tylko w Internecie. Jeśli nie chcesz przepłacać i zależy Ci na polisie od renomowanego ubezpieczyciela, skorzystaj z kalkulatora OC, który znacznie ułatwi poszukiwania i zakup.

2. Czy ubezpieczenie OC pojazdu Opel jest drogie?

Wysokość składki za ubezpieczenie samochodu tej niemieckiej marki można określić jako wyważoną. Opel znajduje się bowiem na środku listy i w stosunku do innych firm oferuje dobry stosunek ceny do jakości.

3. Czy stare samochody Opel są droższe w ubezpieczeniu?

Tak, podobnie jak stare samochody innych marek. Ubezpieczyciele chcą bowiem minimalizować ryzyko awarii oraz udziału w wypadku i najchętniej obejmowaliby ochroną tylko pojazdu, które dopiero co wyjechały z salonu.

Ubezpieczenie Opla – co warto wiedzieć?

 • W roku 2020 Polacy kupili 13 279 pojazdów marki Opel.
 • W III kwartale 2021 roku średnia polisa OC dla pojazdu Opel kosztowała 589 zł.
 • W III kwartale najmniej za OC zapłacili posiadacze samochodów marki Toyota (543 zł), a najwięcej BMW (730 zł)
 • Ubezpieczenie OC i AC dla Opla Corsy można kupić już za 299 zł.
Ilona Walczak
[Głosów: 1 Średnia: 5]