Piotr Nowik

Piotr Nowik | 30 grudnia 2022

Ubezpieczenie OC – Ford Focus

scrolldown Ford Focus

Ford Focus to jeden z najpopularniejszych samochodów na świecie. Jest bardzo chętnie wybierany również przez Polaków. Używane modele można kupić relatywnie niskich cenach, a ich eksploatacja również nie jest szczególnie kosztowna. Ile natomiast może kosztować ubezpieczenie Forda Focusa? Sprawdzamy stawki OC!

Ile kosztuje OC dla Forda Focusa?

OC to obowiązek, który zaczyna spoczywać na właścicielu w momencie zakupu pojazdu. Nie można więc w żaden sposób uniknąć zapłaty za polisę. Warto zawczasu sprawdzić, jakiego rzędu jest to  koszt, aby móc przygotować się na dodatkowy wydatek. Stawka zależy od wielu czynników związanych z pojazdem (marka, model, rocznik, pojemność i moc silnika itp.) oraz jego właścicielem (przede wszystkim w zakresie wieku i doświadczenia za kierownicą). Bardzo ważna jest też historia ubezpieczenia. Każde towarzystwo wylicza ją indywidualnie według własnych algorytmów opracowywanych na podstawie statystyk. Sprawdź poniżej, ile może kosztować OC dla Forda Focusa.

OC dla Forda Focusa – ile zapłaci młody kierowca?

Aby móc obliczyć stawki OC, należy podać informacje dotyczące pojazdu i właściciela. Na potrzeby poniższego zestawienia przygotowaliśmy sylwetki dwóch modelowych kierowców. Młody kierowca ma 21 lat, prawo jazdy od 3 lat i właśnie kupuje swój pierwszy samochód (nie ma więc historii ubezpieczenia). Mieszka w Rzeszowie i zamierza parkować auto na ulicy (to również ma wpływ na koszt polisy). Wybrał Forda Focusa w wersji 1,5 TDCi Titanium w kombi z 2015 roku. Wyliczone dla niego stawki OC prezentują się następująco:

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla młodego właściciela Forda Focusa?
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
742,00 zł*
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
797,00 zł*
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
887,00 zł*
EUROINS
OC
AC
Assistance
NNW
942,00 zł*
You Can Drive
OC
AC
Assistance
NNW
1188,00 zł*
Ile kosztuje OC dla młodego właściciela Forda Focusa?
Link4
742,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
797,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
887,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
EUROINS
942,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
You Can Drive
1188,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 22.12.2022

Stawki są wysokie przede wszystkim ze względu na brak doświadczenia. Warto jednak wiedzieć, że wraz z jego zdobywaniem mogą dość szybko spadać (pod warunkiem bezszkodowej jazdy).

OC dla Forda Focusa – ile zapłaci doświadczony kierowca?

Sprawa wygląda zupełnie inaczej, jeśli właściciel Forda Focusa o dokładnie takich samych parametrach jest starszy i bardziej doświadczony. Drugie zestawienie zostało przygotowane dla 47-letniego mężczyzny, który prawo jazdy ma już od 1995 roku. Ubezpiecza też pojazdy od ponad 10 lat i nigdy nie otrzymał odszkodowania z tytułu OC. Ceny kształtują się wówczas następująco:

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla doświadczonego właściciela Forda Focusa?
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
400,00 zł*
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
411,00 zł*
EUROINS
OC
AC
Assistance
NNW
420,00 zł*
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
427,00 zł*
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
430,00 zł*
Ile kosztuje OC dla doświadczonego właściciela Forda Focusa?
Beesafe
400,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
411,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
EUROINS
420,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
427,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
430,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 22.12.2022

Widać więc, że OC Forda Focusa może być tanie!

Najtańsze ubezpieczenie dla Forda Focusa – gdzie je znaleźć?

Jak widać powyżej, w zależności od ustawionych parametrów najtańsze ubezpieczenie Forda Focusa oferują zupełnie inne towarzystwa. Dlatego nie da się jednoznacznie wskazać, gdzie można znaleźć najtańsze OC. Do obniżenia stawki najbardziej przyczyniają się zniżki za wieloletnią bezszkodową jazdę. Jeśli nie chcesz płacić wysokiego OC, warto też wybrać słabszą wersję silnika. Ponadto warto wiedzieć, że stawki są niższe w małych miastach. Jeśli samochód ma zabezpieczenia antykradzieżowe lub jest na co dzień parkowany w zamykanym garażu, również zapłacisz za OC nieco mniej. Korzystając z kalkulatora, zawsze znajdziesz natomiast najniższe stawki dla siebie.

OC i AC dla Forda Focusa – czy opłaca się kupić w pakiecie?

Przy okazji zakupu OC warto też zwrócić uwagę na inne ubezpieczenia i dodatkowe usługi. Najpopularniejsze jest połączenie OC i AC (autocasco). Ta druga polisa jest opcjonalna, ale może być bardzo przydatna. Zapewnia bowiem zwrot kosztów likwidacji szkody całkowitej lub częściowej na Twoim pojeździe.

Istnieją różne warianty polisy AC (na przykład Mini AC, które zapewnia bardzo wąski zakres ochrony). Czy warto ją kupić? Każdy powinien zdecydować samodzielnie, ale warto wiedzieć, że najtańsze AC można kupić zwykle w pakiecie z OC. Zazwyczaj jest to kwestia dodatkowych kilkuset złotych rocznie. Pamiętaj jednak, aby zawsze sprawdzać zakres tej polisy, ponieważ każde towarzystwo może zaproponować Ci zupełnie inne warunki.

Ford Focus – najczęstsze awarie i problemy

Ford Focus nie jest uważany za szczególnie awaryjny samochód – między innymi dlatego jest tak popularny. Właściciele tego modelu muszą się jednak liczyć z pewnym ryzykiem. Najczęstsze awarie i problemy zależą od generacji oraz wersji silnika. W przypadku najpopularniejszej obecnie III generacji problemy mogą sprawiać:

 • wtryskiwacze w Dieslach,
 • korozja,
 • „żaluzje” atrapy chłodnicy,
 • rozruszniki i alternatory.

Poważne awarie nie zdarzają się bardzo często. Nawet w przypadku rozruszników i alternatorów nie zawsze trzeba kupować nowe komponenty – w zamian można postawić na ich regenerację, która pozwoli zaoszczędzić. Dużym atutem w przypadku Focusów jest bardzo dobra dostępność części – zarówno oryginalnych, jak i wysokiej jakości zamienników.

Ford Focus – spalanie

Niezwykle ważne dla właścicieli Fordów Focusów jest też spalanie. To właśnie ten parametr wpływa bowiem znacząco na koszty eksploatacji. Dokładne dane zależą oczywiście od generacji oraz wersji silnika, a także sposobu eksploatacji samochodu. Średnie wartości dla III Generacji Focusów (2010-2019) wynoszą:

 • dla silników benzynowych: od 6,1l do 12,4l,
 • dla silników Diesla: od 5,1l do 6,4l.

Warto również wiedzieć, że w przypadku poprzedniej generacji zużycie jest nieco większe, natomiast najnowsze Focusy są nieco bardziej oszczędne.

Ford Focus – jaki model warto kupić?

Obecnie wśród dostępnych na rynku samochodów używanych dominuje III generacja. Starsze modele są droższe w utrzymaniu przez wyższe spalanie i większą awaryjność, a nierzadko również problemy z korozją. Ponadto wiele egzemplarzy ma bardzo duży przebieg. W III i IV generacji szczególnie polecane są silniki Diesla, które zapewniają niezłe osiągi, a jednocześnie są ekonomiczne. Należy jednak pamiętać, że im większa moc i pojemność jednostki napędowej, tym wyższą składkę OC będziesz musiał zapłacić!

Ubezpieczenie OC Forda Focusa – co warto wiedzieć?

 • Ford Focus to popularne auto segmentu C, które może być ekonomiczne i przyjemne w użytkowaniu.
 • Chcąc zapłacić możliwe niskie OC dla tego modelu, warto wybierać auta ze słabszymi silnikami.
 • Koszty eksploatacyjne można ograniczyć, wybierając nowszy model z mniejszym przebiegiem.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC Forda Focusa

 1. Czy opłaca się dokupić dodatkowe ubezpieczenie szyb lub opon dla Forda Focusa?

  Ubezpieczenie szyb lub opon to dodatki, które w przypadku Forda Focusa, szczególnie tego „z drugiej ręki”, na pewno nie są uważane za konieczność. Tego typu polisa jest najbardziej opłacalna dla luksusowych samochodów. Może być również przydatna przy zakupie nowego auta oraz bardzo intensywnej eksploatacji samochodu.
 2. Czy opłaca się dokupić Assistance dla Forda Focusa?

  Assistance to kolejny dodatek do ubezpieczenia zapewniający pomoc w trasie – np. w przypadku awarii czy kolizji. Często możliwe jest również dowiezienie paliwa. Zwykle nie jest to droga usługa, ale może być bardzo przydatna dla osób, które często podróżują. Jej opłacalność jest więc kwestią indywidualną.
 3. Czy trzeba przepisać OC na siebie, kupując używanego Forda Focusa z ważną polisą?

  Jeśli kupujesz używanego Forda Focusa, możesz bez obaw korzystać z polisy poprzedniego właściciela, która automatycznie przechodzi na Ciebie. Warto jednak sprawdzić w kalkulatorze, czy nie masz możliwości zakupu tańszego OC. Wówczas można skontaktować się z towarzystwem i przeprowadzić rekalkulację składki.
Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]