Ilona Walczak

Ilona Walczak | 30 grudnia 2021

Ubezpieczenie OC i AC dla Citroëna

scrolldown Citroen

Citroen to francuska firma, która zajmuje się produkcją samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych. Jeszcze niedawno razem z markami Peugeot i Opel tworzyła grupę PSA, ale w styczniu 2021 roku doszło do połączenia kilkunastu przedsiębiorstw w ramach czwartego co do wielkości koncernu motoryzacyjnego o nazwie Stellantis.

Czy wiesz, że?

Marka Citroen niemal od samego początku swojej działalności miała ogromny wpływ na popkulturę. Design oraz kunszt francuskich inżynierów został doceniony przez wielu reżyserów na całym świecie, którzy korzystali z tych niezwykłych aut w swoich produkcjach. To przyczyniło się do jeszcze większego rozkwitu firmy i zakorzenienia się w świadomości przeciętnego konsumenta.

Jak samochody produkuje Citroen?

Wiele lat działalności przyniosło marce Citroen bogate portfolio wyprodukowanych pojazdów, które podbiły serca klientów w całej Europie. Najpopularniejsze modele to:

 • Citroen Berlingo
 • Citroen C1
 • Citroen C2
 • Citroen C4 Picasso
 • Citroen Jumper
 • Citroen C3
 • Citroen Xsara
 • Citroen Xsara Picasso
 • Citroen C5
 • Citroen C4

Czy Polacy chętnie kupują samochody Citroen?

Co prawda, Citroen cieszy się w Polsce o wiele mniejszym zainteresowaniem niż inna francuska marka – Peugeot, ale trzeba też uczciwie przyznać, że istnieje duża grupa zwolenników, która od lat decyduje się na zakup pojazdu tej firmy. W roku 2020 Citroen zajął dziewiąte miejsce, jeśli chodzi o najczęściej rejestrowane pojazdy dostawcze (2803 egzemplarze). Jeśli chodzi o pojazdy osobowe, to najwięcej klientów interesuje się używanymi egzemplarzami, czego dowodem jest sprowadzenie do Polski w 2020 roku aż 38 355 sztuk aut francuskiej marki.

Ile średnio kosztuje ubezpieczenie OC dla pojazdu Citroen?

Weźmy pod uwagę trzy kwartały 2021 roku, by dane były jak najbardziej aktualne. Średnie stawki za OC dla samochodów Citroen kształtowały się następująco:

 • I kwartał 2021 roku – 588 zł
 • II kwartał 2021 roku – 584 zł
 • III kwartał 2021 roku – 570 zł

Żeby wyliczyć średnią składkę w całym roku, musimy dodać do siebie składowe wartości i podzielić przez liczbę minionych kwartałów. Szybkie działania pokazuje więc, że średnia składka OC dla samochodów marki Citroen w 2021 wynosi około 581 zł.

Ubezpieczenie OC Citroen, a inne marki

W III kwartale 2021 roku średnia cena polisy OC dla pojazdu Citroen wynosiła 570 zł, co dało marce trzecie miejsce, jeśli chodzi o najtańsze do ubezpieczenia samochody. Przed francuską firmą były tylko pojazdy Toyota (543 zł) oraz Skoda (545 zł). Taki układ na podium nie jest niczym nadzwyczajnym, ponieważ utrzymuje się już od kilku dobrych sezonów.

Marka Średnia cena w III kwartale 2021 roku
Toyota 543 zł
Skoda 545 zł
Citroen 570 zł
Renault 572 zł
Fiat 573 zł
Opel 589 zł
Ford 595 zł
Peugeot 598 zł
Volkswagen 600 zł
Audi 660 zł
BMW 730 zł

Jeśli chodzi o najdroższe OC, to w tej kategorii również nie ma żadnych zaskoczeń. Ostatnie miejsca zajęły marki BMW (730 zł), Audi (660 zł) oraz Volkswagen (600 zł). Różnica pomiędzy wysokością składki Citroen a najdroższą propozycją dla BMW to aż 160 zł.

Przykład

33-letni kierowca zamieszkały w Kutnie w województwie łódzkim, chce wykupić OC dla swojego Citroena C3 z 2013 roku w dieslu o pojemności silnika 1398 cm3. Co ważne, kierowca ma prawo jazdy od 2007 roku, od co najmniej 10 lat wykupuje OC oraz nigdy nie zgłaszał żadnych szkód. Najtańszą ofertę, dzięki kalkulatorowi OC znalazł w firmie Balcia (347 zł). Zaraz po niej ciekawą propozycją była polisa z Link4 (378 zł). Najdroższe OC czekało na kierowcę w towarzystwie MTU (638 zł).

Ile kosztuje najtańsze OC dla samochodu Citroen w roku 2021?

W przypadku takich rozważań warto wziąć pod uwagę, że wysokość składki OC jest zmienna w zależności od indywidualnej sytuacji danego kierowcy. Oznacza to, że dwie pozornie podobne do siebie osoby mogą uzyskać diametralnie różne wyceny swoich polis OC. Żeby lepiej zobrazować Ci, jak duża może być skala różnic, przeprowadziliśmy przykładową kalkulację dla trzech kierowców.

Kierowcy:

 • Jan z Chorzowa, 20 lat, Citroen Xsara z 1999 roku, benzyna 1360 cm3
 • Joanna z Knurowa, 35 lat, Citroen C3 z 2010 roku, benzyna 1124 cm3
 • Tomasz z Olsztyna, 60 lat, Citroen C4 Cactus z 2020 roku, benzyna, 1199 cm3
Model Właściciel Ubezpieczyciel Cena OC
Citroen C3 Joanna z Knurowa, 35 lat Link4 317 zł
Citroen C4 Cactus Tomasz z Olsztyna, 60 lat Uniqa 387 zł
Citroen Xsara Jan z Chorzowa, 20 lat Trasti 1802 zł

Jak widzisz, różnice w wyliczeniach składek mogą być naprawdę duże. 20-letni Jan z Chorzowa musi zapłacić za swoją polisę OC 1802 zł, podczas gdy 15 lat starsza Joanna zaledwie 317 zł. Taka duża rozbieżność wynika przede wszystkim z różnicy w wieku, ale również miejsca zamieszkania. Jan porusza się do terenie z dużym natężeniem samochodów, zaś Joanna tam, gdzie pojazdów jest o wiele mniej. Widać to też dobrze zestawiając składki Joanny z Tomaszem. Mężczyzna pomimo nowego auta oraz zaawansowanego wieku musi zapłacić więcej za swoje OC 387 zł. Olsztyn to bowiem duży ośrodek miejski, szczególnie gdy porównujemy go z Knurowem.

Co jeszcze wpływa na cenę polisy OC dla aut Citroen?

Musisz wiedzieć, że ubezpieczyciele chcą jak najbardziej zminimalizować ryzyko wypłaty odszkodowania swoim klientom. Właśnie dlatego do kalkulacji składek wykorzystują specjalny algorytm, który ma za zadanie bardzo dokładnie przeanalizować sytuację danego kierowcy i zaproponować składkę adekwatną do ryzyka, jakie wiąże się z ubezpieczeniem. Do rzetelnej i zgodnej z rzeczywistością wyceny potrzebne są informacje takie jak:

 • wiek kierowcy,
 • miejsce zamieszkania,
 • stan cywilny,
 • dzietność,
 • historia ubezpieczeniowa,
 • rok produkcji pojazdu
 • przebieg pojazdu,
 • pojemność silnika.

Ile kosztuje najtańszy pakiet OC + AC dla pojazdu Citroen?

Zanim przejdziemy do konkretnych liczb, warto wyjaśnić, dlaczego zakup pakietu OC + AC jest bardzo korzystny i niemal każdy kierowca powinien zaopatrzyć się w taki zestaw ubezpieczeniowy. Dzięki OC unikniesz konsekwencji finansowych wynikających ze spowodowania kolizji drogowej, w której ucierpiały osoby trzecie, a AC da Ci gwarancję odszkodowania, gdy Twój pojazd ulegnie zniszczeniu lub zostanie skradziony. Oczywiście zakres ochrony autocasco jest o wiele szerszy i co więcej, może być dowolnie kształtowany przez ubezpieczycieli. Właśnie dlatego przed ostatecznym wyborem powinieneś skorzystać z naszego kalkulatora OC, który pozwoli Ci na szybkie porównanie najlepszych ofert OC + AC.

Sprawdź przykładową kalkulację pakietu OC + AC

Model Właściciel Ubezpieczyciel Cena OC + AC
Citroen Xsara Jan z Chorzowa, 20 lat
Citroen C3 Joanna z Knurowa, 35 lat Aviva 652 zł
Citroen C4 Cactus Tomasz z Olsztyna, 60 lat Uniqa 1002 zł

Na pewno nie umknęło Twojej uwadze, że w rubryce, w której znajduje się Jan, brakuje wyliczenia składki. Otóż żaden ubezpieczyciel nie zdecydował się na objęcie ochroną tak młodego kierowcy, poruszającego się samochodem z 1999 roku. Mamy tu do czynienia ze zbyt dużym zbiegiem ryzyk. Jeśli chodzi o Joanne, to musi ona zapłacić za swój pakiet 652 zł. Z kolei starszy Tomasz dostał wyliczenie na 1002 zł. Różnica znów wynika z miejsca zamieszkania. Duży wpływ miał też na pewno model Citroena, którym jeździ Joanna. C3 to samochód, który rzadko się psuje, a jeśli już ulegnie awarii, to naprawa jest stosunkowo tania ze względu na dużą dostępność części zamiennych.

Znajdź w sieci swoje ubezpieczenie OC dla pojazdu Citroen

W Internecie znajdziesz szereg atrakcyjnych ofert ubezpieczeniowych, które sprawią, że Twoja jazda będzie bezpieczna, a w razie sytuacji awaryjnej otrzymasz stosowną pomoc. Wystarczy tylko, że skorzystasz z naszego kalkulatora OC, który szybko i bez zbędnych formalności wybierze dla Ciebie najlepsze polisy i umożliwi jej zakup. Cały proces polega zaledwie na opłaceniu OC poprzez szybkie przelewy i odebraniu umowy, która jest wysyłana na Twój adres e-mail.

Zakup OC przez Internet jest nie tylko tańszy, ale również bezpieczniejszy od standardowej metody, polegającej na wizycie w stacjonarnym biurze. W czasach koronawirusa ostrożności nigdy za wiele i jeśli istnieje możliwość załatwienia czegoś przez Internet, to znak, że warto to zrobić.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o OC Citroëna

1. Gdzie znaleźć najtańsze OC dla Citroena?

Niezmiennie najtańsze ubezpieczenie znajdziesz w Internecie. Skorzystaj z naszego kalkulatora OC, by poznać atrakcyjne oferty.

2. Czy kierowcy Citroena płacą najwięcej?

Absolutnie nie! Citroen w III kwartale 2021 roku był trzecią najtańszą marką, jeśli chodzi o ubezpieczenia OC.

3. Czy kobiety płacą więcej za ubezpieczenie pojazdu marki Citroen?

Nie. Ubezpieczyciele nie mogą różnicować swoich klientów ze względu na płeć. Kalkulacja dla mężczyzn i kobiet musi więc być przeprowadzana w taki sam sposób.

Ubezpieczenie Citroena – co warto wiedzieć?

 • W roku 2020 Polacy zarejestrowali 2 803 samochodów dostawczych marki Citroen.
 • W roku 2020 do Polski zostało sprowadzonych 38 355 pojazdów marki Citroen.
 • W III kwartale 2021 roku średnia polisa OC dla pojazdu Citroen kosztowała 572 zł.
 • W III kwartale najmniej za OC zapłacili posiadacze samochodów marki Toyota (543 zł), a najwięcej BMW (730 zł)
 • Ubezpieczenie OC dla Citroena C3 można kupić już za 347 zł.
Ilona Walczak
[Głosów: 1 Średnia: 5]