Piotr Nowik

Piotr Nowik | 30 grudnia 2022

Ubezpieczenie OC – Skoda Octavia

scrolldown Skoda Octavia

Skoda Octavia od wielu lat zajmuje wysokie pozycje w rankingach najchętniej wybieranych samochodów w Polsce. Jej duża popularność wynika przede wszystkim z niezawodności oraz atrakcyjnego wyglądu. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie OC tego modelu i co warto o nim wiedzieć.

Ubezpieczenie OC Skoda Octavia – ile trzeba za nie zapłacić?

Podczas obliczania składki na ubezpieczenie OC towarzystwa biorą pod uwagę wiele parametrów, które wpływają na ostateczną cenę. Każda firma może stosować własne zasady, ale najczęściej na koszt polisy mają wpływ:

 • model i marka samochodu,
 • pojemność i moc silnika,
 • przebieg,
 • rocznik,
 • stan techniczny.

Nie bez znaczenia jest także wiek i doświadczenie kierowcy, jego dotychczasowa historia ubezpieczenia oraz miejsce zamieszkania. Dla części towarzystw ważny jest też jego stan cywilny, liczba dzieci czy wykonywany zawód.

Trudno jest więc jednoznacznie określić, ile zapłacisz za ubezpieczenie swojego samochodu Skoda Octavia. Poniżej znajdziesz przykładowe obliczenia, które pomogą Ci dowiedzieć się, jakich cen OC możesz się spodziewać.

Ile za ubezpieczenie OC Skody Octavia zapłaci początkujący kierowca?

Pierwsze ubezpieczenie samochodu najczęściej wiąże się z dużymi wydatkami. Jest to związane z tym, że towarzystwa traktują młodych i niedoświadczonych kierowców za takich, którzy stanowią duże zagrożenie na drodze. Bardzo często są oni sprawcami zdarzeń drogowych, co dla firm ubezpieczeniowych wiąże się z koniecznością wypłaty odszkodowań.

Początkujący kierowcy nie mają także zgromadzonych zniżek za bezszkodową jazdę, które mogłyby skutecznie obniżyć koszty polisy. Sprawdź, ile za OC zapłaci 23-letni mieszkaniec Piły, który prawo jazdy otrzymał 3 lata temu i nigdy wcześniej nie ubezpieczał samochodu. W symulacji uwzględniona została Skoda Octavia II generacji z 2010 roku z silnikiem diesla o pojemności 1.9 i mocy 105 KM.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla młodego właściciela Skody Octavii?
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
758,00 zł*
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
857,00 zł*
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
982,00 zł*
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
1258,00 zł*
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
1328,00 zł*
Ile kosztuje OC dla młodego właściciela Skody Octavii?
mtu24.pl
758,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
857,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
982,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
1258,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
1328,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 22.12.2022

Jeśli młody kierowca chciałby dopisać współwłaściciela, który ma doświadczenie i zniżki za bezszkodową jazdę, to mógłby zapłacić zdecydowanie mniej. Jeśli byłby to 54-letni kierowca z ponad 30-letnim doświadczeniem w prowadzeniu pojazdów i dobrą historią ubezpieczeniową, to najtańsze ubezpieczenie kosztowałoby 758,51 zł. Jest to więc znacząca różnica w cenie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jakiekolwiek zdarzenie drogowe, którego sprawcą będzie którykolwiek ze współwłaścicieli, spowoduje utratę wypracowanych zniżek.

OC Skoda Octavia – jaka składka dla doświadczonego kierowcy?

Aby porównać ceny dla młodego oraz doświadczonego kierowcy, warto sprawdzić, ile za ubezpieczenie takiego samego samochodu zapłaci osoba z 25-letnim stażem w prowadzeniu pojazdów. Pozwoli CI to ocenić, jak wiek wpływa na wysokość składki.

Poniżej znajdziesz obliczenia przygotowane dla właściciela samochodu Skoda Octavia II generacji z 2010 roku z silnikiem diesla o pojemności 1.69 i mocy 105 KM. Ma on 50 lat i od 25 lat ma uprawnienia do kierowania pojazdami. Także mieszka w Pile, a OC kupuje od ponad 10 lat.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla doświadczonego właściciela Skody Octavii?
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
406,00 zł*
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
441,00 zł*
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
464,00 zł*
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
479,00 zł*
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
494,00 zł*
Ile kosztuje OC dla doświadczonego właściciela Skody Octavii?
Beesafe
406,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
441,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
464,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
479,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
494,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 22.12.2022

Jak widzisz, doświadczony kierowca, który ma zgromadzone zniżki za bezszkodową jazdę, płaci zdecydowanie mniej niż młoda osoba. W przypadku samochodu Skoda Octavia z silnikiem diesla 1.9, ale z 2015 roku, najniższa cena za OC to tylko 400 zł. Jeszcze mniej za ubezpieczenia auta o wspomnianych parametrach zapłaci mieszkaniec mniejszej miejscowości – 354 zł.

Najtańsze OC – gdzie je znaleźć?

Trudno jest wskazać towarzystwo oferujące najniższe ubezpieczenia. Każde z nich bierze bowiem pod uwagę nieco inne parametry. Najlepszym sposobem na znalezienie najkorzystniejszej oferty ubezpieczenia OC jest skorzystanie z kalkulatora. Dzięki niemu porównasz propozycje wielu firm i wybierzesz najtańszą polisę.

Jeśli szukasz ubezpieczenia OC dla swojego samochodu, to pomyśl także o zakupie go w pakiecie razem z AC. Autocasco zapewni Ci wypłatę odszkodowania w przypadku częściowej lub całkowitej szkody oraz wtedy, gdy Twoje auto zostanie skradzione. Kupując je w pakiecie z OC, możesz sporo zaoszczędzić.

Wspomniany wyżej młody kierowca z niewielkim doświadczeniem za OC razem z AC Mini oraz assistance w Link4 zapłaci tylko 1647,20 zł. Jest to więc niecałe 300 zł więcej niż w przypadku samego OC. Taki pakiet daje kompleksową ochronę i zapewnia pomoc w wielu nieprzewidzianych sytuacjach, które mogą zdarzyć się na drodze.

Skoda Octavia – ile kosztuje jej utrzymanie?

Koszty utrzymania to bardzo ważna kwestia, na którą większość osób planujących zakup samochodu zwraca uwagę. Jeśli myślisz o tym, aby zostać właścicielem Skody Octavia, to powinieneś dowiedzieć się, jakie są najczęściej występujące awarie w tym modelu oraz ile wynosi średnie spalanie.

Skoda Octavia – najczęstsze awarie

W przypadku wersji tego modelu z silnikiem diesla może pojawić się problem z turbosprężarką. Inną awarią, która także może przytrafić się w tym samochodzie, jest niewłaściwe działanie przekaźnika modułu sterującego, przepustnicy oraz przekaźnika świec żarowych. Są to jednak usterki, które można najczęściej bezproblemowo usunąć.

Przed zakupem tego samochodu warto także dokładnie obejrzeć skrzynię biegów i sprawdzić ją pod kątem ewentualnych wycieków oleju. Ze względu na niskie położenie miski olejowej należy także dokładnie sprawdzić jej stan, co pozwoli ocenić, czy nie ma w niej uszkodzeń.

Niektórzy użytkownicy tego modelu wskazują także na problemy związane z samoistnym pękaniem przedniej szyby. Niekiedy pojawiają się także odpryski lakieru, zwłaszcza na tylnej klapie bagażnika. Z reguły jednak jest to auto praktycznie bezawaryjne, a ewentualne usterki nie są uciążliwe.

Skoda Octavia – ile wynosi średnie spalanie?

Średnie spalanie najpopularniejszej wersji tego modelu, czyli Skody Octavia II generacji z silnikiem diesla wynosi od 5,5 do 6,9 l na 100 km. Z kolei silniki benzynowe w tym samochodzie spalają od 6,6 do 8,5 l paliwa na 100 km.

Która Skoda Octavia to najlepszy wybór?

Biorąc pod uwagę niską awaryjność i ekonomiczne spalanie, a także dostępność części zamiennych, to najlepszym wyborem będzie Skoda Octavia II generacji z silnikiem diesla 1.9. Na rynku można znaleźć wiele ofert tego samochodu z różnymi wariantami wyposażenia. Z reguły jest to auto, które można kupić w atrakcyjnej cenie.

Ubezpieczenie OC Skody Octavii – co warto wiedzieć?

 • Miejsce zamieszkania ma ogromny wpływ na wysokość składki OC. Mieszkańcy dużych miast płacą z reguły najwięcej.
 • Niedoświadczeni kierowcy mogą pomyśleć o dopisaniu współwłaściciela do swojego samochodu. Najlepiej, aby była to osoba z dużym doświadczeniem i zniżkami za bezszkodową jazdę, co pozwoli skutecznie zmniejszyć składkę.
 • Poszukując najlepszej oferty na OC i AC, warto skorzystać z praktycznego kalkulatora. Dzięki niemu można porównać wiele propozycji ubezpieczeń od różnych towarzystw.
 • Skoda Octavia to samochód zapewniający wygodną i przyjemną jazdę. Świetnie sprawdzi się zarówno do codziennych dojazdów, jak i w dłuższych trasach.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC Skody Octavii

 1. Jakie rodzaje AC można znaleźć na rynku ubezpieczeń?

  Towarzystwa oferują swoim klientom najczęściej kilka rodzajów autocasco: AC Mini, standardowe AC oraz AC all risk. Dokładny zakres ochrony, jaki gwarantuje każdy z wariantów, można znaleźć w OWU.
 2. Czy ubezpieczenie OC automatycznie się przedłuża?

  Brak obowiązkowego ubezpieczenia OC związane jest z karami finansowymi. Jeśli dotychczasowa umowa nie zostanie rozwiązana najpóźniej na jeden dzień przed jej zakończeniem, to ulegnie automatycznemu przedłużeniu. Właściciel pojazdu może złożyć wypowiedzenie we wspomnianym terminie i skorzystać z innej oferty na OC.
 3. Czy opłaca się kupować rozszerzenie do polisy OC dla Skody Octavii?

  Najczęściej wybierane rozszerzenia do polisy OC to ubezpieczenie szyb samochodowych i opon. Warto o nich pomyśleć, gdyż odszkodowanie pokryje koszty ich naprawy lub wymiany.
Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]