Ilona Walczak

Ilona Walczak | 30 grudnia 2022

Ubezpieczenie OC – Ford Mondeo

scrolldown Ford Mondeo

Według statystyk Ford Mondeo jest jednym z aut najczęściej spotykanych na polskich drogach. Właściciele tego modelu cenią go za solidność i komfort jazdy, jaki zapewnia oraz elegancki wygląd – szczególnie w przypadku nowszych generacji. Zastanawiasz się nad zakupem tego samochodu? Sprawdź, ile kosztuje OC dla Forda Mondeo oraz jakie inne koszty musisz wziąć pod uwagę.

Ile kosztuje OC dla Forda Mondeo?

Jednym z najważniejszych dodatkowych wydatków czekających na świeżo upieczonego właściciela samochodu jest obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jego zakres jest zawsze taki sam, ale cena inna. W zależności od cech samochodu oraz jego właściciela stawka wyliczana jest indywidualnie według własnych algorytmów danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Dlatego aby sprawdzić, ile kosztuje OC dla Forda Mondeo, trzeba się posłużyć przykładowymi danymi. Poniżej znajdziesz porównanie składek dla młodego i doświadczonego kierowcy. Na potrzeby zestawienia zakładamy, że obaj wybrali taki sam samochód – Ford Mondeo 2.0 TDCi z 2008 roku.

OC dla Forda Mondeo – ile zapłaci młody kierowca?

Przykładowy młody kierowca ma 21 lat i prawo jazdy od 3 lat. Ubezpieczenie OC kupuje po raz pierwszy, a więc nie ma zniżek. Mieszka w Rzeszowie i zamierza parkować samochód na ulicy. Jak w tym przypadku wyglądają stawki ubezpieczenia dla Forda Mondeo? Kilka najtańszych ofert przedstawia poniższa tabela.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla młodego właściciela Forda Mondeo?
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
896,00 zł*
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
963,00 zł*
EUROINS
OC
AC
Assistance
NNW
982,00 zł*
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
1128,00 zł*
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
1358,00 zł*
Ile kosztuje OC dla młodego właściciela Forda Mondeo?
Link4
896,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
963,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
EUROINS
982,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
1128,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
1358,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 22.12.2022

Należy pamiętać, że stawki będą wyższe w przypadku Forda Mondeo z silnikiem o większej pojemności. Słabsza wersja napędu będzie natomiast skutkować nieznacznym obniżeniem stawek.

OC dla Forda Mondeo – ile zapłaci doświadczony kierowca?

Ile kosztuje OC Forda Mondeo po wielu latach bezszkodowej jazdy? Aby to sprawdzić, zakładamy, że kierowca ma 47 lat i prawo jazdy od 20 roku życia. Ubezpiecza swoje pojazdy od ponad 10 lat i nigdy nie spowodował zdarzenia drogowego. W tym przypadku stawki są kilkakrotnie niższe.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla doświadczonego właściciela Forda Mondeo?
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
400,00 zł*
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
430,00 zł*
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
486,00 zł*
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
492,00 zł*
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
497,00 zł*
Ile kosztuje OC dla doświadczonego właściciela Forda Mondeo?
Beesafe
400,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
430,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
486,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
492,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
497,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 22.12.2022

Widać więc wyraźnie, że ostrożność na drodze i doświadczenie popłacają!

Najtańsze ubezpieczenie dla Forda Mondeo – gdzie je znaleźć?

Powyższe stawki wcale nie są jednak najniższymi, jakie można uzyskać. Zdarza się, że ubezpieczenie Forda Mondeo kosztuje nawet poniżej 300 zł. Do obniżenia stawki przyczyniają się m.in. parkowanie w zamkniętym garażu czy wybór słabszej wersji silnika. Koszty ubezpieczenia są też niższe w mniejszych miastach ze względu na statystyki kolizji.

Jedno jest pewne – nie da się jednoznacznie określić, gdzie można znaleźć najtańsze OC dla Forda Mondeo. Towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczają bowiem składki dla każdego klienta indywidualnie. Dlatego jeśli szukasz najtańszej polisy, skorzystaj z naszego kalkulatora – od razu po wyliczeniu składki możesz się skontaktować z agentem!

OC i AC dla Forda Mondeo – czy opłaca się kupić w pakiecie?

Wielu kierowców zastanawia się również, czy warto wykupić różne dodatki do OC. Jednym z najpopularniejszych jest autocasco (AC) zapewniające pokrycie kosztów likwidacji szkód Twojego samochodu. Z całą pewnością jest to polisa warta rozważenia. Należy jednak pamiętać, że AC może mieć dowolny zakres, dlatego zawsze należy go sprawdzić. Najtańsze jest tzw. Mini AC, które zwykle obejmuje tylko jeden typ szkód (np. kradzież). Jeśli zdecydujesz się na ten typ ubezpieczenia, kup je w pakiecie z OC – wtedy jest najtaniej! Najkorzystniejszą stawkę również znajdziesz w kalkulatorze.

Ford Mondeo – najczęstsze awarie i problemy

Biorąc pod uwagę zakup Forda Mondeo, warto sprawdzić, jakiego rodzaju usterki są typowe dla tego modelu. Nie jest on szczególnie awaryjny, ale w IV generacji (produkowanej od 2007 do 2014 roku) mogą pojawić się problemy z:

 • karoserią i otwieraniem maski lub bagażnika,
 • odklejaniem się i pękaniem przedniej szyby,
 • centralnym zamkiem,
 • silniczkiem układu kierowniczego,
 • komputerem pokładowym,
 • klimatyzacją.

Mimo iż konieczność dokonywania kosztownych napraw pojawia się rzadko, warto mieć te rzeczy na uwadze. Dobrze również wiedzieć, że w poprzedniej generacji częściej zdarzają się poważne awarie – np. turbosprężarki w Dieslach.

Ford Mondeo – spalanie

Spalanie niewątpliwie jest kluczowe dla kosztów eksploatacji samochodu. W przypadku tak długo produkowanego modelu trudno określić jednoznacznie jego poziom, ale dla najpopularniejszej obecnie czwartej generacji średnie realne spalanie wynosi:

 • dla silników benzynowych: od 7,6l do 11,4l,
 • dla silników wysokoprężnych: od 6,0l do 8,0l.

Oczywiście zużycie paliwa rośnie wraz z pojemnością silnika (podobnie jak stawka OC). Nieco mniej spalają natomiast nowsze modele.

Ford Mondeo – jaki model warto kupić?

Podsumowując wszystkie zalety i koszty zakupu oraz utrzymania, jaka wersja Forda Mondeo jest najlepsza? Specjaliści oceniają, że obecnie czwarta generacja stanowi najrozsądniejszy wybór. Modele są szeroko dostępne i mają relatywnie przystępne ceny. Ich ubezpieczenie nie jest szczególnie drogie, a awaryjność niska. Spalanie mieści się natomiast w przeciętnym przedziale. Jeśli chodzi o silniki, wśród benzynowych świetnie sprawdza się 2.0. Miłośnicy mocy mogą natomiast wybrać wersję 2.5 Turbo, choć najpewniej zapłacą więcej za ubezpieczenie. Wśród silników wysokoprężnych dominuje 2.0 TDCi, który jest dość ekonomiczny, a przy tym zapewnia niezłe osiągi i niekłopotliwą pracę.

Ubezpieczenie OC Forda Mondeo – co warto wiedzieć?

 • Ford Mondeo spełni oczekiwania wielu kierowców, szczególnie że wybór generacji i wersji silników wśród używanych egzemplarzy jest szeroki.
 • Samochód nie generuje szczególnie wysokich kosztów utrzymania i jest bardzo praktyczny.
 • Kosztowne awarie zdarzają się raczej rzadko.
 • Najtańsze OC dla tego modelu znajdziesz w naszym kalkulatorze.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC Forda Mondeo

 1. Czy opłaca się dokupić dodatkowe ubezpieczenie szyb dla Forda Mondeo?

  Ubezpieczenie szyb to z całą pewnością ciekawy dodatek do polisy. W przypadku Forda Mondeo jego wykupienie może być opłacalne, ponieważ niektóre modele mają problem z odklejaniem się szyb i ich pękaniem.
 2. Czy opłaca się dokupić dodatkowe ubezpieczenie opon dla Forda Mondeo?

  Innym dodatkiem jest ubezpieczenie opon. Ma ono sens, jeśli zależy Ci na tym, aby jeździć na oryginalnych oponach. Tego typu polisa jest rekomendowana szczególnie w przypadku nowych lub maksymalnie kilkuletnich egzemplarzy.
 3. Czym jest Assistance i czy warto je kupić?

  Assistance w uproszczeniu zapewnia pomoc w trasie – np. możliwość skorzystania z lawety, naprawy, dowiezienia paliwa, załatwienia noclegu itp. w przypadku kolizji, awarii i innych zdarzeń losowych. Zwykle jest to niedrogi (lub nawet darmowy) dodatek do OC, dlatego na pewno warto rozważyć jego zakup, niezależnie od wybranego modelu auta. Najkorzystniejsze oferty OC z Assistance znajdziesz w naszym kalkulatorze.
Ilona Walczak
[Głosów: 1 Średnia: 5]