Ilona Walczak

Ilona Walczak | 30 grudnia 2021

Ubezpieczenie OC i AC dla Skody

scrolldown Skoda

Skoda Auto to firma motoryzacyjna pochodząca z Czech, która została założona w 1895 roku. Wraz z rozpoczęciem roku 2021 Skoda została włączona w skład Grupy Volkswagen. Firma specjalizuje się w produkcji samochodów dla szeroko rozumianej klasy średniej. Klienci cenią markę za solidność oraz niewygórowane ceny.

Czy wiesz, że?

Skoda rozpoczęła masową produkcję swoich samochodów w 1930 roku. Wydarzyło się to ze względu na wprowadzenie w tamtym roku linii montażowej, która pozwoliła na o wiele szybszy montaż pojazdów.

Jakie samochody produkuje marka Skoda?

 • Skoda Citigo
 • Skoda Fabia
 • Skoda Favorit
 • Skoda Octavia
 • Skoda Praktik
 • Skoda Rapid
 • Skoda Roomster
 • Skoda Yeti
 • Skoda Superb
 • Skoda Felicia

Czy Polacy chętnie kupują auta marki Skoda?

Pojazdy czeskiej firmy są na drugim miejscu, jeśli chodzi o najchętniej kupowane samochody w Polsce. Więcej egzemplarzy sprzedaje tylko Toyota. W roku 2020 w naszym kraju sprzedano 56 332 nowe egzemplarze samochodów Skoda, z czego przeważająca większość była kupowana przez firmy. Na liście TOP 10 najpopularniejszych modeli samochodów Skoda zajęła miejsce pierwsze – Skoda Octavia 18 668 i miejsce czwarte – Skoda Fabia 12 135. Liczby jasno więc wskazują, że mamy do czynienia z marką, która cieszy się zainteresowaniem i przede wszystkim uznaniem zarówno klientów indywidualnych, jak i firmowych.

Ile średnio kosztuje ubezpieczenie OC dla samochodów Skoda?

Ubezpieczenia OC dla pojazdów Skody jak co roku są na stosunkowo tanie, co z całą pewnością cieszy większość kierowców. W roku 2021 składki prezentowały się następująco:

 • I kwartał 2021 – 558 zł
 • II kwartał 2021 – 559 zł
 • III kwartał 2021 – 545 zł

Po zsumowaniu i podzieleniu przez liczbę kwartałów, które mamy już za sobą, widać jasno, że średnia składka w 2021 wynosiła około 554 zł.

Ubezpieczenie OC Skoda a inne marki?

W III kwartale 2021 Skoda była drugą najtańszą marką do ubezpieczenia. Niższe składki musieli zapłacić jedynie właściciele pojazdów Toyoty. Różnica pomiędzy oferowanymi składkami wynosiła jedynie 2 złote i można ją uznać niemal za niezauważalną.

Marka Średnia cena w III kwartale 2021 roku
Toyota 543 zł
Skoda 545 zł
Citroen 570 zł
Renault 572 zł
Fiat 573 zł
Opel 589 zł
Ford 595 zł
Peugeot 598 zł
Volkswagen 600 zł
Audi 660 zł
BMW 730 zł

Jeśli chodzi o najdroższe polisy, to w tej kwestii niewiele zmienia się już od kilku dobrych lat. Najwięcej za ubezpieczenia komunikacyjnie płacą posiadacze pojazdów BMW (730 zł), Audi (660 zł) i Volkswagen (600 zł). Wynika to przede wszystkim z raportów dotyczących liczby wypadków. W statystykach „najbardziej kolizyjnymi” markami są właśnie te trzy firmy. Widać to zatem w wysokości składek, jakie przychodzi płacić kierowcom.

Przykład
34-letni kierowca zamieszkały w Krasnymstawie w województwie lubelskim, chce wykupić polisę OC dla swojej Skody Rapid z roku 2017 w benzynie o pojemności silnika 999 cm3. Co ważne, kierowca ma prawo jazdy od 2005 roku, od co najmniej 10 lat wykupuje OC oraz nigdy nie zgłaszał żadnych szkód. Najtańszą ofertę, dzięki kalkulatorowi OC znalazł w firmie Benefia (325 zł). Zaraz po niej ciekawą propozycją było ubezpieczenie z Balcia (325 zł). Najdroższe polisy czekały na kierowcę w towarzystwie TUZ Ubezpieczenia (592 zł).

Ile kosztuje najtańsze OC dla samochodu Skoda w 2021 roku?

Każdy kierowca otrzymuje inną wycenę swojego ubezpieczenia OC ze względu na indywidualną sytuację. O tym jednak dowiesz się więcej w dalszej części tekstu. Skoda jest w Polsce marką na tyle popularną i przystępną cenowo, że wysokości składek za ubezpieczenia dla czeskich samochodów nie przyprawiają o gęsią skórkę. Jak już wspominaliśmy wcześniej, w III kwartale kierowcy w pojazdach tej marki mogli cieszyć się drugimi co do ceny najtańszymi ubezpieczeniami OC. Chcemy jednak zobrazować Ci, jak może kształtować się wysokość składki w zależności od konkretnych kierowców. W tym celu przeprowadziliśmy kalkulację dla trzech różnych osób.

Kierowcy:

 1. Jakub z Konina 20 lat, Skoda Felicia z 1999 roku, benzyna, pojemność silnika 1289 cm3
 2. Katarzyna z Pasymia, 35 lat, Skoda Rapid 2015 rok, benzyna, pojemność silnika 1197 cm3
 3. Grzegorz z Warszawy 60 lat, Skoda Kodiaq z 2020 roku, benzyna, 1498 cm3
Model Właściciel Ubezpieczyciel Cena OC
Skoda Rapid Katarzyna z Pasymia, 35 lat Balcia 393 zł
Skoda Kodiaq Grzegorz z Warszawy 60 lat BeeSafe 400 zł
Skoda Felicia Jakub z Konina 20 lat Benefia 1573 zł

Jak widzisz, różnice w wycenach polis dla poszczególnych kierowców mogą się od siebie diametralnie różnić. Jakub zapłacił za swoje OC aż 1573 zł, podczas gdy Katarzyna musiała przyjąć składkę w wysokości 393 zł. Grzegorz nie wypadł od niej dużo gorzej, a kilka złotych różnicy wynika zapewne z jego miejsca zamieszkania. Większe miasta to droższe polisy ze względu na natężenie ruchu i potencjalne ryzyko kolizji. Nie bez znaczenia, w kontekście wyceny polisy OC, jest też historia ubezpieczeniowa. Jakub ze względu na swój wiek nie miał nigdy polisy, a to skutkuje bardzo dużą podwyżką jego składki. Dla ubezpieczycieli jest on kierowcą stosunkowo ryzykownym.

Dlaczego składki OC różnią się od siebie?

Jak już wspominaliśmy wcześniej, chodzi o indywidualną sytuację każdego kierowcy. Ubezpieczyciele podczas wyceny używają specjalnego algorytmu. Chodzi o to, by w jak najbardziej precyzyjny sposób oszacować ryzyko związane z objęciem ochroną danego klienta. To właśnie z tego powodu, zanim poznasz oferty towarzystw, musisz wypełnić krótki formularz. Bez niego kalkulacja wysokości składki byłaby nieprecyzyjna i oderwana od rzeczywistości. Najważniejsze informacje, których potrzebuje ubezpieczyciel to:

 • wiek kierowcy,
 • miejsce zamieszkania,
 • stan cywilny,
 • dzietność,
 • historia ubezpieczeniowa,
 • rok produkcji pojazdu
 • przebieg pojazdu,
 • pojemność silnika.

Ile w roku 2021 kosztuje pakiet OC + AC dla pojazdów marki Skoda?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem takiego pakietu, to znak, że zależy Ci na kompleksowej ochronie, którą gwarantuje OC i AC. W przypadku pierwszego ubezpieczenia możesz bowiem liczyć na uniknięcie finansowych konsekwencji związanych ze spowodowanym przez siebie wypadkiem, a drugie daje Ci możliwość ubiegania się o odszkodowanie, gdy Twój samochód zostanie uszkodzony lub skradziony. Ważne jest również to, że AC to polisa dobrowolna, co daje ogromne możliwości w kształtowaniu gwarantowanego zakresu ochrony. Przed wyborem konkretnej oferty dobrze więc będzie, jeśli skorzystasz ze specjalnego kalkulatora OC. Dzięki niemu szybko uzyskasz dostęp do spersonalizowanych ofert ubezpieczeniowych.

Sprawdź przykładową kalkulację

Model Właściciel Ubezpieczyciel Cena AC
Skoda Rapid Katarzyna z Pasymia, 35 lat Link4 394 zł
Skoda Kodiaq Grzegorz z Warszawy 60 lat Uniqa 403 zł
Skoda Felicia Jakub z Konina 20 lat Trasti 1704 zł

Kalkulacja pakietów OC + AC dla wyżej wymienionych kierowców dała podobne rezultaty, co w przypadku samego OC. Znowu najwięcej przyszło zapłacić Jakubowi (1704 zł), a najmniej Katarzynie (394 zł). Grzegorz znów nie zostawał w tyle i za swój pakiet ubezpieczeniowy musiał zapłacić jedynie 403 zł. Podczas wyliczania AC bardzo ważny jest stan techniczny pojazdu. Im auto jest starsze, tym droższa polisa, co widać na przykładzie Jakuba. Grzegorz znów zapłacił nieco więcej niż Katarzyna najprawdopodobniej ze względu na swoje miejsce zamieszkania.

Nie przepłacaj! Znajdź tanie OC dla samochodu maki Skoda

Jeśli szukasz tanich i efektywnych ubezpieczeń komunikacyjnych, powinieneś już dzisiaj sprawdzić oferty w Internecie. Wystarczy tylko, że skorzystasz z kalkulatora OC, który w szybki i całkowicie bezproblemowy sposób da Ci dostęp do szerokiej listy polis. Przed kalkulacją zostaniesz jednak poproszony o wypełnienie krótkiego formularza informacyjnego. Bez Twoich danych nie ma bowiem możliwości rzetelnego i przede wszystkim realistycznego wyliczenia składki. Gdy wybierzesz już konkretną ofertę i opłacisz ją, poprzez szybki przelew, na Twój adres e-mail zostanie wysłana umowa oraz wszelkiego rodzaju inne dokumenty dotyczące OC.

 • W roku 2020 Polacy kupili 56 332 pojazdów marki Skoda.
 • W roku 2020 Polacy kupili aż 18 668 pojazdów Skoda Octavia.
 • W III kwartale 2021 roku średnia polisa OC dla pojazdu Skoda kosztowała 545 zł.
 • W III kwartale najmniej za OC zapłacili posiadacze samochodów marki Toyota (543 zł), a najwięcej BMW (730 zł)
 • Ubezpieczenie Skody Rapid można kupić już za 325 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o OC aut Skoda

1. Gdzie kupić najtańsze OC dla Skody?

Sytuacja jest taka sama dla każdej marki. Najlepsze oferty ubezpieczeń OC znajdziesz w sieci. Skorzystaj z naszego kalkulatora OC i przekonaj się już dzisiaj.

2. Czy OC dla pojazdu Skoda jest drogie?

Wręcz przeciwnie! Polisy dla tej marki są w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o najtańsze ubezpieczenia komunikacyjne.

3. Czy miejsce zamieszkania ma znaczenie podczas kalkulacji składki OC dla samochodu marki Skoda?

Tak i to bardzo duże. W mniejszych miejscowościach z całą pewnością zapłacisz za swoje OC o wiele mniej niż w dużych miastach.

Ubezpieczenie Skody – co warto wiedzieć?

 • W roku 2020 Polacy kupili 56 332 pojazdów marki Skoda.
 • W roku 2020 Polacy kupili aż 18 668 pojazdów Skoda Octavia.
 • W III kwartale 2021 roku średnia polisa OC dla pojazdu Skoda kosztowała 545 zł.
 • W III kwartale najmniej za OC zapłacili posiadacze samochodów marki Toyota (543 zł), a najwięcej BMW (730 zł).
 • Ubezpieczenie Skody Rapid można kupić już za 325 zł.
Ilona Walczak
[Głosów: 1 Średnia: 5]