Assistance MIDI – kiedy się przyda i ile kosztuje?

Holowanie po awarii lub wypadku, pomoc w razie zagubienia kluczyków czy samochód zastępczy – oto kilka przykładowych świadczeń, z jakich mogą skorzystać kierowcy, którzy wykazali się zapobiegliwością i kupili assistance MIDI. Sprawdź, gdzie i za ile możesz kupić assistance MIDI – przygotuj się do podróży!

Współcześnie ubezpieczenie samochodu nie sprowadza się już wyłącznie do OC – właściciele pojazdów mogą wybierać wśród dużej gamy produktów dodatkowych. Przykładem jest assistance, w ramach którego można uzyskać m.in. pomoc na miejscu zdarzenia, holowanie i auto zastępcze. Jeżeli szukasz assistance, możesz natknąć się na assistance MIDI. Z poniższego poradnika dowiesz się, czy jest to produkt odpowiedni dla Ciebie.

Czym jest ubezpieczenie MIDI assistance?

MIDI assistance to ubezpieczenie assistance w wariancie pośrednim między podstawowym (assistance MINI) a najbogatszym (assistance MAXI). Jednocześnie niektórzy ubezpieczyciele mają w swoich ofertach produkt, który jest sprzedawany właśnie pod nazwą MIDI assistance – należą do nich firmy Uniqa i Proama.

Assistance MIDI od innych wersji assistance odróżnia się zakresem ochrony – nie jest on ani najuboższy, ani najszerszy. To z kolei przekłada się na składkę polisy – nie jest ona ani najniższa, ani najwyższa. W konsekwencji ubezpieczenie assistance MIDI jest produktem, który może zainteresować kierowców poszukujących dodatkowej ochrony w przystępnej kwocie.

Które firmy ubezpieczeniowe proponują assistance MIDI?

Produkt oferowany pod nazwą assistance MIDI jest dostępny w ofercie dwóch firm ubezpieczeniowych – Uniqa i Proama. Inni ubezpieczyciele, którzy przewidzieli w swojej ofercie co najmniej trzy warianty ubezpieczenia assistance, sprzedają środkowy wariant pod innymi nazwami handlowymi. Przykładowo:

 • mtu24.pl ma w ofercie Assistance po awarii i wypadku w Polsce;
 • Generali proponuje Assistance Komfort (zakres terytorialny Polska) i Assistance Komfort Plus (zakres terytorialny Polska i Europa);
 • InterRisk sprzedaje środkowy wariant assistance pod nazwą Assistance Standard.

Assistance MIDI Uniqa – co obejmuje?

W ramach wariantu MIDI Assistance firma Uniqa proponuje zarówno zorganizowanie pomocy na miejscu zdarzenia, jak i wsparcie, gdyby okazało się, że kontynuowanie podróży nie jest możliwe. Na liście świadczeń, z jakich może skorzystać ubezpieczony klient, znajdują się:

 • naprawa na miejscu zdarzenia do kwoty 300 zł – po awarii lub wypadku;
 • holowanie pojazdu na odległość do 75 km – po awarii lub wypadku;
 • holowanie pojazdu poszkodowanego – jedynie po wypadku;
 • samochód zastępczy maksymalnie klasy B na okres 2 dób – po awarii, wypadku i kradzieży auta;
 • transport kierowcy i pasażerów po wypadku – obowiązuje franszyza, min. 25 km od miejsca zamieszkania;
 • pomoc informacyjna – w formie rozmowy telefonicznej z pracownikiem infolinii;
 • przewóz zwierzęcia oraz jego leczenie do kwoty odpowiednio 400 zł i 1000 zł – w razie wypadku.

Assistance MIDI Proama – co obejmuje?

Chociaż Proama ma w ofercie wariant MIDI, to nie jest to środkowa opcja – Assistance MIDI jest dostępne obok Assistance Wypadkowego. Na co mogą liczyć klienci, którzy zdecydują się na propozycję firmy Proama? W ramach Assistance MIDI tego ubezpieczyciela właściciel auta osobowego otrzyma:

 • wsparcie na miejscu zdarzenia;
 • holowanie pojazdu po awarii i wypadku – w pierwszym scenariuszu obowiązuje limit 200 km, a w drugim nie ustanowiono limitu;
 • pojazd zastępczy na okres do 5 dni – po wypadku i kradzieży;
 • pomoc, gdyby doszło do uszkodzenia ogumienia, rozładowania akumulatora lub baterii;
 • pomoc w razie zagubienia lub zatrzaśnięcia kluczyków wewnątrz pojazdu;
 • pomoc w postaci dowozu paliwa – gdyby zepsuł się wskaźnik poziomu paliwa;
 • wsparcie w ramach serwisu informacyjnego – wystarczy skontaktować się z infolinią.

Assistance po awarii i wypadku od mtu24.pl – co obejmuje?

W ofercie mtu24.pl za MIDI assistance można uznać Assistance po awarii i wypadku. Na tle wcześniej omówionych już wariantów assistance ten produkt prezentuje się dość skromnie – mtu24.pl proponuje:

 • holowanie do 150 km – zarówno po awarii, jak i wypadku;
 • zorganizowanie naprawy na miejscu zdarzenia;
 • dowóz paliwa.

Assistance Podstawowy od Benefia – co obejmuje?

Wariant Podstawowy assistance od Benefia to ubezpieczenie assistance, którego nazwa może wprowadzać w błąd. W rzeczywistości jest to środkowy pakiet – ubezpieczyciel proponuje jeszcze wariant Mini i wariant Pełny. W ramach Podstawowego assistance Benefia zapewnia następujące świadczenia:

 • naprawa na miejscu zdarzenia;
 • holowanie samochodu – limit kilometrów jest ustalany indywidualnie z klientem i zostaje zapisany w umowie;
 • holowanie przyczepy;
 • transport osób do zakładu naprawczego;
 • opłacenie parkingu do 3 dób – obowiązują limity kwotowe (50 zł za dobę w Polsce i 30 euro poza Polską);
 • specjalistyczna pomoc na autostradzie.

Jaki jest zakres terytorialny ubezpieczenia assistance MIDI?

Firmy ubezpieczeniowe nie mają w tym zakresie jednolitej polityki. Tymczasem zakres terytorialny jest jednym z istotniejszych zapisów w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia – należy zwrócić na tę kwestię uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie. Dotyczy to zwłaszcza kierowców podróżujących samochodem po krajach innych niż Polska. Warto mieć pewność, że assistance MIDI zapewni wówczas oczekiwaną pomoc – w przeciwnym razie polisa będzie bezużyteczna.

Najczęściej kierowcy mogą liczyć, że z assistance w wersji MIDI będzie można skorzystać na terenie Polski i w wybranych krajach Europy – najczęściej Europy Zachodniej. Szczególną ostrożnością muszą wykazać się kierowcy podróżujący do krajów Europy Wschodniej – w tym przypadku mogą pojawić się różne ograniczenia w dostępie do świadczeń.

Przykładowy zakres terytorialny assistance MIDI w wybranych firmach:

 • Uniqa – Polska;
 • Proama – Polska, Czechy, Litwa, Niemcy i Słowacja;
 • mtu24.pl – Polska;
 • Benefia – kraje należące do Unii Europejskiej (w tym Polska) oraz dodatkowe kraje wskazane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia;
 • InterRisk – Polska, a w opcji również Europa.

Ile razy w roku można skorzystać z assistance MIDI?

Aby assistance MIDI zapewniało należyte poczucie bezpieczeństwa, ograniczeń w umowie powinno być jak najmniej. Niestety, zdarzają się one – niektóre firmy limitują dostęp do wybranych świadczeń. Uważać powinni choćby właściciele samochodów z napędem elektrycznym, których zainteresowało ubezpieczenie w firmie Benefia – holowanie jest dla nich dostępne jedynie 2 razy w okresie ubezpieczenia.

Dużo częściej spotykane są limity dobowe. Udostępnienie pojazdu zastępczego odbywa się niemal zawsze jedynie na kilka dób. Z kolei holowanie auta ubezpieczonego czy holowanie pojazdu osoby poszkodowanej może mieć miejsce tylko na odległość wskazaną w umowie. Warto się upewnić, że jest ona wystarczająca, biorąc pod uwagę najczęściej pokonywane trasy.

Ograniczeniem w korzystaniu z MIDI assistance może być też suma ubezpieczenia. Często nie odnawia się ona po skorzystaniu ze świadczenia. To kolejna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę podczas zapoznawania się z ofertami firm ubezpieczeniowych.

Jakie są częste wyłączenia w assistance MIDI?

Wybierając ubezpieczenie MIDI assistance, należy zapoznać się nie tylko z oferowaną ochroną ubezpieczeniową, ale również z wyłączeniami ochrony. Standardem jest zastrzeżenie, zgodnie z którym ubezpieczyciel nie pomoże, gdy do zdarzenia doszło w wyniku zużycia eksploatacyjnego pojazdu. Kierowca nie otrzyma też pomocy, gdy używał pojazdu do jazd rajdowych, konkursowych czy przewozu przesyłek kurierskich.

Niekiedy ubezpieczony kierowca ma prawo do świadczeń, ale w stresie postępuje nieracjonalnie i nie informuje firmy ubezpieczeniowej o zdarzeniu. Wówczas może ona odmówić zwrotu kosztów pomocy. Od tej zasady są w zasadzie jedynie dwa wyjątki:

 • ubezpieczony nie był w stanie zgłosić zdarzenia;
 • do zdarzenia doszło na autostradzie.

W ramach assistance można liczyć na dostarczenie paliwa. Jeżeli jednak konieczna będzie wymiana innych płynów eksploatacyjnych czy piór wycieraczek, firma ubezpieczeniowa nie będzie w stanie pomóc. Ubezpieczyciel nie zleci też dowozu np. trójkąta ostrzegawczego.

Ile kosztuje ubezpieczenie assistance MIDI?

Jesteś przezornym kierowcą, który lubi czuć się bezpiecznie, wyjeżdżając w trasę? Dobra wiadomość jest taka, że ubezpieczenie assistance nie jest drogie – roczna składka nie należy do wysokich. Niekiedy może być ona tańsza niż ubezpieczenie OC bez dodatkowych polis – jak widać na poniższym przykładzie. Jeżeli chcesz sprawdzić, ile zapłacisz za OC i assistance MIDI, skorzystaj z dostępnego na naszej stronie internetowej kalkulatora.

Przykład: Anna poszukuje OC i assistance. Do ubezpieczenia zgłasza 5-letnie BMW serii 3. Najtańszy pakiet polis może kupić już za ok. 439 zł. W tym przypadku zakup samego ubezpieczenia OC nie opłaca się – składka byłaby ponad dwukrotnie droższa.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
438,91 zł* rata od 155,93zł
Dodatkowo: Opony   RankoPomoc Prawna   Holowanie do 100 km  
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
599,00 zł* rata od 342zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna   Holowanie do 100 km  
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
695,00 zł* rata od 342zł
Dodatkowo: Opony   RankoPomoc Prawna   Holowanie do najbliższego warsztatu  
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
790,00 zł* rata od 342zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna   Holowanie do 100 km  
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
1045,00 zł* rata od 339zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Link4
438,91 zł* rata od 155.93
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Opony RankoPomoc Prawna Holowanie do 100 km
mtu24.pl
599,00 zł* rata od 342.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna Holowanie do 100 km
Trasti
695,00 zł* rata od 342.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Opony RankoPomoc Prawna Holowanie do najbliższego warsztatu
Balcia Insurance
790,00 zł* rata od 342.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna Holowanie do 100 km
Benefia
1045,00 zł* rata od 339.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna

* Kalkulacja dla 55-letniego kierowcy z Łowicza

W jakich sytuacjach może przydać się assistance MIDI?

Zatankowanie niewłaściwego paliwa, kradzież auta, wypadek – te problemy mogą przytrafić się każdemu kierowcy. W takich sytuacjach warto wiedzieć, że można liczyć na wsparcie. Assistance MIDI zapewnia więcej niż podstawową pomoc, która jest oferowana w ramach assistance MINI. To dobry wybór dla osób, które podróżują głównie po Polsce i oczekują kompleksowego wsparcia po awarii, wypadku czy kradzieży auta.

MIDI assistance może przydać się kierowcy, który:

 • podróżuje głównie po kraju – nie potrzebuje zatem holowania auta na odległość np. 1000 km;
 • nie oczekuje odbioru auta po naprawie, dostarczenia części zamiennych czy usługi kierowcy zastępczego – świadczenia te są dostępne w wariancie MAXI;
 • chce otrzymać pomoc przy wymianie koła;
 • uważa, że ubezpieczenie OC to za mało i szuka polisy, w ramach której uzyska świadczenia oferowane przez pomoc drogową;
 • chce mądrze oszczędzać – MIDI assistance jest tańsze niż wzywanie pomocy drogowej.

Źródła

OWU Assistance Benefia, OWU Assistance mtu24.pl, OWU Assistance Generali, OWU Assistance InterRisk, OWU Assistance Proama, OWU Assistance Uniqa

Assistance MIDI – co warto wiedzieć?

 1. Assistance MIDI to nazwa handlowa ubezpieczenia assistance i jednocześnie środkowy pakiet assistance – pomiędzy MINI i MAXI.
 2. Zakres ubezpieczenia assistance MIDI zależy od ubezpieczyciela. Najczęściej klienci mogą liczyć na pomoc, gdy dojdzie do awarii, wypadku drogowego lub kradzieży auta.
 3. Assistance MIDI proponuje wiele firm ubezpieczeniowych, np. Proama, Uniqa, mtu.24.pl, Benefia i InterRisk.
 4. Kierowca, który chce kupić assistance MIDI, powinien sprawdzić w OWU listę świadczeń, zakres terytorialny i wyłączenia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o assistance MIDI

 1. Co to jest OC z Zieloną Kartą i assistance MIDI?

  To popularna kombinacja produktów ubezpieczeniowych dedykowana kierowcom, którzy wybierają się w podróż do jednego z krajów Europy Wschodniej (np. do Ukrainy). Zielona Karta potwierdza, że auto jest ubezpieczone w zakresie odpowiedzialności cywilnej (OC), z kolei assistance w wersji MIDI jest tak skonstruowane, aby za granicą można było korzystać z różnych świadczeń, np. holowania czy pojazdu zastępczego.
 2. Czy assistance MIDI to produkt przeznaczony wyłącznie dla właścicieli aut?

  Z ubezpieczenia assistance w wersji MIDI najczęściej może skorzystać każda zmotoryzowana osoba. Przykładowo firma Proama oferuje swój produkt właścicielom samochodów osobowych oraz ciężarowych do 3,5 tony. Assistance MIDI mogą kupić też właściciele przyczep kempingowych, motorowerów, motocykli i przyczep o dopuszczalnej ładowności do 400 kg.
 3. Czy ubezpieczenie assistance MIDI można kupić dla pojazdu w każdym wieku?

  Wiele firm ubezpieczeniowych nie wprowadza limitów wiekowych dla pojazdów. Ale nie jest to standard. Informacje o ograniczeniach można znaleźć zarówno na stronach internetowych firm ubezpieczeniowych, jak i w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Przykładem firmy proponującej assistance MIDI bez ograniczeń wiekowych dla pojazdu jest Proama.
 4. Jakie są jeszcze wersje assistance dostępne w ofercie firm ubezpieczeniowych?

  Assistance jest dostępne w wersji MINI, MIDI i MAXI. To najprostszy podział, który jednak nie zawsze ma odzwierciedlenie w propozycjach firm ubezpieczeniowych. Dobrym przykładem jest oferta Warty. Ten ubezpieczyciel proponuje assistance w pięciu wariantach (Standard, Złoty, Złoty+, Platynowy i Podróżnik), z czego ostatni wariant to assistance krótkoterminowe.
Michalina Miotk
[Głosów: 1 Średnia: 5]