Piotr Nowik

Piotr Nowik | 8 sierpnia 2022

Assistance drogowe z holowaniem auta za granicą

scrolldown Assistance za granicą

Jednym z największych problemów podczas podróży jest awaria samochodu. Sytuacja jest trudniejsza, jeżeli przydarzy się za granicą. Dlatego ubezpieczyciele wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, oferują assistance za granicą z holowaniem.

Assistance z holowaniem za granicą – co warto wiedzieć?

 1. Wybierając się w zagraniczną podróż, warto wykupić ubezpieczenie assistance.
 2. Przy wyborze polisy assistance trzeba zwrócić uwagę na limity holowania.
 3. W assistance krótkoterminowym najwyższy limit wynosi 500 km, natomiast są oferty z nielimitowanym holowaniem w przypadku polis całorocznych.
 4. Holowanie pojazdu jest najczęstszą usługą świadczoną przez ubezpieczycieli w ramach assistance.

Najczęstszym przykładem korzystania z assistance za granicą jest holowanie. Jednak trzeba sprawdzić limity holowania w ofertach, ponieważ nie zawsze starcza limitu na holowanie pojazdu do Polski. Czasem przewóz jest tylko do najbliższego warsztatu. Sprawdzimy, które towarzystwa oferują assistance holowanie do 1000 km za granicą, a które większy.

Jaki jest limit holowania auta w mini assistance za granicą?

Niektórzy ubezpieczyciele oferują do OC darmowy assistance. Jednak jest to wersja mini. Najczęściej taki assistance obejmuje tylko wypadek. Przy awarii nie zadziała. Limit holowania także jest niski. Jest to zazwyczaj 100 km lub holowanie do najbliższego warsztatu.

Niektóre towarzystwa oferują mini assistance tylko w Polsce. W przypadku podróży za granicą nie otrzymałbyś pomocy. Uniqa oferuje jeden z lepszych mini assistance na rynku. W zakresie jest holowanie do 75 km, także w wyniku awarii. Trzeba jednak pamiętać, że obowiązuje wyłącznie w Polsce. Mini assistance holowanie do 1000 km jest niemożliwe. Trzeba wykupić szersze pakiety.

Jaki jest limit holowania auta w assistance krótkoterminowym za granicą?

Assistance krótkoterminowy jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które rzadko wyjeżdżają za granicę i potrzebują ochrony na krótki okres. Tylko nieliczne towarzystwa ubezpieczeniowe mają w swojej ofercie taką ochronę. Sprawdźmy, jak przedstawiają się oferty.

Generali – zawarcie polisy możliwe na 7,15,30 dni. Do wyboru jest zakres terytorialny – Polska lub Europa. Dla samochodów powyżej 15 lat limit holowania wynosi 250 km, natomiast osoby, które mają młodsze samochody niż 15 lat mogą wybrać lepszy wariant z holowaniem do 500 km. Koszt najlepszego wariantu to 174 zł na 15 dni.

Uniqa – oferta jest skierowana wyłącznie do właścicieli samochodów do 15 roku eksploatacji. Assistance można wykupić na 7,15 lub 30 dni. W najwyższym pakiecie holowanie jest do 500 km. Koszt takiej polisy to 169 zł.

HDI/Warta – assistance Podróżnik można wykupić tylko, jeżeli ma się OC w tym towarzystwie. Jest to ochrona na 15 dni. Obejmuje awarię, wypadek i kradzież.  Limit holowanie to 400 km. Koszt assistance to około 100 zł.

Link4 – można zawrzeć assistance tylko w przypadku zawarcia polisy podróżnej. Obejmuje okres trwania podróży. W zakresie znajduje się awaria, wypadek, kradzież i wandalizm. Limit holowania to 200 km.

Przykład:

Pani Agata została wydelegowana w podróż służbową do Niemiec. Nigdy nie jeździła samochodem poza Polskę, dlatego nie interesował jej zakup assistance za granicę. Przed tą niespodziewaną podróżą chciała się zabezpieczyć. Znalazła ofertę assistance krótkoterminowego z limitem holowania do 500 km. Odległość od domu do celu podróży była większa, ale ten limit pozwoliłby na holowanie pojazdu do Polski, więc pani Agata uznała, że taka ochrona jej wystarczy.

Jaki jest limit holowania auta w assistance całorocznym za granicą?

Jeżeli często podróżujesz za granicę, warto wykupić całoroczny assistance. Na rynku wiele firm ubezpieczeniowych oferuje taką ochronę. Sprawdźmy, czym różnią się poszczególne warianty.

Towarzystwo ubezpieczenioweLimit holowania za granicąWiek samochodu
Warta Wariant platynowy1500 kmDo 10 lat
PZU Wariant Super 1200 kmBez ograniczeń
Compensa1500 kmDo 10 lat
Generali Wariant LuxNielimitowaneDo 13 lat
Uniqa Wariant Prestiż1200 kmDo 15 lat
Interrisk Wariant Premium1200 kmDo 13 lat
Wiener Wariant Luxholowanie z miejsca zdarzenia zagranicą do Polski 1 100 km albo holowanie z miejsca zdarzenia zagranica do innego miejsca zagranicą - do max 500 kmDo 12 lat
Link4 Wariant Komfort500 kmDo 15 lat
Proama Wariant Super500 kmDo 10 lat

Większość towarzystw najlepsze warianty assistance przeznacza dla samochodów do 10 lat. Jest tylko możliwość wykupienia dla starszego pojazdu w PZU assistance holowanie do 1200 km. Jednak składka będzie na pewno wyższa ze względu na większe prawdopodobieństwo wystąpienia szkody. Największy limit holowania to 1500 km. Natomiast tylko Generali ma nielimitowane holowanie za granicą.

Warto pamiętać, że powyższe warianty dotyczą samochodów osobowych. Dla samochodów ciężarowych są inne warianty, zazwyczaj mają mniejsze limity holowania za granicą.

Wybierając się w zagraniczną podróż warto mieć przy sobie polisę assistance, aby w razie szkody pod ręką mieć numer na infolinię ubezpieczyciela oraz numer ubezpieczenia. Można także zrobić zdjęcie dokumentu i mieć go w swoim telefonie. Zdecydowanie ułatwi to sytuację na drodze – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Co warto sprawdzić w samochodzie przed wyjazdem za granicę?

Aby dobrze przygotować się do podróży, trzeba nie tylko wykupić dobre ubezpieczenie assistance. Warto zadbać o stan techniczny pojazdu. Awaria w podróży to nic przyjemnego. Wprawdzie assistance uratuje sytuację, jednak każdy wolałby dotrzeć do celu bez nieprzewidzianych zdarzeń. Przed daleką podróżą warto sprawdzić:

 • poziom płynów m.in.: olej silnikowy, płyn chłodniczy, hamulcowy,
 • wycieraczki i światła – czy działają poprawnie,
 • poziom ciśnienia w oponach,
 • gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, apteczka, kamizelka odblaskowa – czy są w samochodzie.

Nie zaszkodzi zrobić także dodatkowego przeglądu technicznego samochodu. Wszystkie te czynności pozwolą na bezpieczniejszą podróż.

Co oprócz holowania jest w zakresie assistance za granicą?

Choć to holowanie jest najczęstszą usługą świadczoną przez towarzystwa w ramach assistance to oprócz tego możesz liczyć na:

 • pojazd zastępczy,
 • naprawę na miejscu zdarzenia (jeżeli jest możliwa),
 • usługi tłumacza,
 • usługi informacyjne,
 • kontynuację podróży,
 • dowóz paliwa,
 • wymianę koła,
 • zakwaterowanie,
 • kierowcę zastępczego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o assistance z holowaniem za granicą

 1. Czy w mini assistance jest samochód zastępczy?

  Zakres mini assistance jest bardzo okrojony. W większości mini assistance nie ma samochodu zastępczego. Jednak Uniqa oferuje taką opcję. Są 2 dni w przypadku awarii, wypadku i kradzieży.
 2. Czy można ubezpieczyć 20-letni samochód w ramach assistance?

  Większość towarzystw nie będzie chciało przedstawić oferty ubezpieczenia dla starszego pojazdu. Jednak PZU i Warta przyjmują do ubezpieczenia takie pojazdy. Składka może zostać przeliczona indywidualnie i może być ona wyższa niż standardowo, ponieważ jest większe ryzyko wystąpienia szkody.
 3. Czy można dokupić assistance do trwającej polisy OC?

  Niektóre towarzystwa dają taką możliwość, jednak nie jest to regułą. W PZU assistance holowanie do 1200 km jest to możliwe, ale za zgodą centrali. Natomiast w Warcie można dokupić assistance, ale tylko na 15 dni, a nie do końca trwania ochrony OC.
 4. Czy są limity korzystania ze świadczeń assistance?

  Zazwyczaj w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia są określone limity na zdarzenia np. 2 lub 3. Często także towarzystwa stosują sumę ubezpieczenia i po jej wyczerpaniu nie będą już świadczyć usług assistance.
Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]