Assistance drogowe z holowaniem auta za granicą

ym z największych problemów podczas podróży jest awaria samochodu. Sytuacja jest trudniejsza, jeżeli przydarzy się za granicą. Dlatego ubezpieczyciele wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, oferują assistance za granicą z holowaniem.

Najczęstszym przykładem korzystania z assistance za granicą jest holowanie. Jednak trzeba sprawdzić limity holowania w ofertach, ponieważ nie zawsze starcza limitu na holowanie pojazdu do Polski. Czasem przewóz jest tylko do najbliższego warsztatu. Sprawdzimy, które towarzystwa oferują holowanie do 1000 km za granicą, a które większy.

Co to jest assistance samochodowe?

Assistance oznacza zorganizowanie pomocy drogowej w różnych sytuacjach. Assistance samochodowe umożliwia m.in. pomoc po awarii samochodu, naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia, wynajem samochodu zastępczego. Zakres ochrony ubezpieczeniowej ustala każda firma ubezpieczeniowa, a dokumentem który zawiera szczegóły są Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

Mini assistance – limit holowania za granicą

Niektórzy ubezpieczyciele oferują do OC darmowy assistance. Jednak jest to wersja mini. Najczęściej taki assistance obejmuje tylko wypadek. Przy awarii nie zadziała. Limity holowania auta także są niskie. Jest to zazwyczaj 100 km lub holowanie auta do najbliższego warsztatu.

Niektóre towarzystwa oferują assistance mini tylko w Polsce. W przypadku podróży za granicą nie otrzymałbyś pomocy. Przy planowaniu podróży samochodem zakres terytorialny Polska będzie niewystarczający. Gdy wydarzy się awaria auta za granicą będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni za holowanie samochodu lub auto zastępcze.

Czasem ubezpieczyciele oferują do OC lub AC szersze zakresy ubezpieczenia assistance. Wszystko zależy od indywidualnej oceny ryzyka i np. wieku samochodu. Uniqa oferuje jeden z lepszych darmowych assistance na rynku. W zakresie jest holowanie do 75 km, także w wyniku awarii. Trzeba jednak pamiętać, że obowiązuje wyłącznie w Polsce. Także Link4 i PZU oferują ciekawe oferty do pakietu OC i AC.

Przykład:

Pan Daniel znalazł ofertę na OC z Link4, gdzie zaoferowano mu także ubezpieczenie assistance z dość szerokim zakresem, jak na darmowy dodatek. Pakiet assistance obejmował:

 • holowanie pojazdu do 200 km, także za granicą,
 • pomoc w razie wypadku, awarii, kradzieży pojazdu,
 • naprawa na miejscu zdarzenia,
 • samochód zastępczy,
 • wymiana kół,
 • pomoc w przypadku rozładowania akumulatora.

Zakres terytorialny to Polska i Europa (bez Białorusi, Ukrainy, Rosji i Mołdawii). Pomimo tego, że zakres ubezpieczenia assistance był szeroki, to 200 km holowania może nie wystarczyć za granicą. Jednak pan Daniel wiedział, że będzie podróżował tylko po okolicy i tym samochodem nie będzie wybierał się na dalsze wycieczki, dlatego oferta z Link4 była dla niego korzystna.

Assistance krótkoterminowe – limit holowania za granicą

Assistance krótkoterminowy jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które rzadko wyjeżdżają za granicę i potrzebują ochrony na krótki okres. Tylko nieliczne towarzystwa ubezpieczeniowe mają w swojej ofercie taką ochronę. Sprawdźmy, jak przedstawiają się oferty.

Generali – zawarcie polisy możliwe na 7,15,30 dni. Do wyboru jest zakres terytorialny – Polska lub Europa. Dla samochodów powyżej 15 lat limit holowania wynosi 250 km, natomiast osoby, które mają młodsze samochody niż 15 lat mogą wybrać lepszy wariant z holowaniem do 500 km. Koszt najlepszego wariantu to 180 zł na 15 dni.

Uniqa – oferta jest skierowana wyłącznie do właścicieli samochodów do 15 roku eksploatacji. Assistance można wykupić na 7,15 lub 30 dni. W najwyższym pakiecie holowanie jest do 500 km. Koszt takiej polisy na 15 dni to 199 zł.

HDI/Warta – assistance Podróżnik można wykupić tylko, jeżeli ma się OC w tym towarzystwie. Jest to ochrona na 15 dni. Obejmuje awarię, wypadek i kradzież samochodu.  Limit na holowanie to 400 km. Koszt assistance to około 100 zł.

Link4 – można zawrzeć assistance tylko w przypadku zawarcia polisy podróżnej. Obejmuje okres trwania podróży. W zakresie znajduje się awaria, wypadek, kradzież i wandalizm. Limit holowania to 200 km.

Przykład:

Pani Agata została wydelegowana w podróż służbową do Niemiec. Nigdy nie jeździła samochodem poza Polskę, dlatego nie interesował jej zakup assistance za granicę. Przed tą niespodziewaną podróżą chciała się zabezpieczyć. Znalazła ofertę assistance krótkoterminowego z limitem holowania do 500 km. Odległość od domu do celu podróży była większa, ale ten limit pozwoliłby na holowanie pojazdu do Polski, więc pani Agata uznała, że taka ochrona jej wystarczy. Dzięki polisie miała poczucie bezpieczeństwa, gdy wyjeżdżała na zagraniczny wyjazd służbowy.

Assistance całoroczne – limit holowania za granicą

Jeżeli często podróżujesz za granicę, warto wykupić całoroczny assistance. Na rynku wiele firm ubezpieczeniowych oferuje taką ochronę. Sprawdźmy, czym różnią się poszczególne warianty.

Większość towarzystw najlepsze warianty assistance przeznacza dla samochodów do 10 lat. Jest tylko możliwość wykupienia dla starszego pojazdu w PZU i Ergo Hestii ubezpieczenia assistance z holowaniem do 1200 km i 1500 km. Jednak składka będzie na pewno wyższa ze względu na większe prawdopodobieństwo wystąpienia szkody. Największy limit holowania w assistance całorocznym to 1500 km. Natomiast tylko Generali ma nielimitowane holowanie za granicą. Ogranicza je tylko suma ubezpieczenia assistance, czyli 20 000 zł.

Towarzystwo ubezpieczenioweLimit holowania za granicąWiek samochodu
Warta Assistance Platynowy1500 kmDo 10 lat
PZU Wariant Super1200 kmBez ograniczeń
Compensa1500 kmDo 10 lat
Generali Wariant LuxNielimitowaneDo 13 lat
Uniqa Wariant Prestiż1200 kmDo 15 lat
Interrisk Wariant Premium1500 kmDo 15 lat
Wiener Wariant Luxholowanie z miejsca zdarzenia zagranicą do Polski 1 100 km albo holowanie z miejsca zdarzenia zagranica do innego miejsca zagranicą – do max 500 kmDo 12 lat
Link4Do 500 kmDo 15 lat
Ergo HestiaDo 1500 kmBez ograniczeń

Warto pamiętać, że powyższe warianty dotyczą samochodów osobowych. Dla samochodów ciężarowych są inne warianty, zazwyczaj mają mniejsze limity holowania za granicą.

Wybierając się w zagraniczną podróż warto mieć przy sobie polisę assistance, aby w razie szkody pod ręką mieć numer na infolinię ubezpieczyciela oraz numer ubezpieczenia. Można także zrobić zdjęcie dokumentu i mieć go w swoim telefonie. Zdecydowanie ułatwi to sytuację na drodze – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Sprawdźmy, ile kosztuje rozszerzony pakiet polisy OC z assistance. Oferty można porównać w kalkulatorze ubezpieczeń. Wystarczy wpisać tylko dane swoje i samochodu i wybrać najlepszą dla siebie propozycję. Tak jak pani Marcelina, która szukała OC z assistance dla swojego Forda Focusa 1.6 z 2018 roku. Pani Marcelina ma bezszkodową historię ubezpieczenia od 10 lat. Porównała pakiet OC i assistance z lepszym zakresem ochrony i zaoszczędziła na składce prawie 300 zł.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC + assistance?
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
579,00 zł*
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
615,00 zł*
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
725,00 zł*
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
796,00 zł*
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
816,00 zł*
Ile kosztuje OC + assistance?
Uniqa
579,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
615,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
725,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
796,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
816,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 18.09.2023 r.

Co oprócz holowania jest w zakresie assistance za granicą?

Choć to holowanie jest najczęstszą usługą świadczoną przez towarzystwa w ramach assistance to oprócz tego możesz liczyć na:

 • pojazd zastępczy,
 • naprawę na miejscu zdarzenia (jeżeli jest możliwa),
 • usługi tłumacza,
 • usługi informacyjne,
 • kontynuację podróży,
 • dowóz paliwa,
 • wymianę koła,
 • zakwaterowanie,
 • kierowcę zastępczego.

Co warto sprawdzić w samochodzie przed wyjazdem za granicę?

Aby dobrze przygotować się do podróży, trzeba nie tylko wykupić dobre ubezpieczenie assistance. Warto zadbać o stan techniczny pojazdu. Awaria w podróży to nic przyjemnego. Wprawdzie assistance uratuje sytuację, jednak każdy wolałby dotrzeć do celu bez nieprzewidzianych zdarzeń. Przed daleką podróżą warto sprawdzić:

 • poziom płynów m.in.: olej silnikowy, płyn chłodniczy, hamulcowy,
 • wycieraczki i światła – czy działają poprawnie,
 • poziom ciśnienia w oponach,
 • gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, apteczka, kamizelka odblaskowa – czy są w samochodzie.

Nie zaszkodzi zrobić także dodatkowego przeglądu technicznego samochodu. Wszystkie te czynności pozwolą na bezpieczniejszą podróż.

Assistance za granicą – co warto wiedzieć?

 1. Wybierając się w zagraniczną podróż, warto wykupić ubezpieczenie assistance.
 2. Przy wyborze ubezpieczenia assistance trzeba zwrócić uwagę na limity holowania.
 3. W ramach assistance kierowca może liczyć na wynajem samochodu zastępczego, a nawet na dostarczenie paliwa.
 4. Holowanie pojazdu jest najczęstszą usługą świadczoną przez ubezpieczycieli w ramach assistance.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o assistance z holowaniem za granicą

 1. Czy w assistance mini jest samochód zastępczy?

  Zakres mini assistance jest bardzo okrojony. W większości mini assistance nie ma samochodu zastępczego. Jednak Uniqa oferuje taką opcję. Są 2 dni w przypadku awarii, wypadku i kradzieży.
 2. Czy można ubezpieczyć 20-letni samochód w ramach assistance?

  Większość towarzystw nie będzie chciało przedstawić oferty ubezpieczenia dla starszego pojazdu. Jednak PZU i Warta przyjmują do ubezpieczenia takie pojazdy. Składka może zostać przeliczona indywidualnie i może być ona wyższa niż standardowo, ponieważ jest większe ryzyko wystąpienia szkody.
 3. Czy można dokupić assistance do trwającej polisy OC?

  Niektóre towarzystwa dają taką możliwość, jednak nie jest to regułą. W PZU assistance holowanie do 1200 km jest to możliwe, ale za zgodą centrali. Natomiast w Warcie można dokupić assistance, ale tylko na 15 dni, a nie do końca trwania ochrony OC.
 4. Czy są limity korzystania ze świadczeń assistance?

  Zazwyczaj w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia są określone limity na zdarzenia np. 2 lub 3. Często także towarzystwa stosują sumę ubezpieczenia i po jej wyczerpaniu nie będą już świadczyć usług assistance.
 5. Jak wybrać dobry pakiet assistance?

  Ubezpieczenie assistance zawiera szeroki zakres. Można liczyć na wiele świadczeń tj. holowanie samochodu, dostarczenie paliwa, transport kierowcy, złomowanie pojazdu, pomoc przy awarii auta. Dla kierowców liczy się kompleksowa ochrona, dlatego szukają na rynku ubezpieczeń jak najlepszej możliwości ochrony. Warto przed zakupem sprawdzić dokładnie zakres ubezpieczenia assistance w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, aby dokładnie znać limity i szczegóły polisy.
Patrycja Purzycka
[Głosów: 2 Średnia: 5]