Ilona Walczak

Ilona Walczak | 31 stycznia 2022

Jak ubezpieczyć quada?

scrolldown OC quad

Quady stają się ostatnio coraz popularniejsze. Po zakupie tego pojazdu warto pamiętać o obowiązkach wynikających z jego posiadania. Sprawdzimy, jak go zarejestrować i ubezpieczyć.

Ubezpieczenie quada – co warto wiedzieć?

 1. Quad jest określany jako czterokołowiec i podlega rejestracji.
 2. Quada mogą prowadzić już czternastolatkowie, którzy mają prawo jazdy kategorii AM oraz wszyscy kierowcy z kategorią B.
 3. Quadem nie wolno poruszać się po drogach ekspresowych i autostradach.
 4. OC na quada jest obowiązkowe.
 5. Koszt OC na quada rozpoczyna się od ok. 100 zł.

Wiele osób decyduje się na zakup quada, aby aktywnie spędzić czas. Jazda quadem może być odskocznią od codziennego życia. Coraz częściej czterokołowce są używane w gospodarstwach rolnych, a także na polach golfowych. Niezależnie do czego wykorzystujesz quada, po jego zakupie musisz dopełnić pewnych formalności.

Jaka jest definicja quada według prawa?

Chociaż ustawa Prawo u ruchu drogowym nie definiuje quada, można znaleźć tam definicję czterokołowca, którym jest quad. Pojawiła się ona dopiero w nowelizacji z dnia 19 stycznia 2013 roku.

Ustawa wyróżnia dwa typy czterokołowców:

Czterokołowiec –  pojazd samochodowy (poza samochodem osobowym, ciężarowym i motocyklem) o masie własnej do 550 kg w przypadku przewozu ładunków lub do 400 kg w przypadku przewozu osób. Kierować nim mogą jedynie osoby, które posiadają prawo jazdy kategorii B lub B1.

Czterokołowiec lekki – pojazd, którego masa nie przekracza 350 kg, a konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h. Do kierowania jest wymagane prawo jazdy kategorii AM lub innej, uprawniającej również do kierowania motorowerem.

Przykład:

Pan Marcin kupił swojemu synowi quada w prezencie na 11 urodziny. Niestety nie sprawdził, że trzeba mieć ukończone 14 lat, żeby ubiegać się o prawo jazdy kategorii AM, która uprawnia do jazdy quadem. Syn będzie więc musiał poczekać, aby użytkować czterokołowca. A tacie pozostaje samemu spróbować jeździć quadem, ponieważ ma prawo jazdy kategorii B, a syna wozić jako pasażera.  

O czym trzeba pamiętać przy użytkowaniu quadów?

Quadem można poruszać się po drogach publicznych, w strefie ruchu i zamieszkania. Nie wolno wjeżdżać nim do lasów, ewentualnie tylko na oznaczoną drogę publiczną w lesie. Za jazdę quadem po lesie grozi kara finansowa.

Zakaz wjazdu czterokołowcem obowiązuje także na plaży, w parku narodowym i krajobrazowym. Autostrady i drogi ekspresowe także nie są przeznaczone dla quadów. Podczas jazdy kierowca czterokołowca, jak i pasażer muszą mieć kask. W przeciwnym razie grozi im mandat. Wyjątkiem jest czterokołowiec, który ma zamknięte nadwozie i pasy bezpieczeństwa.

Warto pamiętać, że jeżeli pasażerem quada jest dziecko do 7 lat to maksymalna prędkość, jaką można uzyskać to 40 km/h.

Jak zarejestrować quada?

Zakup quada wiąże się z jego rejestracją. Dokumenty, jakie trzeba przygotować to:

 • faktura lub umowa kupna,
 • dowód rejestracyjny,
 • karta pojazdu, jeżeli była wydana,
 • dokument tożsamości,
 • wniosek o rejestrację,
 • potwierdzenie zapłaty.

Dodatkowo, jeżeli pojazd jest sprowadzony z zagranicy trzeba mieć dowód odprawy celnej (w przypadku pojazdów spoza UE), potwierdzenie opłaty akcyzy oraz tłumaczenia dokumentów.

Pamiętaj także o świadectwie zgodności lub dopuszczeniu jednostkowym.

Przed udaniem się do Wydziału Komunikacji, warto zapytać czy nie trzeba umówić się wcześniej na wizytę. Można także pobrać ze stron internetowej wniosek o rejestrację i wypełnić go w domu, aby wizyta w urzędzie przebiegła sprawnie.

OC na quada – czy jest obowiązkowe?

Każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany w Polsce musi mieć ważne OC. Ten obowiązek dotyczy także właścicieli quadów – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń w najtaniejuagenta.pl.

Jeżeli kupujesz quada, sprawdź czy ma ważne OC. Jeżeli nie, od razu wykup ubezpieczenie w dniu podpisania umowy. Za brak OC grożą kary finansowe. Wprawdzie najwyższe kary dotyczą samochodów ciężarowych, a dalej osobowych, ale za przerwę w ubezpieczeniu quada także można dostać wezwanie do zapłaty. Ile kosztuje brak ubezpieczenia w 2022 roku?

Kary za brak OC quada w 2022 roku:

 • do 3 dni – 20% opłaty karnej, czyli 200 zł,
 • do 14 dni – 50% opłaty karnej, czyli 500 zł,
 • powyżej 14 dni – 100 % opłaty karnej, czyli 1000 zł.

Opłata karna w przypadku quada stanowi 1/3 minimalnego wynagrodzenia brutto w danym roku.

Kara z UFG nie będzie jedyną konsekwencją braku ubezpieczenia. Jeżeli spowodujesz wypadek quadem, który nie był ubezpieczony, będziesz musiał pokryć odszkodowanie za wyrządzone szkody z własnej kieszeni.

Przykład:

Pan Waldemar kupił quada w zimie. Nie planował go używać i nie pomyślał o ubezpieczeniu. Gdy wiosną rozpoczął jazdę, dopiero wykupił OC. Niestety po kilku miesiącach otrzymał wezwanie do zapłaty z UFG. Niestety musiał ją opłacić. Pan Waldemar będzie już pamiętał, że nawet nieużywany, ale zarejestrowany quad musi mieć ważne OC.

Gdzie kupić ubezpieczenie AC quada?

Autocasco dla quada jest bardziej ryzykowne niż dla samochodu, więc nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują taki produkt. Jednak nie oznacza to, że na rynku nie znajdziesz takich ofert. Warto sprawdzić Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

Jednak warto pamiętać, że quad może być definiowany jako czterokołowiec lub pojazd inny samochodowy. Towarzystwa, które oferują AC na quada to m.in.: PZU, Warta, Allianz, Compensa i Ergo Hestia. Ile kosztuje AC na quada? Zależy to od parametrów pojazdu, a także samego kierowcy. Stawki rozpoczynają się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy.

Ile kosztuje ubezpieczenie quada przez internet?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma swoje stawki. Jednak uogólniając ceny za OC na cały rok zaczynają się już od ok. 100 zł. Można znaleźć oferty nawet tańsze niż 100 zł.

Na cenę OC quada wpływ mają różne czynniki tak jak w przypadku samochodów. Wiek kierowcy i historia ubezpieczenia są jednym z najważniejszych wyznaczników stawki. Istotne są także parametry pojazdu. A w przypadku AC na quada także wartość czterokołowca.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie quada

Kto może jeździć quadem?

Prowadzić quada, który jest czterokołowcem lekkim o masie do 350 kg mogą osoby od 14 roku życia z prawem jazdy kategorii AM. Pasażerem quada mogą być wszyscy. Warta pamiętać, że jeżeli pasażerem quada jest dziecko, trzeba jechać wolniej i bezpieczniej.

Jak bezpiecznie jeździć quadem?

Zdecydowanie trzeba dostosować prędkość jazdy do warunków na drodze. Koniecznie musisz też pamiętać o kasku dla kierowcy i pasażera. Maksymalna prędkość to 45 km/h. Nie wolno także jeździć na odcinkach drogi nieprzeznaczonych dla quada.

NNW na quada – czy jest obowiązkowe?

Nie. Jest to dobrowolne ubezpieczenie, które można wykupić. Jednak nie każde towarzystwo je oferuje. Przy zakupie NNW warto porównać sumy ubezpieczenia. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym większa składka. Jednak przy ewentualnej szkodzie ubezpieczony będzie mógł skorzystać z większych środków na np. leczenie czy rehabilitację.

Czy jest obowiązkowe OC dla quada w gospodarstwie rolnym?

Jeżeli quad jest zarejestrowany, musi mieć też ważne ubezpieczenie OC. Quad w gospodarstwie rolnym może służyć do przemieszczania się, a nawet może być wykorzystany przy odśnieżaniu lub jako kosiarska.

Ilona Walczak
[Głosów: 1 Średnia: 5]