Ubezpieczenie samochodu OC na 3 miesiące – czym jest?

Najczęściej kierowcy kupują polisę samochodu na rok, ale warto wiedzieć, że funkcjonuje także ubezpieczenie OC na 3 miesiące. Cena takiej polisy jest oczywiście niższa niż tej na 12 miesięcy, ale nie wszyscy kierowcy mogą z niej skorzystać. Zobacz, kto może kupić ubezpieczenie OC krótkoterminowe i w jakich sytuacjach może się ono przydać.

Sprawdź, czy znajdujesz się w gronie uprzywilejowanych kierowców i czy możesz ubezpieczyć auto na krótszy okres niż standardowe 12 miesięcy, wykupując OC krótkoterminowe.

Kto może kupić ubezpieczenie OC na 3 miesiące?

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe na 3 miesiące działa dokładnie tak samo, jak to zawierane na 12 miesięcy. Chroni samochód i kierowcę w taki sam sposób, jak klasyczna, znana wszystkim właścicielom aut, polisa OC. Jedyną różnicą jest to, że czas obowiązywania umowy krótkoterminowego ubezpieczenia OC jest po prostu krótszy.

Polisy OC krótkoterminowego nie może kupić każdy kierowca, który ma taką chęć. W przepisach (ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych) znajduje się lista pojazdów, które można ubezpieczyć tylko na 3 miesiące.

Zaliczają się do nich m.in. pojazdy wolnobieżne. Czym one są? Definicja pojazdu wolnobieżnego znajduje się w art. 2 ust. 34 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Mówi ona, że jest to pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego. Krótko mówiąc, są to pojazdy wykorzystywane w rolnictwie, leśnictwie, budownictwie i transporcie, takie jak:

 • kombajny, kosiarki samojezdne, sadzarki, opryskiwacze,
 • karczowniki, rębaki, wciągarki,
 • koparki, frezarki, ładowarki, walce, żurawie,
 • wózki bagażowe, wysięgniki, platformy itp.

Zostało to już wspomniane, ale jest to tak ważna kwestia, że warto ją podkreślić:

Traktory nie są pojazdami wolnobieżnymi. Nie można ich ubezpieczyć krótkoterminowo, lecz trzeba wykupić klasyczne obowiązkowe OC na 12 miesięcy, mimo że rolnicy korzystają z ciągników tylko od wiosny do jesieni – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w Rankomat.

Należy też wyjaśnić kwestię ubezpieczenia kombajnu, ponieważ z tym urządzeniem sprawa jest trochę bardziej skomplikowana niż z innymi. Kombajn, który jest używany wyłącznie na polu, nie podlega żadnym ubezpieczeniom obowiązkowym. Ten wyjątek dotyczy tylko kombajnów, które nie poruszają się po drogach publicznych. Właściciel pojazdu, który wyjeżdża na drogę publiczną, musi zadbać o polisę. Może to być ubezpieczenie OC krótkoterminowe lub standardowe.

Przykład:

Jeśli rolnik ma na polu na stałe zaparkowany kombajn i nie wyjeżdża nim poza jego obszar, nie musi mieć żadnego ubezpieczenia. Ale gdy przejeżdża kombajnem po drodze publicznej odcinek choćby 100 m (np. z pola do stodoły), musi wykupić polisę OC. Może jednak wybrać, czy chce ubezpieczenie krótkoterminowe, czy na 12 miesięcy.

Wszelkie szczegóły znajdziesz w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Co grozi za brak ubezpieczenia OC?

Pamiętaj, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich pojazdów, które poruszają się po drogach publicznych. Nawet za jeden dzień przerwy w ważności polisy OC można dostać karę, a te od lipca 2023 są bardzo wysokie. Polisę należy kupić najpóźniej w dniu rejestracji samochodu i nie później niż przed wyjazdem autem na drogę.

Jeśli dojdzie do wypadku lub kolizji nieubezpieczonym autem, UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) wypłaci odszkodowanie osobie poszkodowanej. Będzie jednak dochodzić zwrotu kosztów od właściciela samochodu, który nie miał ważnego OC. Odbywa się to w ramach regresu ubezpieczeniowego. Dodatkowo kierowca zostanie ukarany mandatem. Takie działanie zdecydowanie się więc nie opłaca. Znacznie lepiej znaleźć najtańsze OC (krótkoterminowe, jeśli jesteś do tego uprawniony, bądź zwykłe) za pomocą kalkulatora online.

Opłaty za brak polisy OC

Zgodnie z ustawą opłata karna za brak polisy OC dotyczy właścicieli pojazdów, którzy nie mieli ochrony ubezpieczeniowej nawet przez 1 dzień. Najwięcej zapłacą Ci, który „zapomnieli” o wykupieniu OC przez ponad 14 dni.

Wysokość opłat zależy również od rodzaju pojazdu:

 • samochody osobowe: równowartość dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (brutto);
 • samochody ciężarowe, ciągniki rolnicze i autobusy: trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę;
 • pozostałe pojazdy (w tym m.in. motocykle): równowartość jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Osoby, które pozostawały bez ochrony ubezpieczeniowej krócej niż 14 dni, zapłacą:

 • 20% pełnej opłaty karnej – do 3 dni bez OC,
 • 50% pełnej opłaty karnej – od 4 do 14 dni bez OC.

Wysokość kar w przypadku samochodu osobowego, którego nie obejmuje ubezpieczenie OC, wynosi od lipca 2023: 1400 zł za brak OC do 3 dni, od 4 do 14 dni 3600 zł, oraz powyżej 14 dni 7200 zł.

Ubezpieczenie OC trzeba więc po prostu mieć — w praktyce nie da się uniknąć surowej kary za jego brak. Pamiętaj, że nawet jeśli jeździsz przepisowo, wyłącznie „do kościoła” lub Twój samochód głównie stoi w garażu, nie unikniesz konsekwencji.

Kara za brak ubezpieczenia OC od UFG może zostać nałożona nie tylko wówczas, gdy zostaniesz zatrzymany na drodze, na przykład przez policję. Dane o tym, czy Twój samochód ma polisę OC czy nie, są dostępne w systemie ubezpieczeniowym i UFG ma do nich pełny dostęp. Nawet jeśli w ogóle nie wyjeżdżasz pojazdem na drogę, również możesz zostać ukarany.

Gdzie kupić ubezpieczenie OC na 3 miesiące?

Polisy OC na 3 miesiące mają w ofercie niemal wszystkie firmy ubezpieczeniowe. Przy zakupie takiego ubezpieczenia warto stosować tę samą zasadę, co przy zawieraniu umowy rocznego OC. Najlepiej podpisywać umowę z firmą, która oferuje najniższe składki.

Ubezpieczenie krótkoterminowe na 3 miesiące, podobnie jak OC 12-miesięczne, ma taki sam zakres ochrony w każdym towarzystwie. Jest to uregulowane prawnie (tutaj również wszelkie potrzebne informacje znajdziesz w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych) i żaden ubezpieczyciel nie może dowolnie go modyfikować.

Mimo że ochrona wszędzie jest taka sama, to ceny polis u różnych ubezpieczycieli potrafią różnić się nawet o kilkaset złotych. Najkorzystniej jest zatem porównać ceny ubezpieczenia OC na 3 miesiące w kalkulatorze i kupić je tam, gdzie są najniższe składki.

Kiedy możliwe jest nabycie krótszego ubezpieczenia OC?

W tym miejscu warto też dopowiedzieć, że ubezpieczenia krótkoterminowe tak naprawdę można podzielić na 2 grupy:

 • polisy na 30 dni,
 • polisy OC na 3 miesiące.

Do tych krótszych ubezpieczeń (na 30 dni) nie mają prawa właściciele pojazdów wolnobieżnych – ci muszą wykupić polisę na co najmniej 3 miesiące. Z kolei polisę na 30 dni mogą wybrać:

 1. Właściciele pojazdów zarejestrowanych czasowo. Rejestracji czasowej dokonuje się najczęściej z powodu wywozu samochodu za granicę lub wwiezienia do kraju auta kupionego za granicą, albo dojechania pojazdem do stacji kontroli na badania techniczne.
 2. Właściciele samochodów uznanych za historyczne (zabytkowe). Auta historyczne to samochody:
 • co najmniej 40-letnie,
 • co najmniej 25-letnie, jeżeli rzeczoznawca samochodowy uzna, że pojazd jest unikatowy lub ma szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji.

Warto wiedzieć, że nie każdy samochód, który spełnia kryterium wieku, jest automatycznie pojazdem zabytkowym. Do zarejestrowania pojazdu jako historyczny konieczna jest opinia rzeczoznawcy i decyzja wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Ciekawostką jest fakt, że samochody historyczne jako jedyne pojazdy nie są zobowiązane do bycia objętymi polisą OC cały czas. Pojazd zabytkowy można ubezpieczyć tylko na czas korzystania z niego i wykupić dla niego ubezpieczenie OC krótkoterminowe (na 30 dni lub 3 miesiące) albo standardową, roczną polisę OC.

3. Właściciele komisów samochodowych i inni pośrednicy w kupnie i sprzedaży aut używanych.

Kupując samochód w komisie, nabywca powinien otrzymać, wraz z dokumentami pojazdu, ubezpieczenie OC na 3 miesiące (na takie OC potocznie mówi się ubezpieczenie komisowe lub standardowe). Polisy komisowe niemal zawsze zawierane są na 30 dni, więc kupujący musi pamiętać, aby nie przegapić daty końca umowy i odpowiednio wcześniej ją przedłużyć lub podpisać umowę w innym towarzystwie.

Bibliografia

 • Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031241152/U/D20031152Lj.pdf
 • Pojazd wolnobieżny [Definicje] – Prawo o ruchu drogowym: https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-o-ruchu-drogowym-16798732/art-2

Ubezpieczenie OC na 3 miesiące – co warto wiedzieć?

 1. Ubezpieczenie OC na 3 miesiące mogą kupić właściciele pojazdów wolnobieżnych.
 2. Traktor poruszający się po drogach nie jest uznawany za pojazd wolnobieżny, więc obowiązuje go polisa OC na 12 miesięcy.
 3. Kombajn poruszający się wyłącznie po polu nie musi mieć żadnego ubezpieczenia. Jednak jeśli wjedzie na drogę, to także musi mieć wykupione OC na 3 miesiące lub 12 miesięcy.
 4. Ubezpieczenie OC na 3 miesiące można kupić u większości ubezpieczycieli.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC na 3 miesiące:

 1. Czy krótkoterminowe OC na 3 miesiące przedłuży się automatycznie?

  Nie. OC na 3 miesiące, podobnie jak inne polisy krótkoterminowe, nie przedłuży się automatycznie na kolejny okres, tak jak klasyczne ubezpieczenie samochodu zawarte na 12 miesięcy. Właściciel pojazdu musi pamiętać o zachowaniu ciągłości jego ubezpieczenia, inaczej naraża się na wysokie kary ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).
 2. Jaka kara grozi za brak OC ze strony UFG?

  Nawet jeden dzień zwłoki w ciągłości ubezpieczenia pojazdu naraża jego właściciela na kary ze strony UFG. W 2022 r. w przypadku samochodów osobowych ich wysokość wynosi 1400 zł za brak OC do 3 dni, od 4 do 14 dni 3600 zł, oraz powyżej 14 dni 7200 zł.
 3. Czy właściciele samochodów osobowych mogą kupić OC na 3 miesiące?

  Jedynie właściciele samochodów osobowych, które zostały uznane za historyczne. W takim przypadku mogą oni ubezpieczyć auto na 30 dni, 3 miesiące lub 12 miesięcy.
 4. Czym są pojazdy wolnobieżne?

  To pojazdy silnikowe, których maksymalna prędkość wynosi 25 km/h. Zgodnie z prawem można dla nich kupić OC na 3 miesiące. Często są wykorzystywane w rolnictwie, budownictwie czy leśnictwie.
 5. Czy każdy pojazd wolnobieżny można ubezpieczyć na 3 miesiące?

  Nie. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym rolnicy, którzy mają gospodarstwo rolne i użytkują pojazd wolnobieżny, nie mogą kupić OC na 3 miesiące. W takim przypadku rolnik musi zawrzeć umowę ubezpieczenia OC na 12 miesięcy.
 6. Ile kosztuje krótkoterminowe OC na 3 miesiące?

  To zależy od rodzaju pojazdu wolnobieżnego i historii ubezpieczenia właściciela. Zwykle koszt zakupu OC na 3 miesiące wynosi około 100 zł.
Katarzyna Wadowska
[Głosów: 2 Średnia: 5]