Piotr Nowik

Piotr Nowik | 20 listopada 2022

Ubezpieczenie OC na 3 miesiące – czym jest?

scrolldown Ubezpieczenie OC na 3 miesiąće

Najczęściej kierowcy kupują polisę samochodu na rok, ale trzeba wiedzieć, że funkcjonuje także ubezpieczenie OC na 3 miesiące. Cena takiej polisy jest oczywiście niższa niż tej na 12 miesięcy, ale nie wszyscy kierowcy mogą z niej skorzystać.

Ubezpieczenie OC na 3 miesiące – co warto wiedzieć?

 1. Ubezpieczenie OC na 3 miesiące mogą kupić właściciele pojazdów wolnobieżnych.
 2. Traktor poruszający się po drogach nie jest uznawany za pojazd wolnobieżny i musi posiadać polisę OC na 12 miesięcy.
 3. Kombajn poruszający się wyłącznie po polu nie musi mieć żadnego ubezpieczenia. Jednak jeśli wjedzie na drogę, musi mieć wykupione OC na 3 miesiące lub 12 miesięcy.
 4. OC na 3 miesiące można kupić u większości ubezpieczycieli.

Sprawdź, czy znajdujesz się w gronie uprzywilejowanych kierowców i czy możesz ubezpieczyć auto na krótszy okres niż standardowe 12 miesięcy.

Kto może kupić ubezpieczenie OC na 3 miesiące?

Ubezpieczenie OC na 3 miesiące działa dokładnie tak samo, jak ubezpieczenie zawierane na 12 miesięcy. Chroni samochód i kierowcę w taki sam sposób, jak klasyczna znana wszystkim właścicielom aut, polisa OC. Z tym, że czas obowiązywania umowy jest po prostu krótszy.

OC krótkoterminowego nie mogą kupić wszyscy zainteresowani nim kierowcy. W przepisach (ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych), znajduje się lista pojazdów, które można ubezpieczyć na 3 miesiące.

Zaliczają się do nich m.in. pojazdy wolnobieżne. Co to za pojazdy? Definicja pojazdu wolnobieżnego znajduje się w art. 2 ust. 34 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Mówi ona, że jest to pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego. Krótko mówiąc, są to pojazdy wykorzystywane w rolnictwie, leśnictwie, budownictwie i transporcie, takie jak:

 • kombajny, kosiarki samojezdne, sadzarki, opryskiwacze,
 • karczowniki, rębaki, wciągarki,
 • koparki, frezarki, ładowarki, walce, żurawie,
 • wózki bagażowe, wysięgniki, platformy itp.

Zostało to już wspomniane, ale jest to tak ważna kwestia, że warto ją podkreślić:

Traktory nie są pojazdami wolnobieżnym. Nie można ich ubezpieczyć krótkoterminowo, lecz trzeba wykupić klasyczne obowiązkowe OC na 12 miesięcy, mimo że rolnicy korzystają z ciągników tylko od wiosny do jesieni – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Należy też wyjaśnić kwestię ubezpieczenia kombajnu, ponieważ z tym urządzeniem sprawa jest trochę bardziej skomplikowana niż z innymi. Kombajn, który jest używany wyłącznie na polu, nie podlega żadnym ubezpieczeniom obowiązkowym. Ten wyjątek dotyczy tylko kombajnów, które nie poruszają się po drogach publicznych.

Przykład:

Jeśli rolnik ma na polu na stałe zaparkowany kombajn i nie wyjeżdża nim poza jego obszar, nie musi mieć żadnego ubezpieczenia. Ale gdy przejeżdża kombajnem po drodze publicznej odcinek choćby 100 m (np. z pola do garażu, stodoły), polisę musi wykupić. Może jednak wybrać, czy chce OC krótkoterminowe czy na 12 miesięcy.

Gdzie kupić ubezpieczenie OC na 3 miesiące?

Polisy OC na 3 miesiące mają w ofercie niemal wszystkie firmy ubezpieczeniowe. Przy kupnie takiego ubezpieczenia warto stosować tę samą zasadę, co przy kupnie rocznego OC, czyli podpisywać umowę z firmą, która oferuje najniższe składki.

Ubezpieczenie OC na 3 miesiące, podobnie jak OC 12-miesięczne, ma taki sam zakres ochrony w każdym towarzystwie. Jest to uregulowane prawnie i żaden ubezpieczyciel nie może dowolnie go modyfikować. Mimo, że ochrona wszędzie jest taka sama, to ceny polis u różnych ubezpieczycieli potrafią różnić się nawet o kilkaset złotych. Najkorzystniej jest zatem porównać ceny ubezpieczenia OC na 3 miesiące w kalkulatorze i kupić je tam, gdzie są najniższe składki.

Kiedy możliwe jest nabycie krótszego ubezpieczenia OC?

W tym miejscu warto też dopowiedzieć, że ubezpieczenia krótkoterminowe tak naprawdę można podzielić na 2 grupy:

 • polisy na 30 dni,
 • polisy OC na 3 miesiące.

Do tych krótszych ubezpieczeń (na 30 dni) nie mają prawa właściciele pojazdów wolnobieżnych – ci muszą wykupić polisę na co najmniej 3 miesiące. Z kolei polisę na 30 dni mogą wybrać:

 1. Właściciele pojazdów zarejestrowanych czasowo. Rejestracji czasowej dokonuje się najczęściej z powodu wywozu samochodu za granicę lub wwiezienia do kraju auta kupionego za granicą, albo dojechania pojazdem do stacji kontroli na badania techniczne.
 2. Właściciele samochodów uznanych za historyczne (zabytkowe). Auta historyczne to samochody:
 • co najmniej 40-letnie,
 • co najmniej 25-letnie, jeżeli rzeczoznawca samochodowy uzna, że pojazd jest unikatowy lub ma szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji.

Nie każdy samochód, który spełnia kryterium wieku, jest z marszu pojazdem zabytkowym. Do zarejestrowania samochodu jako historyczny konieczna jest opinia rzeczoznawcy i decyzja wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ciekawostką jest fakt, że samochody historyczne jako jedyne pojazdy nie są zobowiązane do posiadania ważnej polisy OC cały czas. Pojazd zabytkowy można ubezpieczyć tylko na czas korzystania z niego i wykupić dla niego ubezpieczenie OC krótkoterminowe (na 30 dni lub 3 miesiące) albo standardową, roczną polisę.

3. Właściciele komisów i inni pośrednicy w kupnie i sprzedaży aut używanych.

Kupując samochód w komisie, nabywca powinien otrzymać, wraz z dokumentami pojazdu, ubezpieczenie OC (na takie OC potocznie mówi się ubezpieczenie komisowe). Polisy komisowe niemal zawsze zawierane są na 30 dni, więc nabywca musi pamiętać, aby nie przegapić daty końca umowy i odpowiednio wcześniej ją przedłużyć lub podpisać umowę w innym towarzystwie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC na 3 miesiące

 1. Czy OC na 3 miesiące przedłuży się automatycznie?

  Nie. OC na 3 miesiące, podobnie jak inne polisy krótkoterminowe, nie przedłuży się automatycznie na kolejny okres, tak jak klasyczne ubezpieczenie samochodu zawarte na 12 miesięcy. Właściciel pojazdu musi pamiętać o zachowaniu ciągłości jego ubezpieczenia, inaczej naraża się na wysokie kary ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).
 2. Jaka kara grozi za brak OC ze strony UFG?

  Nawet jeden dzień zwłoki w ciągłości ubezpieczenia pojazdu naraża jego właściciela na kary ze strony UFG. W 2022 r. w przypadku samochodów osobowych ich wysokość wynosi 1200 zł za brak OC do 3 dni, od4 do 14 dni 3010 zł, oraz powyżej 14 dni 6020 zł.
 3. Czy właściciele samochodów osobowych mogą kupić OC na 3 miesiące?

  Jedynie właściciele samochodów osobowych, które zostały uznane za historyczne. W takim przypadku mogą oni ubezpieczyć auto na 30 dni, 3 miesiące lub 12 miesięcy.
 4. Czym są pojazdy wolnobieżne?

  To pojazdy silnikowe, których maksymalna prędkość wynosi 25 km/h. Zgodnie z prawem można dla nich kupić OC na 3 miesiące. Często są wykorzystywane w rolnictwie, budownictwie czy leśnictwie.
 5. Czy każdy pojazd wolnobieżny można ubezpieczyć na 3 miesiące?

  Nie. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym rolnicy, którzy mają gospodarstwo rolne i użytkują pojazd wolnobieżny w związku z jego posiadaniem nie mogą kupić OC na 3 miesiące. W takim przypadku rolnik musi zawrzeć umowę ubezpieczenia OC na 12 miesięcy.
 6. Ile kosztuje OC na 3 miesiące?

  To zależy od rodzaju pojazdu wolnobieżnego i historii ubezpieczenia właściciela. Zwykle koszt zakupu OC na 3 miesiące wynosi około 100 zł.
Piotr Nowik
[Głosów: 2 Średnia: 5]