Wielu kierowców planujących urlop wie, że ubezpieczenie OC to za mało – chętnie kupiliby oni autocasco na kilka czy kilkanaście dni. Czy firmy ubezpieczeniowe działające na polskim rynku oferują autocasco na dni? Jak zapewnić sobie optymalną ochronę ubezpieczeniową na czas podróży?
Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne jest tylko jedno – to polisa OC. Ponieważ jednak kierowcy są coraz bardziej świadomi korzyści wynikających z posiadania dodatkowych polis, to rośnie też zainteresowanie dobrowolnymi ubezpieczeniami, a w tym AC. To jednak jedno z najdroższych ubezpieczeń komunikacyjnych. Właśnie z tego powodu kierowcy często zastanawiają się nad możliwością zakupu autocasco na dni.
Czy AC na dni jest dostępne na polskim rynku?
Aktualnie żadna z firm ubezpieczeniowych obecnych na polskim rynku nie proponuje autocasco na dni. Ale nie zawsze tak było. W 2019 roku taki produkt oferowała Aviva – polisa była sprzedawana pod nazwą „TERAZ by Aviva”. Kierowcy mieli do wyboru nie tylko polisę AC, ale również assistance, a ochronę ubezpieczeniową można było kupić na okres od 3 godzin do 30 dni. Służyła do tego specjalna aplikacja, którą można było pobrać ze sklepów Google Play i App Store.
Innowacyjny produkt, jakim było autocasco na dni, nie przyjął się – Aviva wycofała go z rynku po zaledwie kilku miesiącach. Konkurencja nie poszła śladami ubezpieczyciela – żadna firma ubezpieczeniowa nie zdecydowała się zapełnić luki, jaka powstała po wycofaniu ze sprzedaży „TERAZ by Aviva”. I tak jest do dziś.
Które firmy oferują krótkoterminowe AC?
Skoro autocasco na dni nie jest dostępne w ofercie działających w Polsce firm ubezpieczeniowych, to pojawia się naturalne pytanie – jak uzyskać krótkoterminową ochronę, którą zapewnia AC? Rozwiązaniem mogłaby być polisa AC na okres krótszy niż rok. To tzw. AC krótkoterminowe. Kłopot w tym, że również ten produkt jest niszowy – oferują go nieliczne firmy ubezpieczeniowe. Wybór jest zatem znikomy.
Dedykowane ubezpieczenia AC krótkoterminowe w 5 wybranych firmach ubezpieczeniowych
1. PZU
PZU proponuje ubezpieczenie AC na okres minimum 30 dni. Cena jest uzależniona od szeregu parametrów, w tym choćby dotychczasowej historii ubezpieczeniowej klienta i wybranego przez niego wariantu polisy. Dostępne są trzy warianty – to:
- wariant serwisowy – jest on dedykowany klientom, którym zależy na naprawie w autoryzowanej stacji obsługi przy użyciu części oryginalnych;
- wariant optymalny – w ramach tej opcji ubezpieczyciel do ustalenia kosztów naprawy przyjmie ceny części bez logo marki producenta pojazdu, ale o porównywalnej jakości;
- wariant partnerski – to najtańszy wariant, który jest dedykowany właścicielom samochodów lubiących oszczędności.
2. Compensa
To drugie towarzystwo ubezpieczeniowe, które ma w ofercie ubezpieczenie AC na okres krótszy niż rok. Ale kierowcy muszą liczyć się z pewnymi ograniczeniami. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) można przeczytać, że oferowane ubezpieczenie AC nie pokrywa szkód powstałych w następstwie kradzieży, o ile umowa została zawarta na okres ubezpieczenia krótszy niż rok. Wybór AC od Compensy oznacza zatem tylko częściową ochronę – przed szkodą całkowitą i uszkodzeniami, do których może dojść podczas użytkowania samochodu.
Compensa proponuje 3 warianty rozliczenia szkody w ramach AC – są to:
- wariant serwisowy – wartość szkody jest ustalana w oparciu o fakturę wystawioną przez serwis;
- wariant kosztorysowy – odszkodowanie jest wypłacane kierowcy na podstawie kosztorysu;
- wariant warsztat partnerski – likwidacja szkody odbywa się w warsztacie partnerskim.
3. Uniqa
Aktualnie w ofercie Uniqa brak jest autocasco na dni, niedostępne jest też autocasco na okres krótszy niż rok. Kierowcy, którzy uznali, że ubezpieczenie oferowane przez tę firmę w największym stopniu odpowiada ich potrzebom, mogą podpisać umowę na rok. Konkurencyjność oferty przedstawionej przez Uniqa można sprawdzić, korzystając z kalkulatora zamieszczonego na naszej stronie.
4. Generali
Generali jest kolejną z firm ubezpieczeniowych, które nie oferują autocasco na dni, a jedynie na pełen rok – taką informację znajdą kierowcy, którzy odwiedzą stronę internetową ubezpieczyciela. W OWU Generali zaznacza jednak, że umowa ubezpieczenia jest zawierana na okres 12 miesięcy, o ile nie umówiono się inaczej – warto zatem skontaktować się z ubezpieczycielem, aby wykluczyć lub potwierdzić możliwość zakupu krótkoterminowego AC.
5. Link4
Chociaż na stronie internetowej Link4 nie znajdują się informacje o tym, czy ten ubezpieczyciel dopuszcza zakup autocasco na okres krótszy niż rok, to z lektury OWU wynika, że istnieje taka możliwość. W dokumencie tym znajduje się zapis stanowiący, że to Ty wskazujesz okres ubezpieczenia – zapisujemy go w Polisie. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z firmą ubezpieczeniową – w chwili zawarcia umowy ubezpieczyciel lub agent ubezpieczeniowy rozwieje wątpliwości związane z zakupem krótkoterminowego AC.
Wymienione firmy nie są wszystkimi, które mogą proponować zakup polisy AC na okres krótszy niż 12 miesięcy. Jeżeli jesteś zainteresowany ofertą konkretnego ubezpieczyciela i nie możesz znaleźć informacji o możliwości zakupu autocasco na dni, tygodnie czy 2-3 miesiące na jego stronie internetowej, zapoznaj się z OWU, a następnie skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową lub agentem.
Gdzie kupić AC na okres 30 dni?
W dobie powszechnego dostępu do internetu, wielu kierowców kupuje części i akcesoria do samochodu w sklepach internetowych. Podobnie jest z ubezpieczeniami komunikacyjnymi – można zakupić je za pośrednictwem naszej strony. Ale nie dotyczy to AC na okres 30 dni. Aby nabyć takie ubezpieczenie, trzeba spełnić dwa warunki:
- Posiadać już ubezpieczenie OC. Inaczej mówiąc, autocasco na 30 dni to rozwiązanie dostępne tylko dla kierowców korzystających z ubezpieczenia OC oferowanego przez firmę, która wykazuje się prokonsumenckim podejściem i proponuje krótkoterminowe AC.
- Skontaktować się z bezpośrednio z firmą ubezpieczeniową. Najłatwiej będzie zadzwonić na infolinię i w ten sposób sfinalizować zakup. Kierowcy, którzy mają czas, mogą umówić się też na spotkanie z agentem ubezpieczeniowym.
Autocasco mini – alternatywa dla autocasco na dni?
Skoro autocasco na dni jest niedostępne, z kolei AC krótkoterminowe należy do produktów niszowych, to czy kierowcy mogą uniknąć zakupu całorocznego ubezpieczenia AC? Najczęściej nie. Istnieje jednak możliwość obniżenia ceny tej polisy – wiąże się to z wyborem tzw. AC mini. Mini w kontekście ubezpieczenia AC oznacza ograniczony – w stosunku do standardowego – zakres ochrony ubezpieczeniowej. To właśnie sprawia, że AC mini jest tańsze.
Jak działa ubezpieczenie autocasco w wersji mini? Z pomocą przychodzi m.in. oferta Link4. To właśnie ta firma ubezpieczeniowa ma aktualnie najbardziej rozbudowaną propozycję dla kierowców szukających AC w tańszej wersji – produkt jest sprzedawany pod nazwą Smart Casco. Właściciel auta zainteresowany zakupem ubezpieczenia autocasco na 365 dni może zdecydować się na ochronę przed kosztami spowodowanymi przez:
- żywioły – gdy szkody w pojeździe zostaną wywołane przez m.in. pożar, huragan, grad, powódź i lawinę;
- kradzież – ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, gdy objęty ochroną pojazd zostanie skradziony;
- szkodę całkowitą – gdy dojdzie do niej w wyniku m.in. zderzenia z innym pojazdem czy zwierzęciem, działania osób trzecich lub zatopienia pojazdu.
Nie tylko AC – na jakie ubezpieczenia zwrócić uwagę?
Wykupienie autocasco zapewnia wsparcie po przykrym zdarzeniu. Może to być zarówno uszkodzenie auta w wyniku dekoncentracji kierowcy, zniszczenie pojazdu przez żywioły, jak i po kradzieży pojazdu. Ale szkody nie zawsze ograniczają się wyłącznie do tych, które mają charakter materialny. I stąd też warto przemyśleć zakup innych ubezpieczeń, dzięki którym kierowca zyska pełniejszą ochronę. O jakich polisach mowa?
Jeżeli interesuje Cię krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu ze względu na planowany wyjazd zagraniczny, upewnij się, że zakupiona polisa będzie zapewniać ochronę również w kraju, który zamierzasz odwiedzić. Tego, jaki jest zakres terytorialny ubezpieczenia, dowiesz się z lektury OWU.
Wielu kierowcom ubezpieczenie assistance słusznie kojarzy się z holowaniem auta w razie wypadku lub awarii. Jednak ubezpieczenie to może zapewnić dostęp do wielu innych świadczeń. Ich przykłady to: kontynuacja podróży, auto zastępcze, pomoc prawna i pomoc tłumacza. Ostatni punkt może być szczególnie istotny dla osób, które często jeżdżą za granicę i nie znają w wystarczającym stopniu języka obcego – obawiają się bariery komunikacyjnej.
Inne polisy, które mogą się przydać podczas wyjazdu, to ubezpieczenie NNW i turystyczne. To pierwsze zapewnia finansowe wsparcie, gdyby konsekwencją wypadku komunikacyjnego był poważny uraz (pamiętaj, że bardzo istotna jest tutaj suma ubezpieczenia!). Z ubezpieczenia turystycznego mogą z kolei zostać pokryte koszty leczenia, również po wypadku, do którego doszło podczas uprawiania sportów.
Bibliografia
- Kodeks cywilny
- OWU AC PZU
- OWU AC Compensa
- OWU AC Uniqa
- OWU AC Generali
- OWU AC Link4
Podsumowanie
- Aktualnie autocasco na dni to produkt niedostępny w ofertach firm ubezpieczeniowych.
- W 2019 roku autocasco na dni proponowała Aviva, ale z uwagi na niewielkie zainteresowanie oferta została szybko wycofana.
- Alternatywą dla autocasco na dni może być AC krótkoterminowe, chociaż liczba ofert jest niewielka.
- Kierowcy poszukujący tańszej alternatywy powinni rozważyć autocasco w wersji mini.
- Wybierając się na wczasy samochodem, warto zawrzeć dodatkowe umowy ubezpieczenia – assistance, NNW i ubezpieczenie bagażu.
FAQ - najczęściej zadawane pytania o zakup AC na dni
-
Dlaczego aktualnie żadna firma nie proponuje autocasco na dni?
Powody są dwa – niskie zainteresowanie kierowców i rachunek ekonomiczny, który ma na uwadze każda firma ubezpieczeniowa. Chociaż całoroczne AC jest dość drogim produktem, to – jak pokazuje doświadczenie firmy Aviva – niewielu kierowców zdecydowało się na autocasco na dni, a to z kolei doprowadziło do wycofania ubezpieczenia z oferty -
Jakie ubezpieczenie AC można kupić za pośrednictwem strony najtaniejuagenta.pl?
Na portalu najtaniejuagenta.pl kierowcy mogą kupić ubezpieczenie autocasco na 365 dni, w pakiecie z OC. Każdy użytkownik może liczyć na co najmniej kilka ofert, chociaż najczęściej jest ich kilkanaście. W praktyce możliwy jest zatem wybór AC, którego zakres ubezpieczenia odpowiada potrzebom właściciela pojazdu – może on uzyskać ochronę np. w przypadku kradzieży auta, której się obawia. -
Czy autocasco z wersji krótkoterminowej lub mini jest dostępne dla firm?
Zarówno osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, jak i spółki mogą skorzystać z ubezpieczenia AC, w tym niekiedy na okres 30 dni. Jednak zasady, na jakich są oferowane te ubezpieczenia, są ustalane między firmą ubezpieczeniową i klientem – takie polisy nie są dostępne przez internet. -
Czy w przyszłości na polskim rynku pojawi się autocasco na dni?
To niewykluczone. Firmy ubezpieczeniowe konkurują między sobą, a każda rozwija produkty, którymi mogą być zainteresowani potencjalni klienci. Być może wraz ze wzrostem świadomości właścicieli pojazdów pojawi się zapotrzebowanie na produkt autocasco na dni. Na razie jednak takie ubezpieczenie nie jest dostępne. -
Czy można odstąpić od umowy ubezpieczenia AC?
Tak, ale tylko wtedy, gdy została zawarta na dłużej niż pół roku. Zgodnie z art. 812. [Ustanie umowy ubezpieczenia] Kodeksu cywilnego "Jeżeli umowa ubezpieczenia jest zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy, ubezpieczający ma prawo odstąpienia od umowy ubezpieczenia w terminie 30 dni, a w przypadku gdy ubezpieczający jest przedsiębiorcą - w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy. Jeżeli najpóźniej w chwili zawarcia umowy ubezpieczyciel nie poinformował ubezpieczającego będącego konsumentem o prawie odstąpienia od umowy, termin 30 dni biegnie od dnia, w którym ubezpieczający będący konsumentem dowiedział się o tym prawie". Pamiętaj jednak, że odstąpienie od umowy ubezpieczenia nie zwolni Cię z obowiązku zapłacenia składki (ale tylko za okres, w jakim zakład ubezpieczeń udzielał ochrony ubezpieczeniowej).