Oddalenie się z miejsca wypadku a odszkodowanie z polisy OC

Gdy sprawca zbiegnie z miejsca wypadku lub kolizji, to kwestia odszkodowania z polisy OC mocno się komplikuje. Nie oznacza to jednak, że poszkodowany jest na straconej pozycji. Jak się zachować? Kogo poinformować? I przede wszystkim – kogo pociągnąć do odpowiedzialności?

Zacznijmy od tego, kiedy kierowca w ogóle zostanie posądzony o ucieczkę. Stanie się tak, jeśli świadomie oddali się z miejsca wypadku w celu uniknięcia odpowiedzialności. Takie zachowanie może „uciekiniera” kosztować znacznie więcej niż samo spowodowanie kolizji. Grozi za to bowiem odpowiedzialność karna (z karą więzienia włącznie), a także wypłacenie odszkodowania lub zadośćuczynienia z własnej kieszeni, a nie przez towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym sprawca kolizji posiada polisę OC.

Czy każde oddalenie z miejsca kolizji jest ucieczką?

Należy jednak pamiętać, że nie każde oddalenie się z miejsca kolizji jest ucieczką.

Przykład: Pan Michał spieszył się na bardzo ważne spotkanie, ale parkując samochód zarysował drzwi innego pojazdu. W tej sytuacji pan Michał nie musi czekać na właściciela uszkodzonego auta (w końcu może się on zjawić za kilka godzin, a nawet kilka dni). Wystarczy, by zostawił za wycieraczką uszkodzonego pojazdu kartkę ze swoim numerem telefonu i informację: „Porysowałem panu drzwi. Proszę o kontakt”.

Oczywiście, może się okazać, że kartkę zaleje deszcz lub zdmuchnie wiatr, więc w takiej sytuacji dobrze poinformować np. parkingowego lub osobę pracującą na miejscu o tym zdarzeniu i zostawić jej swój numer telefonu. Wówczas, w przypadku posądzenia o ucieczkę z miejsca zdarzenia, będziesz mieć świadka, że poczuwałeś się do winy i zostawiłeś na siebie namiary, więc nikt nie będzie mógł Ci zarzucić, że chciałeś uniknąć odpowiedzialności.

Sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia. Co robić?

Co jednak w sytuacji, gdy to Ty jesteś poszkodowanym, a sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia? Wówczas musisz działać szybko, ale z zimną krwią, bo każdy szczegół może być na wagę złota. Pamiętaj bowiem, że potrzebujesz dowodów, by dowieść, że to nie Ty byłeś sprawcą zdarzenia.

Najmocniejszym dowodem jest numer rejestracyjny i ustalenie tożsamości osoby, która spowodowała wypadek. Można zapamiętać rejestrację lub zrobić jej zdjęcie, a jeśli to niemożliwe, to poprosić o pomoc świadków. Może się np. okazać, że któryś z nich rozpoznał auto lub kierowcę.

Uwaga! Należy pamiętać, by zawsze wziąć dane kontaktowe od świadka zdarzenia!

Bezzwłocznie trzeba także wezwać na miejsce policję, bo tylko wtedy można ubiegać się o wypłatę odszkodowania przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (piszemy o tym poniżej). Poza tym policja będzie w stanie potwierdzić, że jesteś poszkodowanym, a nie sprawcą wypadku. Funkcjonariusze powinni również zrobić wszystko, by ustalić kierowcę, który uciekł z miejsca zdarzenia.

Warto przeczytać: Jak otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy wypadku bądź kolizji?

Mimo to na własną rękę możesz zorientować się, czy np. w miejscu zdarzenia lub pobliżu nie ma monitoringu, który zarejestrował zdarzenie. A nawet jeśli oko kamery nie było skierowane na miejsce kolizji, to mogło w innej lokalizacji zarejestrować numer rejestracyjny pojazdu. Może to być pomocne, gdy któryś ze świadków zapamiętał np. markę i kolor auta. Warto też zrobić zdjęcia miejsca zdarzenia.

Sprawcy nie udało się ustalić. Co z ubezpieczeniem?

Jeśli uda się ustalić sprawcę zdarzenia, który zbiegł z miejsca wypadku, to sprawa jest prosta – odszkodowanie wypłaci jego towarzystwo ubezpieczeniowe. Gdyby jednak sprawcy nie udało się znaleźć, wówczas też nie stoisz na straconej pozycji, bo zgłaszasz sprawę wybranemu ubezpieczycielowi, który następnie zwróci się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego o zwrot kosztów.

Niestety, UFG wypłaca świadczenia jedynie za szkody osobowe, czyli związane z uszczerbkiem na zdrowiu, więc nie możesz liczyć, że otrzymasz pieniądze za zarysowanie samochodu na parkingu.

UFG szkody pojazdu pokrywa tylko w przypadku, gdy obrażenia uczestników wypadku powodują co najmniej 14-dniowy pobyt w szpitalu. W innych sytuacjach straty mienia będziesz musiał pokryć z naszej polisy AC lub z własnej kieszeni.

Ile trwa znalezienie sprawcy, który zbiegł z miejsca wypadku?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, w jakich okolicznościach i gdzie doszło do kolizji. Jeśli miała miejsce w mieście, na ruchliwej ulicy lub parkingu, jest spora szansa, że samochód sprawcy został zarejestrowany przez monitoring. Najczęściej są także świadkowie, których zeznania mogą być pomocne.

Gdy żadna osoba nie zapamiętała numerów rejestracyjnych pojazdu, a w pobliżu nie ma kamer, szansa na odnalezienie sprawy jest znikoma. Poszukiwaniem winnego kolizji zajmie się policja. Jednak gdy nie ma żadnych danych, które pomogą go ustalić (na przykład wiesz tylko, że kolizję spowodował mały, srebrny samochód i nic ponadto), trzeba się liczyć z niepowodzeniem.

Jest to szczególnie częste, gdy mowa o szkodach parkingowych. Bardzo dużo kierowców, którzy uszkodzili zaparkowany pojazd, po prostu się oddala. Nie da się ich zidentyfikować, jeśli w pobliżu nie było świadków ani kamer.

Sprawca został ustalony. Kto i za co zapłaci?

Najkorzystniejsze z punktu widzenia poszkodowanego jest szybkie ustalenie sprawcy, bo wówczas wszystkie straty zostaną pokryte z jego polisy OC. Kłopot wówczas będzie miał jednak sprawca wypadku, bo jego ubezpieczyciel zapewne wystąpi do niego z tzw. regresem ubezpieczeniowym, czyli żądaniem pokrycia strat, za które w normalnej sytuacji zapłaciłby ubezpieczyciel.

To właśnie jest wysoka cena ucieczki z miejsca zdarzenia – w przypadku normalnego zachowania straty poszkodowanego pokryłoby towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy, ale w przypadku ucieczki sprawca wypadku musi liczyć się z regresem (towarzystwo ubezpieczeniowe może go żądać także w sytuacji, jeśli sprawca wypadku był np. pijany lub nie posiadał uprawnień do prowadzenia pojazdu).

Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

Zdarza się jednak, że sytuacja nie jest czarno-biała. Przykład: pani Jadwiga rozmawiała przez telefon i wyjeżdżając z parkingu lekko uderzyła w stojący obok pojazd. Uderzenia ani słyszała, ani nie odczuła, więc niczego nieświadoma odjechała z miejsca zdarzenia. Za jakiś czas otrzymała jednak wezwanie od swojego ubezpieczyciela z żądaniem regresu, ponieważ poszkodowany za pomocą nagrań monitoringu ustalił numery rejestracyjne jej pojazdu i zwrócił się do ubezpieczyciela o wypłatę odszkodowania. Towarzystwo uznało z kolei, że pani Jadwiga uciekła z miejsca wypadku i postanowiło obciążyć ją kosztami.

Co w takiej sytuacji może zrobić pani Jadwiga, która nie poczuwa się do odpowiedzialności za ucieczkę z miejsca kolizji? Powinna odwołać się od żądania zapłaty wyjaśniając, że oddalenie się z miejsca stłuczki nie było celowym działaniem, ale wynikało z faktu, iż nie zauważyła, że do kolizji w ogóle doszło.

Jeśli te tłumaczenia nie przekonają towarzystwa ubezpieczeniowego, wówczas skieruje ono sprawę do sądu, ale wtedy to ubezpieczyciel będzie musiał udowodnić, że pani Jadwiga celowo odjechała z miejsca kolizji, ponieważ chciała uniknąć odpowiedzialności.

Bibliografia:

• Roszczenia regresowe a OC komunikacyjne – zasady i problemy (https://rf.gov.pl/wp-content/uploads/2020/06/Analiza_RF_regresy_czerwiec2020.pdf)

• Ucieczka z miejsca zdarzenia (https://jedrzejow.policja.gov.pl/tja/dzialania-policji/ruch-drogowy/348,Ucieczka-z-miejsca-zdarzenia.html)

• Ucieczka z miejsca kolizji a konsekwencje prawne (https://www.odpowiedziprawne.pl/-ucieczka-z-miejsca-kolizji-a-konsekwencje-prawne)

• Ucieczka z miejsca wypadku? Kara to nawet utrata prawka! (https://moto.infor.pl/prawo-na-drodze/stluczki-i-wypadki/4697320,Ucieczka-z-miejsca-wypadku-Kara-to-nawet-utrata-prawka.html)

Ucieczka z miejsca wypadku – to warto wiedzieć:

  • Za ucieczkę z miejsca wypadku lub kolizji uznawane jest świadomie oddalenie się w celu uniknięcia odpowiedzialności.
  • Gdy „uciekinier” zostanie ustalony, wówczas pieniądze poszkodowanemu wypłaci towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym sprawca miał OC, ale ubezpieczyciel może do sprawcy wystąpić z tzw. regresem, czyli żądaniem zwrotu kosztów.
  • Gdy sprawca ucieknie z miejsca wypadku, musisz o zdarzeniu poinformować policję.
  • W przypadku nieustalenia sprawcy, straty osobowe (związane z uszczerbkiem na zdrowiu) pokryje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. UFG zapłaci również za szkody materialne, ale tylko wtedy, gdy pobyt poszkodowanego w szpitalu wyniósł co najmniej 14 dni.
  • W przypadku mniejszych kolizji (np. zarysowań parkingowych) wystarczy pozostawić swój numer telefonu za wycieraczką i np. poinformować służby parkingowe o zajściu.

FAQ - czyli najczęściej zadawane pytania o ucieczkę z miejsca wypadku:

  1. Czym jest ucieczka z miejsca zdarzenia drogowego?

    Jest to oddalenie się sprawcy z miejsca kolizji, którą spowodował. Może dotyczyć zarówno zdarzeń w ruchu drogowym, jak i stłuczek na parkingi, czyli uszkodzenia zaparkowanego pojazdu. Takie działanie jest surowo karane, łącznie z karą więzienia.
  2. Czy każde oddalenie się jest ucieczką?

    Nie, szczególnie jeśli chodzi o szkodę parkingową. Czasami oczekiwanie na kierowcę uszkodzonego auta jest niemożliwe. Wówczas można zostawić pod wycieraczką kartkę ze swoimi danymi kontaktowymi. Jest to jednak dość ryzykowne, bo może się ona zgubić, zamoczyć lub stać nieczytelna.
  3. Co robić, gdy jesteś poszkodowany, a sprawca zbiegł?

    Przede wszystkim warto poszukać świadków zdarzenia i spróbować dotrzeć do nagrań z monitoringu. Zawsze należy także wezwać policję. Jest to absolutnie koniecznie, gdy w wypadku ucierpieli ludzie.
Piotr Nowik
[Głosów: 2 Średnia: 4]