Ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy – co to jest?

Do OC można dokupić wiele dobrowolnych polis. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy, czyli pomoc ubezpieczyciela w sporach sądowych związanych z samochodem, a także usługi prawnika. Sprawdzimy, jaki jest zakres tego ubezpieczenia oraz czy warto je wykupić.

Właścicielom samochodów przytrafiają się różne sytuacje, w których jest potrzebna pomoc prawnika. Uzyskanie odszkodowania po kolizji, zatrzymanie prawa jazdy czy problem ze źle naprawionym autem przez mechanika – to tylko przykłady zdarzeń, które mogą być kosztowne i zazwyczaj trudne dla kierowców. Dzięki polisie nie pozostaną sami z tymi problemami.

Co to jest ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy?

Ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy jest dobrowolną polisą, najczęściej wykupowaną do OC. Umowa jest zawierana na 12 miesięcy. W zakres polisy wchodzi pomoc prawna w sporach związanych z samochodem oraz pokrycie kosztów sądowych spraw. Dokładny zakres jest sprecyzowany w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia firm. Jest to dobrowolne ubezpieczenie, więc każde towarzystwo ubezpieczeniowe może mieć inny zakres i warunki.

Jaki jest zakres ochrony prawnej kierowcy?

Ochrona prawna, tak jak każde dobrowolne ubezpieczenie ma zakres ustalony przez towarzystwo indywidualnie. Najczęściej jednak zakres ochrony prawnej zawiera:

 • pokrycie kosztów wynagrodzenia adwokata bądź rady prawnego,
 • pokrycie kosztów sądowych i opłat kancelaryjnych procesu,
 • pokrycie kosztów rzeczoznawcy, jeżeli ubezpieczony będzie musiał za to zapłacić,
 • w przypadku przegranej sprawy pokrycie kosztów zasądzonych na rzecz strony przeciwnej lub Skarbu Państwa.

Dodatkowo posiadając ubezpieczenie ochrony prawnej, można skorzystać z pomocy przy postępowaniu cywilnym lub obronie w postępowaniu karnym.

Przykłady zdarzeń, w których zadziała ochrona prawna:

 • postępowanie administracyjne o odebranie prawa jazdy lub dowodu rejestracyjnego,
 • postępowanie karne dotyczące zarzutu popełnienia przestępstwa lub wykroczenia drogowego,
 • spór dotyczący umów ubezpieczonego pojazdu np. umowy kupna-sprzedaży,
 • spór dotyczący nieprawidłowej naprawy lub konserwacji pojazdu,
 • uzyskanie odszkodowania za uszkodzenie pojazdu, które jest wynikiem wjechania w dziurę w jezdni.

Często w ramach ochrony prawnej można skorzystać z porady prawnika telefonicznie lub otrzymać gotowe wzory pism.

Przykład:

Pan Aleksander wybierając polisę dla swojego samochodu, wykupił także ochronę prawną. Za dopłatą niedużej składki wykupił pełen pakiet. Postanowił potem zamontować instalację gazową w swoim samochodzie. Niestety trafił na nierzetelnych fachowców, którzy źle zamontowali instalację. Próbował dochodzić swoich roszczeń polubownie, niestety nie przyniosło to rezultatu. Skorzystał więc z pomocy ubezpieczyciela. Dzięki pomocy prawnika udało mu się odzyskać pieniądze i naprawić instalację. Nie musiał płacić za pracę prawnika. Dzięki wykupionej ochronie prawnej zaoszczędził i miał spokojną głowę w trudnej sytuacji.

Gdzie można kupić ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy?

Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje ochronę prawną. Ten rodzaj ubezpieczeń zyskuje na popularności. Aktualnie ochronę prawną można wykupić m.in. w PZU, Allianzie, Compensie, Ergo Hestii, Interrisku, Benefii.

Ile kosztuje ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy?

Składka za polisę jest zależna od wielu czynników. Ochrona prawna ma ustalone sumy ubezpieczenia i limity. Im szerszy zakres ubezpieczenia, tym droższa polisa. Jednak warto zastanowić się nad najlepszą opcję tego ubezpieczenia. Dzięki temu to ubezpieczyciel pokryje opłaty, a kierowca nie będzie musiał nic dopłacać. Sprawdźmy, jakie sumy ubezpieczenia i zakres oferują ubezpieczyciele.

PZU

PZU oferuje ochronę prawną klientom, którzy wykupią polisę OC lub AC. Są dwa warianty: Komfort (suma ubezpieczenia 2000 zł, składka 25 zł) oraz Super (suma ubezpieczenia 50 000 zł, składka 100 zł). W wariancie Komfort można liczyć na fachową poradę prawną oraz przesłanie wzorów pism, natomiast w wariancie Super oprócz porad telefonicznych PZU pokryje koszty reprezentacji adwokata oraz koszty sądowe.

Compensa

Compensa przygotowała 2 warianty ubezpieczenia ochrony prawnej. Wariant I obejmuje doradztwo prawne, natomiast wariant II reprezentację w postępowaniu cywilnym, karnym oraz obronę ubezpieczonego, a także pokrycie kosztów sądowych, tłumaczenia dokumentów. Sumy ubezpieczenia to  2500 zł dla Wariantu I i 30 000 zł dla Wariantu II. Ubezpieczenie może być zawarte z OC lub AC pojazdu.

Allianz

Ochrona prawna  w Allianz pokrywa koszty sporów prawnych związanych z użytkowaniem ubezpieczonego samochodu. Suma ubezpieczenia wynosi 15 000 zł. Ubezpieczony ma dostęp do informacji i profesjonalnych porad prawnych. Allianz pokryje koszty wynagrodzenia pełnomocnika oraz postępowania sądowego.  Umowa jest zawierana na 12 miesięcy.

Kiedy ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy może nie zadziałać?

Przed zakupem polisy warto zapoznać się z wyłączeniami oraz limitami. Sprawdźmy, jakie są najczęstsze wyłączenia w ochronie prawnej:

 • szkody spowodowane pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających,
 • szkody spowodowane z winy umyślnej,
 • szkody spowodowane jazdą bez uprawnień,
 • uczestnictwo w wyścigach samochodowych,
 • postępowania, które wszczęły osoby bliskie ubezpieczonemu,
 • postępowania, które związane są z zakazem postoju lub ograniczeniem prędkości,
 • zaległe opłaty kary sądowej lub grzywny.

Warto także pamiętać o tym, że ochrona prawna nie zadziała, jeżeli ubezpieczony rozpocznie postępowanie przeciwko zakładowi ubezpieczeń, a także wynikające z zamieszek lub działań wojennych. Także jeżeli ubezpieczony zapomni o ustawowych terminach towarzystwo nie przyjmie odpowiedzialności za zdarzenie – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejugenta.pl.

Ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy – co warto wiedzieć?

 1. Ochrona prawna jest dodatkowym ubezpieczeniem, które można wykupić do OC.
 2. Przed zakupem polisy warto sprawdzić dokładny zakres ubezpieczenia, wyłączenia i limity w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
 3. Ochronę prawną oferują m.in. Allianz, Interrisk, PZU, Compensa i Benefia.
 4. W ramach ochrony prawnej ubezpieczyciele oferują porady prawne, wzory pism, a także pokrycie wynagrodzenia prawnika i kosztów sądowych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy

 1. Czym jest i jak działa karencja ubezpieczenia ochrony prawnej kierowcy?

  Karencja występuje w niektórych dobrowolnych ubezpieczeniach. Jest to okres po wykupieniu polisy, w którym ubezpieczyciel nie będzie odpowiadał za roszczenia. W ochronie prawnej ubezpieczyciele także stosują karencję. Mogą to być 3 miesiące, ale niektórzy stosują krótsze terminy np. Interrisk 30 dni.
 2. Czym różni się informacja prawna od ubezpieczenia ochrony prawnej?

  Informacja prawna to nie jest oddzielny produkt ubezpieczeniowy a dodatek np. do OC. Natomiast ochrona prawna to płatne dodatkowe ubezpieczenie, które może pokryć wynagrodzenie prawnika oraz koszty sądowe. Dzięki informacji prawnej ubezpieczony otrzyma tylko poradę prawną na infolinii. Resztę procedur będzie musiał sfinansować z własnej kieszeni.
 3. Czy ochronę prawną można wykupić tylko do samochodu?

  Ubezpieczyciele oferują także ochronę prawną np. do ubezpieczenia domów lub mieszkań. Można skorzystać z pomocy prawnika, ubezpieczyciel pokryje koszty sądowe. Np. w Generali są różne warianty do wyboru i w przypadku wyboru OP Rodzina, z polisy mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy ubezpieczonego domu.
Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]