Zniżki OC dla emerytów – OC dla seniora

Jesteś doświadczonym kierowcą, który po przejściu na emeryturę chce oszczędzać, aby mieć więcej pieniędzy na przyjemności? Zniżki dla emerytów oferują również firmy ubezpieczeniowe. Sprawdź, jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu posiadanego samochodu.

Ubezpieczenie samochodu to zagadnienie, które dotyczy każdego właściciela pojazdu – bez względu na wiek. Jednak seniorzy są w tej wyjątkowej sytuacji, że mogą liczyć na zniżki. Co to oznacza w praktyce? Tańszą polisę OC. Ale nie tylko, ponieważ mniej mogą zapłacić również za dodatkowe ubezpieczenia – czyli AC, NNW i assistance.

Czym są zniżki OC dla emerytów?

Nie każdy emeryt wie o tym, że przysługują mu liczne zniżki. Tymczasem już samo okazanie legitymacji wydanej przez ZUS pozwala obniżyć ceny m.in. przejazdów kolejowych. Zmotoryzowani emeryci mogą z kolei liczyć na zniżki podczas zakupu ubezpieczeń komunikacyjnych – OC, AC czy assistance. W konsekwencji płacą oni mniej niż kierowcy, którzy dopiero co odebrali prawo jazdy. Jak to wygląda w praktyce?

Zniżki OC dla emerytów to upust stosowany przez firmy ubezpieczeniowe z uwagi m.in. na wiek kierowcy, bezszkodową i długą historię ubezpieczenia, jazdę zgodnie z przepisami i rodzaj zgłaszanych do ubezpieczenia pojazdów (głównie auta miejskie). To właśnie te czynniki są uwzględniane podczas wyliczania składki OC i skutecznie obniżają jej wysokość – seniorzy, co potwierdzają dane, płacą sporo mniej niż kierowcy z innych grup wiekowych.

Wiek kierowcy a cena OC – na podstawie raportu RanKING przygotowanego przez Rankomat.pl

Wiek kierowcyŚrednia cena OC
19 lat2002 zł
63 lata440 zł

Według jakiego wzoru wyliczane są zniżki OC dla emerytów?

W latach 90. ubiegłego wieku reguły obniżania i podwyższania wysokości składki ubezpieczeniowej były ujęte w Rozporządzeniu Ministra Finansów. Od tamtego czasu wiele się jednak zmieniło, a dziś firmy ubezpieczeniowe mają dużo więcej swobody – nie stosują już starego sposobu naliczania zniżek, zgodnie z którym rok (lub dwa lata) bezszkodowej jazdy skutkował OC o 10 proc. tańszym od podstawowej stawki składki ubezpieczeniowej.

W uchylonym Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 1992 r. w sprawie ogólnych warunków obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów można było przeczytać, że:

 • Zniżka składki ubezpieczeniowej za każde 24 miesiące bezszkodowego przebiegu ubezpieczenia nie może być niższa niż 10 proc. podstawowej składki; stopa zniżek z tego tytułu nie może przekroczyć 60 proc. podstawowej stawki.
 • Podwyżka składki ubezpieczeniowej zależna od przebiegu ubezpieczenia nie może przekroczyć 160 proc. podstawowej stawki składki ubezpieczeniowej.

Jak współcześnie wyliczane są zniżki OC dla emerytów? Cenę ubezpieczenia OC ustala się, biorąc pod uwagę szereg czynników. Należą do nich choćby doświadczenie w prowadzeniu pojazdu i szkodowość, czyli ryzyko spowodowania przez kierowcę kolizji lub wypadku. To sprawia, że senior, który chce się zorientować, ile może zaoszczędzić na cenie OC, musi poznać oferty różnych firm ubezpieczeniowych.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla seniora?

Stawki ubezpieczenia samochodu są wyliczane indywidualnie dla każdego seniora. Składka ubezpieczenia OC może zostać ustalona zarówno na spotkaniu z agentem ubezpieczeniowym, jak i za pośrednictwem internetowego kalkulatora OC/AC. Ile kosztuje ubezpieczenie OC seniora? Średnio 440 zł, ale okazuje się, że niektórzy seniorzy mogą zapłacić niemal o połowę mniej. Oto kilka przykładów wyliczonych przy użyciu kalkulatora OC/AC.

Przykład: Julian ma 68 lat i już od pewnego czasu cieszy się urokami życia na emeryturze. Od lat kupuje ubezpieczenia przez internet – wie, że w ten sposób znajdzie najtańsze OC. Polisa OC na kolejne 12 miesięcy dla Nissana Juke z rocznika 2012 (poj. silnika 1598 cm3) będzie go kosztować 505 zł.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
505,00 zł* rata od 290zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
mtu24.pl
505,00 zł* rata od 290.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna

* Kalkulacja z maja 2024 r.

Przykład: Alicja to 65-letnia seniorka i właścicielka Renault Clio z rocznika 2015 (poj. silnika 898 cm3). Najtańsze ubezpieczenie OC może kupić za 350 zł. Gdyby jednak zdecydowała się na dodatkowe polisy, to za atrakcyjny pakiet z AC i assistance zapłaciłaby 720 zł.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
350,00 zł* rata od 200zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
720,00 zł* rata od 242zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna   Kradzież   Kosztorys   UW: 1000 zł   Awaria   Holowanie do 75 km  
mtu24.pl
350,00 zł* rata od 200.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Uniqa
720,00 zł* rata od 242.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna Kradzież Kosztorys UW: 1000 zł Awaria Holowanie do 75 km

* Kalkulacja z maja 2024 r.

Przykład: Janina i Mirosław to małżeństwo seniorów, które użytkuje Volkswagena Golfa z rocznika 2012 (benzyna, poj. silnika 1197 cm3). Auto prowadzi każde z nich, małżonkowie jako kierowcy mają też długą i bezszkodową historię ubezpieczenia. Od pewnego czasu wybierają oferty firmy Trasti, a za OC na kolejne 12 miesięcy zapłacą 446 zł.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
446,00 zł*
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Trasti
446,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna

* Kalkulacja z maja 2024 r.

Dlaczego ubezpieczyciele oferują seniorom tanie OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe rzeczywiście mają dla seniorów atrakcyjne propozycje – ceny OC są niskie. A dlaczego ubezpieczyciele proponują seniorom tanie OC? Wynika to z kombinacji długiej listy czynników. Wymienić wystarczy:

 • Doświadczenie. Ubezpieczyciele doceniają doświadczonych kierowców, gdyż – jak wynika ze statystyk – powodują oni mniej zdarzeń, których skutki trzeba likwidować. Do tej grupy należą właśnie seniorzy. Na drugim skraju są młodzi kierowcy.
 • Rodzaj samochodów zgłaszanych do ubezpieczenia. Jakie samochody najczęściej ubezpieczają seniorzy? Małe auta miejskie, które wyróżnia niewielka pojemność silnika i które nie są w stanie rozwinąć dużych prędkości.
 • Historia ubezpieczenia. Zniżki OC dla emerytów i w konsekwencji bardzo atrakcyjne oferty to wynik również dobrej historii ubezpieczenia. Firmy ubezpieczeniowe premiują bezszkodową jazdę – ryzyko spowodowania wypadku przez seniora nie jest wysokie.
 • Bezpieczna jazda. Niedoświadczeni kierowcy często są skłonni do bardziej ryzykownych zachowań na drodze. Z kolei kierowcy powyżej 60. roku życia zachowują się inaczej – jeżdżą zgodnie z przepisami i ostrożnie.

Czy seniorzy to kierowcy wysokiego ryzyka?

Odpowiedź na to pytanie znajduje się w policyjnych statystykach. Jak się okazuje, wypadki drogowe spowodowane przez seniorów nie są zbyt częste. Przykładowo w 2023 r. seniorzy (osoby w wieku 60+) spowodowali 3571 wypadków. W innych grupach wiekowych liczba wypadków wyglądała następująco:

 • kierowcy w wieku od 18 do 24 lat spowodowali 2898 wypadków;
 • kierowcy w wieku od 25 do 39 lat byli odpowiedzialni za 5570 wypadków;
 • kierowcy w wieku od 40 do 59 lat spowodowali 5643 wypadki.

Z powyższego zestawienia wynika, że najstarsi kierowcy nie należą do grupy kierowców wysokiego ryzyka – relatywnie niska liczba spowodowanych przez nich wypadków świadczy o tym, że jeżdżą oni bezpiecznie.

Czy każdy senior może liczyć na zniżki OC dla emerytów?

Chociaż za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne seniorzy płacą najmniej spośród wszystkich grup kierowców, to nie każdy senior przeznacza na OC tyle, ile kierowcy z wcześniejszych przykładów. Niektórzy seniorzy za OC płacą powyżej średniej, a najczęstszą przyczyną są spowodowane przez nich w przeszłości szkody, które musiała zlikwidować z OC firma ubezpieczeniowa. Im więcej takich szkód w historii ubezpieczenia, z tym wyższą składką ubezpieczeniową musi się liczyć senior.

Przykład: 63-letnia Eliza to właścicielka 2-letniego Fiata Pandy (hybryda, poj. silnika 999 cm3). Kobieta ma długą, bo ponad 10-letnią historię ubezpieczenia. Ale z nabywanych przez nią polis wypłacono 4 odszkodowania. W konsekwencji najtańsze OC będzie ją kosztować 714 zł.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
714,25 zł* rata od 254,70zł
Dodatkowo: Opony   RankoPomoc Prawna   Holowanie do 100 km  
Link4
714,25 zł* rata od 254.70
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Opony RankoPomoc Prawna Holowanie do 100 km

* Kalkulacja z maja 2024 r.

Gdyby kobieta miała „czystą” historię ubezpieczenia, to koszt ubezpieczenia samochodu byłby dla niej dużo niższy – najtańszą polisę (również z assistance) mogłaby ona kupić za 352 zł.

Przykład: Józef to 67-letni senior, który mimo wieku wciąż lubi auta ze sportowym charakterem. Rok temu kupił BMW serii 5 z rocznika 2023 (benzyna, poj. silnika 4395 cm3). Mężczyzna ma bezszkodową historię, a ponieważ z auta będzie korzystał rzadko, to szuka jedynie OC. Najtańszą polisę może kupić za 608 zł – w pakiecie otrzyma również assistance.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
608,54 zł* rata od 216,79zł
Dodatkowo: Opony   RankoPomoc Prawna   Holowanie do 100 km  
Link4
608,54 zł* rata od 216.79
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Opony RankoPomoc Prawna Holowanie do 100 km

* Kalkulacja z maja 2024 r.

Dlaczego ten senior zapłaci więcej niż średnią stawkę? W tym przypadku głównym czynnikiem jest samochód – pojazdy o dużej pojemności silnika są rzadko wybierane przez starszych kierowców.

Jak senior może obniżyć składkę ubezpieczenia OC?

Chociaż w towarzystwach ubezpieczeniowych seniorzy mogą liczyć na tanie ubezpieczenia komunikacyjne, to jednak nie wszyscy. Z tego względu może nasuwać się pytanie: jak senior może zaoszczędzić na zakupie OC? Aby obniżyć składkę OC, warto:

 • Zmienić swoje nawyki. Wielu seniorów z przyzwyczajenia kupuje ubezpieczenia komunikacyjne w tej samej firmie. Niestety, ubezpieczyciele rzadko kiedy wynagradzają klientów za lojalność.
 • Skorzystać z kalkulatora OC. To narzędzie, które pozwala na sprawdzenie ofert wielu ubezpieczycieli podczas jednej kalkulacji. Internetowy kalkulator zamieszczony na naszej stronie jest prosty i intuicyjny w obsłudze.
 • Telefonicznie skontaktować się pracownikiem kalkulatora OC. To alternatywa dla samodzielnego wyliczania składki poprzez kalkulator OC. W ten sposób także można znaleźć tanie OC.

Zdarza się, że seniorzy użyczają posiadane pojazdy wnukom. Każdy dodatkowy kierowca powinien zostać zgłoszony ubezpieczycielowi, zwłaszcza gdy ma prawo jazdy przez okres krótszy niż 3 lata. Czasem młodszy kierowca zostaje dopisany jako współwłaściciel auta, aby gromadził zniżki. Wówczas też może ujawnić się różnica w cenie OC – składka OC może wzrosnąć nawet o kilkaset złotych. Właśnie dlatego warto pamiętać, aby poinformować firmę ubezpieczeniową o tym, że młody kierowca przestał korzystać z samochodu – w ten sposób znów można zapłacić korzystniejszą składkę.

Źródła

 • Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
 • Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 1992 r. w sprawie ogólnych warunków obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów

Zniżki OC dla seniorów – co warto wiedzieć?

 1. 440 zł – tyle średnio na OC przeznacza 63-letni kierowca według raportu RanKING przygotowanego przez Rankomat.pl.
 2. Kierowcy w wieku powyżej 60 lat mogą liczyć na zniżki OC dla seniorów, przy czym wysokość upustu jest wyliczana indywidualnie.
 3. Seniorzy należą do grupy kierowców jeżdżących zgodnie z przepisami i tym samym powodujących najmniej wypadków drogowych.
 4. Składka OC w atrakcyjnej wysokości to rezultat głównie stylu jazdy seniorów – jeżdżą oni bezpieczniej od młodych kierowców.

FAQ – często zadawane pytania o zniżki OC dla seniorów

 1. W jakim wieku musi być kierowca, aby ubezpieczyciel uznał go za seniora?

  Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niektóre firmy ubezpieczeniowe mogą uznać, że seniorem będzie osoba, która ukończyła 60 lat. Zdarzają się też ubezpieczyciele podnoszący ten próg do 65 czy nawet 70 lat. Jednak osoby po 60. roku życia najczęściej mogą już liczyć na zniżki OC dla emerytów, zwłaszcza gdy ubezpieczają auto od wielu lat.
 2. Czy na rynku dostępne jest darmowe OC dla seniorów?

  Nie, ubezpieczenie samochodu jest odpłatne. Chociaż seniorzy nie mogą liczyć na bezpłatne OC, to mogą zapłacić mniej niż kierowcy z innych grup wiekowych. Recepta na zniżki OC dla emeryta jest prosta – należy jeździć zgodnie z przepisami, wybierać małe, miejskie samochody oraz dbać o ciągłość ubezpieczenia auta i długą historię ubezpieczeniową.
 3. Dlaczego OC dla seniora powinno zapewniać Bezpośrednią Likwidację Szkód?

  Ubezpieczenie samochodu OC może zapewniać dodatkową korzyść w postaci BLS. Co to oznacza? Gdy senior zostanie poszkodowany w kolizji, a firma ubezpieczeniowa sprawcy również będzie należała do systemu BLS, to wniosek o odszkodowanie będzie mógł złożyć u swojego ubezpieczyciela. Dodatkowym plusem jest krótki czas załatwienia sprawy.
 4. Jak senior może sprawdzić, czy ma zniżki na ubezpieczenie OC?

  Aktualnie stosowane metody ustalania wysokości zniżek OC uniemożliwiają sprawdzenie, jaką zniżkę wypracował sobie senior. W każdym momencie emeryt może jednak porównać propozycje OC pochodzące od różnych firm ubezpieczeniowych – wystarczy, że skorzysta z internetowego kalkulatora OC.
 5. Czy firmy ubezpieczeniowe proponują seniorom wyłącznie ubezpieczenie OC?

  Oczywiście, że nie – seniorzy mogą skorzystać również z dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Na rynku jest ich sporo, a ubezpieczyciele łączą je w pakiety. Przykładowy zestaw polis komunikacyjnych to OC, AC i assistance. Najszerszą ochronę senior może sobie zapewnić, wybierając pakiet OC, AC, assistance i NNW.
Michalina Miotk
[Głosów: 1 Średnia: 5]