Stefania Stuglik

Stefania Stuglik | 22 lutego 2021

Ubezpieczenie samochodu na zagraniczny wyjazd – o czym należy pamiętać?

scrolldown

Polacy coraz częściej i coraz chętniej wybierają wyjazdy zagraniczne. Nie tylko te długie, wakacyjne, ale i krótkie, weekendowe – do naszych najbliższych sąsiadów. Zazwyczaj w podróż jadą swoim samochodem, który warto odpowiednio ubezpieczyć. O zakup jakiej polisy powinni wtedy zadbać?

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę

  • Ubezpieczenie OC kupione w Polsce jest ważne w każdym kraju na terenie Unii Europejskiej i nie wymaga się od kierowcy posiadania dodatkowych dokumentów.
  • Jeśli wyjeżdżasz do kraju spoza Unii Europejskiej, pamiętaj o posiadaniu Zielonej Karty.
  • Dobrze ubezpiecz podróż dobierając odpowiednią polisę assistance oraz AC.
  • Na stronie Polskiego Biura Ubezpieczyciel Komunikacyjnych możesz sprawdzić dokładne procedury postępowania po wypadku za granicą

Zielona Karta

Przede wszystkim warto sprawdzić, czy kraj do którego chcemy się udać respektuje polskie ubezpieczenie OC. Jeżeli nie – będzie nam potrzebna Zielona Karta. Jest to nic innego, jak tylko odpowiednik polskiego OC za granicą. Obecnie już niemal każde towarzystwo dodaje do OC Zieloną Kartę w gratisie i kierowca nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów przy jej odbiorze. Zwykle Zielona Karta przesyłana jest pocztą na życzenie klienta, dlatego trzeba o nią poprosić odpowiednio wcześniej. Wystarczy w tym celu zadzwonić na infolinię swojego towarzystwa i podać numer polisy.

Assistance (ASS) za granicę

Polisa ASS będzie dodatkowym wsparciem dla podróżnych, jeśli w trakcie wyjazdu za granicę dojdzie do uszkodzenia lub awarii pojazdu. Odpowiednio dobrany assistance może zapewnić pomoc tłumacza, zakwaterowanie w hotelu na trasie do czasu naprawy auta, dowóz części do auta lub też organizację powrotu do kraju dla wszystkich podróżnych. Koniecznie należy sprawdzić co oferuje dana polisa, oraz czy zakres jej działania obowiązuje w kraju, do którego się wyjeżdża. Pomoc może okazać się nieoceniona, zwłaszcza gdy w wyniku wypadku jeden z podróżnych musi zostać hospitalizowany.

Kradzież auta za granicą

Może zdarzyć się i tak, że podczas zagranicznego wypoczynku nasz samochód zostanie skradziony. Przed skutkami kradzieży może ochronić nas jedynie autocasco lub AC mini. Najczęściej zakres tej polisy obejmuje kraje całej Europy, jednak z wyłączeniem państw w jej wschodniej i wschodnio – południowej części. Niekiedy możliwe jest rozszerzenie ochrony (zakresu terytorialnego) przez opłacenie dodatkowej składki. Jeśli posiada się AC i obowiązuje ono w danym kraju, kradzież auta należy zgłosić na najbliższy posterunek policji oraz ubezpieczycielowi.

Wypadek za granicą

Podczas wypadku za granicą, procedury niewiele się różnią od tych, jakie obowiązują w Polsce. Bez względu na to, czy jest się poszkodowanym, czy też sprawcą, warto spisać wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Odpowiedni dokument w języku polsko – angielskim można znaleźć na stronach Polskiej Izby Ubezpieczeń. Nawet jeśli to nie wydaje się konieczne, lepiej wezwać na miejsce lokalną policję.

Gdzie i jak zgłosić szkodę będą za granicą?:

  • poszkodowany
    Jeśli jest się osobą poszkodowaną na terenie Unii Europejskiej, całą sprawę należy zgłosić bezpośrednio po powrocie do kraju, odpowiedniemu reprezentantowi ds. roszczeń. To osoba, która jest przedstawicielem zagranicznego towarzystwa na terenie naszego kraju. Taką osobę można znaleźć na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych www.pbuk.pl. Jeżeli z kolei zdarzenie miało miejsce poza Unią Europejską, po odszkodowanie trzeba będzie się zgłosić bezpośrednio do towarzystwa sprawcy;
  • sprawca
    Sprawca szkody może wypełnić wspólne oświadczenie o zdarzeniu. Niezmiernie ważne jest jednak, aby nie podpisywał żadnych dokumentów w obcym języku, którego nie rozumie. Zasady dochodzenia odszkodowania między mieszkańcami Unii Europejskiej są takie same. Poszkodowany odszuka reprezentanta ubezpieczyciela sprawcy w swoim kraju i u niego będzie dochodzić odszkodowania.

Przed wyjazdem sprawdź oferty OC

Stefania Stuglik
[Głosów: 9 Średnia: 4.7]