Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę – o czym należy pamiętać?

Wyjazd autem za granicę trzeba odpowiednio zaplanować. Nie chodzi tylko o ustalenie trasy, listy odwiedzanych atrakcji i wybranie noclegów. Istotna jest także kwestia ubezpieczenia samochodu. Nie wszędzie wystarczy polisa OC, z której korzystasz w Polsce. W niektórych krajach, żeby przekroczyć granicę, musisz posiadać Zieloną Kartę lub OC graniczne. W każdym państwie przydadzą się natomiast dodatkowe, nieobowiązkowe polisy. 

Dowiedz się, jak należy odpowiednio przygotować się do zagranicznego wyjazdu samochodem i jakie ubezpieczenie auta zabrać ze sobą.

Po jakich krajach można podróżować z polskim OC?

To, czy konieczna jest dodatkowa polisa OC samochodu na wyjazd za granicę, zależy od kierunku wyjazdu. W Polsce każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Polskie ubezpieczenie OC (polisa  wystawiona przez Twojego ubezpieczyciela, z której korzystasz w naszym kraju) honorowane jest w państwach, które należą do Porozumienia Wielostronnego. Należą do nich:

Andora, Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Irlandia, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Węgry, Włochy i Wielka Brytania.

Ubezpieczenie OC wykupione w Polsce obejmuje również terytoria państw za które – zgodnie z Porozumieniem Wielostronnym – odpowiadają Biura – Sygnatariusze Porozumienia:

 • Monako
 • Liechtenstein
 • San Marino
 • Wyspy Normandzkie
 • Gibraltar
 • Wyspę Man
 • Wyspy Owcze.

-Wielu kierowców zastanawia się, jak po Brexicie wygląda kwestia podróży i ubezpieczenia samochodu w Wielkiej Brytanii. Uspokajamy, że wystarczy tam mieć tylko polską polisę OC, ponieważ Wielka Brytania jest sygnatariuszem Porozumienia Wielostronnego – wyjaśnia Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ubezpieczeń komunikacyjnych porównywarki najtaniejuagenta.pl.

Wyjeżdżając do któregokolwiek z wymienionych wyżej państw, nie jest potrzebna żadna dodatkowa umowa OC. Pamiętaj tylko, aby zabrać ze sobą polisę OC w wersji papierowej. Zagraniczne służby drogowe nie mają dostępu do polskiej ewidencji pojazdów i kierowców.

Zielona Karta a wyjazd samochodem za granicę

Podróżując po niektórych krajach, wymagana jest Zielona Karta. Jest to certyfikat potwierdzający posiadanie polisy komunikacyjnej wykupionej w Polsce.

Wyrobienie Zielonej Karty nie jest ani kłopotliwe, ani obciążające finansowo, ponieważ większość firm ubezpieczeniowych wydaje ją bezpłatnie kierowcom, którzy mają wykupione u nich ubezpieczenie OC. W niektórych towarzystwach za ten dokument trzeba jednak zapłacić. Koszt jest niewielki – oscyluje w granicach 20 – 50 zł.

Uwaga! Należy pamiętać, aby złożyć wniosek o Zieloną Kartę odpowiednio wcześniej. Ubezpieczyciele nie wysyłają jej automatycznie po zawarciu umowy OC. Dokument jest papierowy (fizyczny) i nie można – tak jak w przypadku OC na terenie Polski – potwierdzić jego posiadania online podczas kontroli drogowej za granicą.

Zieloną Kartę (Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego) trzeba posiadać, podróżując do:

 • Albanii
 • Azerbejdżanu
 • Iranu
 • Macedonii
 • Maroka
 • Mołdawii
 • Tunezji
 • Turcji
 • Ukrainy.

OC graniczne – w jakich krajach obowiązuje?

Jeśli na granicy któregoś z ww. krajów okaże się, że kierowca nie ma Zielonej Karty (np. zapomniał ją spakować do bagażu), należy wykupić ubezpieczenie graniczne. Jest to polisa analogiczna do Zielonej Karty, ale zazwyczaj sporo od niej droższa.

Planujesz wyjazd do Białorusi lub Rosji? Pamiętaj, że po terytorium tych państw można poruszać się samochodem wyłącznie z ubezpieczeniem granicznym – nie działa tam polskie OC ani Zielona Karta.

Ubezpieczenie assistance samochodu na wyjazd za granicę

Assistance to nieobowiązkowa polisa, szczególnie przydatna podczas wycieczek do innych krajów. Ubezpieczenie assistance zapewnia pomoc podczas wielu nieprzewidzianych sytuacji na drodze. Mamy tu na myśli nie tylko poważne kolizje czy wypadki, ale też drobne awarie samochodu, przebite opony, nagły brak paliwa na trasie, wypożyczenie auta zastępczego czy potrzeba pomocy w znalezieniu mechanika albo noclegu dla podróżnych. To duże wsparcie, zwłaszcza w obcym kraju, gdzie kierowca często musi zmagać się z barierą językową.

Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje assistance jako samodzielny produkt, ale znacznie taniej wychodzi wykupienie go w pakiecie z ubezpieczeniem OC. Dla zobrazowania, porównaliśmy ceny pakietów ubezpieczenia OC + assistance w kilku firmach dla mieszkanki Kielc.

Przykład: 35-latka z Kielc, mama dwójki dzieci w wieku 4 i 8 lat, szuka taniego ubezpieczenia OC wraz z assistance. Jako że często wyjeżdża z rodziną na zagraniczne podróże samochodem, zależy jej, żeby assistance zadziałało na terenie Europy. Anna jeździ 7-letnią Toyotą Yaris, której jest jedyną właścicielką.

Poniżej znajdują się wyniki kalkulacji przeprowadzonej w naszym kalkulatorze OC AC ASS i NNW

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Cena ubezpieczenia auta za granicę dla 35-latki z Kielc
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
452,00 zł*
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
613,00 zł*
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
633,12 zł*
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
664,00 zł*
Dodatkowo: Ubezpieczenie Szyb  
Cena ubezpieczenia auta za granicę dla 35-latki z Kielc
Trasti
452,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
613,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
633,12 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
664,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Ubezpieczenie Szyb

* Kalkulacja z kwietnia 2024 r. Samochód: Toyota Yaris z 2017 r. (silnik benzynowy, poj. 1 l); Kierowca: 35 lat, zam. Kielce, maksymalne zniżki w OC i AC

 • Mieszkanka Kielc może kupić ubezpieczenie OC i assistance w Trasti za 452 zł. Taka polisa obejmuje m.in. holowanie auta po wypadku i kolizji w Polsce i Europie, do najbliższego warsztatu. To jednak za mało. Gdy samochód zostanie unieruchomiony z powodu awarii, kobieta nie otrzyma pomocy od ubezpieczyciela;
 • Benefia (polisa OC ASS za 613 zł) zorganizuje z kolei pomoc drogową w Polsce i Europie po wypadku lub awarii, z holowaniem auta do najbliższej autoryzowanej stacji obsługi (ASO), co wydaje się rozsądniejszą opcją w korelacji cena-oferta;
 • Najkorzystniejszą propozycję ubezpieczenia auta w ramach OC i ASS na zagraniczny wyjazd przedstawia jednak wymieniona już firma Trasti. W ofercie za 664 zł pomoc assistance zadziała po wypadku, awarii lub kradzieży pojazdu. Darmowe holowanie auta jest możliwe na odległość nawet 200 km. Ubezpieczyciel gwarantuje również rozbudowane wsparcie organizacyjne i finansowe w podróży, m.in. wymianę kół, uruchomienie auta po rozładowaniu akumulatora, dostarczenie paliwa oraz dodatkowe ubezpieczenie szyb.

Powyższa analiza potwierdza, że zawsze trzeba dokładnie zapoznawać się z OWU ASS danej firmy. W tym dokumencie znajdują się dokładne warunki obowiązywania polisy, w tym limity i wyłączenia od odpowiedzialności za szkodę towarzystwa ubezpieczeniowego.

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu autocasco – przed czym chroni za granicą?

Poza assistance, warto mieć za granicą również ubezpieczenie AC. Autocasco zapewni ochronę Twojego samochodu m.in. w przypadku kradzieży, działania sił natury (powódź, grad, burza) czy aktów wandalizmu. Na odszkodowanie / naprawę samochodu na koszt ubezpieczyciela, możesz liczyć także wtedy, gdy dojdzie do kolizji lub wypadku z Twojej winy. 

Polisa AC będzie również niezbędna, gdy zagraniczny sprawca kolizji ucieknie z miejsca zdarzenia i nie zostanie ustalony.

Na co zwrócić uwagę wybierając AC za granicę?

Kompleksowe ubezpieczenie auta AC to takie, które zagwarantuje Ci najlepszą jakość usług podczas likwidacji szkody i nie wnosi do umowy żadnych udziałów własnych. Przed zakupem polisy sprawdź przede wszystkim:

 • jak zostanie zlikwidowana szkoda: na kosztorys (wypłata pieniędzy przeznaczonych na naprawę na konto klienta) czy bezgotówkowo w warsztacie (organizacją i rozliczeniem kosztów zajmie się towarzystwo ubezpieczeniowe);
 • jakie części zostaną wykorzystane podczas naprawy auta: oryginalne czy zamienniki;
 • czy będziesz musiał ponieść dodatkowe koszty / czy umowa AC przewiduje udział własny w szkodzie,

Przykład: 

Właścicielka Toyoty Yaris z Kielc postanowiła nie ograniczać ochrony samochodu tylko do assistance. Porównała w naszym kalkulatorze oferty AC  i ASS w pakiecie z obowiązkowym OC. Firma Trasti zaproponowała jej pełny pakiet ubezpieczeń OC ASS NNW AC za 1161 zł. W ramach autocasco kobieta może liczyć na naprawę pojazdu na zamiennikach i na kosztorys, ze zniesionym udziałem własnym.

Jeśli właścicielka pojazdu dopłaci do ubezpieczenia 337 zł (pakiet ubezpieczeń za 1498 zł), to otrzyma gwarancję likwidacji szkody w autoryzowanym warsztacie z naprawą na częściach oryginalnych. 

Dlaczego AC jest potrzebne?

Jako ciekawostkę, która potwierdza, że autocasco przydaje się na wakacjach, warto przytoczyć historię, która przydarzyła się turystom latem 2020 r. Wybrali się oni w Bieszczady, zaparkowali auto i poszli na szlak. Po powrocie zastali całkowicie zdewastowany pojazd. Okazało się, że to niedźwiedź wyczuł pozostawione w bagażniku jedzenie i próbował dostać się do środka. Od niedźwiedzi nie da się wyegzekwować odszkodowania i w takim przypadku egzamin zdaje autocasco, z którego pokrywane są szkody. Oczywiście, jeśli kierowca je wcześniej wykupi.

Uwaga! Decydując się na AC na wakacje zagraniczne koniecznie trzeba sprawdzić w OWU wybranej firmy, czy polisa obejmuje terytorium kraju, który będzie celem naszej wizyty.

Ubezpieczenie samochodu na wakacje – jak zgłosić szkodę?

W przypadku zdarzeń powstałych za granicą (a także i w Polsce) najważniejsze jest sprawdzenie w OWU, jaki termin został przewidziany na zgłoszenie szkody z ubezpieczenia dobrowolnego. Firmy ubezpieczeniowe dają swoim klientom na ogół czas od 24 do 72 h. Po jego przekroczeniu mogą odmówić wypłaty z polisy. Nie należy więc czekać ze zgłoszeniem na powrót do kraju.

Sama procedura zgłoszenia szkody za granicą jest podobna do tej w Polsce – najlepiej jak najszybciej skontaktować się z infolinią ubezpieczyciela (która jest zawsze dostępna po polsku) i tam oczekiwać na instrukcje.

W zależności od wariantu ochrony i rodzaju szkód, firma ubezpieczeniowa może wysłać pomoc na miejsce zdarzenia (za granicę) albo zalecić kontynuację podróży (jeśli szkoda jest niewielka, np. lekkie zarysowanie). Dopełnieniem formalności zajmiesz się po powrocie do kraju. Istotne jest przede wszystkim to, aby nie podejmować żadnych działań bez porozumienia z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę – jak się przygotować?

Przygotowania do wyjazdu samochodem za granice nie warto oczywiście ograniczać jedynie do zakupu optymalnego ubezpieczenia. Zanim wyjedziesz w podróż:

 • Skontroluj stan techniczny samochodu i zadbaj o właściwy poziom oleju silnikowego, płynu hamulcowego i chłodzącego.
 • Sprawdź, czy dobrze działa klimatyzacja i ogrzewanie.
 • Upewnij się, że masz wyposażenie wymagane w kraju, do którego się udajesz. W niektórych państwach wystarczy trójkąt ostrzegawczy i apteczka, a w innych obowiązkowa jest np. gaśnica (Uwaga! Zgodnie z Konwencją Wiedeńską, nie masz obowiązku wożenia ze sobą elementów wyposażenia samochodu wymaganego w obcym kraju – powinieneś mieć przy sobie obowiązkowe wyposażenie z kraju rejestracji auta, czyli wymagane Polsce. Czasami jednak warto zapakować do auta dodatkowy element, aby uniknąć niepotrzebnych dyskusji z zagranicznymi służbami drogowymi).
 • Zapisz numer telefonu polskiej ambasady oraz numery ratunkowe obowiązujące w kraju, do którego jedziesz.
 • Zapoznaj się z zasadami ruchu drogowego. Nie wszędzie są takie same jak w Polsce.
 • Włóż do portfela kartkę, która przyda się służbom ratunkowym w razie wypadku – może to być informacja o przewlekłej chorobie, uczuleniu na dane leki lub po prostu kontakt do osoby, którą należy powiadomić w Polsce. Pamiętaj, aby zapisać ją w języku państwa, w którym będziesz przebywał albo ostatecznie po angielsku.
 • W przypadku kolizji lub awarii w innym kraju, nie podpisuj żadnych dokumentów sporządzonych w języku, którego nie znasz.

Przypominamy również, że:

 • We wszystkich krajach UE oraz w niektórych krajach europejskich, które do Unii nie należą, wystarczy mieć polskie ubezpieczenie OC, aby poruszać się po ich drogach. W innych trzeba wykupić Zieloną Kartę lub ubezpieczenie graniczne (dostępne w punktach na granicy).
 • Assistance i autocasco nie są obowiązkowe, lecz przydają się w podróży. Dzięki nim kierowca nie ponosi różnych kosztów nieprzewidzianych zdarzeń (które w niektórych państwach są kilkukrotnie wyższe niż w Polsce) oraz ma poczucie spokoju, wiedząc, że ubezpieczyciel pomoże mu z rozwiązaniem problemów.
 • Szkodę, która wydarzyła się za granicą, możesz zgłosić telefonicznie nawet z miejsca zdarzenia. Sprawdź w OWU (w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) przed wyjazdem, ile jest czasu na jej zgłoszenie.

Ubezpieczenie samochodu na zagraniczny wyjazd – co warto wiedzieć?

 • Przed wyjazdem za granicę samochodem sprawdź ważność ubezpieczenia OC wymaganego w każdym kraju, który zamierzasz odwiedzić i spakuj „papierową polisę”
 • Zieloną Kartę możesz wyrobić w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym masz wykupione ubezpieczenie OC.
 • W przypadku braku Zielonej Karty konieczny będzie zakup ubezpieczenia granicznego.
 • Ubezpieczenie AC lub assistance możesz kupić taniej w pakiecie z obowiązkowym ubezpieczeniem OC.
 • Rolę organu odszkodowawczego i ośrodka informacji dla osób poszkodowanych w wypadkach za granicą pełni Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie samochodu na zagraniczny wyjazd

 1. Czy którekolwiek z ubezpieczeń komunikacyjnych gwarantuje doraźną pomoc medyczną za granicą?

  Ubezpieczenie assistance może gwarantować pomoc medyczną i opiekę lekarską za granicą (o ile zostało to ujęte w umowie ASS), ale tylko po wypadku. Jeśli kierowca chce w obcym kraju iść do państwowego lekarza, ponieważ np. przeziębił się lub boli go ząb, powinien posiadać dodatkowe ubezpieczenie turystyczne samochodu, ubezpieczenie medyczne za granicę lub przynajmniej EKUZ, czyli Europejską Karę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to dokument dający prawo do bezpłatnego leczenia we wszystkich krajach UE.
 2. Czy assistance można kupić w wersji krótkoterminowej?

  Tak, w ofertach niektórych firm jest krótkoterminowe assistance, np. w opcji na 7, 9, 15 lub 30 dni. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę na kilka czy kilkanaście dni? Koszt ubezpieczenia assistance wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
 3. Czy w pytaniu w formularzu o czas używania samochodu za granicą chodzi o jednorazowe korzystanie z pojazdu?

  Należy zsumować takie okresy. Jeśli np. kierowca zamierza raz wyjechać do Chorwacji na dwa tygodnie, a później do Niemiec na trzy tygodnie, powinien zaznaczyć, że samochód będzie użytkowany za granicą powyżej 30 dni.
 4. Kto wypłaca odszkodowania za wypadki za granicą spowodowane przez nieubezpieczonych sprawców?

  W takim przypadku sprawą zajmie się Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Wystarczy zgłosić szkodę do agentów PBUK, czyli towarzystw PZU lub Warty. PBUK zajmie się odnalezieniem ubezpieczyciela sprawcy lub zagranicznego odpowiednika UFG, który zajmuje się wypłatą odszkodowań w takich sytuacjach.
 5. Czemu dodatkowe ubezpieczenie assistance może okazać się niezbędne za granicą?

  Polisa assistance to bardzo przydatne ubezpieczenie samochodu. Zapewnia ona właścicielowi pojazdu m.in. takie wsparcie, jak: dostęp 24/7 do pomocnej infolinii, dostarczenie paliwa, naprawę albo holowanie samochodu, wsparcie profesjonalnego tłumacza, a także nocleg bądź transport do Polski, czy też korzystanie z samochodu zastępczego.
 6. Czy da się nabyć assistance krótkoterminowe np. na 14 dni?

  Za pośrednictwem kalkulatora rankomat.pl/kalkulator/assistance możesz kupić assistance na 16 dni. Natomiast takie firmy, jak Bezpieczny.pl (marka Generali), Warta albo Uniqa proponują swoim klientom zakup takiego ubezpieczenia na okres 15 dni. Assistance na równe 2 tygodnie raczej nie jest spotykane.
 7. Przed czym chroni dodatkowe ubezpieczenie auta na wyjazd za granicę – autocasco?

  Autocasco (AC) to dodatkowe ubezpieczenie, które warto wykupić przed wyjazdem za granicę. Polisa jest nieobowiązkowa, jednak bardzo przydatna w podróży. AC gwarantuje naprawę ubezpieczonego samochodu, nawet gdy do szkody doszło z winy jego właściciela. Ochrona zadziała zatem m.in. wtedy, gdy kierowca spowoduje stłuczkę i zniszczy swój samochód albo zarysuje go przy parkowaniu. Ale to nie wszystko! Zaletą polisy autocasco jest to, że działa ona także w sytuacjach całkowicie niezależnych od kierowcy. Chodzi tutaj o kradzież auta, uszkodzenie przez wandali, dzikie zwierzęta albo żywioły (gradobicie, huragan itp.).
Ilona Walczak
[Głosów: 10 Średnia: 4.7]