Ubezpieczenie samochodu na zagraniczny wyjazd – o czym należy pamiętać?

Wyjazd autem za granicę trzeba odpowiednio zaplanować. Nie chodzi tylko o ustalenie trasy, listy odwiedzanych atrakcji i wybranie noclegów. Istotna jest także kwestia ubezpieczenia samochodu. Nie wszędzie wystarczy samo ubezpieczenie OC, żeby przekroczyć granicę, a niemal w każdym kraju przydadzą się dodatkowe, nieobowiązkowe polisy. Dlatego czytaj dalej i dowiedz się, jak należy odpowiednio przygotować się do zagranicznego wyjazdu samochodem.

Zielona Karta a wyjazd samochodem za granicę

To, czy konieczne jest ubezpieczenie samochodu na wyjazd na wakacje, zależy od kierunku wyjazdu. W Polsce każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Nasze polskie ubezpieczenie OC honorowane jest w państwach, które podpisały dokument nazywany Jednolitym Porozumieniem między Biurami Narodowymi.

Do tych państw należą:

 • wszystkie kraje Unii Europejskiej,
 • Norwegia,
 • Islandia,
 • Szwajcaria,
 • Andora,
 • Serbia,
 • Liechtenstein,
 • Bośnia i Hercegowina,
 • Czarnogóra,
 • Wielka Brytania.

Wielu kierowców zastanawia się, jak po Brexicie wygląda kwestia podróży i ubezpieczenia samochodu w Wielkiej Brytanii. Uspokajamy, że wystarczy tam mieć tylko polską polisę OC, ponieważ Wielka Brytania jest sygnatariuszem Porozumienia Wielostronnego, które jest całkowicie niezależne od struktur UE, co potwierdziło Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ubezpieczeń komunikacyjnych porównywarki najtaniejuagenta.pl.

Wyjeżdżając do któregokolwiek z wymienionych wyżej państw, nie jest potrzebne żadna dodatkowa polisa. W razie wypadku lub kolizji zadziała ochrona z polisy OC – dokładnie w takim samym zakresie, jakby zdarzenie miało miejsce w Polsce.

Natomiast, podróżując po niektórych krajach, wymagana jest Zielona Karta. Jest to certyfikat potwierdzający posiadanie polisy komunikacyjnej. Wyrobienie Zielonej Karty nie jest ani kłopotliwe, ani obciążające finansowo, ponieważ większość firm ubezpieczeniowych wydaje ją bezpłatnie kierowcom, którzy mają wykupione u nich ubezpieczenie OC. W tych towarzystwach ubezpieczeniowych, w których trzeba za nią zapłacić, koszt jest niewielki – oscyluje w granicach 15-30 zł. Należy po prostu pamiętać, żeby złożyć o nią wniosek, ponieważ jest to dokument papierowy (fizyczny), który należy okazać przy przekroczeniu granicy.

Zieloną Kartę (tzw. Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego) trzeba posiadać, podróżując do:

 • Albanii,
 • Azerbejdżanu,
 • Białorusi,
 • Iranu,
 • Izraela,
 • Macedonii,
 • Maroka,
 • Mołdawii,
 • Rosji,
 • Tunezji,
 • Turcji,
 • Ukrainy.

Jeśli się okaże na granicy któregoś z tych krajów, że kierowca nie ma Zielonej Karty, ponieważ np. zapomniał ją spakować do bagażu, będzie musiał wykupić ubezpieczenie graniczne. Jest to polisa analogiczna do Zielonej Karty, ale sporo od niej droższa.

Dodatkowe ubezpieczenie auta na wyjazd za granicę – autocasco

Autocasco (AC) to dodatkowe ubezpieczenie na wyjazd za granicę. Polisa jest nieobowiązkowa, jednak przydatna w podróży. AC obejmuje szkody, które wyrządzi na własnym pojeździe ubezpieczony. Ochrona zadziała zatem, gdy spowoduje on stłuczkę i zniszczy swój samochód albo zarysuje go przy parkowaniu. Ale to nie wszystko! Zaletą polisy autocasco jest to, działa ona także w sytuacjach całkowicie niezależnych od kierowcy. Chodzi tutaj o kradzież auta, uszkodzenie go przez wandali, dzikie zwierzęta albo żywioły (gradobicie, huragan itp.).

Jako ciekawostkę, która potwierdza, że autocasco przydaje się na wakacjach, warto przytoczyć historię, która przydarzyła się turystom latem 2020 r. Wybrali się oni w Bieszczady, zaparkowali auto i poszli na szlak. Po powrocie zastali całkowicie zdewastowany pojazd. Okazało się, że to niedźwiedź wyczuł pozostawione w bagażniku jedzenie i próbował dostać się do środka. Od niedźwiedzi nie da się wyegzekwować odszkodowania i w takim przypadku egzamin zdaje autocasco, z którego pokrywane są szkody. Oczywiście, jeśli kierowca je wcześniej wykupi. Decydując się na AC na wakacje zagraniczne, koniecznie trzeba upewnić się w OWU, czy polisa obejmuje terytorium kraju, który będzie celem wizyty.

Ubezpieczenie assistance samochodu na wyjazd za granicę

Assistance to kolejna nieobowiązkowa polisa przydatna podczas wycieczek do innych krajów. Ubezpieczenie assistance zapewnia pomoc podczas wielu nieprzewidzianych sytuacji na drodze. Mamy tu na myśli drobne awarie samochodu (przebite opony), nagły brak paliwa na trasie czy pomoc w organizacji mechanika albo noclegu dla podróżujących.

To duże wsparcie, zwłaszcza w obcym państwem, gdzie kierowca często musi zmagać się z barierą językową. Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje assistance jako samodzielny produkt, ale znacznie taniej wychodzi wykupienie go w pakiecie z ubezpieczeniem OC. Dla zobrazowania, porównaliśmy ceny pakietów ubezpieczenia OC + assistance w kilku firmach.

Przykład: Anna, 40-latka z Rzeszowa, mężatka i mama dwójki dzieci w wieku 4 i 8 lat szuka taniego ubezpieczenia OC wraz z assistance. Jako że często wyjeżdża z rodziną na zagraniczne podróże samochodem, zależy jej, żeby assistance zadziałało na terenie całej Europy albo na całym świecie. Anna jeździ 7-letnim Oplem Astra, którego jest jedyną właścicielką. Poniżej znajdują się wyniki kalkulacji przeprowadzonej w kalkulatorze:

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Cena ubezpieczenia auta za granicę dla 40-latki z Rzeszowa
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
402,00 zł*
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
459,00 zł*
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
519,00 zł*
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
550,00 zł*
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
652,00 zł*
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
680,00 zł*
Cena ubezpieczenia auta za granicę dla 40-latki z Rzeszowa
TUZ TUW
402,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
459,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
519,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
550,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
652,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
680,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 24.11.2022 r., Opel Astra z 2014 r.

Anna może kupić ubezpieczenie OC i assistance w TUZ Ubezpieczenia – ta polisa obejmuje holowanie auta, ale na krótkim dystansie – do 50 km. To jednak za mało, jeśli uszkodzenie zdarzy się na odludziu.

Sprawdźmy zatem, która polisa jest najkorzystniejsza właśnie pod tym względem. Okazuje się, że Benefia (za 459 zł) gwarantuje holowanie auta do najbliższego warsztatu, co wydaje się najrozsądniejszą opcją w korelacji cena-oferta.

Ale jeśli Anna chce poruszać się także poza Europą (np. po azjatyckiej części Turcji), to powinna wykupić assistance obejmujące zakresem cały świat. Taką ofertę (za 652 zł) ma mtu24. W jej obliczu propozycja Uniqa, gdzie za 680 zł Anna otrzyma ochronę tylko na terenie Polski i Europy, jest z pozoru nieopłacalna. Piszemy „z pozoru”, ponieważ oferta mtu24 zapewnia wsparcie tylko po wypadku, a Uniqa – po wypadku, awarii i kradzieży. Dlatego Anna musi zastanowić się, na czym zależy jej najbardziej.

Powyższa analiza potwierdza, że trzeba zawsze dokładnie zapoznawać się z OWU, ponieważ w tym dokumencie znajdują się dokładnie warunki obowiązywania polisy, a więc także „kruczki” ubezpieczycieli.

Autocasco na zagraniczny wyjazd

Poza assistance warto mieć za granicą również ubezpieczenie AC. Autocasco zapewnia ochronę samochodu w przypadku kradzieży, działań sił natury (powódź, grad, burza), czy aktami wandalizmu. Może okazać się konieczne, jeśli zagraniczny sprawca nie będzie miał ważnego ubezpieczenia OC, a w zdarzeniu ucierpi tylko auto, ale nie kierowca. Wówczas Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie wypłaci nam odszkodowania. Optymalne ubezpieczenie AC powinno zawierać m.in. następujący zakres ochrony:

 • odszkodowanie w razie uszkodzenia samochodu z własnej winy, kradzieży, działania zwierząt lub sił natury,
 • brak dodatkowych kosztów przy udziale w wypadku lub stłuczce,
 • brak kosztów opieki medycznej,
 • pomoc w załatwieniu różnych formalności w innym kraju,
 • wsparcie tłumacza, adwokata itp., jeśli będzie to konieczne.

Pani Anna postanowiła nie ograniczać ochrony samochodu tylko do assistance. Porównała w naszym kalkulatorze oferty zakupu AC w pakiecie z obowiązkowym OC, którego umowo niedługo dobiegnie końca. 

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
OC + AC na zagraniczny wyjazd dla 40-latki z Rzeszowa
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
845,00 zł*
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
896,00 zł*
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
932,00 zł*
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
957,00 zł*
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
1036,00 zł*
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
1412,00 zł*
OC + AC na zagraniczny wyjazd dla 40-latki z Rzeszowa
Link4
845,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
896,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
932,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
957,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
1036,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
1412,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 24.11.2022 r., Opel Astra z 2014 r.

Różnica pomiędzy najtańszą a najdroższą ofertą wynosi 567 zł. Pani Anna wybrała propozycję Uniqa za 957 zł. Dzięki zakupie AC w pakiecie z OC zaoszczędzi na zakupie dwóch polis, a na czas wyjazdu samochodem za granicę zdecydowała się wykupić assistance krótkoterminowe na 30 dni. 

Ubezpieczenie samochodu na wakacje – jak zgłosić szkodę?

Pierwsza ważna rzecz w przypadku zgłaszania szkód za granicą (a także i w Polsce) to sprawdzenie w OWU, jaki jest termin na zgłoszenie. Firmy ubezpieczeniowe dają na ogół czas od 24 do 72 h, a po jego przekroczeniu mogą odmówić wypłaty polisy. To istotne, żeby nie czekać ze zgłoszeniem na powrót do kraju, lecz zrobić to w regulaminowym terminie.

Sama procedura zgłoszenia szkody za granicą jest podobna do tej w Polsce. Należy spisać dane wszystkich kierowców biorących udział w zdarzeniu wraz z informacjami o ich polisach. Następnie trzeba skontaktować się z infolinią ubezpieczyciela (która jest zawsze dostępna po polsku) i tam oczekiwać na instrukcje. W zależności od wariantu ubezpieczenia i rodzaju szkód, firma może wysłać pomoc na miejsce (za granicę) albo polecić kontynuację podróży i wakacji (jeśli szkoda jest niewielka, np. lekkie zarysowanie) z gwarancją dopełnienia formalności po powrocie do kraju. Istotne jest, aby nie podejmować żadnych działań bez porozumienia z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę – jak się przygotować?

Jednak przygotowania do wyjazdu samochodem za granice nie warto ograniczać jedynie do zakupu optymalnego ubezpieczenia. Warto również zadbać m.in. o:

 • Skontroluj stan techniczny samochodu i zadbaj o właściwy poziom oleju silnikowego, płynu hamulcowego i chłodzącego.
 • Sprawdź, czy dobrze działa klimatyzacja.
 • Upewnij się, czy masz wyposażenie awaryjne wymagane w kraju, do którego się udajesz. W niektórych państwach wystarczy trójkąt ostrzegawczy i apteczka, a w innych obowiązkowa jest np. gaśnica.
 • Zapisz numer telefonu polskiej ambasady oraz numery ratunkowe obowiązujące w kraju, do którego jedziesz.
 • Zapoznaj się z zasadami ruchu drogowego. Nie wszędzie są takie same jak w Polsce.
 • Włóż do portfela kartkę, która przyda się służbom ratunkowym w razie wypadku – może to być informacja o przewlekłej chorobie, uczuleniu na dane leki lub po prostu kontakt do osoby, którą należy powiadomić w Polsce. Pamiętaj, aby zapisać ją w języku państwa, w którym będziesz przebywał albo ostatecznie po angielsku.
 • W przypadku kolizji lub awarii w innym kraju, nie podpisuj żadnych dokumentów sporządzonych w języku, którego nie znasz.
 • We wszystkich krajach UE oraz w wielu krajach europejskich, które do Unii nie należą, wystarczy mieć polskie ubezpieczenie OC, żeby poruszać się po ich drogach. W innych trzeba wykupić Zielona Kartę lub ubezpieczenie graniczne (dostępne w punktach na granicy).
 • Assistance i autocasco nie są obowiązkowe, lecz przydają się w podróży. Dzięki nim kierowca nie ponosi różnych kosztów (które w niektórych państwach są kilkukrotnie wyższe niż w Polsce) oraz ma poczucie spokoju, wiedząc, że firma pomoże mu z rozwiązaniem problemów, które mogą się zdarzyć w innym kraju.
 • Szkodę, która wydarzyła się za granicą, zgłasza się firmie w taki sam sposób jak w Polsce. Ważne jest, aby sprawdzić w OWU, ile jest czasu na zrobienie zgłoszenia.
 • Przed wyjazdem należy sprawdzić stan techniczny pojazdu, upewnić się, jakie wyposażanie awaryjne trzeba posiadać w samochodzie w docelowym kraju i poczytać o obowiązujących w nim zasadach ruchu drogowego.
 • W razie kolizji lub wypadku nie wolno podpisywać żadnych dokumentów nie znając języka, w którym zostały napisane.

Ubezpieczenie samochodu na zagraniczny wyjazd – co warto wiedzieć?

Zieloną Kartę możesz wyrobić w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym masz wykupione ubezpieczenie OC.

W przypadku braku Zielonej Karty konieczny może być zakup ubezpieczenia granicznego.

AC lub assistance można kupić taniej w pakiecie z obowiązkowym ubezpieczeniem OC.

Dochodzeniem odszkodowań od nieubezpieczonych sprawców wypadków za granicą zajmuje się Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie samochodu na zagraniczny wyjazd

 1. Czy którekolwiek z ubezpieczeń komunikacyjnych gwarantuje doraźną pomoc medyczną za granicą?

  Autocasco i assistance obejmują leczenie i pomoc medyczną, ale po wypadku. Jeśli kierowca chce w obcym kraju iść do państwowego lekarza, ponieważ np. się przeziębił lub boli go ząb, musi wyrobić EKUZ, czyli Europejską Karę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to dokument dający prawo do bezpłatnego leczenia we wszystkich krajach UE.
 2. Czy assistance można kupić w wersji krótkoterminowej?

  Tak, w ofertach niektórych firm jest assistance w opcji na 7,15 lub 30 dni. Koszt takiej polisy wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
 3. Czy w pytaniu w formularzu o czas używania samochodu za granicą chodzi o jednorazowe korzystanie z pojazdu?

  Należy zsumować okresy. Jeśli np. kierowca zamierza raz wyjechać do Chorwacji na dwa tygodnie, a później do Niemiec na trzy tygodnie, powinien zaznaczyć, że samochód będzie użytkowany za granicą powyżej 30 dni.
 4. Kto wypłaca odszkodowania za wypadki za granicą spowodowane przez nieubezpieczonych sprawców?

  W takim przypadku sprawą zajmie się Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Wystarczy zgłosić szkodę do agentów PBUK, czyli towarzystw PZU lub Warty. PBUK zajmie się odnalezieniem ubezpieczyciela sprawcy lub zagranicznego odpowiednika UFG, który zajmuje się wypłatą odszkodowań w takich sytuacjach.
 5. Czemu dodatkowe ubezpieczenie assistance może okazać się niezbędne za granicą?

  Polisa assistance właścicielowi pojazdu zapewnia m.in. takie wsparcie, jak: dostęp 24/7 do pomocnej infolinii, dostarczenie paliwa, naprawę albo holowanie samochodu, wsparcie profesjonalnego tłumacza, a także nocleg bądź transport do Polski, czy też samochód zastępczy.
 6. Czy da się nabyć assistance krótkoterminowe np. na 14 dni?

  Jedynie za pośrednictwem kalkulatora rankomat.pl/kalkulator/assistance da się nabyć assistance na 16 dni. Assistance na dokładnie równe 2 tygodnie nie jest spotykane. Natomiast takie firmy, jak Bezpieczny.pl (marka Generali), Warta albo Uniqa proponują swoim klientom zakup takiego ubezpieczenia na okres 15 dni.
Ilona Walczak
[Głosów: 10 Średnia: 4.7]