W tym roku na wakacje wybierasz się samochodem? Jeżeli masz do pokonania setki czy nawet tysiące kilometrów, musisz przygotować się na ewentualne problemy na drodze – to choćby przebita opona, awaria silnika czy kolizja, która skończy się urwanym zderzakiem. Na takie kłopoty przydaje się ubezpieczenie assistance krótkoterminowe. Dowiedz się, czym jest ten produkt ubezpieczeniowy oraz gdzie i za ile go kupić.
Ubezpieczenie assistance krótkoterminowe to jedno z najczęściej wybieranych przez Polaków ubezpieczeń na zagraniczny wyjazd – zaraz po polisie turystycznej. Skąd taka popularność krótkoterminowego assistance? Głównym powodem jest rosnąca świadomość korzyści płynących z zakupu produktów ubezpieczeniowych, w tym ubezpieczeń komunikacyjnych.
Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z faktu, że problemy z autem za granicą mogą nie tylko zepsuć wakacje, ale też mocno nadszarpnąć portfel. Polskie stawki warsztatów i firm świadczących usługi z zakresu pomocy drogowej wciąż okazują się niższe niż w wielu innych krajach Europy. Ubezpieczenie assistance krótkoterminowe to sposób, aby uniknąć nerwów i wysokich rachunków, gdyby podróż nie przebiegała zgodnie z planem.
Czym jest assistance krótkoterminowe?
Krótkoterminowe assistance działa dokładnie tak, jak jego całoroczny wariant. Posiadacz polisy może korzystać z doraźnego wsparcia ubezpieczyciela w wielu nieprzewidzianych sytuacjach, które mogą go zaskoczyć, np. w przypadku braku paliwa, rozładowania akumulatora lub unieruchomienia pojazdu wskutek awarii czy wypadku – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.
Główna różnica między assistance całorocznym a krótkoterminowym polega na okresie ochrony ubezpieczeniowej. W pierwszym przypadku polisa działa przez cały rok, a w drugim przez krótszy czas – najczęściej 7, 15 lub 30 dni. Z tego powodu wersja całoroczna jest zwykle sprzedawana jedynie w połączeniu z OC/AC (choć zdarzają się wyjątki), a krótkoterminowe assistance możesz kupić w dowolnym momencie i niekoniecznie w tej samej firmie, w której masz OC.
Ubezpieczenie assistance krótkoterminowe to produkt oferowany pod różnymi nazwami. Wiele firm ubezpieczeniowych stosuje po prostu zwrot „assistance samochodowy”, który nie wskazuje, że produkt jest dostępny na okres krótszy niż 12 miesięcy.
Gdzie można kupić assistance krótkoterminowe?
Chociaż ofert krótkoterminowego assistance jest mniej niż w przypadku jego całorocznego odpowiednika, to i tak znalezienie dobrego ubezpieczenia nie powinno przysporzyć trudności. W 2024 r. ubezpieczenie assistance krótkoterminowe można kupić w następujących firmach ubezpieczeniowych:
- Bezpieczny.pl (marka Generali) – Assistance w podróży po Polsce i Europie
- Axa – Ubezpieczenie moto assistance
- Warta i HDI – Podróżnik 15
- Europ Assistance – Assistance samochodowy
- Uniqa – Assistance w Podróży
Jaką ochronę zapewnia assistance krótkoterminowe?
Nieobowiązkowy charakter ubezpieczenia assistance krótkoterminowego sprawia, że ubezpieczyciele mają dużą swobodę w kształtowaniu ofert. W rezultacie każde krótkoterminowe assistance zapewnia dostęp do innego wachlarza świadczeń. Co więcej, różnice można zauważyć nie tylko pomiędzy propozycjami różnych ubezpieczycieli, ale nawet w ramach jednej firmy. Zwykle każdy ubezpieczyciel oferuje kilka wariantów do wyboru.
Chociaż warianty assistance krótkoterminowego różnią się dostępnością poszczególnych świadczeń, to jednak ich lista jest zwykle dość podobna. Mogą one zawierać usługi z 5 kategorii – są to: pomoc techniczna, pomoc medyczna, pomoc w podróży, pomoc informacyjna i pomoc prawna.
Pomoc techniczna
To doraźne wsparcie w doprowadzeniu pojazdu do stanu umożliwiającego dalszą jazdę. W zależności od firmy ubezpieczeniowej pomoc techniczna może obejmować:
- Usprawnienie pojazdu na miejscu zdarzenia. Pracownik pomocy drogowej podejmie próbę naprawy pojazdu. Najczęściej ma to miejsce po przebiciu opony czy rozładowaniu się akumulatora.
- Holowanie pojazdu. Gdy naprawa auta na miejscu nie powiedzie się albo nie będzie możliwa (np. po zatankowaniu niewłaściwego paliwa), pojazd zostanie odholowany do najbliższego lub wybranego przez klienta warsztatu.
- Dostarczenie paliwa. Nie można wykluczyć, że w trasie dojdzie do awarii czujnika znajdującego się w baku. Wówczas ubezpieczyciel dostarczy paliwo, ale kierowca będzie musiał za nie zapłacić.
W ramach pomocy technicznej oferowany jest też transport kierowcy i pasażerów. Gdy niezbędne okaże się holowanie pojazdu, firma ubezpieczeniowa zadba o to, aby osoby nim podróżujące zostały przewiezione do warsztatu lub hotelu.
Pomoc techniczna może przysługiwać jedynie po kolizji lub wypadku, lub być oferowana również po awarii. Szczegóły można znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia – dokument ten jest dostępny dla każdego produktu ubezpieczeniowego.
Pojazd zastępczy
Ubezpieczenie auto assistance może zapewniać samochód zastępczy np. po awarii lub wypadku, do jakiego doszło podczas podróży. Czasem auto zastępcze przysługuje również po kradzieży pojazdu. Najczęściej towarzystwo ubezpieczeniowe udostępnia auto na okres od kilku do kilkunastu dni. Kierowca może wybrać samochód zastępczy, z tym zastrzeżeniem, że firma nie pokryje kosztów wynajmu samochodu wyższej klasy niż ubezpieczony pojazd.
Ogólne Warunki Ubezpieczenia mogą przewidywać, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie zwróci dodatkowych kosztów, jakie pojawią się w związku ze skorzystaniem z pojazdu zastępczego.
Firma ubezpieczeniowa (wariant ubezpieczenia) | Limit dób (dni), na które przysługuje auto zastępcze | Klasa samochodu zastępczego |
---|---|---|
AXA – warianty Comfort i Premium | 5 dób | Klasa porównywalna z klasą unieruchomionego auta |
Bezpieczny.pl | 3 dni w wariancie Komfort i 5 dni w wariancie Prestiż | Klasa porównywalna z klasą unieruchomionego auta |
Uniqa – warianty Standard i Premium | Po kolizji, wypadku – 7 dób; po awarii 4 doby | Maksymalnie klasa B |
Uniqa – wariant Prestiż | Po kolizji, wypadku – 15 dób; po awarii 7 dób | Maksymalnie klasa D |
Europ Assistance – wariant Komfort (RP) | 2 dni | Klasa porównywalna z klasą unieruchomionego auta |
Europ Assistance – wariant Rozszerzony (RP + EU) | 6 dni | Klasa porównywalna z klasą unieruchomionego auta |
HDI | Po wypadku, kradzieży – do 10 dni, po awarii – do 5 dni | Klasa porównywalna z klasą unieruchomionego auta |
Pomoc medyczna
Krótkoterminowe assistance samochodu może się przydać, gdy podczas podróży dojdzie do wypadku. Wówczas firma ubezpieczeniowa nie tylko odholuje samochód do warsztatu, ale również zapewni pomoc medyczną. Na czym polega pomoc medyczna w ramach ubezpieczenia assistance? Firma ubezpieczeniowa może choćby opłacić pomoc psychologa czy dostarczyć leki do miejsca zamieszkania kierowcy. Gdyby konieczna była rehabilitacja, ubezpieczyciel może też pokryć jej koszt – zgodnie z zapisami OWU.
Assistance w podróży
W przypadku awarii samochodu pojawia się naturalne pytanie: co dalej? Jeżeli auta nie można usprawnić na miejscu, trzeba przerwać podróż. Również na taką okoliczność może przydać się ubezpieczenie assistance krótkoterminowe. Assistance w podróży może zapewnić:
- Zorganizowanie przez firmę ubezpieczeniową dalszej podróży. Przykładowo ubezpieczyciel może opłacić bilety na pociąg, a po dotarciu do miejsca docelowego zapewnić auto zastępcze.
- Opłacenie przez firmę ubezpieczeniową noclegu w hotelu. W OWU można znaleźć informację o standardzie hotelu, jaki zapewni ubezpieczyciel.
- Zorganizowanie przez firmę ubezpieczeniową powrotu do miejsca zamieszkania. Gdyby doszło np. do kradzieży pojazdu, a poszkodowany nie chciał kontynuować podróży.
Pomoc informacyjna
Każde ubezpieczenie auto assistance, nawet w podstawowym wariancie, zapewnia pomoc informacyjną. W ramach pomocy informacyjnej firma ubezpieczeniowa udziela informacji m.in. o sieciach warsztatów i godzinach ich otwarcia. Niekiedy w ramach tej usługi ubezpieczony kierowca może liczyć, że po wypadku czy awarii ubezpieczyciel przekaże informację o zdarzeniu wskazanej osobie.
Pomoc prawna
Zakup assistance krótkoterminowego może oznaczać, że w razie kłopotów ubezpieczony kierowca otrzyma pomoc prawną. Najczęściej pomoc prawna jest uruchamiana po wypadku. Wówczas firma ubezpieczeniowa opłaca honorarium prawnika do kwoty wskazanej w OWU. Niekiedy klient może też uzyskać wzory różnych dokumentów związanych z autem i ubezpieczeniem, np. wzór wypowiedzenia umowy, która wznowiła się automatycznie.
Pomoc tłumacza
Planujesz samochodowe wakacje za granicą? Zwróć uwagę na to, aby wybrane ubezpieczenie assistance krótkoterminowe zapewniało pomoc tłumacza. Jeżeli wariant assistance będzie uwzględniał pomoc tłumacza, nie ma obawy o barierę językową. To z kolei zwiększa poczucie bezpieczeństwa – bez względu na sytuację, w jakiej się znajdziesz, wystarczy tylko skontaktować się z firmą ubezpieczeniową.
Na co zwrócić uwagę, kupując assistance krótkoterminowe?
Jeżeli chcesz czuć się bezpiecznie i uniknąć sytuacji, w których assistance nie zadziała, to wybierając ofertę, koniecznie sprawdź następujące kwestie:
- Limity dla poszczególnych świadczeń. Mogą one oznaczać, że z każdej z usług możesz skorzystać określoną liczbę razy albo do wyczerpania dostępnego budżetu. Przykład? W OWU może pojawić się zapis, zgodnie z którym samochód zastępczy przysługuje tylko po pierwszej awarii, jaka miała miejsce w czasie umowy. Oznacza to, że auta nie dostaniesz przy drugim zdarzeniu tego samego typu.
- Zakres terytorialny ubezpieczenia. Niektóre oferty zapewniają ochronę tylko w Polsce, inne z kolei również w Europie. Ubezpieczyciele mogą też wyłączać swoją odpowiedzialność w niektórych państwach, np. w Rosji lub Białorusi. Sprawdzając OWU, zwróć uwagę, jak ubezpieczyciel rozumie sformułowanie „państwa europejskie”.
- Wiek samochodu. Nie każdy samochód kwalifikuje się do tego, aby ubezpieczyć go w ramach krótkoterminowego assistance. W przypadku tej polisy ubezpieczyciele stosują często ograniczenia wiekowe, które uniemożliwiają zakup ubezpieczenia dla starszych modeli. Wariant Prestiż od Bezpieczny.pl jest dostępny wyłącznie dla aut, których wiek nie przekracza 15 lat.
Ile kosztuje assistance krótkoterminowe?
Krótki czas obowiązywania takiego ubezpieczenia pozwala przypuszczać, że cena również będzie niższa niż w przypadku polisy całorocznej. Czy tak jest w rzeczywistości? Wysokość składki zależy od kilku czynników, w tym okresu obowiązywania ochrony ubezpieczeniowej, listy konkretnych świadczeń i dotyczących ich limitów. Im szerszy zakres polisy, tym więcej trzeba zapłacić.
Na pytanie, ile kosztuje assistance krótkoterminowe, można odpowiedzieć, przeprowadzając przykładowe kalkulacje.
Przykład: 52-letni Jarosław z Piły postanowił kupić ubezpieczenie assistance (opcja Polska i Europa) na okres miesiąca dla swojego samochodu – Citroena C5 z rocznika 2017. Ponieważ wkrótce końca dobiegnie jego umowa OC, rozważa też drugą opcję – zakup OC wraz z assistance.
Ubezpieczyciel | Zakres ubezpieczenia | Cena roczna | |||
---|---|---|---|---|---|
OC | AC | Assistance | NNW | ||
OC | AC | Assistance | NNW | 194,70 zł* | |
Dodatkowo: Holowanie po awarii: 300 km Samochód zastępczy: 2 dni Naprawa na miejscu Transport podróżnych: bez limitu Nocleg dla podróżnych: 3 dni Wymiana koła: bez limitu Dostarczenie paliwa: 1000 zł | |||||
OC | AC | Assistance | NNW | 289,00 zł* | |
Dodatkowo: Holowanie po awarii: 500 km Samochód zastępczy: 6 dni Naprawa na miejscu: 1000 zł Transport podróżnych: 1000 zł Nocleg dla podróżnych: 3 dni Wymiana koła: 1000 zł Dostarczenie paliwa: 1000 zł | |||||
OC | AC | Assistance | NNW | 293,70 zł* | |
Dodatkowo: Holowanie po awarii: 500 km Samochód zastępczy: 5 dni Naprawa na miejscu Transport podróżnych: bez limitu Nocleg dla podróżnych: 4 dni Wymiana koła: bez limitu Dostarczenie paliwa: bez limitu | |||||
OC | AC | Assistance | NNW | 499,00 zł* | |
Dodatkowo: Holowanie po awarii: 750 km Samochód zastępczy: 8 dni Naprawa na miejscu: 1000 zł Transport podróżnych: 1000 zł Nocleg dla podróżnych: 5 dni Wymiana koła: 1000 zł Dostarczenie paliwa: 1000 zł | |||||
OC | AC | Assistance | NNW | 550,00 zł* | |
Dodatkowo: Holowanie po awarii: 1000 km Samochód zastępczy: 5 dni Naprawa na miejscu Transport podróżnych: bez limitu Nocleg dla podróżnych: 4 dni Wymiana koła: bez limitu Dostarczenie paliwa: bez limitu | |||||
194,70 zł* | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
Dodatkowo: Holowanie po awarii: 300 km Samochód zastępczy: 2 dni Naprawa na miejscu Transport podróżnych: bez limitu Nocleg dla podróżnych: 3 dni Wymiana koła: bez limitu Dostarczenie paliwa: 1000 zł | |||
289,00 zł* | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
Dodatkowo: Holowanie po awarii: 500 km Samochód zastępczy: 6 dni Naprawa na miejscu: 1000 zł Transport podróżnych: 1000 zł Nocleg dla podróżnych: 3 dni Wymiana koła: 1000 zł Dostarczenie paliwa: 1000 zł | |||
293,70 zł* | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
Dodatkowo: Holowanie po awarii: 500 km Samochód zastępczy: 5 dni Naprawa na miejscu Transport podróżnych: bez limitu Nocleg dla podróżnych: 4 dni Wymiana koła: bez limitu Dostarczenie paliwa: bez limitu | |||
499,00 zł* | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
Dodatkowo: Holowanie po awarii: 750 km Samochód zastępczy: 8 dni Naprawa na miejscu: 1000 zł Transport podróżnych: 1000 zł Nocleg dla podróżnych: 5 dni Wymiana koła: 1000 zł Dostarczenie paliwa: 1000 zł | |||
550,00 zł* | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
Dodatkowo: Holowanie po awarii: 1000 km Samochód zastępczy: 5 dni Naprawa na miejscu Transport podróżnych: bez limitu Nocleg dla podróżnych: 4 dni Wymiana koła: bez limitu Dostarczenie paliwa: bez limitu | |||
* Oferty assistance na okres 30 dni (Polska i Europa) wyliczone za pomocą kalkulatora Rankomat.pl
Gdyby mężczyzna zdecydował się kupić assistance wraz z ubezpieczeniem OC, to za każdy dzień ochrony zapewnianej przez assistance zapłaciłby dużo mniej.
Ubezpieczyciel | Zakres ubezpieczenia | Cena roczna | |||
---|---|---|---|---|---|
OC | AC | Assistance | NNW | ||
OC | AC | Assistance | NNW | 426,14 zł rata od 151,35zł | |
Dodatkowo: Opony Holowanie do 100 km | |||||
OC | AC | Assistance | NNW | 478,00 zł rata od 149,50zł | |
Dodatkowo: Awaria Holowanie do 75 km | |||||
OC | AC | Assistance | NNW | 523,00 zł rata od 149,50zł | |
Dodatkowo: Opony Holowanie do najbliższego warsztatu | |||||
426,14 zł rata od 151.35 | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
Dodatkowo: Opony Holowanie do 100 km | |||
478,00 zł rata od 149.50 | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
Dodatkowo: Awaria Holowanie do 75 km | |||
523,00 zł rata od 149.50 | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
Dodatkowo: Opony Holowanie do najbliższego warsztatu | |||
Czym się różni assistance krótkoterminowe od mini assistance?
Assistance krótkoterminowe i mini assistance to dwa różne produkty ubezpieczeniowe. W pierwszym przypadku kierowca może wybrać zakres świadczeń, z których będzie mógł skorzystać przez krótki, najczęściej maksymalnie 30-dniowy okres. Mini assistance działa z kolei przez cały rok i często stanowi gratis do OC. Chociaż brak dodatkowej opłaty może kusić, trzeba być świadomym tego, że taka polisa cechuje się zwykle okrojonym zakresem i znajduje zastosowanie w znacznie mniejszej liczbie sytuacji (np. tylko po wypadku, ale już nie po awarii czy kolizji).
Czy mini assistance sprawdzi się jako dodatkowa ochrona podczas zagranicznych wakacji? Niekoniecznie. Po pierwsze, jej zakres terytorialny może obejmować tylko Polskę. Po drugie, limity kilometrów w ramach holowania mogą okazać się zbyt niskie, by na cokolwiek się przydać. W przypadku wyjazdu autem za granicę potrzebujesz co najmniej kilkuset kilometrów holowania, a najlepiej pakietu bez limitu, aby czuć się bezpiecznie, jeżeli dojdzie do unieruchomienia pojazdu.
Wniosek? Jeżeli masz mini assistance, to i tak warto rozważyć zakup krótkoterminowego assistance przed wyjazdem za granicę. Poleganie na tym darmowym produkcie ubezpieczeniowym nie jest najlepszym pomysłem, gdy planujesz trasę liczącą kilkaset lub kilka tysięcy kilometrów przez terytorium innych państw.
Źródła
- OWU Assistance w podróży po Polsce i Europie Bezpieczny.pl, OWU Ubezpieczenie moto assistance AXA, OWU Podróżnik 15 HDI, OWU Assistance samochodowy Europ Assistance, OWU Assistance w Podróży Uniqa
Assistance krótkoterminowe – co warto wiedzieć?
- Standardowe oferty krótkoterminowego assistance zapewniają ochronę ubezpieczeniową na 7, 15 lub 30 dni.
- Nie każdy ubezpieczyciel oferuje assistance na okres krótszy niż rok. W 2024 r. ten rodzaj ubezpieczeń oferują m.in. Generali, Uniqa i HDI.
- Krótkoterminowe assistance może być opcją korzystniejszą niż darmowe mini assistance otrzymane od ubezpieczyciela w gratisie do OC.
- Przed zakupem ubezpieczenia assistance krótkoterminowego warto sprawdzić zakres terytorialny ubezpieczenia oraz wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.
- Alternatywą dla ubezpieczenia assistance krótkoterminowego jest assistance oferowane na 12 miesięcy.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o assistance krótkoterminowe
-
Czy w ramach assistance krótkoterminowego można liczyć na samochód zastępczy?
Zasadniczo tak, ale zawsze należy dokładnie zapoznać się z OWU, ponieważ firmy ubezpieczeniowe dokładnie określają w nim warunki polisy. Jeżeli ubezpieczyciel proponuje krótkoterminowe ubezpieczenie assistance w kilku wariantach, to niemal pewne jest, że pierwszy z nich (podstawowy) nie będzie zapewniał dostępu do auta zastępczego. -
Czy assistance krótkoterminowe można dokupić, będąc na wakacjach za granicą?
Polisę krótkoterminową można nabyć online u polskiego ubezpieczyciela już podczas wakacji. Trzeba jednak sprawdzić, czy nie obowiązuje wówczas karencja, aby nie okazało się, że ubezpieczenie zacznie obowiązywać dopiero po powrocie do kraju. -
Czy korzystanie z polisy assistance wpływa na zniżki w ubezpieczeniu OC i AC?
Assistance i polisy autocasco oraz OC to niezależne od siebie ubezpieczenia. Korzystając ze wsparcia, które zapewnia assistance, kierowca nie straci zniżek na inne polisy. -
Czy można kupić krótkoterminowe assistance bez OC?
Oczywiście. Jedną z zalet krótkoterminowego assistance jest fakt, że ta polisa jest całkowicie niezależna od innych produktów ubezpieczeniowych. Nie musisz kupować jej razem z OC ani nawet u swojego ubezpieczyciela. Masz pełną swobodę w wyborze oferty. -
Czy zakres ochrony ubezpieczeniowej w ramach assistance jest zawsze taki sam?
Nie. Prawo nie reguluje tej kwestii tak dokładnie, jak w przypadku OC. Ubezpieczyciele kształtują więc ofertę zgodnie z własną polityką i zwykle oferują kilka pakietów o zróżnicowanym zakresie dostępnych świadczeń. -
Dlaczego krótkoterminowe auto assistance przydaje się za granicą?
O ile do awarii czy wypadku samochodu dojdzie w Polsce, możesz poradzić sobie ze wszystkim samodzielnie bez pomocy ubezpieczyciela – nawet gdyby miało to sporo kosztować. Za granicą masz do czynienia z dodatkowymi utrudnieniami, np. z komunikacją w obcym języku i nieznajomością lokalnych przepisów. -
W czym pomoże krótkoterminowe ubezpieczenie assistance za granicą?
Chociażby w naprawie samochodu na miejscu zdarzenia albo w odholowaniu go do warsztatu, w którym zostanie doprowadzony do stanu umożliwiającego kontynuowanie podróży. Kierowca może też liczyć na zakwaterowanie w hotelu na czas naprawy auta, a nawet na udostępnienie zastępczego środka transportu, który umożliwi dotarcie do miejsca przeznaczenia. -
Czym jest limit holowania w krótkoterminowym ubezpieczeniu assistance?
Zakres ubezpieczenia assistance może przewidywać, że po awarii samochodu ubezpieczyciel zapewni holowanie do najbliższego warsztatu lub na wskazaną w umowie odległość (np. 100 km). W przypadku zagranicznej podróży samochodem reguła jest prosta – im większy będzie limit kilometrów holowania, tym lepiej. -
Czy krótkoterminowe ubezpieczenie assistance działa poza terenem Polski?
To zależy od wariantu. Podstawowe opcje krótkoterminowego ubezpieczenia assistance zapewniają ochronę wyłącznie na terenie Polski. Jeżeli chcesz kupić assistance z myślą o zagranicznej podróży, zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. To właśnie tam znajdziesz odpowiedź na pytanie, czy assistance pojazdu będzie działać np. we Francji lub w Belgii.
Na pewno jest to bardzo dobre rozwiązanie. Planuje w tym roku zrobić babski wypad i na pewno wykupię takie ubezpieczenie wakacyjne. Dla mnie ciekawa opcja i nie trzeba się martwić na zaś.