Jak szybko i sprawnie wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC?

Gdy znajdziesz lepszą ofertę OC u innego ubezpieczyciela, musisz wypowiedzieć aktualną polisę. Podobnie jest po zakupie samochodu z polisą OC, której nie chcesz kontynuować. Sprawdzimy, w jakich jeszcze sytuacjach można wypowiedzieć OC oraz jak to zrobić.

Kierowcy mogą wypowiedzieć OC na podstawie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Wypowiedzenie trzeba podpisać własnoręcznie oraz musi zawierać niezbędne informacje, które poniżej opisujemy.

Jakie informacje musi zawierać wypowiedzenie umowy OC?

Niektóre firmy ubezpieczeniowe udostępniają na swoich stronach wnioski o wypowiedzenie polisy, a w innych trzeba samodzielnie skonstruować pismo. Wzorcowe wypowiedzenie polisy, które zaakceptuje każde towarzystwo, powinno zawierać:

  • nr polisy ubezpieczeniowej,
  • dane wszystkich współwłaścicieli samochodu (imiona i nazwiska, numery PESEL, miejsca zamieszkania),
  • nazwę modelu i marki samochodu,
  • nr rejestracyjny auta,
  • podstawę prawną wypowiedzenia (możesz wskazać konkretny artykuł z Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych lub napisać własnymi słowami, dlaczego wypowiadasz umowę).

Ważną sprawą jest podpisanie wypowiedzenia przez wszystkich współwłaścicieli odręcznym pismem. Wniosek możesz napisać na komputerze, wydrukować, ale musisz pamiętać, żeby pod pismem podpisać się długopisem. W przypadku wysyłki wypowiedzenia mailem należy najpierw sporządzić je na kartce, podpisać odręcznie, zrobić zdjęcie lub zeskanować i dodać jako załącznik w wiadomości do ubezpieczyciela. Wypowiedzenie, które nie będzie zawierało odręcznego podpisu, zostanie odrzucone przez firmę ubezpieczeniową.

Przykładowa forma pisma wypowiedzenia OC

Aby nie pominąć żadnego szczegółu można zastosować poniższą formułę:

Nazwa i adres ubezpieczyciela                                                                            Miejscowość, data
……………………………………………                                                                             …………………………..

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych

Na podstawie art. (tu wstaw odpowiedni artykuł) ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. Nr 124 poz. 1152 z późn. zm), wypowiadam umowę odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, potwierdzoną polisą ubezpieczeniową o numerze: (tu wpisz numer polisy).

Dane właściciela (lub właścicieli): imię, nazwisko i adres zamieszkania

Dane samochodu: marka, model i numer rejestracyjny

Dokument możesz napisać odręcznie, na komputerze lub też skorzystać ze specjalnego generatora, jak np. www.wypowiadamoc.pl, który pomaga w jego utworzeniu. Bezwzględnie pamiętaj o odręcznym podpisie nie tylko swoim, ale i innych współwłaścicieli pojazdu. Możesz skorzystać także z gotowego wzoru dokumentu do pobrania.

Pobierz wzór wypowiedzenia umowy OC

Jak wysłać wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC?

Masz kilka sposobów na wysłanie wypowiedzenia OC. Większość firma przyjmuje wnioski przesłane:

  • tradycyjną pocztą lub kurierem – jeżeli wysyłasz pocztą, koniecznie wybierz list polecony, najlepiej ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru,
  • przez internet – załącz do meila skan lub zdjęcie wypowiedzenia i poproś w treści, aby osoba odbierająca korespondencję mailową, potwierdziła, że otrzymała wiadomość,
  • do agenta – wypowiedzenie możesz także złożyć w placówce ubezpieczyciela, weź od agenta potwierdzenie przyjęcia dokumentu.

Poniżej zebraliśmy adresy pocztowe oraz mailowe towarzystw, aby można było wysłać wypowiedzenie.

Towarzystwo ubezpieczenioweAdres mailowyAdres pocztowy
AllianzWypowiedzenie za pomocą formularza https://kontakt.allianz.pl/form-standalone/kontakt-z-allianz/Allianz Polska
Departament Obsługi Klienta
ul. Rodziny Hiszpańskich 1
02-685 Warszawa

Balciainfo@balcia.plBalcia Insurance SE, Spółka europejska Oddział w Polsce, Al. Jerozolimskie 136, 02-305 Warszawa
Beesafeobsluga@beesafe.plCompensa Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Aleje Jerozolimskie 162, 02-342 Warszawa
Generalicentrumklienta@generali.plGenerali T.U. S.A ul. Senatorska 18, 00-082 Warszawa
Link4bok@link4.plLink4 TU S.A., ul. Postępu 15, 02-676 Warszawa
Ergo HestiaWypowiedzenie za pomocą formularza www.ergohestia.pl/rezygnacja-z-polisy/STU Ergo Hestia S.A. ul. Hestii 1, 81-731 Sopot
Proamacentrumklienta@proama.plGenerali T.U. S.A ul. Senatorska 18, 00-082 Warszawa
You Can DriveWypowiedzenie za pomocą formularza www.ergohestia.pl/obsluga-line/UNIQA TU S.A., ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa
WienerWypowiedzenie za pomocą formularza https://www.wiener.pl/obsluga-polisWiener TU SA Centrum Indeksacji Dokumentów, ul. Równoległa 4a, 02-235 Warszawa
mtu24.plWypowiedzenie za pomocą formularza www.ergohestia.pl/obsluga-line/STU Ergo Hestia S.A. ul. Hestii 1, 81-731 Sopot
PZUkontakt@pzu.plContact Center Grupy PZU ul. Postępu 18a, 02-676 Warszawa
WartaWypowiedzenie za pomocą formularza https://www.warta.pl/pomoc-i-obsluga/wypowiedzenie-umowy-oc/TUiR WARTA S.A., rondo I. Daszyńskiego 1, 00-843 Warszawa 1
Trastikontatk@trasti.plHPI GMA Sp. z o.o., ul. Świętokrzyska 30/63, 00-116 Warszawa
TUW Pocztoweinfo@ubezpieczeniapocztowe.plTUW Pocztowe, ul. Graniczna 17, 26-604 Radom
TUZ Ubezpieczeniacentrala@tuz.pl, bok@tuz.plCentrala TUZ TUW ul. Domaniewska 41, 02-672 Warszawa
Interriskkorespondencja@interrisk.plInterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Vienna Insurance Group, ul. Noakowskiego 22, 00-668 Warszawa
CompensaWypowiedzenie za pomocą formularza https://zgloszenie.compensa.pl/polisy-majatkoweCompensa TU S.A. Vienna Insurance Group, Al. Jerozolimskie 162, 02-342 Warszawa
EuroinsWypowiedzenie za pomocą formularza https://eins.pl/kontakt/EINS Polska Sp. z o.o., ul. Puławska 543, 02-844 Warszawa

Jak działa generator wypowiedzenia OC?

Generator www.wypowiadamoc.pl w kilku krokach przygotuje za Ciebie pismo z wypowiedzeniem umowy. Jest to prosty formularz online, który należy wypełnić, a następnie – na podstawie wpisanych danych – wygeneruje się gotowy wniosek o wypowiedzenie.

W formularzu musisz podać dane, które są wymagane w każdym wypowiedzeniu OC, czyli dotyczące właściciela samochodu, samego auta i polisy. Oczywiście wszystkie udostępnione informacje są bezpieczne dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Zaletą generatora jest to, że zawiera on zaktualizowane adresy wszystkich firm ubezpieczeniowych. Wystarczy, że wybierzesz listy rozwijanej nazwę firmy, do której kierujesz wypowiedzenie, a adres towarzystwa zaciągnie się automatycznie. Wniosek możesz zapisać na komputerze, a następnie wydrukować, podpisać (nie zapomnij o tym!) i wysłać do ubezpieczyciela.

Kiedy można wypowiedzieć umowę OC zawartą na 12 miesięcy?

Jeśli składasz wypowiedzenie OC, musisz pamiętać o dochowaniu terminu. W przypadku wysyłki pisma pocztą lub kurierem liczy się data nadania, a nie dostarczenia do firmy, choć rekomendujemy nie czekać z wysłaniem wniosku do ostatniej chwili.

Gdy obowiązuje Cię umowa polisy zawarta na 12 miesięcy, ostatni dzień na złożenie wniosku przypada na 1 dzień przed końcem umowy. Wtedy wypowiadasz polisę z art. 28 ustawy. Jeśli przegapisz ten termin, umowa odnowi się automatycznie. Przedłużoną umowę wciąż możesz wypowiedzieć, ale będziesz musiał zapłacić składkę za dni, w których obowiązywała umowa. W takiej sytuacji wypowiedzenie składasz z art. 28a. Musisz także pamiętać, żeby wykupić nowe OC u innego ubezpieczyciela najpóźniej w dniu złożenia wypowiedzenia, aby zachować ciągłość polisy.

Przykład:

Marek podpisał umowę o OC na rok, której data zakończenia przypadała na 31 stycznia 2023. Nie wysłał wniosku o wypowiedzenie OC, a więc polisa przedłużyła się automatycznie. W lutym Marek stwierdził, że chce zmienić firmę, w której ubezpiecza samochód. Jak powinien to zrobić, żeby nie obejmowało go podwójne OC, a jednocześnie nie został całkowicie bez polisy? Marek powinien jak najszybciej znaleźć najtańsze OC, zawrzeć umowę obowiązującą od dnia kolejnego i jeszcze tego samego dnia złożyć wypowiedzenie w poprzedniej firmie.

Jak odstąpić od umowy zawartej na odległość?

Gdy wykupiłeś polisę OC na odległość, czyli przez internet lub telefon możesz od niej odstąpić w ciągu 30 dni. Wystarczy powołać się na art. 40 ust. 2 ustawy o prawach konsumenta. Jest to przydatne szczególnie wtedy, gdy uda się znaleźć tańszą ofertę OC. Pamiętaj, aby przy odstąpieniu od umowy OC mieć ciągłość ubezpieczenia w kolejnej firmie.

Kiedy można wypowiedzieć umowę OC po zakupie auta?

Jeżeli kupisz samochód, który jest ubezpieczony, masz dwa rozwiązania: możesz zachować polisę zbywcy lub ją wypowiedzieć. Zachowanie dotychczasowej polisy nie zawsze się opłaca, ponieważ firmy rekalkulują składki i mogą Ci nakazać dopłacić, jeżeli poprzedni właściciel miał większe zniżki na ubezpieczenie. Polisę zbywcy możesz wypowiedzieć w każdym dniu jej trwania – nie obowiązują tutaj żadne terminy graniczne.

Powinieneś także wiedzieć, że OC zbywcy nie przedłuża się automatycznie. Oznacza to, że ostatni dzień obowiązywania polisy to ostatni dzień ochrony. Jeśli przed zakończeniem umowy nie wyrazisz zgody na jej kontynuację lub nie podpiszesz umowy z innym ubezpieczycielem, narazisz się na karę za brak OC.

Takie same przepisy jak po zakupie auta, obowiązują przy przeniesieniu prawa własności do samochodu np. w formie darowizny. Tzn. osoba obdarowana musi być świadoma, że składka zostanie rekalkulowana, ma prawo wypowiedzieć OC w każdej chwili, a jeśli tego nie zrobi – polisa nie odnowi się automatycznie – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Jak zrezygnować z OC po sprzedaży samochodu?

Sprzedałeś samochód i chcesz wypowiedzieć umowę o OC? Niestety to nie jest możliwe – wraz z własnością auta umowa o OC przeszła na nowego właściciela i tylko on może zdecydować, co zrobić z nią dalej. Jeżeli ją wypowie, będziesz mógł ubiegać się o zwrot składki do ubezpieczyciela. W sytuacji, gdy polisa była podzielona na raty, a termin kolejnej składki przypada po przeniesieniu własności, obowiązek zapłaty raty przechodzi na nowego właściciela.

Kiedy umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu?

Rozwiązanie umowy o OC to inne zdarzenie niż jej wypowiedzenie, choć w potocznym języku często używa się tych określeń zamiennie. Sytuacje, w których umowa ulega rozwiązaniu, uregulowane są w art. 33 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Zgodnie z przepisem o rozwiązaniu umowy ubezpieczenia, mówimy gdy:

  • samochód zostanie wyrejestrowany – jeśli zezłomujesz i wyrejestrujesz auto, umowa zostanie rozwiązana, a Ty otrzymasz zwrot nadpłaconej składki. Musisz o tym powiadomić ubezpieczyciela, dołączając dokumentację poświadczającą wyrejestrowania pojazdu,
  • towarzystwo ubezpieczeniowe ogłosi upadłość – umowa rozwiąże się z opływem 3 miesięcy od dnia ogłoszenia upadłości firmy,
  • zarejestrujesz samochód za granicą – gdy wyprowadzisz się do innego kraju i zabierzesz ze sobą auto, musisz wyrejestrować je w Polsce, zarejestrować w tamtejszym urzędzie i poinformować o tym ubezpieczyciela.

Czy trzeba wypowiedzieć OC po kradzieży samochodu lub szkodzie całkowitej?

Kradzież albo szkoda całkowita oznacza utratę pojazdu, a więc samochód należy wyrejestrować i zgłosić ten fakt firmie ubezpieczeniowej. Polisa OC ulegnie rozwiązaniu, a ty musisz złożyć wniosek do towarzystwa ubezpieczeniowego o zwrot składki.

O czym pamiętać przy składaniu wypowiedzenia OC?

Wypowiedzenie OC musi zostać złożone we właściwym terminie. Pomyłka może skutkować brakiem ubezpieczenia, a co za tym idzie karą z UFG, a nawet regresem ubezpieczeniowym. Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę:

  • po złożeniu wypowiedzenia, weź potwierdzenie przyjęcia przez agenta, potwierdzenie nadania z poczty lub zachowaj potwierdzenie wysłania mejla,
  • wypowiedzenie OC musi zostać podpisane własnoręcznie, inaczej nie będzie skuteczne,
  • nie warto czekać z wypowiedzeniem do ostatniej chwili, dlatego warto wysłać dokument na kilka dni przed końcem okresu ubezpieczenia,
  • jeżeli wypowiadasz polisę po zbywcy, tego samego dnia musisz wykupić nowe OC,
  • gdy wypowiadasz umowę OC, sprawdź czy masz ważną polisę u innego ubezpieczyciela.

Wypowiedzenie umowy OC – co warto wiedzieć?

  1. OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym dla zarejestrowanych pojazdów mechanicznych.
  2. Polisę OC można wypowiedzieć przed końcem okresu ochrony z art. 28, po automatycznym wznowieniu z art. 28a oraz po zakupie pojazdu z art. 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.
  3. Od umowy ubezpieczenia OC zawartej na odległość można odstąpić w ciągu 30 dni bez podawania przyczyny.
  4. Rezygnacja z OC musi być złożona na piśmie w placówce ubezpieczyciela, wysłana pocztą tradycyjną lub mailem.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wypowiedzenie OC

  1. Jak otrzymam zwrot nadpłaconej składki?

    Na rachunek bankowy, który wskazałeś. Jeśli wcześniej nie podawałeś ubezpieczycielowi żadnego numeru konta, konsultant się z Tobą skontaktuje i dopyta, gdzie przelać nadpłatę.
  2. Czy muszę podawać we wniosku o wypowiedzenie OC, z jaką inną firmą zawarłem umowę?

    Niektóre towarzystwa proszą o wpisanie nazwy nowego ubezpieczyciela, ale jest to informacja dla celów analitycznych firmy. Brak odpowiedzi na to pytanie nie może być podstawą do odrzucenia wypowiedzenia, jeśli wypowiedzenie jest składane przez określone ustawowo przyczyny.
  3. Czy mogę wypowiedzieć OC przez telefon, np. rozmawiając z konsultantem na infolinii?

    Nie, taka forma jest nieskuteczna. Musisz napisać wniosek, podpisać go odręcznie i wysłać mejlem lub pocztą.
  4. Gdzie mogę wysłać wypowiedzenie umowy OC?

    Możesz wysłać skan lub zdjęcie wypowiedzenia mejlem do towarzystwa ubezpieczeniowego lub dokument tradycyjną pocztą bądź kurierem do ubezpieczyciela.
  5. Czy pisemne wypowiedzenie umowy OC jest obowiązkowe?

    Tak. Nie możesz złożyć wypowiedzenia poprzez wiadomość email bez załącznika ze skanem podpisanego dokumentu. Nie możesz także złożyć wypowiedzenia ustnie na infolinii. Rezygnacje z umów OC musza zostać złożone z własnoręcznym podpisem.
  6. Gdzie mogę znaleźć numer polisy OC?

    Najprościej będzie znaleźć aktualną polisę OC lub certyfikat potwierdzający ubezpieczenie. Będzie tam wpisany numer polisy. Jeżeli nie możesz znaleźć tych dokumentów, możesz sprawdzić numer polisy na stronie UFG lub w aplikacji mObywatel.
  7. Ile jest czasu na wypowiedzenie umowy OC?

    W przypadku wypowiedzenia z art. 28 najpóźniej na dzień przed końcem polisy, trzeba złożyć wypowiedzenie.
  8. Czy można wypowiedzieć umowę OC pocztą?

    Tak. Możesz podpisane wypowiedzenie wysłać listem na poczcie. Warto wysłać je listem poleconym z potwierdzeniem odbioru, aby mieć pewność, ze dotarło do ubezpieczyciela.
Patrycja Purzycka
[Głosów: 37 Średnia: 4.2]