Czy można kupić assistance dla auta powyżej 15 lat?

Awaria na drodze to nieprzyjemne zdarzenie, którego kierowcy woleliby uniknąć. Tego nie można jednak przewidzieć, szczególnie posiadając starszy samochód. Można zabezpieczyć się na tę okoliczność, wybierając assistance. Sprawdzimy, jaki assistance dla auta powyżej 15 lat wybrać i na co zwrócić uwagę.

Ubezpieczyciele zazwyczaj oferują szerokie pakiety assistance dla właścicieli nowszych samochodów. Jest to spowodowane mniejszym ryzykiem, a co za tym idzie mniejszą awaryjnością tych pojazdów. Jednak zainteresowanie pakietem assistance jest także widoczne wśród osób posiadających starsze samochody. Ubezpieczyciele przygotowali dla nich oferty jednak z pewnymi ograniczeniami.

Co to jest ubezpieczenie assistance?

Assistance zapewnia pomoc ubezpieczyciela w razie awarii, wypadku lub kradzieży. Na assistance składa się szereg świadczeń, które oferują ubezpieczyciele. Najczęściej można skorzystać z:

  • holowania – w razie awarii samochodu, gdy nie da się go naprawić na miejscu, ubezpieczyciel zapewni holowanie do warsztatu lub do wskazanego przez kierowcę miejsca,
  • samochodu zastępczego – w sytuacji, gdy naprawa samochodu będzie dłuższa można skorzystać z wynajętego przez ubezpieczyciela samochodu,
  • dowozu paliwa – gdy zabraknie paliwa na drodze, możesz wezwać assistance, który je dowiezie,
  • infolinii – szczególnie przydatne dla osób podróżujących po Europie i potrzebujących tłumacza,
  • kierowcy zastępczego – jeżeli kierowca nie może kontynuować podróży ze względu na stan zdrowia, ubezpieczyciel zapewni kierowcę zastępczego.

Kiedy można liczyć na pomoc assistance?

Najczęściej kierowcy wzywają assistance do awarii czy wypadku. Warto wiedzieć, w jakich sytuacjach można skorzystać z poszczególnych świadczeń wchodzących w skład assistance. Do OC ubezpieczyciele dołączają często assistance mini. Jednak ten assistance działa zazwyczaj tylko po wypadku. Aby ubezpieczyciel pomógł po awarii trzeba wykupić szerszy wariant.

Po awarii pojazdu na drodze możesz liczyć na przyjazd specjalisty, który spróbuje naprawić usterkę na miejscu. Jeżeli będzie to niemożliwe samochód będzie holowany do warsztatu lub wybranego miejsca. Dodatkowo możesz liczyć na kontynuację podróży i samochód zastępczy, który otrzymasz.

Przykład:

Pani Agnieszka dojeżdża do pracy codziennie po 40 km. Przy zakupie OC dodała także assistance, głównie ze względu na samochód zastępczy w razie awarii. W trakcie trwania polisy w drodze z pracy samochód uległ awarii. Dzięki wykupionej polisie ubezpieczyciel holował samochód, a pani Agnieszka otrzymała samochód zastępczy, którym mogła dojeżdżać do pracy.

Po wypadku także można korzystać z assistance. Ubezpieczyciel odholuje samochód, a kierowca dostanie samochód zastępczy. W przypadku zdarzenia za granicą, kierowca może liczyć nawet na pomoc tłumacza oraz prawnika. Jest to szczególnie przydatne, gdy do wypadku dojdzie właśnie poza granicami Polski.

Przykład:

Pan Adrian wybrał się w podróż samochodową do Francji. Wykupił wcześniej assistance z zakresem terytorialnym poza RP. Podczas urlopu doszło do kolizji. Pan Adrian nie mógł porozumieć się ze sprawcą zdarzenia oraz jednostką policji, zadzwonił na infolinię i otrzymał pomoc tłumacza.

Czasem nie potrzeba awarii samochodu, aby nie mógł on jechać dalej. Wystarczy zwykłe niedopatrzenie, które skutkuje brakiem paliwa. I w takiej sytuacji można liczyć na assistance. Po kontakcie z infolinią ubezpieczyciel dowiezie niezbędne do dalszej jazdy paliwo.

Przykład:

Pan Mariusz wyruszył w daleką podróż samochodem. Wiedział, że paliwo będzie się kończyć, ale uznał, że kupi je na kolejnej stacji benzynowej. Niestety nie sprawdził, gdzie będzie ta stacja i w trakcie podróży zabrakło mu paliwa. Był daleko od miejsca zamieszkania i nie mógł liczyć na pomoc znajomych. Na szczęście miał wykupiony assistance i wezwał pomoc. Zaczekał na przyjazd assistance i mógł kontynuować podróż.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu assistance?

Zazwyczaj ubezpieczyciele oferują kilka wariantów assistance ze względu na zakres i cenę. Najszersze  zakresy zarezerwowane są zazwyczaj dla pojazdów do 15 roku eksploatacji. Dla starszych samochodów także jest oferta, ale zazwyczaj z mniejszym limitem kilometrów lub z dodatkowymi wyłączeniami np. samochód zastępczy na mniej dni. Warto dokładnie prześledzić ofertę, aby podczas zdarzenia się nie zaskoczyć. Trzeba zwrócić uwagę na franszyzę kilometrów. Często ubezpieczyciele wprowadzają ją np. na 25 km od domu. Oznacza to, że w sytuacji awarii samochodu w odległości do 25 km od domu ubezpieczyciel nie pomoże.

Przy wyborze assistance warto zwrócić uwagę na zakres ubezpieczeni. Jeżeli wiesz, że danym samochodem nie będziesz wyruszał w dalsze trasy, wystarczy assistance z mniejszym limitem holowania i składka wtedy będzie niższa, a ochrona wystarczająca – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Gdzie kupić assistance dla auta powyżej 15 lat?

Towarzystwa ubezpieczeniowe określają ryzyko i decydują czy przyjąć do ubezpieczenia dany przedmiot. Dla starszych samochodów oferują niższe warianty assistance, ponieważ ryzyko wystąpienia zdarzenia jest wysokie. Niektóre towarzystwa proponują tylko podstawowy assistance mini do wypadku. Gdy chcesz poszukać assistance dla starego samochodu warto prześledzić wiele towarzystw.

Gdy chcesz poszukać assistance dla starego samochodu warto prześledzić wiele towarzystw. My bliżej przyjrzeliśmy się ofercie różnych firm i obecnie można kupić assistance dla auta powyżej 15 lat bez żadnych ograniczeń wiekowych u następujących ubezpieczycieli:

  • Allianz – oferta dla auta, którego wiek nie przekracza 18 lat;
  • LINK4 – brak ograniczeń wiekowych;
  • mtu24.pl – brak ograniczeń wiekowych;
  • Proama – w wariancie Assistance Wypadkowy i Midi Assistance zawarte wraz z AC brak ograniczeń wiekowych,
  • PZU – brak ograniczeń wiekowych.

Ile kosztuje pakiet OC z assistance dla auta powyżej 15 lat?

Ofert OC wraz z assistance można szukać w porównywarce. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ w jednym miejscu można poznać kilkanaście ofert i wybrać najlepszą dla siebie. Można od razu porównać warianty assistance i sprawdzić czy dany zakres odpowiada potrzebom kierowcy. Sprawdzimy, ile musiałby zapłacić za OC i assistance 41-letni pan Aleksander z Łodzi, który ma 16-letnią Skodę Octavię, 1.9 diesel.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC + assistance dla auta powyżej 15 lat?
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
687,00 zł*
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
752,00 zł*
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
856,00 zł*
Allianz
OC
AC
Assistance
NNW
934,00 zł*
Ile kosztuje OC + assistance dla auta powyżej 15 lat?
mtu24.pl
687,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
752,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
856,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Allianz
934,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 6.10.2023 r., 41-latek z Łodzi, Skoda Octavia 1,9 l z 2007 r.

Assistance dla auta powyżej 15 lat – co warto wiedzieć?

  1. Assistance jest dobrowolnym ubezpieczeniem, które zapewnia pomoc po awarii, wypadku, kradzieży.
  2. Dla samochodów powyżej 15 lat eksploatacji także można wykupić assistance, tylko w okrojonym zakresie.
  3. Assistance podstawowy po wypadku jest często darmowym dodatkiem do OC.
  4. Przy zakupie assistance warto zwrócić uwagę na franszyzy i limity.

FAQ – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi o assistance dla auta powyżej 15 lat

  1. Czy mogę dokupić assistance w trakcie trwania polisy OC?

    Zazwyczaj nie jest to możliwe. Warto jednak zapytać swojego ubezpieczyciela. Np. Warta oferuje krótkoterminowy assistance dla swoich klientów. Kosztuje ok. 100 zł na 15 dni , działa także za granicą. Jest także możliwość zakupu krótkoterminowego assistance w innych towarzystwach np. Generali i Uniqa oferują takie polisy. Warto jednak pamiętać, ze ochrona może być ograniczona. Np. w Generali dla samochodów, które mają ponad 15 lat assistance krótkoterminowy zawiera holowanie tylko do 250 km.
  2. Na czym polega usługa zakwaterowania w zakresie assistance?

    Ubezpieczyciele często oferują także zakwaterowanie po zdarzeniu. W sytuacji, gdy nastąpi awaria pojazdu lub kradzież, a nie chcesz kontynuować podróży i wolisz poczekać na naprawę samochodu, ubezpieczyciel zaoferuje pobyt w hotelu na określoną w ogólnych warunkach ubezpieczenia ilość dni.
  3. Na czym polega pomoc informacyjna w zakresie assistance?

    Towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj oferują także pomoc infolinii. Informacje, jakich można tam uzyskać dotyczą podmiotów świadczących usługi drogowe, punktów wulkanizacji opon, wypożyczalni pojazdów, warsztatów naprawczych, punktów sprzedaży akcesoriów motoryzacyjnych, lokalnej sieci placówek medycznych oraz pomoc tłumacza w kontaktach ze służbami drogowymi, medycznymi i policją.
  4. Jak wezwać assistance?

    Numer telefonu na infolinię ubezpieczyciela najczęściej znajduje się na certyfikacie OC. Jednak nie ma obowiązku wożenia tego dokumentu. Warto jednak zapisać sobie ten numer w telefonie. Inaczej podczas zdarzenia, trzeba będzie go szukać w internecie. Infolinie działają 24 godziny na dobę, także na pomoc można liczyć o każdej porze dnia i nocy.
  5. Ile razy można skorzystać z pomocy assistance?

    Zwykle wielokrotnie można korzystać z pomocy assistance wielokrotnie. Jednak wyjątki od tej reguły są zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), jak np. rozładowanie akumulatora.
  6. Czy assistance pokryje koszty usunięcia każdej szkody w samochodzie?

    To zależy od zakresu ochrony assistance, który jest określony w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Tańszy wariant ubezpieczenia może np. zawierać limit holowania uszkodzonego pojazdu czy brak pomocy ubezpieczyciela w przypadku wystąpienia niektórych zdarzeń.
Piotr Nowik
[Głosów: 2 Średnia: 5]