Czy można kupić ubezpieczenie assistance bez OC?

Assistance to przykład nieobligatoryjnej polisy, która zwykle jest sprzedawana w pakiecie z OC. Niektóre towarzystwa oferują ją również jako produkt niezależny od innych ubezpieczeń. Sprawdź, kiedy warto zdecydować się na tę opcję.

Assistance to specyficzny rodzaj ubezpieczenia komunikacyjnego. Zamiast odszkodowania po wystąpieniu szkody, otrzymujesz bieżące wsparcie ubezpieczyciela w wielu nieprzewidzianych sytuacjach, które mogą przytrafić się każdemu właścicielowi auta. Zatrzaśnięte kluczyki, rozładowany akumulator, awaria samochodu wiele kilometrów od domu – w takich przypadkach możesz poradzić sobie samodzielnie, szukając  pomocy na własną rękę. Z drugiej strony, jeśli załatwi to za Ciebie ubezpieczyciel, pomoc przybędzie szybciej, a do tego nie będzie Cię dodatkowo kosztować. Z ubezpieczenia assistance możesz zwykle korzystać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Czym jest polisa assistance bez OC i komu się przyda?

Na dobrą sprawę, assistance przyda się każdemu kierowcy – niezależnie od tego, czy porusza się jedynie po mieście, czy też regularnie pokonuje duże dystanse. Na zakup assistance bez OC najczęściej decydują się jednak osoby, w których życiu wydarzyła się jakaś zmiana. To z tego powodu nie kupili go od razu w komplecie z OC, a dopiero po pewnym czasie, gdy rzeczywiście stało się potrzebne.

Może to być np. zmiana miejsca pracy, która przesądziła o konieczności pokonywania codziennie dużej liczby kilometrów w jedną i drugą stronę. Im więcej czasu spędzasz w trasie, tym większa szansa na to, że wydarzy się coś niespodziewanego i przyda Ci się dodatkowa pomoc ze strony ubezpieczyciela.

Assistance bez OC jest też często wybierane jako polisa na wakacyjny wyjazd, zwłaszcza poza granicę Polski. Jeśli masz pokonać samochodem kilkaset albo kilka tysięcy kilometrów, musisz liczyć się z tym, że ryzyko wystąpienia jego awarii albo innego niespodziewanego zdarzenia jest dość wysokie. Polisa ma na celu zapewnić Ci wsparcie, jeśli kryzysowa sytuacja spotka Cię tak daleko od domu.

Na co można liczyć w ramach assistance bez OC?

Nieobligatoryjny charakter tego ubezpieczenia sprawia, że każde towarzystwo samodzielnie ustala zakres dostępnych świadczeń w oparciu o politykę wewnętrzną firmy. Co więcej, w każdym z nich masz zwykle do wyboru kilka pakietów – od podstawowego (za niższą cenę) po obejmujący większą liczbę opcji. Oferta może dotyczyć m.in. następujących świadczeń.

Pomoc technicznaPomoc medycznaPomoc w podróżyPomoc prawnaPomoc informacyjna
naprawa pojazdu na miejscu zdarzeniatransport sanitarnynocleg na czas naprawy autaporady prawne dotyczące różnych dziedzin prawaudzielenie informacji na dowolny temat, np. znalezienie apteki czy hotelu w okolicy miejsca, w którym się znajdujesz
udzielenie informacji na dowolny temat, np. znalezienie apteki czy hotelu w okolicy miejsca, w którym się znajdujeszopieka nad dziećmi na czas pobytu w szpitalutransport kierowcy i pasażerów do miejsca docelowegoprzygotowanie różnych pism prawnych
awaryjne otwarcie samochodu po zatrzaśnięciu kluczykówopieka nad zwierzętami na czas pobytu w szpitalukierowca zastępczy
holowanie autapomoc lekarza lub pielęgniarki po wypadku
złomowanie autadostarczenie niezbędnych leków
wynajem samochodu zastępczegonocleg dla bliskiej osoby odwiedzającej ubezpieczonego w szpitalu

Dokładna lista świadczeń, które zostaną Ci udostępnione w ramach ubezpieczenia assistance bez OC, znajdziesz w OWU. Zapoznaj się z nią zanim podpiszesz umowę.

Które firmy ubezpieczeniowe oferują assistance bez OC?

O ile tradycyjne assistance oferuje każde towarzystwo sprzedające polisy komunikacyjne, o tyle nie każde z nich pozwala na zakup tego produktu solo, bez OC czy AC. Decydując się na takie rozwiązanie, musisz mieć świadomość tego, że będziesz mieć znacznie mniejszy wybór niż normalnie.

Mimo wszystko, zrealizowanie takiej transakcji jest możliwe. Assistance bez OC oferują m.in. Generali, AXA Direct, UNIQA i Concordia. Czym różnią się ich oferty?

Assistance bez OC w UNIQA – Assistance Polska lub Polska i Europa

Do wyboru masz pakiet obowiązujący na terenie Polski lub także za granicą. Pomoc jest świadczona 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, i można z niej skorzystać po awarii, wypadku i kradzieży auta. Do wyboru masz 4 warianty czasowe (7 dni, 15 dni, 30 dni albo rok) oraz 3 dotyczące zakresu świadczeń (Premium, Standardowy, Ekonomiczny). Dokładny zakres dla każdego znajdziesz w OWU. Wszystkie z nich obejmują jednak następujące usługi:

  • naprawa na miejscu awarii lub wypadku,
  • wymiana koła,
  • nocleg dla kierowcy i pasażerów po wypadku, awarii lub kradzieży,
  • transport kierowcy i pasażerów po wypadku, awarii lub kradzieży,
  • dostarczenie paliwa,
  • pomoc medyczna na terenie Polski i za granicą,
  • pomoc informacyjna, w tym również prawna.

Dodatkowo, każdy ubezpieczony kierowca może też liczyć na holowanie pojazdu i wynajem samochodu zastępczego, jednak tutaj obowiązują już różne limity dla poszczególnych pakietów.

Assistance bez OC Generali

W ramach wybranego pakietu możesz liczyć na pomoc ubezpieczyciela po kolizji, awarii lub kradzieży – niezależnie od tego, czy jesteś w Polsce, czy w innym kraju europejskim. Do dyspozycji masz 4 pakiety: Standard, Komfort, Komfort plus i Lux. Najważniejsze różnice między nimi zebraliśmy w tabeli.

ŚwiadczenieStandardKomfortKomfortLux
Zakres terytorialnyPolskaPolskaPolska+EuropaPolska+Europa
Zakres zdarzeńWypadek, KradzieżWypadek, Kradzież, AwariaWypadek, Kradzież, AwariaWypadek, Kradzież, Awaria
Limit wieku pojazdubrakbrakbrakbrak
Holowanie po wypadku w Polsce/Europienielimitowane/braknielimitowane/braknielimitowane/500 kmnielimitowane/nielimitowane
Samochód zastępczy po wypadkudo 3 dni, jeżeli pojazd był holowanydo 3 dni, jeżeli pojazd był holowanydo 5 dni, jeżeli pojazd był holowanydo 10 dni, jeżeli pojazd był holowany, do 3 dni, jeżeli nie był
Zakwaterowaniebrakdo 3 dnido 3 dnido 5 dni
Kierowca zastępczybraktaktaktak

*Opracowanie własne na podstawie oferty ubezpieczyciela (stan na 29.05.2023 roku).

Assistance samochodowe w LINK4

Ciekawą opcję stanowi również pakiet Podróże + Auto Assistance, który jest dostępny w LINK4. Jak sama nazwa wskazuje, w tym przypadku nie musisz kupować OC, lecz polisę turystyczną. Wraz z nią otrzymasz z kolei krótkoterminowe ubezpieczenie assistance, które może okazać się idealnym wyborem na wakacyjny wyjazd.

Zakres terytorialny polisy może obejmować tylko Polskę albo też zagraniczne destynacje – np. Europę i basen Morza Śródziemnego, a nawet niemal cały świat poza nielicznymi wyjątkami. W ramach pakietu możesz liczyć na pomoc ubezpieczyciela po awarii, wypadku, uszkodzeniu i kradzieży auta, a także wtedy, gdy padnie ofiarą wandalizmu. Do dyspozycji masz m.in. takie świadczenia, jak:

  • naprawa auta na miejscu zdarzenia,
  • wynajem samochodu po wypadku lub kradzieży – do 4 dni,
  • nocleg dla kierowcy i pasażerów na czas naprawy pojazdu,
  • transport dla kierowcy i pasażerów,
  • dostęp do informacji medycznej, drogowej i ogólnej na całodobowej infolinii.

Na jaki okres i gdzie można kupić assistance bez OC?

Assistance bez OC często funkcjonuje jako ubezpieczenie krótkoterminowe. Kupuje się je zatem na określony okres, np. na kilka dni, dwa tygodnie albo kilka miesięcy. Dwie pierwsze z tych opcji będą dobrym wyborem na zagraniczne wakacje, podczas których chcesz cieszyć się większym poczuciem bezpieczeństwa. Ostatnia sprawdzi się wtedy, gdy potrzebujesz assistance na okres pozostały do końca obecnego OC – a następnie zamierzasz kupić komplet ubezpieczeń komunikacyjnych, czyli chociażby OC z assistance.

Czy można kupić OC bez assistance na dłuższy okres, np. na rok? Nie powinno to przysporzyć problemów. Takie ubezpieczenie oferują m.in. Generali, Uniqa i LINK4. Jego zakup może być dobrym pomysłem, jeśli żadna ze standardowych ofert OC+assistance nie spełniała Twoich oczekiwań pod względem dostępnych świadczeń lub ceny.

Czysto w teorii, zakup kilku ubezpieczeń komunikacyjnych w jednym towarzystwie (np. OC, AC i assistance) powinien być korzystny finansowo. Towarzystwa często udzielają takim klientom rabaty, a nawet oferują darmowe prezenty, np. pod postacią AC mini. W praktyce, wysokość składki zależy od wielu czynników i może okazać się, że zakup assistance w Twoim towarzystwie wyjdzie drożej niż wtedy, gdy kupisz assistance bez OC u innego ubezpieczyciela. Z tego  powodu warto zawsze sprawdzić wszystkie dostępne opcje – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Ile kosztuje ubezpieczenie assistance bez OC?

Cena assistance bez OC zależy od indywidualnych czynników dotyczących kierowcy i samochodu. Duży wpływ ma również okres ubezpieczenia, który może wahać się od kilku dni do nawet roku. Im dłuższy, tym więcej przyjdzie zapłacić za taką polisę. Dokładną wysokość składki poznasz, jeśli skorzystasz z kalkulatorów online znajdujących się na stronach poszczególnych ubezpieczycieli. Orientacyjne ceny przedstawiliśmy na poniższym przykładzie.

Przykład 1:

37-letni pan Krzysztof ze Świdnicy nie zdecydował się na zakup assistance wraz z OC, bo pracował blisko domu i rzadko korzystał z samochodu (Opel Insignia z 2015 roku, 1796 m³). Obecnie pracuje we Wrocławiu, do którego musi dojeżdżać codziennie ok. 50 km – czyli codziennie pokonuje autem co najmniej 100 km, w tym dużą część z nich przez obszar niezabudowany, na którym nietrudno o zderzenie z dzikim zwierzęciem. W związku z tym postanowił zapewnić sobie większe bezpieczeństwo podczas jazdy i wykupić assistance bez OC na miesiąc – tyle pozostało do końca obecnej umowy, po której zakończeniu zamierza kupić te polisy w komplecie. Jakie propozycje składek otrzymał od różnych towarzystw?

  • UNIQA: pakiet ekonomiczny (69 zł), pakiet standardowy (119 zł), pakiet premium (159 zł).
  • Generali: Komfort 127 zł, Prestiż 158 zł.

*Przykładowe składki dla powyższego użytkownika wyliczone w kalkulatorach dostępnych na stronach ubezpieczycieli (stan na 29.05.2023 roku).

Na co zwrócić uwagę, wybierając assistance bez OC?

Decydując się na zakup assistance bez OC, z pewnością kierujesz się ceną i nie ma w tym nic złego. Mimo wszystko warto sprawdzić też parametry samej oferty, aby upewnić się, że na pewno to właśnie takiego pakietu assistance potrzebujesz. Dzięki temu ani nie przepłacisz, ani nie kupisz taniego ubezpieczenia, które nie będzie spełniać swojej funkcji.

Szczególną uwagę skup na poniższych kwestiach:

  • lista dostępnych świadczeń dla konkretnego pakietu – zazwyczaj są one wymienione w przejrzystej tabeli, w której można też łatwo sprawdzić różnice pomiędzy różnymi pakietami assistance bez OC u tego samego ubezpieczyciela,
  • suma ubezpieczenia i limity – towarzystwa ustalają konkretne limity dla poszczególnych świadczeń. Może to oznaczać, że np. otrzymasz samochód zastępczy na maksymalnie 4 dni, koszt naprawy samochodu nie może przekraczać 5 000 zł, a ewentualne holowanie zostanie przeprowadzone na dystansie do 150 km. Upewnij się, czy limity na pewno odpowiadają Twoim potrzebom, zwłaszcza jeśli przed Tobą długa podróż,
  • zakres terytorialny – assistance bez OC może obowiązywać tylko w Polsce albo też za granicą,
  • limit wiekowy – wraz z wiekiem rośnie ryzyko wystąpienia awarii samochodu. Z tego powodu nie każdy starszy pojazd może zostać objęty ochroną w ramach ubezpieczenia assistance,
  • wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela – znajdziesz je w OWU w oddzielnej sekcji. Są to sytuacje, w których ubezpieczyciel odmówi udzielenia pomocy, np. wtedy, gdy nie masz uprawnień do kierowania samochodem albo do zdarzenia doprowadzono z premedytacją.

Często towarzystwa udostępniają możliwość elastycznego dopasowywania wysokości limitów dla poszczególnych świadczeń. Trzeba jednak pamiętać o tym, że im są wyższe, tym droższe może być ubezpieczenie assistance bez OC.

Co zamiast ubezpieczenia assistance bez OC?

Ceny assistance bez OC wydają Ci się wysokie? Mamy na to sposób – gdy tylko skończy Ci się aktualne OC, kup nowe ubezpieczenie wraz z assistance u tego samego ubezpieczyciela. Dzięki temu możesz otrzymać korzystniejszą cenowo ofertę i mieć wszystkie polisy komunikacyjne na ten sam okres – więc nic Ci nie umknie.

Ile może kosztować OC w pakiecie z assistance? Przyjrzyj się naszemu przykładowi.

Przykład 2:

27-letnia pani Oliwia z Pabianic jeździ Mitsubishi Space Star z 2018 roku (silnik: 1193 m³). Postanowiła zapewnić sobie bardziej kompleksową ochronę ubezpieczeniową i kupić OC wraz z assistance. Ubezpieczyciele zaproponowali jej następujące oferty.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC + assistance dla 27-latki z Pabianic?
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
710,00 zł*
You Can Drive
OC
AC
Assistance
NNW
731,00 zł*
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
761,00 zł*
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
811,00 zł*
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
863,00 zł*
Ile kosztuje OC + assistance dla 27-latki z Pabianic?
mtu24.pl
710,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
You Can Drive
731,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
761,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
811,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
863,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 29.05.2023 r., Mitsubishi Space Star z 2018 roku

Różnica między ofertą z NNW i bez niego wyniosła 51 zł. Pani Oliwia zdecydowała się na tę pierwszą opcję i kupiła pakiet OC+NNW+assistance za 761 zł.

Assistance bez OC – co warto wiedzieć?

  • Można kupić assistance bez OC, chociaż dostępność takich ofert jest ograniczona.
  • Na zakup assistance bez OC warto zdecydować się np. przed wakacjami, ale też wtedy, gdy w związku ze zmianą w swoim życiu zaczynasz spędzać więcej czasu za kółkiem.
  • Assistance bez OC sprzedają m.in. Generali, AXA Direct, UNIQA i Concordia.
  • Można kupić assistance bez OC na różne okresy – od 7 dni, przez miesiąc, aż do roku.
  • Kupując assistance z OC, możesz zwykle liczyć na korzystniejszą ofertę pod względem finansowym.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o assistance bez OC

  1. Czy muszę mieć OC w danym towarzystwie, żeby móc kupić assistance?

    Wiele towarzystw uzależnia możliwość zakupu dodatkowych polis od posiadania OC. Istnieją jednak wyjątki, takie jak Generali, AXA Direct, UNIQA i Concordia. U tych ubezpieczycieli bez problemu kupisz assistance nawet wtedy, gdy masz już OC w innej firmie.
  2. Czy assistance bez OC zadziała na zagranicznych wakacjach?

    Jeśli zakres terytorialny Twojej polisy oraz limit kilometrów dla holowania będą odpowiednie, to jak najbardziej. Koniecznie zwróć uwagę na te dwa aspekty przed zakupem ubezpieczenia.
  3. Czy opłaca się kupić assistance bez OC?

    To zależy od indywidualnej sytuacji kierowcy. Jeśli zakup tej polisy wraz z OC nie wchodzi aktualnie w grę, skorzystanie z takiej opcji pozwoli Ci cieszyć się maksymalną ochroną ubezpieczeniową bez konieczności czekania aż skończy się aktualna umowa i będzie można kupić komplet. Z drugiej strony, być może użytkujesz samochód w bardzo małym stopniu, ale planujesz jeden wyjazd w daleką trasę, np. na wakacje. W tym przypadku całoroczne assistance może Ci się nie przydać, ale to krótkoterminowe już tak.
  4. Czy za assistance bez OC zapłacę więcej niż za pakiet OC+assistance?

    Niekoniecznie. Dużo zależy od parametrów samochodu, historii ubezpieczeniowej kierowcy, a przede wszystkim od okresu ubezpieczenia. Najlepiej sprawdzić ceny w kalkulatorze online i porównać je ze sobą.
Ilona Walczak
[Głosów: 1 Średnia: 5]