Czy warto kupić AC dla starszego samochodu?

Zakup polisy autocasco o wartości 1500 lub 2000 zł może mijać się z celem w sytuacji, gdy decydujemy się na zakup używanego, ale bardzo zadbanego samochodu, którego wartość wynosi 6000 zł. Sprawdźmy, jak można zaoszczędzić na polisie AC przy starszym modelu auta.

Ochrona AC może być doskonałym uzupełnieniem podstawowej i obowiązkowej polisy OC. Dzięki temu zwiększysz zakres ochrony i zapewnisz sobie na przyszłość świadczenie, które obniży koszty naprawy auta.

Jaki może być maksymalny wiek samochodu, aby kupić AC?

Autocasco jest ubezpieczeniem dodatkowym, które chroni od kradzieży, uszkodzenia czy zniszczenia. Jest bardziej popularne wśród właścicieli nowszych aut, jednak niektóre starsze modele kierowcy także chcą ubezpieczyć. Naprawa starszego czy młodszego auta kosztuje, więc ubezpieczyciele przygotowali oferty także dla starszych aut, jednak nie we wszystkich towarzystwach da się ubezpieczyć np. 20-letni pojazd. Im starsze auto, tym trudniej będzie je ubezpieczyć. Wiek samochodu, na który można wykupić autocasco to zazwyczaj maksymalnie 12-15 lat (za wyjątkiem polis odnowieniowych – wówczas nie ma ograniczeń wieku).

Część towarzystw ubezpieczeniowych oferuje ochronę dla pojazdów poniżej 10-12 lat, inne z kolei posiadają w ofercie ochronę dla maksymalnie 15-letnich samochodów. Na rynku są jednak nieliczne towarzystwa, które udzielą ochrony dla pojazdów bez ograniczenia wieku, są to PZU i Warta.

Czy warto kupić pełny pakiet OC i AC na stary samochód?

Kradzież auta nie dotyczy wyłącznie nowych modeli samochodów, które dopiero opuściły salon dealera. Taka sytuacja może również spotkać kierowcę, który porusza się starszym modelem Opla, Forda czy Toyoty.

Również uszkodzenie samochodu nie ma związku z wiekiem pojazdu. Konar, który po burzy uszkodził maskę samochodu czy auto zniszczone wskutek aktu wandalizmu – nie ma żadnego powiązania z wiekiem pojazdu, a koszty naprawy mogą być dla właściciela sporym obciążeniem.

Polisa autocasco umożliwia ograniczenie tych kosztów do minimum. Jeśli zatem decydujesz się na zakup używanego auta, wciąż możesz myśleć o zakupie autocasco, oczywiście w sytuacji, gdy samochód się do tego kwalifikuje.

Zaletą zakupu pakietowego łącznie OC i AC jest zniżka na OC. Dzięki ubezpieczeniu pakietowemu możesz liczyć na niższą składkę OC.

Co lepiej wybrać – minicasco czy pełne AC dla starego samochodu?

Pełne AC obejmuje zdarzenia związane z kradzieżą lub zniszczeniami. W zakresie są wszelkie szkody parkingowe, kolizje, zderzenia ze zwierzęciem. Mini AC ma okrojony zakres i czasem zawiera samą kradzież. Niektóre towarzystwa oferują także w ramach mini AC szkody związane z przyrodą np. gradobicie oraz zderzenia ze zwierzęciem. W mini  AC nie ma odpowiedzialności za drobne szkody parkingowe. Właściciele starszych aut mogą wybrać zarówno mini AC, jak i AC, jeżeli ubezpieczyciel oferuje te ubezpieczenia dla tych roczników. Mini AC może być dobrą alternatywą dla osób, które potrzebują ochrony tylko na kradzież lub dla osób, dla których AC jest zbyt drogie.

Czy warto naprawiać samochód na częściach zamiennych?

Przed dylematem czy wybrać część zamienne czy oryginalne stoją wszyscy kierowcy, którzy decydują się na zakup AC. W przypadku młodych roczników dużo osób decyduje się na części oryginalne. Jednak, gdy ubezpieczasz starszy samochód warto zastanowić się nad likwidacją szkody na zamiennikach. Koszt AC będzie dużo mniejszy, a części zamienne będą spełniały swoją rolę i będą porównywalne do oryginalnych. W przypadku wyboru warsztatu partnerskiego i części zamiennych właściciel może bezgotówkowo naprawić auto w warsztacie polecanym przez ubezpieczyciela.

Czy warto skorzystać z tańszego kosztorysu w AC?

Kupując AC, możesz wybrać 3 warianty ubezpieczenia: serwis, warsztat partnerski oraz kosztorys. Przy starszych samochodach może sprawdzić się wersja kosztorysowa. Jest znacznie tańsza, ale spełnia rolę AC. Przy szkodzie ubezpieczyciel wypłaci należne odszkodowanie na konto klienta. Wtedy może on na własną rękę naprawić auto u zaprzyjaźnionego mechanika. Wprawdzie przy kosztorysie nie można liczyć na naprawę bezgotówkową w serwisie czy warsztacie partnerskim, ale ubezpieczyciel pokryje zarówno koszt nowych części, jak i robocizny.

Przykład:

Pan Mariusz miał Forda Focusa z 2010 roku, który był warty około 13 000 zł. Wykupił AC na ten pojazd, bo jeździ nim codziennie do pracy i parkuje na ulicy. Wybrał wariant kosztorysowy, ponieważ jego kolega jest mechanikiem i serwisuje jego wszystkie samochody. W ciągu roku zdarzyła się kolizja z winy pana Mariusza. Zgłosił on szkodę do ubezpieczyciela. Otrzymał kosztorys, który niestety nie pokryłby kosztu naprawy auta. Pan Mariusz odwołał się od decyzji, argumentując wyższymi kosztami naprawy i załączył kosztorys od swojego mechanika. Ubezpieczyciel ponownie przeanalizował sprawę i wypłacił odszkodowanie we wnioskowanej wartości. Dzięki temu pan Mariusz mógł naprawić swoje auto z polisy AC.

Czy wybrać AC z amortyzacją części czy bez?

Amortyzacja części, czyli zużycie jest obliczana według wieku pojazdu. W przypadku starszych roczników może wynosić 70%. Oznacza to, że tyle ubezpieczyciel potrąci z odszkodowania, jeżeli nie wykupisz amortyzacji. Wprawdzie wprowadzenie jej do polisy jest korzystne finansowo, bo składka jest dużo niższa, ale pozostaje pytanie czy przy szkodzie satysfakcjonujące będzie odszkodowanie pomniejszone o 70%.

Niektórzy ubezpieczyciele przy starszych pojazdach nie zgadzają się na warsztat partnerski lub zniesienie amortyzacji przy kosztorysie. Warto sprawdzić wtedy oferty innych ubezpieczycieli, ponieważ polisa bez zniesionej amortyzacji nie jest korzystna dla właściciela starszego auta – – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Czy warto wybrać AC z udziałem własnym?

Udział własny to kolejna kwestia do zastanowienia dla kierowców kupujących AC. Jest on z góry określony kwotowo lub procentowo. Gdy udział własny będzie wynosił 500 zł, oznacza to, że przy szkodzie ubezpieczyciel potrąci z odszkodowania 500 zł. Zastosowanie udziału własnego obniży składkę, ale nie jest komfortowe przy szkodzie. Jednak biorąc pod uwagę amortyzację, to lepiej wprowadzić określony udział własny niż zdecydować się na brak zniesienia amortyzacji, który może pochłonąć prawie 3/4 odszkodowania.

Ile kosztuje AC dla starego samochodu?

W porównywarce internetowej można porównać składki OC i wybrać najtańszą ofertę, ponieważ zakres OC jest taki sam w każdym towarzystwie. Przy AC dla starszego pojazdu warto porównać zakres ubezpieczenia, co też można zrobić w porównywarce. Porównanie ofert może ułatwić kalkulator OC i AC – wystarczy, że podasz najważniejsze informacje dotyczące siebie oraz samochodu, a w krótkim czasie dowiesz się o najbardziej atrakcyjnych propozycjach ubezpieczenia oraz rabatach także za zakup dodatkowych ubezpieczeń tj. NNW czy assistance.

Przykład:

Pan Zbigniew z Bydgoszczy kupił Hondę Civic, 1.8 benzyna z 2010 roku. Wartość pojazdu wynosiła 32 000 zł, więc pan Zbigniew chciał poznać oferty pakietu OC i AC. Interesował go warsztat partnerski lub kosztorys ze zniesioną amortyzacją. W porównywarce znalazł ofertę odpowiadającą swoim potrzebom dodatkowo z korzystną składką.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC + AC dla 46-latka z Ostrowca Świętokrzyskiego?
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
895,00 zł*
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
0,00 zł*
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
987,00 zł*
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
1172,00 zł*
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1346,00 zł*
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
1358,00 zł*
Ile kosztuje OC + AC dla 46-latka z Ostrowca Świętokrzyskiego?
Uniqa
895,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
0,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
987,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
1172,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
1346,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
1358,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 21.04.2023 r., Honda Civic z 2010 r,, 1,8 l. benzyna.

AC starego samochodu – co warto wiedzieć?

 1. Ubezpieczenie autocasco jest dobrowolne.
 2. Autocasco zabezpiecza samochód na wypadek uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży.
 3. Polisę autocasco mogą zazwyczaj wykupić właściciele samochodów nie starszych niż 15 lat. Tylko nieliczne towarzystwa oferują AC starszym pojazdom.
 4. Porównanie ofert pozwala znaleźć najbardziej atrakcyjne cenowo i zakresowo polisy AC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o AC dla starszych pojazdów

 1. Jak zaoszczędzić na AC dla starego samochodu?

  Pierwszym krokiem do oszczędności jest porównanie ofert. Nawet taki sam zakres polisy może kosztować w jednym towarzystwie mniej niż w innym. Aby obniżyć cenę, można zastanowić się również nad wysokością udziału własnego. Jest to kwota, którą jesteś zobowiązany pokryć, w sytuacji, gdy dojdzie do szkody. Im wyższy udział własny, tym niższa będzie składka ubezpieczenia. Warto rozważyć także likwidację szkody w serwisie, warsztacie partnerskim lub kosztorysie. Metodą na oszczędność jest także wybór mini AC z okrojonym zakresem.
 2. Czy opłaca się kupić AC dla starego auta?

  Wiele zależy od stanu technicznego auta. Jeżeli jest zadbane warto pomyśleć o dodatkowej ochronie. Starsze samochody także narażone są na kradzież. Zdarzenia losowe tj. gradobicie, upadek drzew również mogą się wydarzyć. Naprawa samochodu jest kosztowna, a posiadając polisę AC, to ubezpieczyciel pokryłby koszty naprawy.
 3. Na jakie auto można kupić AC?

  Nie na wszystkie auta można kupić AC. Czasem ze względu na wysokie ryzyko, ubezpieczyciel odmawia przedstawienia oferty. Może tak zrobić, ponieważ jest to ubezpieczenie dobrowolne. Wiek nie jest jedynym ograniczeniem przy zakupie AC. Ubezpieczyciele wymagają określonej liczby zabezpieczeń antyradzieżowych. Niektórzy ubezpieczyciele odmawiają ubezpieczenia AC ze względu na pochodzenie pojazdu np. jeżeli chcesz kupić AC na samochód sprowadzony ze Stanów Zjednoczonych, będziesz miał zdecydowanie mniej ofert. Wykorzystanie pojazdu także może być wykluczeniem AC np. taxi, nauka jazdy czy udział w rajdach.
 4. Do jakiego wieku można ubezpieczyć auta w AC?

  Większość towarzystw ma ograniczenia co do wieku auta, które ma objąć AC. Zazwyczaj jest to 12-15 lat. Nie oznacza to jednak, że samochody starsze niż 15 lat nie mogą mieć wykupionego AC. Są jednak towarzystwa, które przyjmują do ubezpieczenia samochody nawet ponad 20-letnie. Muszą być one w dobrym stanie technicznym. Pojazdy zabytkowe, które mają wysoką wartość także można ubezpieczyć. Niezbędna jest wycena rzeczoznawcy, ale ubezpieczenie AC jest dostępne.
Patrycja Purzycka
[Głosów: 2 Średnia: 5]