Ilona Walczak

Ilona Walczak | 28 czerwca 2021

Czy warto kupić AC dla starszego samochodu?

scrolldown OC komisowe

Zakup polisy autocasco o wartości 1500 lub 2000 zł może mijać się z celem w sytuacji, gdy decydujemy się na zakup używanego, ale bardzo zadbanego samochodu, którego wartość wynosi 6000 zł. Sprawdźmy, jak można zaoszczędzić na polisie AC przy starszym modelu auta.

Co należy wiedzieć o AC dla starszego samochodu?

  1. Ubezpieczenie autocasco jest dobrowolne.
  2. Autocasco zabezpiecza samochód na wypadek uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży.
  3. Polisę autocasco mogą zazwyczaj wykupić właściciele samochodów nie starszych niż 15 lat.
  4. Porównanie ofert pozwala znaleźć najbardziej atrakcyjne cenowo i zakresowo polisy AC.

Ochrona AC może być doskonałym uzupełnieniem podstawowej i obowiązkowej polisy OC. Dzięki temu zwiększymy zakres ochrony i zapewnimy sobie na przyszłość świadczenie, które obniży koszty naprawy auta.

Co to jest autocasco?

Ubezpieczenie AC, czyli autocasco, to polisa, której zadaniem jest zabezpieczenie samochodu na wypadek:

  • uszkodzenia,
  • zniszczenia,
  • kradzieży.

Zakres ochrony może różnić się w zależności od oferty. Ubezpieczenie może chronić od uszkodzenia wskutek działania sił natury lub aktów wandalizmu, inne z kolei będą zabezpieczać wyłącznie na wypadek kradzieży.

Czy ubezpieczenie AC jest obowiązkowe?

Autocasco nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Możemy dobrowolnie zdecydować się na jego zakup. W przeciwieństwie do polisy OC, w tym przypadku zakupu ubezpieczenia nie reguluje żadna ustawa.

Czy cena AC jest związana z wiekiem pojazdu?

Na cenę polisy AC wpływ ma wiele czynników, związanych zarówno z właścicielem jaki i samym pojazdem. W drugim przypadku, cena autocasco może być zależna m.in. od:

  • wartości samochodu,
  • rocznika samochodu,
  • miejsca postoju samochodu,
  • sposobu zabezpieczenia auta.

Oczywiście, znaczącym elementem umowy będzie wybrany przez właściciela pojazdu zakres ochrony. Z reguły można go indywidualnie kształtować i co za tym idzie – obniżać lub podnosić cenę polisy.

Jeśli chodzi o wiek samochodu, to może on mieć spore znaczenie podczas wyceny składki AC. Ubezpieczyciel może np. uznać, że starszy samochód jest bardziej awaryjny czy też słabiej zabezpieczony przed kradzieżą i w związku z tym podnieść cenę polisy. Z drugiej jednak strony, starsze pojazdy są tańsze, a przy niższej sumie ubezpieczenia składka również jest niższa. Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, czy każde starsze auto będzie drogie w AC. O tym można się przekonać dopiero po przeprowadzeniu indywidualnej wyceny składki.

Co, oprócz wieku pojazdu decyduje o cenie AC?

Podczas wyceny składki znaczenie ma również miejsce, w którym parkujemy nasz samochód. Przykładowo – ryzyko kradzieży z parkingu pod blokiem jest znacznie wyższe niż w sytuacji, gdy zostawiamy samochód na parkingu strzeżonym lub we własnym garażu. Nie bez znaczenia jest również monitoring w miejscu, w którym parkujemy.

Jak wspomnieliśmy, na cenę AC wpływ ma również wybrany zakres ochrony. Możemy zdecydować się na minimalną ochronę lub rozbudować ubezpieczenie. Ważne jest zatem, na co dokładnie się zdecydujemy, szczególnie pod względem:

  • sposobu naprawy samochodu (kosztorys, warsztat partnerski, warsztat autoryzowany),
  • rodzaju części użytych do naprawy (czy użyte zostają części oryginalne czy zamienniki),
  • wysokości udziału własnego (kwota odszkodowania, którą pokrywa właściciel pojazdu),
  • amortyzacji (to procentowe zmniejszenie świadczenia ze względu na zużycie części).

Dla ubezpieczyciela znaczenie ma również rodzaj fabrycznie zamontowanego urządzenia przeciwkradzieżowego. W dzisiejszych czasach form zabezpieczenia mamy naprawdę sporo: autoalarm, immobilizer, blokada skrzyni biegów czy system lokalizacji pojazdu. Towarzystwa indywidualnie oceniają, które ich zdaniem urządzenia najlepiej chronią samochód przed kradzieżą i co za tym idzie – na tej podstawie kształtują cenę polisy. 

Czy każdy stary samochód można ubezpieczyć w AC?

Należy także zaznaczyć, że ubezpieczenie AC ma swoje ograniczenia – im starsze auto, tym trudniej będzie je ubezpieczyć. Wiek samochodu, na który można wykupić autocasco to zazwyczaj maksymalnie 12-15 lat (za wyjątkiem polis odnowieniowych – wówczas nie ma ograniczeń wieku).

Część towarzystw ubezpieczeniowych oferuje ochronę dla pojazdów poniżej 10-12 lat, inne z kolei posiadają w ofercie ochronę dla maksymalnie 15-letnich samochodów.

Co rozumiemy jako starszy pojazd, gdy mówimy o AC?

Starszy pojazd dla każdego towarzystwa ubezpieczeniowego może oznaczać zupełnie coś innego. Maksymalny wiek pojazdu w przypadku polisy autocasco to zazwyczaj 15 lat. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ochronę wyłącznie dla samochodów, które nie przekroczyły 8 czy 12 lat, inne z kolei nie podejmą się ubezpieczenia auta, które ma już 13 lat.

Warto zatem porównywać dostępne oferty, dzięki temu można znaleźć ubezpieczenie, które zabezpieczy nas na dłużej.

Czy warto kupić AC dla starszego pojazdu?

Kradzież auta nie dotyczy wyłącznie nowych modeli samochodów, które dopiero opuściły salon dealera. Taka sytuacja może również spotkać kierowcę, który porusza się starszym modelem Opla, Forda czy Toyoty.

Również uszkodzenie samochodu nie ma związku z wiekiem pojazdu. Konar, który po burzy uszkodził maskę samochodu czy auto zniszczone wskutek aktu wandalizmu – nie ma żadnego powiązania z wiekiem pojazdu, a koszty naprawy mogą być dla właściciela sporym obciążeniem.

Polisa autocasco umożliwia ograniczenie tych kosztów do minimum. Jeśli zatem decydujemy się na zakup używanego auta, wciąż możemy myśleć o zakupie autocasco, oczywiście w sytuacji, gdy nasz samochód się do niego kwalifikuje.

Czy AC będzie tańsze jeśli kupimy je razem z OC?

Z całą pewnością polisa AC w pakiecie z OC może być tańsza niż dwa produkty zakupione osobno. Należy jednak podkreślić, że każdy zakup ubezpieczenia powinien być poprzedzony dokładnym porównaniem różnych dostępnych ofert. W ten sposób znajdziemy oferty, które zapewnią nam lepszy zakres ochrony lub podobne ubezpieczenie w korzystniejszej cenie. Przy zakupie OC i AC w pakiecie warto również rozważyć zakup polisy Assistance oraz NNW, które zdecydowanie zwiększą zakres naszej ochrony.

Porównanie ofert ułatwić nam może kalkulator OC i AC – wystarczy, że podamy najważniejsze informacje dotyczące nas oraz samochodu, a w krótkim czasie dowiemy się o najbardziej atrakcyjnych propozycjach ubezpieczenia oraz rabatach.

Aby obniżyć cenę, możemy zastanowić się również nad wysokością udziału własnego. Jest to kwota, którą jesteśmy zobowiązani pokryć, w sytuacji gdy dojdzie do zdarzenia polisowego. Im wyższy udział własny, tym niższa będzie składka ubezpieczenia.

Ilona Walczak
[Głosów: 1 Średnia: 5]