Karta Dużej Rodziny a zniżki na ubezpieczenie OC

Karta Dużej Rodziny to rządowy program wsparcia skierowany do rodzin wielodzietnych, który został uruchomiony w 2014 roku i funkcjonuje aż do dziś. W ramach niego beneficjenci mogą liczyć na cały szereg zniżek na produkty i usługi wykorzystywane na co dzień, w również na niższą składkę OC.

Choć od pierwszego dnia program Karta Dużej Rodziny cieszył się ogromnym powodzeniem, zainteresowanie nim rośnie z roku na rok. Szacuje się, że w 2021 roku skorzystały z niego niemal 2 miliony rodzin, a łączna liczba wszystkich kart wydanych dla członków rodzin przekroczyła 3,4 mln.

Na początku beneficjenci KDR mogli korzystać jedynie z ustawowych zniżek zapewnianych przez instytucje państwowe. Z czasem do programu zaczęli dołączać partnerzy prywatni, których liczba przekracza obecnie 8,5 tys. (28,7 tys. dostępnych lokalizacji).

Czym jest Karta Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny to program rządowy kierowany do rodzin, które mają lub w przeszłości miały na utrzymaniu troje lub więcej dzieci. Uczestnictwo w nim nie jest uwarunkowane od dochodu, w przeciwieństwie od innych programów prorodzinnych. Możliwość skorzystania z KDR przysługuje rodzinom, które spełniają następujące założenia:

  • mają troje dzieci spełniających założenia programu odnośnie wieku,
  • mają troje dzieci, które przekraczają założoną granicę wieku (wtedy karta przysługuje jedynie rodzicom).

Rodzice mogą korzystać z KDR dożywotnio, a dzieci do 18. roku życia (lub 25. roku życia, jeśli kontynuują naukę). W przypadku dzieci niepełnosprawnych karta obowiązuje przez cały czas posiadania orzeczenia o niepełnosprawności.

Co może zyskać posiadacz Karty Dużej Rodziny?

KDR to program o wszechstronnym zastosowaniu, który z założenia ma wspierać rodzinę na wielu polach, głównie tych dotyczących:

  • spraw codziennych – m.in. wyposażenie/eksploatacja mieszkania, eksploatacja samochodu (w tym także jego ubezpieczenie OC), usługi telekomunikacyjne czy remontowo-budowlane;
  • nauki dzieci – m.in. opłaty za przedszkole i żłobek oraz wszelkie materiały i przybory szkolne;
  • rozrywki dla całej rodziny – m.in. rodzinne wakacje i wyjścia rekreacyjne np. do kina, zoo czy innych instytucji.

Miejsca, w których możesz korzystać ze zniżek w ramach programu, są oznaczane naklejkami zawierającymi informację o honorowaniu Karty Dużej Rodziny. Pełną, aktualizowaną na bieżąco listę partnerów KDR znajdziesz na portalu informacyjnym prowadzonym przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pod adresem: https://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/kdr.

Poza zniżkami oferowanymi przez partnerów akcji, beneficjenci KDR mogą także korzystać z ustawowych zniżek, m.in. na przejazdy kolejowe czy opłaty związane z wydaniem paszportu. Mogą również liczyć na darmowe wejścia do wszystkich parków narodowych w Polsce, a także na przyspieszony zwrot podatku (do 30 dni).

Aby użyć zniżki w wybranym punkcie, należy okazać ważną Kartę Dużej Rodziny oraz dowód osobisty.

Jakie towarzystwa ubezpieczeniowe biorą udział w tym programie?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, do partnerów programu Karta Dużej Rodziny należą również niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe. Obecnie są to: Aviva, Link4, PZU, Nationale-Nederlanden oraz TUW – Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.

Zniżki ubezpieczeniowe dla beneficjentów KDR dotyczą zarówno ubezpieczeń na życie oraz zdrowie, jak i komunikacyjnych, turystycznych, nieruchomości oraz innych.

Na jakie zniżki ubezpieczeniowe możesz liczyć, mając Kartę Dużej Rodziny?

Jakie zniżki przygotowały poszczególne towarzystwa dla beneficjentów programu KDR? Przyjrzyj się ofertom konkretnych ubezpieczycieli.

Aviva

  • Ubezpieczenie NNW dla każdego dziecka od 2. do 18/25. roku życia pod warunkiem wykupienia polisy Nowa Perspektywa przez jednego z rodziców.
  • 20% zniżki przy zakupie rodzinnego wariantu Pakietu Medycznego Bądź Zdrów. W ramach niego możesz korzystać z prywatnej pomocy medycznej w 1200 placówkach Grupy LUX MED.

Link4

  • 5% zniżki  przy zakupie ubezpieczenia komunikacyjnego OC i Pakietu OC+AC.
  • 50% zniżki przy zakupie ubezpieczenia komunikacyjnego NNW.
  • 30% zniżki przy zakupie OC mieszkania.
  • 10% zniżki przy zakupie ubezpieczenia mieszkania lub domu (także assistance).
  • 15% zniżki przy zakupie ubezpieczenia turystycznego.

PZU

  • 20% zniżki na konsultacje lekarskie.
  • 10% zniżki na usługi stomatologiczne.
  • 10% zniżki na badania z zakresu diagnostyki laboratoryjnej, obrazowej i czynnościowej. Usługa może zostać wykonana w wybranych placówkach i nie dotyczy rehabilitacji ambulatoryjnej, medycyny estetycznej oraz chirurgii jednego dnia.

Nationale-Nederlanden

  • 20% zniżki na ubezpieczenie turystyczne.
  • 10% zniżki na ubezpieczenie domu i mieszkania.
  • 10% zniżki na ubezpieczenie dziecka.
  • 5% zniżki na ubezpieczenie rowerzysty i roweru „Na dwa koła”.

TUW – Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych

  • 15% zniżki przy zakupie ubezpieczenia komunikacyjnego (OC, AC).
  • 30% zniżki przy zakupie ubezpieczenia majątkowego i rolnego: pakiety Bezpieczna Rodzina (za wyjątkiem ryzyka Assistance DOM), Bezpieczny Dom w budowie, NNW, Bezpieczna Zagroda, obowiązkowe ubezpieczenie budynków gospodarstwa rolnego.

Jeśli zależy Ci na zniżce na obowiązkowe OC samochodu, z Kartą Dużej Rodziny dostaniesz ją obecnie jedynie u dwóch ubezpieczycieli: Link4 (5% zniżki) i TUW (15% zniżki). Warto jednak obserwować nowe oferty partnerskie w programie, gdyż te często się zmieniają – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejaugenta.pl.

Jak wyrobić Kartę Dużej Rodziny?

Kartę Dużej Rodziny możesz wyrobić, składając wypełniony wniosek na stronie: https://www.gov.pl/web/rodzina/wniosek-o-przyznanie-karty-duzej-rodziniy-lub-wydanie-duplikatu w gminie odpowiadającej Twojemu miejscu zamieszkania. Możesz to również zrobić online bez wychodzenia z domu, korzystając z serwisu Emp@tia. Ta operacja będzie jednak wymagała potwierdzenie profilem zaufanym.

Wniosek o wydanie KDR może złożyć każdy pełnoletni członek rodziny spełniającej założenia programu. Za jej wydanie nic nie zapłacisz, a dorobienie duplikatu w razie zgubienia będzie Cię kosztować 11 zł.

Jak korzystać z Karty Dużej Rodziny w aplikacji mObywatel?

W czerwcu 2021 roku Karta Dużej Rodziny przeszła cyfryzację i została włączona do aplikacji mObywatel. Jak aktywować mKDR w telefonie?

  1. Pobierz aplikację mObywatel. Jest dostępna zarówno w Google Play, jak i App Store.
  2. Zainstaluj ją, a jeśli korzystasz ze starszej wersji, zaktualizuj do najnowszej.
  3. Zaloguj się i potwierdź tożsamość, postępując zgodnie ze wskazówkami pojawiającymi się na ekranie.
  4. Po zalogowaniu do mObywatela i przejściu do głównego widoku wybierz “Dodaj dokument”.
  5. Na liście wszystkich dostępnych dokumentów znajdź “Kartę Dużej Rodziny”.
  6. Zaakceptuj regulamin programu i przejdź dalej.
  7. Sprawdź, czy KDR została prawidłowo dodana do Twojej aplikacji mObywatel.

Elektroniczna forma KDR jest dostępna bez żadnych opłat. Jeśli nie masz dostępu do mObywatel, możesz korzystać bez problemu z tradycyjnej, fizycznej Karty Dużej Rodziny, tak jak dotychczas.

Karta Dużej Rodziny a zniżki na ubezpieczenie OC – Co warto wiedzieć?

  • Karta Dużej Rodziny to pakiet wsparcia zapewniający pomoc rodzicom, którzy mają lub mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci.
  • W programie biorą udział zarówno instytucje państwowe, jak i prywatni partnerzy.
  • KDR stanowi największą korzyść dla rodziców, którzy mogą cieszyć się nabytymi zniżkami i udogodnieniami dożywotnio.
  • Kartę Dużej Rodziny wyrobisz online lub stacjonarnie w urzędzie gminy właściwym dla miejsca zamieszkania.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zniżki na ubezpieczenie OC w Karcie Dużej Rodziny

  1. Ile zapłacę za wydanie Karty Dużej Rodziny?

    Jej wydanie nie kosztuje ani złotówki. Zapłacisz jedynie za ewentualny duplikat (11 zł) – opłatę tę należy uiścić bezpośrednio w urzędzie gminy.
  2. W jakich towarzystwach dostanę zniżkę na OC samochodu?

    Obecnie z Kartą Dużej Rodziny możesz zapłacić mniej za obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu w Link4 i TUW.
  3. Jak długo dzieci mogą czerpać korzyści z Karty Dużej Rodziny?

    Aż do ukończenia 18. roku życia, chyba że zdecydują się kontynuować naukę – wtedy program obejmuje je aż do momentu ukończenia 25. roku życia. Wyjątek stanowią dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, które mogą być beneficjentami KDR przez cały czas posiadania orzeczenia.

Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]