W ogłoszeniach o sprzedaży pojazdów zdarzają się błędy. Chcesz się upewnić, że wybrany egzemplarz rzeczywiście został wyprodukowany we Włoszech, ma 105 KM mocy lub jego norma emisji spalin to Euro 5? Informacje te możesz potwierdzić, dekodując numer VIN. Dowiedz się, gdzie sprawdzić VIN za darmo.
Jeżeli chcesz kupić samochód, z pewnością wiesz, że potrzebujesz numeru VIN – pozwala on sprawdzić historię pojazdu. Ale nie tylko. Numer VIN przydaje się również wówczas, gdy chcesz dodatkowo skorzystać z dekodera VIN. W ten sposób możesz otrzymać zarówno darmowy raport VIN, jak i płatną wersję raportu. Informacje uzyskane bezpłatnie mogą być jednak niepełne. Jeżeli zastanawiasz się, z którego dekodera skorzystać, odpowiedź znajdziesz poniżej.
Czy można rozkodować numer VIN bez dekodera?
Rozkodowanie numeru VIN we własnym zakresie jest możliwe, ale mało praktyczne – w ten sposób można uzyskać tylko kilka zupełnie podstawowych informacji. Powód jest prozaiczny – numer VIN składa się z kilku sekcji. W każdej z nich została zaszyfrowana pewna pula danych. Aby je poznać (rozszyfrować), trzeba wiedzieć, co mogą oznaczać poszczególne ciągi znaków. Niestety, dotarcie do tych informacji nie jest łatwe. To powód, dla którego dużą popularnością cieszą się dekodery. Korzystając z nich, w zaledwie kilka chwil można wygenerować darmowy raport VIN.
Przykład: Z numeru VIN WDB2037461A680912 wynikają następujące informacje:
- nazwa producenta – jest zaszyfrowana w pierwszych trzech znakach (sekcja WMI), w tym przypadku jest to „WDB”, co oznacza Mercedes-Benz;
- rok modelowy – 2001;
- model – w tym przypadku jest to C 180 Kompressor.
Gdzie sprawdzić VIN za darmo?
Do informacji zaszyfrowanych w numerze VIN najłatwiej dotrzeć, korzystając z dekodera. Takich narzędzi w internecie jest sporo. Niestety, większość z nich zapewnia dostęp do ograniczonej liczby informacji. Inaczej mówiąc, darmowy raport VIN często jest bezużyteczny – pozwala potwierdzić niewiele danych. Dużo bardziej rozbudowane są raporty z płatnych dekoderów VIN.
Szukasz dobrego dekodera VIN? Poznaj 4 bezpłatne i płatne narzędzia – zobacz, gdzie sprawdzić VIN za darmo i odpłatnie.
1. Freevindecoder.eu
Korzystając ze strony Freevindecoder.eu, możesz wygenerować darmowy raport VIN. Co więcej, jest to narzędzie, które zapewnia dostęp do sporej liczby danych. To nie wszystkie zalety tego dekodera – aby rozszyfrować numer VIN, nie musisz zakładać konta. Po przejściu na stronę wystarczy jedynie wpisać w odpowiednie pole unikalny identyfikator pojazdu. W odpowiedzi otrzymasz informacje przyporządkowane do kilku grup: informacje ogólne, producent, specyfikacja pojazdu, standardowe wyposażenie i wyposażenie opcjonalne.
Numer VIN VNKKL3D340A061827 – przykładowe informacje
Marka – Toyota | Typ nadwozia – Hatchback |
Model – Yaris | Liczba miejsc – 5 |
Rok modelowy – 2011 | Typ silnika – L3 |
Wersja – Active | Ręczna skrzynia biegów – 5MT |
Typ paliwa – LPG | Układ napędowy – FWD |
Miejsce produkcji – Francja | Producent – Toyota Motor Manufacturing France |
2. Vindecoder.pl
To kolejny bezpłatny dekoder – pozwala wygenerować darmowy raport VIN. W jego bazie znajdują się informacje o ojazdach wyprodukowanych i zarejestrowanych w różnych krajach, nie tylko w Polsce. To dobre narzędzie, jeżeli planujesz sprowadzić samochód z zagranicy, np. Holandii czy Francji.
Narzędzie do dekodowania numeru VIN znajdujące się na stronie Vindecoder.pl zapewnia dostęp do sporej liczby informacji – niekiedy możesz poznać nawet wyposażenie standardowe i opcjonalne samochodu.
Numer VIN SB1EJ56L80E054199 – przykładowe informacje
Marka – Toyota | Rodzaj napędu – FWD |
Model – Avensis | Skrzynia biegów – manualna |
Rok produkcji – 2005 | Typ pojazdu – auto pasażerskie |
Styl nadwozia – 5-drzwiowe kombi | Liczba siedzeń – 5 |
Typ paliwa – benzyna | Kraj – Wielka Brytania |
Wyposażenie standardowe – kontrola trakcji, komputer pokładowy, elektryczne szyby, klimatyzacja z przodu | Wyposażenie opcjonalne – tempomat, nawigacja, wspomaganie kierownicy, podgrzewane fotele |
3. Carvertical.com
To strona, na której wygenerujesz płatny raport VIN. Co ciekawe, aby to zrobić, wcale nie potrzebujesz numeru VIN – raport możesz też uzyskać, podając numer rejestracyjny pojazdu. Jak można przeczytać na stronie internetowej Carvertical.com, narzędzie to zapewnia dostęp do wielu danych – w raporcie można znaleźć choćby:
- informacje o uszkodzeniach pojazdu – możesz uchronić się przed zakupem auta, które brało udział w kolizji lub wypadku;
- stan licznika – pozwala to ograniczyć ryzyko zakupu samochodu z cofniętym licznikiem;
- zdjęcia pojazdu z przeszłości – dzięki nim upewnisz się, w jakim zakresie auto było naprawiane;
- historia zmian właścicieli – dowiesz się, do ilu osób należał pojazd, co może wskazywać na problemy;
- wycofanie z rynku – zdarza się, że producenci wycofują auta z rynku ze względu na stwierdzone w nich wady.
Chcesz sprawdzić, czy warto zapłacić za możliwość zdekodowania numeru VIN? Na stronie internetowej Carvertical.com znajdziesz przykładowy raport – dzięki niemu ocenisz, czy przyda Ci się taki dokument.
4. Carfax.eu
Jeżeli darmowy raport VIN to za mało, skorzystaj z płatnych opcji. Na stronie Carfax.eu znajduje się odpłatny dekoder VIN, jednak próbkę informacji otrzymasz bezpłatnie. Dlaczego warto skorzystać właśnie z tego dekodera? Jego główne atuty to:
- sprawdzenie auta pod różnymi względami – z raportu dowiesz się m.in. czy pojazd uczestniczył w kolizji lub wypadku, czy był wykorzystywany jako taksówka i czy badania techniczne były wykonywane regularnie;
- duża baza numerów VIN – jak można przeczytać na stronie internetowej Carfax.eu, w bazie serwisu znajdują się informacje o wypadkach, do których doszło w ponad 20 krajach;
- możliwość zakupienia pakietu raportów – wówczas cena jednego raportu jest niższa; aktualnie za wygenerowanie 5 raportów trzeba zapłacić 265 zł.
Jakie informacje trudno poznać z dekodera?
Zwłaszcza darmowy raport VIN może być mocno okrojony. Czego z pewnością nie dowiesz się w ten sposób? Pierwsza kwestia to kolor lakieru. Dostępne dziś narzędzia nie pozwalają dotrzeć do tej informacji. Drugi szczegół, którego może brakować w raporcie, to wyposażenie. Tylko nieliczne dekodery VIN pozwalają poznać wyposażenie standardowe i opcjonalne samochodu. Po trzecie, darmowe narzędzia nie zapewniają dostępu do informacji o poprzednich właścicielach.
Chcesz mieć pewność, że wybrany egzemplarz jest warty swojej ceny? Darmowy lub płatny raport VIN to nie wszystko – pamiętaj, aby skorzystać jeszcze m.in. z e-usługi HistoriaPojazdu.gov.pl. Na tej stronie internetowej możesz poznać podstawowe parametry techniczne pojazdu, historię zmian właścicieli, przebieg oraz regularność badań technicznych. Dowiesz się też, czy auto posiada aktualne OC. Do sprawdzenia pojazdu w ten sposób niezbędna jest jednak znajomość nie tylko numeru VIN, ale też numeru rejestracyjnego i daty pierwszej rejestracji samochodu.
Przeczytaj również:
Jak sprawdzić wyposażenie samochodu po VIN
Podsumowanie:
- Numer VIN można zdekodować we własnym zakresie. Jest to jednak mało praktyczne i nie zapewnia dostępu do wielu informacji.
- W internecie można znaleźć zarówno darmowe, jak i płatne dekodery VIN.
- Odpowiedzią na pytanie, gdzie sprawdzić numer VIN, są m.in. następujące strony internetowe: Freevindecoder.eu i Carfax.eu.
- Korzystając z dekodera VIN, najczęściej nie można poznać m.in. koloru lakieru.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
-
Czy zupełnie darmowy raport VIN jest możliwy?
Tak, korzystając z dekoderów VIN, możesz wygenerować darmowy raport VIN. Niestety, taki raport nie będzie zawierał wszystkich informacji, których oczekujesz. Możesz, co prawda, skorzystać z więcej niż jednego darmowego dekodera VIN, ale pula pozyskanych danych wciąż może być zbyt mała. -
Jak dotrzeć do numeru VIN?
Numer VIN pojazdu możesz znaleźć w treści ogłoszenia. Niektórzy sprzedający są jednak ostrożni – podają numer VIN jedynie osobom, które wyrażą zainteresowanie i o niego poproszą. Jeżeli sprzedawca nie chce podać numeru VIN, możesz mieć uzasadnione podejrzenie, że nie jest z Tobą do końca szczery. -
Ile trzeba zapłacić za płatny raport VIN?
Jeden raport z dekodera VIN kosztuje od 80 do 100 zł. Masz na oku kilka egzemplarzy, które chcesz zweryfikować? Możesz obniżyć cenę pojedynczego sprawdzenia VIN – wystarczy, że kupisz pakiet raportów. Z reguły raportów nie trzeba wykorzystywać od razu – masz na to co najmniej kilka miesięcy od daty zakupu. -
Czy darmowy raport VIN wystarczy, aby sprawdzić auto?
Darmowy raport VIN pozwala zweryfikować, czy w treści oferty nie ma błędów. Niestety, informacje zawarte w takim raporcie nie są wystarczające do podjęcia decyzji o zakupie pojazdu – warto prześledzić jeszcze jego historię oraz sprawdzić auto w warsztacie lub zlecić jego wycenę rzeczoznawcy.