Jak sprawdzić wyposażenie samochodu po numerze VIN?

Numer VIN to niejako PESEL samochodu. Pozwala na jego identyfikację i odróżnienie od podobnych pojazdów, a także zawiera szereg szczegółowych informacji o tym konkretnym egzemplarzu. Podpowiadamy, jak i kiedy go sprawdzić.

Chociaż numer VIN jest zazwyczaj stosowany jedynie do identyfikacji pojazdu, możesz też wykorzystać go w innym celu – do weryfikacji wyposażenia konkretnego egzemplarza. Zobacz, jak sprawdzić wersję wyposażenia po VIN.

Co to jest numer VIN?

VIN to skrót pochodzący od zwrotu Vehicle Identification Number, co oznacza – ni mniej, ni więcej – indywidualny numer identyfikujący konkretny pojazd. Może to być:

  • samochód osobowy,
  • samochód ciężarowy,
  • przyczepa,
  • autobus,
  • motocykl,
  • motorower.

Każdy ciąg cyfr jest unikalny, odnosi się zawsze tylko do jednego pojazdu i jest niezbywalny przez cały czas  eksploatacji. W rezultacie może być stosowany do jego identyfikacji ze stuprocentową skutecznością.

Gdzie znajduje się numer VIN pojazdu?

VIN umieszcza się w dowodzie rejestracyjnym w rubryce E, a także na stałych elementach pojazdu, które nie podlegają wymianie – wszystko po to, by maksymalnie ograniczyć możliwość zmiany numeru na własną rękę. Ze względów bezpieczeństwa każdy producent nanosi go w wybranych przez siebie miejscach, które nie zawsze są podane do publicznej wiadomości. Numer VIN można znaleźć najczęściej na podłużnicy ramy za kołem, przegrodzie i wzmocnieniu czołowym oraz na tabliczce znamionowej

Z jakich elementów składa się numer VIN?

Jak już wspomnieliśmy, VIN to ciąg cyfr. Ich liczba oraz ułożenie nie są jednak przypadkowe, a zgodne z konkretnym szablonem. Każdy człon numeru niesie za sobą inną informację o pojeździe. Czego można się z nich dowiedzieć?

  • Cyfra 1: kraj producenta.
  • Cyfry 2-3: marka.
  • Cyfry 4-8: seria, model, typ silnika oraz rodzaj wyposażenia.
  • Cyfra 9: znak kontrolny umożliwiający sprawdzenie poprawności VIN-u.
  • Cyfra 10: rok produkcji.
  • Cyfra 11: kod fabryki.
  • Cyfry 12-17: indywidualny kod konkretnego egzemplarza.

Jak sprawdzić numer VIN samochodu?

Wydawać by się mogło, że z taką wiedzą możesz samodzielnie odszyfrować numer VIN. W rzeczywistości nie jest to tak proste. Każdy producent ma pełną dowolność w zakresie kodowania swoich pojazdów. W rezultacie odczytanie informacji kryjących się za tą fasadą wymaga znajomości klucza konkretnego producenta, a tym samym znajduje się poza zasięgiem możliwości przeciętnego użytkownika samochodu.

Jak zatem sprawdzić dane techniczne pojazdu po VIN-ie? Przy użyciu profesjonalnych narzędzi. Za darmo zrobisz to w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Za pewną opłatą możesz też sprawdzić dane w Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO) lub w profesjonalnych, internetowych dekoderach wyposażenia samochodu.

Co możesz zyskać, decydując się na sprawdzenie wyposażenia po numerze VIN?

Myślisz, że numer VIN to coś, co służy jedynie do prowadzenia ewidencji pojazdów przez producentów? W rzeczywistości jego znajomość przyda Ci się w praktyce. W jakich sytuacjach warto sprawdzić numer VIN samochodu?

Przede wszystkim, przed zakupem używanego samochodu. Dzięki temu dowiesz się wielu szczegółów dotyczących stanu technicznego i historii użytkowania, o których obecny właściciel nie opowie zbyt chętnie. Chodzi tu głównie o to, czy auto nie pochodzi z kradzieży albo nie doznało znaczących uszkodzeń w wypadku.

Przykład:

Pan Piotr z Oleśnicy (woj. dolnośląskie) był zainteresowany zakupem samochodu z drugiej ręki. Przed sfinalizowaniem transakcji postanowił jednak upewnić się, czy wszystko z nim w porządku. Po sprawdzeniu wersji wyposażenia po VIN-ie okazało się, że obecny stan pojazdu nie zgadza się z tym, na co wskazuje numer identyfikacyjny. Wniosek? Auto doznało poważnych uszkodzeń, a obecny właściciel naprawił je przy użyciu nieoryginalnych części. Wskazuje to na potencjalnie większą awaryjność niż w przypadku bezwypadkowego samochodu, w związku z czym pan Piotr zrezygnował z zakupu.

Podczas sprawdzania pojazdu przed zakupem warto zwrócić uwagę nie tylko na VIN z dowodu rejestracyjnego, lecz także na ten wybity na stałych elementach pojazdu. W ten sposób upewnisz się, że rzeczywiście masz do czynienia z tym samochodem, który masz przed oczami.

Istotną wskazówką są nie tylko informacje ukryte pod ciągiem cyfr, ale też jego widoczność. Jeśli jest słabo widoczny lub zamazany, może to świadczyć o tym, że właściciel próbuje coś ukryć.

Nieczytelny numer VIN może przysporzyć Ci niemałych problemów podczas badania technicznego pojazdu. Bez niego żadna stacja nie wyda pozytywnego wyniku kontroli, a to oznacza brak możliwości legalnego poruszania się po drogach. Jedynym wyjściem z takiej sytuacji jest wybicie nowego VIN-u. A to równa się konieczności dopełnienia pewnych formalności – konsultacji z rzeczoznawcą, wizyty w wydziale komunikacji i ostatecznie w stacji kontroli pojazdów, w której otrzymasz nowy numer VIN – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Jak za darmo sprawdzić wyposażenie auta po numerze VIN?

Jeśli chcesz sprawdzić jedynie podstawowe informacje o samochodzie, możesz skorzystać z bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Używając jej, poznasz m.in.:

  • dane techniczne pojazdu (pojemność silnika, kod koloru lakieru i tapicerki,
  • stan licznika zanotowany podczas ostatniej kontroli technicznej,
  • termin ważności badań technicznych i ubezpieczenia OC.

Co istotne, informacje zgromadzone w CEPIK-u są darmowe i ogólnodostępne. Możesz też zdobyć je samodzielnie, bez pomocy specjalistów.

Kiedy warto skorzystać z płatnego dekodera wyposażenia?

Zależy Ci na dokładniejszych danych dotyczących pojazdu? Masz dwie opcje: skorzystać z profesjonalnego dekodera wyposażenia dostępnego w internecie lub złożyć wizytę w najbliższej Autoryzowanej Stacji Obsługi. Oba te rozwiązania są płatne i mogą kosztować niemało – nawet kilkaset złotych. Dostarczają jednak precyzyjnych informacji, których nie sposób zdobyć w inny sposób.

Chociaż sprawdzenie wyposażenia po numerze VIN w płatnym dekoderze wiąże się z dodatkowymi kosztami, może być bardzo przydatne – a nawet oszczędzić Ci przykrych skutków związanych z nietrafioną inwestycją. W ogólnym rozrachunku może okazać się, że dzięki odrobinie przezorności i skorzystaniu z profesjonalnego narzędzia oszczędzisz setki, jeśli nie tysiące, złotych.

FAQ – najważniejsze pytania o wyposażenie samochodu po nr VIN

Czy mogę samodzielnie sprawdzić informacje o pojeździe, korzystając z numeru VIN?

Tak. Zrobisz to online, korzystając z bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Co zrobić, jeśli sprzedawca nie chce pokazać numeru VIN w samochodzie przed sprzedażą?

Chociaż nie ma takiego obowiązku, to jednak niechęć do udostępnienia numeru VIN może wskazywać na chęć ukrycia jakiejś niekorzystnej dla niego informacji, która mogłaby zadecydować o odstąpieniu od transakcji. Musisz mieć świadomość tego, że zakup takiego auta może wiązać się z pewnym ryzykiem.

Czy muszę podawać numer VIN w ogłoszeniu o chęci sprzedaży samochodu?

Niektóre platformy sprzedażowe nakładają taki obowiązek na użytkowników w celu zapewnienia kupującym większego bezpieczeństwa. Dotyczy to przede wszystkim serwisu OTOMOTO, który wprowadził taki system 1 marca 2020 r.

Wyposażenie samochodu po numerze VIN – Co warto wiedzieć?

  • Numer VIN to ciąg cyfr stanowiących unikalny kod konkretnego samochodu, na podstawie którego można go odróżnić od innych.
  • VIN znajduje się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, a także na jego elementach konstrukcyjnych.
  • Każda z cyfr niesie za sobą informację o jakimś aspekcie służącym do identyfikacji samochodu.
  • Sprawdzając VIN przed zakupem używanego auta, możesz poznać jego dane techniczne, a także historię użytkowania.
  • Do sprawdzenia VIN-u posłuży darmowa baza CEPiK lub płatne rozwiązania – profesjonalne dekodery wyposażenia (np. autoDNA lub autobaza) lub wizyta w ASO.
Piotr Nowik
[Głosów: 0 Średnia: 0]