Wartość rynkowa samochodu – jak sprawdzić? 

Planujesz sprzedaż posiadanego auta? Chcesz zamienić dotychczas użytkowany model na inny? Na drodze lubisz czuć się bezpiecznie i dlatego nie ograniczasz się wyłącznie do OC, kupując również AC? W kontekście każdej z wymienionych sytuacji pojawia się termin „wartość rynkowa samochodu”. Dowiedz się, co się pod nim kryje. 

Jak nie przepłacić za używany samochód? To pytanie zadaje sobie każdy, kto planuje kupić auto z rynku wtórnego. Sprawę ułatwia znajomość wartości rynkowej wybranego modelu. Jak się okazuje, wartość tę można ustalić samodzielnie lub z pomocą specjalistów. Jeżeli zastanawiasz się, kiedy zwrócić się o pomoc do eksperta, a kiedy oprzeć się na własnych ustaleniach, to odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Czym jest wartość rynkowa samochodu?

Odpowiedzi na pytanie, jak należy rozumieć termin wartość rynkowa, należy szukać w ustawie o podatku od towarów i usług. Z zawartej tam definicji wynika, że wartość rynkowa to całkowita kwota, jaką trzeba przeznaczyć na zakup towaru (w tym przypadku samochodu) w warunkach uczciwej konkurencji i korzystając z oferty niezależnego dostawcy. Inaczej mówiąc, rynkowa wartość samochodu to cena, jaką trzeba zapłacić za pojazd, gdy jest on nabywany na wolnym rynku i w warunkach konkurencji. Nie zawsze będzie to kwota, która znalazła się w umowie kupna-sprzedaży.

Przykład: Kupujesz samochód od znajomego, dzięki czemu możesz liczyć na sporą zniżkę – płacisz o 7000 zł mniej niż każdy inny nabywca. Kwota, którą zapłacisz, nie będzie zatem ceną rynkową – wartość pojazdu jest o wspomniane 7000 zł wyższa. 

Jakie czynniki mają wpływ na wartość rynkową samochodu?

Podstawowe dane pojazdu – marka, model i rok produkcji – to właśnie te czynniki uchodzą za kluczowe podczas ustalania wartości rynkowej samochodu. Ale trzeba pamiętać, że nie tylko one mają znaczenie. Wartość rynkową samochodu mogą obniżyć lub podnieść następujące parametry: 

 • stan techniczny pojazdu – jeżeli pojazd jest zadbany i dotychczas był regularnie serwisowany, to sprzedający będzie mógł naturalnie liczyć na wyższą kwotę;
 • przebieg – właściciel kilkunastoletniego auta z niskim i dobrze udokumentowanym przebiegiem może ustalić wyższą cenę niż właściciel egzemplarza z tego samego rocznika, który był intensywnie eksploatowany przez firmę (i co za tym idzie, ma wyższy przebieg);
 • rodzaj i pojemność silnika – to kolejny parametr, który nie pozostaje bez wpływu na wartość rynkową auta;
 • wyposażenie – im bogatsze lub rzadziej spotykane, tym wartość pojazdu może być wyższa, a sprzedawca może liczyć na lepszy zarobek.

Jak ustalić wartość rynkową używanego auta przez porównanie?

Nie musisz być specjalistą z zakresu wyceny pojazdów, aby ustalić wartość rynkową samochodu. Ale uwaga – ustalona kwota będzie jedynie przybliżona. Taka wycena w pełni wystarcza jednak na potrzeby zakupu pojazdu. Zastanawiasz się, jak sprawdzić wartość rynkową samochodu używanego? To proste – musisz jedynie: 

 1. Wybrać model samochodu.
 2. Poszukać na portalach ogłoszeniowych kilku modeli o podobnych parametrach – zwróć uwagę zwłaszcza na rok produkcji, pojemność silnika, przebieg i wyposażenie.
 3. Zestawić (porównać) ceny.

Wykorzystując metodę porównawczą, możesz łatwo określić przedział cenowy, w jakim poszukiwania auta wydają się sensowne. Sensowne, czyli w tym przypadku opłacalne.

Podany sposób ustalania wartości rynkowej samochodu jest mało przydatny w przypadku unikalnych modeli. Kłopotliwe i czasochłonne może okazać się też znalezienie aut o podobnych parametrach technicznych. 

Wartość rynkowa samochodu – czy opłaca się skorzystać z internetowego kalkulatora?

Jeżeli chcesz poznać wartość rynkową swojego samochodu lub modelu, który planujesz kupić, nie musisz opierać się wyłącznie na treściach ogłoszeń publikowanych na portalach internetowych – inną możliwością jest wykorzystanie internetowych kalkulatorów. Takie narzędzia znajdują się na wielu stronach, a wymienić wystarczy https://omnipret.com/pl/rpl i https://www.autouncle.pl. 

Jak działają internetowe kalkulatory, za pomocą których można ustalić wartość rynkową samochodu? Wystarczy powiedzieć, że są one intuicyjne w obsłudze – użytkownik musi podać tylko kilka podstawowych danych (np. markę i model, rok produkcji czy przebieg). Odpowiedzią jest wycena wartości auta, czyli konkretna kwota. Ale uwaga, takie narzędzia – mimo że przydatne – bazują jedynie na kilku parametrach (np. pomijają wyposażenie). Stąd też cenę warto skorygować.

Przykład: Pan Paweł planuje wystawić na sprzedaż posiadany samochód – to Peugeot 207 z rocznika 2007, który ma na liczniku 148 000 km. Korzystając z kalkulatora pozwalającego na wycenę samochodu, mężczyzna ustalił, że średnia wartość rynkowa tego modelu to 12 563 zł. Auto planuje jednak wystawić za kwotę 16 000 zł – wymienił wszystkie elementy zawieszenia i wykonał remont silnika. 

Jak ustalić wartość rynkową samochodu, korzystając z kalkulatora OC/AC?

Czy wiesz, że w ustaleniu wartości samochodu może pomóc również kalkulator OC/AC zamieszczony na naszej stronie internetowej? Powód jest prosty – prezentując ofertę ubezpieczenia AC, towarzystwa ubezpieczeniowe muszą podać sumę ubezpieczenia. Między tą sumą a wartością rynkową pojazdu można postawić znak równości. Tyle teorii, bo w praktyce wygląda to różnie – sumy ubezpieczenia mogą odbiegać od realiów. Stąd też ten sposób należy traktować jedynie jako uzupełnienie innych metod.

Przykład: Pani Alicja chce sprzedać Mazdę 6 z 2015 r. Ma jednak świadomość, że kupca nie uda jej się znaleźć przed końcem umowy ubezpieczenia i właśnie dlatego już dziś poszukuje nowego zestawu polis. Proponowane sumy ubezpieczenia AC zostały zaprezentowane poniżej. 

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje pakiet OC AC na Mazdę 6 z 2015 r.?
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
911,00 zł*
Dodatkowo: AC mini - tylko kradzież. Suma ubezpieczenia AC: 71 481 zł  
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
1059,00 zł*
Dodatkowo: Suma ubezpieczenia AC: 77 500 zł  
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
1388,00 zł*
Dodatkowo: Suma ubezpieczenia AC: 64 000 zł  
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
1665,00 zł*
Dodatkowo: Suma ubezpieczenia AC: 68 700 zł  
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
2276,00 zł*
Dodatkowo: Suma ubezpieczenia AC: 62 300 zł  
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
2665,00 zł*
Dodatkowo: Suma ubezpieczenia AC: 76 600 zł  
Ile kosztuje pakiet OC AC na Mazdę 6 z 2015 r.?
mtu24.pl
911,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: AC mini - tylko kradzież. Suma ubezpieczenia AC: 71 481 zł
Uniqa
1059,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Suma ubezpieczenia AC: 77 500 zł
Trasti
1388,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Suma ubezpieczenia AC: 64 000 zł
Benefia
1665,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Suma ubezpieczenia AC: 68 700 zł
Beesafe
2276,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Suma ubezpieczenia AC: 62 300 zł
Link4
2665,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Suma ubezpieczenia AC: 76 600 zł

* Kalkulacja z 20.02.2024 r.

Kiedy wartość rynkową auta powinien ustalić ekspert?

Z pomocy specjalisty możesz skorzystać w dowolnym momencie. Posiadanie opinii rzeczoznawcy samochodowego może pomóc w uzasadnieniu kwoty, którą umieścisz w ogłoszeniu o sprzedaży auta. Ale nie jest to jedyna sytuacja, gdy warto zwrócić się do eksperta – czasem jest to konieczne w związku ze sporem z firmą ubezpieczeniową. Wówczas profesjonalna opinia może przekonać ubezpieczyciela, że powinien on wypłacić odszkodowanie w wyższej kwocie.

Usługa rzeczoznawcy to koszt od 300 do 500 zł. Dla kierowców planujących wystawić na sprzedaż kilkunastoletnie auto, to często kwota zaporowa. Nie oznacza to jednak, że w tej sytuacji trzeba rezygnować z precyzyjnej wyceny – rozwiązaniem jest oferta firm, które ustalają wartość auta. To np. info-ekspert.pl. Koszt usługi jest dużo niższy niż zatrudnienie rzeczoznawcy – wynosi od 30 do 50 zł.

Jak można przeczytać na stronie internetowej info-ekspert.pl, użytkownik może skorzystać z wyceny zarówno aktualnej, jak i wstecznej (do stycznia 2005). Dostępne są wartości bazowe dla pojazdów nie starszych niż 19 lat. 

W jakich sytuacjach przydaje się znajomość wartości rynkowej samochodu?

Mogłoby się wydawać, że wartość pojazdu ma znaczenie jedynie dla osób uczestniczących w obrocie pojazdami – sprzedających i kupujących. To jednak zbyt wąskie spojrzenie na to zagadnienie. Wartość rynkowa auta to temat, który interesuje również inne podmioty – należą do nich: 

 1. Firmy ubezpieczeniowe. Ubezpieczyciele muszą znać wartość samochodu, aby zaprezentować klientowi ofertę, np. ubezpieczenia AC. Ta kwota pojawia się też w kontekście likwidacji szkód. Stąd też firmy ubezpieczeniowe ściśle współpracują z firmami specjalizującymi się w wycenach samochodów i rzeczoznawcami.
 2. Administracja skarbowa. Planujesz kupić używany samochód? Musisz zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w urzędzie skarbowym. Aby go prawidłowo wyliczyć, należy znać wartość pojazdu. Warto być precyzyjnym, bo urzędnicy wnikliwie sprawdzą bazę (a zatem wartość rynkową auta), od której został wyliczony podatek.

Zarówno firmy ubezpieczeniowe, jak i pracownicy urzędów skarbowych najczęściej korzystają z narzędzi do wyceny pojazdów. Nie są to jednak niedokładne, bezpłatne programy, ale wersje odpłatne, które bazują na szerokim materiale porównawczym. Jednym z dostawców takich programów jest firma Eurotax.

Podsumowanie – najprostszy sposób na sprawdzenie wartości pojazdu

 • Wartość rynkowa samochodu to cena, jaką trzeba zapłacić za pojazd. Cena ta jest obiektywna –  ustala się ją, biorąc pod uwagę wolny rynek i warunki konkurencji.
 • Aby ustalić wartość samochodu, pod uwagę należy wziąć szereg parametrów – znaczenie ma choćby marka i model auta, rok jego produkcji, pojemność silnika i przebieg.
 • Samodzielnie wartość rynkową auta można ustalić, porównując ceny zamieszczone na portalach ogłoszeniowych. Metoda ta jest jednak orientacyjna.
 • Dokładną wartość rynkową pojazdu można poznać, korzystając z usługi rzeczoznawcy samochodowego. Alternatywą jest skorzystanie z usług firm, które zajmują się wyceną aut.
 • Wartość rynkowa samochodu to zagadnienie istotne nie tylko z perspektywy osób sprzedających i kupujących auta, ale też ubezpieczycieli i urzędu skarbowego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Zwolnienie od PCC – kiedy nie trzeba płacić podatku od zakupu samochodu? 

  Od ogólnej zasady, zgodnie z którą każdy nabywca używanego samochodu musi zapłacić PCC, jest wyjątek – podatku nie trzeba regulować, gdy wartość rynkowa auta wynosi mniej niż 1000 zł. Ale ponownie – aby potwierdzić, że wartość auta nie przekracza podanego progu, trzeba skorzystać z metody porównawczej lub wsparcia firmy specjalizującej się w wycenie pojazdów.
 2. Ile wynosi podatek PCC?

  Podatek od zakupu używanego samochodu wynosi 2 proc. wartości rynkowej (a nie kwoty wskazanej na umowie). Podatek ma obowiązek zapłacić nabywca auta – sprzedający musi jedynie zgłosić sprzedaż do wydziału komunikacji. 
 3. Czym różni się cena zakupu od wartości rynkowej samochodu?

  Cena zamieszczona w umowie i wartość rynkowa samochodu to dwa różne pojęcia. Teoretycznie te dwie kwoty powinny być identyczne. W praktyce bywa inaczej – cena nabycia auta może być niższa z uwagi na defekty pojazdu, konieczność znalezienia kupca w ciągu kilku dni lub zejścia z ceny z uwagi na znajomość z nabywcą. To właśnie dlatego między tymi kwotami nie zawsze można postawić znak równości. 
 4. Kiedy na pewno warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy majątkowego?

  Ze wsparcia rzeczoznawcy majątkowego najczęściej korzystają osoby planujące zakupić rzadko spotykany model pojazdu – wówczas metoda porównawcza się nie sprawdzi. Także auta po licznych przeróbkach powinien wycenić ekspert. 
 5. Co zrobić, gdy urząd skarbowy nie zgadza się z podaną wartością rynkową auta? 

  To często spotykana sytuacja. Trzeba pamiętać, że używane pojazdy rzadko kiedy są w idealnym stanie. A właśnie takie urzędnicy przyjmują do wyceny. Stąd też najczęściej wystarczy wytłumaczyć, że pojazd ma uszkodzenia lub przed rozpoczęciem jego użytkowania konieczne jest przeprowadzenie napraw. Jeżeli to nie pomoże, pozostaje zaangażować do sporu specjalistę – rzeczoznawcę samochodowego. 
Stefania Stuglik
[Głosów: 1 Średnia: 5]