
Piotr Nowik | 23 grudnia 2021
Ubezpieczenie samochodu na wynajem


Kierowcy często wypożyczają samochody z wypożyczalni. Jeżeli obawiasz się, kto pokryje szkody przy kolizji, nie musisz się martwić – wypożyczalnie mają umowy z zakładami ubezpieczeń. Sprawdzimy, jak to działa.
Ubezpieczenie samochodu – co warto wiedzieć?
- Każdy samochód z wypożyczalni musi mieć ważne OC.
- Wypożyczalnie wykupują także AC, jednak mogą wprowadzić udział własny w szkodzie.
- Można wykupić dodatkowe ubezpieczenie wynajętego samochodu, które znosi odpowiedzialność za szkody powstałe przez najemcę auta.
- Warto zapoznać się z wyłączeniami ubezpieczeń, które stosują towarzystwa ubezpieczeniowe.
- Ubezpieczenie samochodu – co warto wiedzieć?
- Jakie ubezpieczenia wypożyczalnie wykupują dla aut?
- Jaki jest zakres OC pojazdu z wypożyczalni?
- Jaki jest zakres AC pojazdu z wypożyczalni?
- Udział własny w AC i depozyt – co powinien o nich wiedzieć najemca auta?
- Jakie ubezpieczenia zmniejszają wkład własny najemcy pojazdu?
- Z jakich ubezpieczeń mogą dodatkowo skorzystać najemcy aut?
- FAQ – najważniejsze pytania o ubezpieczenie samochodu na wynajem
W Polsce działa wiele wypożyczalni. Mogą mieć różne umowy najmu pojazdów oraz różne oferty. Jednak niezmienne jest to, że każdy pojazd musi mieć ważne OC. Osoba, która wypożycza samochód może być spokojna. Jeżeli wyrządzi szkodę wypożyczonym autem, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu.
Jakie ubezpieczenia wypożyczalnie wykupują dla aut?
Podstawowym ubezpieczeniem, które wypożyczalnie są zobligowane wykupić jest odpowiedzialność cywilna. Każdy zarejestrowany pojazd musi mieć ważne OC. Tak wynika z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z 22 maja 2003 roku. OC dla samochodów przeznaczonych na zarobkowy wynajem jest droższe ze względu na większe ryzyko wystąpienia szkody. Ubezpieczyciel nie może przewidzieć kto będzie prowadził samochód oraz ilu będzie kierowców.
Ubezpieczenie wypożyczonego auta nie musi ograniczać się do OC. Wypożyczalnie oferują także AC. Autocasco chroni od zniszczenia, uszkodzenia, kradzieży. Auta, które oferuje wypożyczalnia są zazwyczaj kilkuletnie, więc ich wartość jest wysoka. W związku z większym prawdopodobieństwem uszkodzenia samochodu przez kierowców z różną historią ubezpieczenia, wypożyczalnie chętnie wykupują AC. Cena tego ubezpieczenia także jest wyższa niż dla standardowego wykorzystania pojazdu przez prywatne osoby. Wszędzie jest większe ryzyko wystąpienia szkody, ubezpieczyciele odpowiednio podnoszą stawki.
Jaki jest zakres OC pojazdu z wypożyczalni?
OC ma taki sam zakres dla każdego pojazdu mechanicznego, niezależnie czy jest on wykorzystywany w wypożyczalni czy przez osobę prywatną. Aktualnie sumy ubezpieczenia wynoszą:
- w przypadku szkód na osobie – 5 210 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych,
- w przypadku szkód w mieniu – 1 050 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych.
OC jest przypisane do samochodu, a nie do kierowcy. Obejmuje więc wszystkich użytkowników pojazdu. Czasem wypożyczalnie w umowie najmu zawierają zapis, że w przypadku powstania szkody z winy kierowcy, który nie był zgłoszony w umowie najmu to sam kierowca będzie finansowo odpowiadał za skutki szkody. Jednak jest to sprzeczne z polskim prawem, gdyż jedyne wyłączenia jakie są, to te wymienione w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, czyli:
- szkody spowodowane pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających,
- szkody spowodowane przez osoby, które nie mają uprawnień do prowadzenia pojazdów,
- szkody spowodowane przez osoby, które weszły w posiadanie pojazdu wskutek przestępstwa,
- szkody, po których sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia.
Jaki jest zakres AC pojazdu z wypożyczalni?
AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym, więc nie każda wypożyczalnia musi mieć je wykupione. Warto o to zapytać przy podpisywaniu umowy. Jeżeli ubezpieczenie samochodu z wypożyczalni zawiera AC, to najemca nie poniesie odpowiedzialności za szkody objęte zakresem AC. Czasem zakres AC jest rozszerzony nawet o ubezpieczenie bagażu czy sprzętu sportowego przewożonego wypożyczonym autem. AC ma także wyłączenia. Każde towarzystwo może mieć inne, jednak najczęściej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia pojawiają się te:
- szkody powstałe w wyniku używania pojazdu niezgodnie z jego przeznaczeniem np. udział w rajdach,
- szkody spowodowane przez kierowców pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających,
- szkody spowodowane przez osoby bez uprawnień,
- szkody spowodowane przez rażące niedbalstwo np. pozostawienie kluczyków w aucie.
Warto pamiętać, że zniszczenie wnętrza pojazdu przez najemcę nie wchodzi w zakres AC. Za te szkody najemna musi zapłacić z własnej kieszeni.
Wypożyczalnie często zastrzegają w umowie, że kierowcą ma być jedna osoba, która podpisuje umowę. Za dodatkowych kierowców czasem jest opłata. Wypożyczalnie mogą także zastrzegać sobie prawo, że nie odpowiedzą za szkody spowodowane przez innych kierowców. Takie sprawy są rozpatrywane indywidualnie przez towarzystwo ubezpieczeniowe.
Udział własny w AC i depozyt – co powinien o nich wiedzieć najemca auta?
Im więcej szkód na koncie, tym wyższa składka. Wypożyczalnie bronią się przed szkodami wprowadzając udział własny w AC. Po pierwsze polisą są tańsze, po drugie udział własny płaci najemca. Dzięki wprowadzeniu udziału własnego to kierowca pojazdu zapłaci określoną kwotę szkody z własnej kieszeni. Udział własny może być różny w każdej firmie. W umowie najmu jest on wpisany. Często wkład własny jest realizowany jako depozyt, czyli wypożyczalnia np. blokuje określoną kwotę na karcie kredytowej. Po zakończeniu umowy środki zostają uwolnione.
Jakie ubezpieczenia zmniejszają wkład własny najemcy pojazdu?
Osoby, które wypożyczają samochody mogą skorzystać z ubezpieczeń oferowanych przez wypożyczalnie. Nie wszystkie firmy jednak proponują takie rozwiązania. Przy podpisywaniu umowy można wykupić także dodatkowe ubezpieczenie wynajętego samochodu, które ograniczy odpowiedzialność w przypadku spowodowania kolizji. W ofercie Sixt ubezpieczenie samochodu z wypożyczalni zawiera 3 warianty od najniższego zakresu, w którym najemca ponosi odpowiedzialność od 676,5 do 2460 euro do najwyższego, w którym odpowiedzialność klienta zostanie zniesiona. Ubezpieczenie wkładu własnego i wynajem samochodu to komfortowe rozwiązanie dla klienta. Warto zapoznać się ze szczegółowymi warunkami umowy.
Ubezpieczenie wypożyczonego auta to ważna kwestia dla osób korzystających z usług wypożyczalni. Klienci wynajmując samochód, biorą za niego także odpowiedzialność. Dodatkowe ubezpieczenie wynajętego samochodu jest na pewno dobrym pomysłem. Wypożyczalnie, które oferują takie polisy są konkurencyjne na rynku – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert najtaniejuagenta.pl.
Z jakich ubezpieczeń mogą dodatkowo skorzystać najemcy aut?
Dodatkowe ubezpieczenie wynajętego samochodu jest często oferowane przez wypożyczalnie, które chcą zdobyć i utrzymać klientów. Klient, który po szkodzie będzie miał kompleksową ochronę z pewnością wróci do wypożyczalni. W ofercie można znaleźć ubezpieczenie NNW dla najemcy auta, ubezpieczenie przedniej szyby i opon wypożyczonego auta, ubezpieczenie assistance dla kierowcy wypożyczonego auta. Ubezpieczenie samochodu z wypożyczalni może nie ograniczać się tylko do samochodu, a może mieć także NNW, które chroni kierowcę i pasażerów.
FAQ – najważniejsze pytania o ubezpieczenie samochodu na wynajem
Czy ubezpieczenia samochodów wypożyczonych działają także za granicą?
Nie zawsze. Warto sprawdzić szczegółowy zakres ubezpieczenia. Przed wyjazdem za granicę wypożyczonym autem trzeba także uzyskać zgodę firmy. Możliwe będzie także rozszerzenie zakresu ochrony za dopłatą.
Czy za ubezpieczenia samochodów wypożyczonych trzeba dodatkowo płacić?
Zazwyczaj ubezpieczenie OC i AC jest wliczone w koszt wynajmu. Za dodatkowe ubezpieczenie wynajętego samochodu, które znosi odpowiedzialność najemcy od szkód trzeba będzie dopłacić.
Czy assistance samochodu wypożyczonego ma taki sam zakres jak prywatnego?
Nie. Zakresy ubezpieczenia są inne. Warto je wcześniej sprawdzić. Np. firma Sixt udzieli pomocy assistance maksymalnie do 8 godzin od momentu zgłoszenia awarii samochodu.
Kiedy zwracany jest depozyt?
Jeżeli odstawisz samochód w nienaruszonym stanie, wypożyczalnia zwróci depozyt. Jeżeli depozytem są środki na karcie kredytowej, także są od razu odblokowane.