Piotr Nowik

Piotr Nowik | 28 stycznia 2022

Jak obliczyć spalanie samochodu i zużycie paliwa?

scrolldown zużycie paliwa i spalanie samochodu

Przed zakupem auta kierowcy sprawdzają wiele aspektów jego utrzymania. Jest w tym także zużycie paliwa, to bowiem jest codziennym wydatkiem. Można łatwo obliczyć, jakie jest spalanie auta, a co za tym idzie, ile trzeba będzie wydać na paliwo. Warto także porównać zużycie paliwa swojego aktualnego pojazdu z innymi. Być może ta wiedza skłoni kierowcę do zmiany modelu auta.

Spalanie samochodu i zużycie paliwa – co warto wiedzieć?

 1. Średnie spalanie auta można sprawdzić u producenta, w raportach lub wyliczyć samemu.
 2. Wzór na zużycie paliwa to: (zużyte paliwo/liczba kilometrów) x 100 = średnie spalanie auta.
 3. Na spalanie samochodu wpływ ma sposób jazdy samochodem przez kierowcę, a także np. ciśnienie w oponach i ciężar przewożonego ładunku.
 4. Można zmniejszyć spalanie auta kierując się kilkoma prostymi zasadami m.in. ruszać od razu po zapaleniu silnika.

Ile wynosi spalanie paliwa w samochodach osobowych?

Średnie spalanie auta interesuje kierowców najczęściej przed zakupem pojazdu. Nie ważne jednak czy to samochód, który dopiero kupisz czy to ten, który stoi już w garażu – możesz sprawdzić ile pali auto na kilka sposobów:

 • strona internetowa producenta – przy nowszych modelach można sprawdzić na stronie internetowej z ofertą, ile wynosi średnie spalanie auta. Gdy modelu, który cię interesuje nie ma w sprzedaży, musisz skontaktować się z przedstawicielem marki,
 • raporty branżowe – pytania jak obliczyć koszt paliwa są wciąż aktualne, z tego względu aktualizowane są raporty, które zawierają także najnowsze modele,
 • komputer pokładowy – jeżeli samochód jest wyposażony w komputer pokładowy to sam oblicza zużycie paliwa. Jednak warto pamiętać, że ten odczyt może nie być miarodajny,
 • samodzielne obliczenie zużycia paliwa – jak obliczyć spalanie paliwa na 100 km? Jest na to wzór. Jednak wynik może się różnić od danych producenta z powodu testów producentów w standardowych warunkach.

Jak obliczyć zużycie paliwa?

Jeżeli chcesz obliczyć ile pali auto, które posiadasz możesz zastosować się do poniższych czynności i będziesz znał odpowiedź. Jak obliczyć koszt paliwa? Najpierw zatankuj samochód do pełna. Potem trzeba wyzerować licznik i przejechać dokładnie określony odcinek drogi np. 25 km. Następnie znów zatankować samochód do pełna. Poniżej podajemy wzór do obliczenia:

zużyte paliwo/liczba kilometrów x 100 = średnie spalanie auta

Wynikiem będzie spalanie wyrażone w litrach na 100 km.

Świadomość, jakie jest spalanie auta może być początkiem oszczędności kierowcy. Jeżeli dostrzeże, ile wydaje na paliwo, a ile mniej mógłby przeznaczyć na ten cel, posiadając samochód z mniejszym spalaniem, może skłonić go do zakupu bardziej ekonomicznego modelu – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń najtaniejuagenta.pl.

Co ma wpływ na średnie spalanie samochodu?

Wiesz już jak obliczyć spalanie paliwa samochodu. Sprawdźmy teraz od czego zależy spalanie samochodu. Jest kilka czynników, które mają na to wpływ. Oto one:

 • pojemność i moc silnika – im większy silnik, tym częściej trzeba tankować samochód,
 • ciśnienie w oponach – większy opór powietrza będą miały opony z niższym ciśnieniem, a to spowoduje większe zużycie paliwa,
 • używanie klimatyzacji – klimatyzacja ułatwia jazdę w okresie letnim, jednak układ napędowy i elektryczny jest przez to bardziej obciążony, co przekłada się na większe zużycie paliwa,
 • sposób zmiany biegów – zmiana biegów przy za wysokich lub za niskich obrotach jest nieekonomiczna, ponieważ zużycie paliwa jest wtedy wyższe,
 • przeciążanie pojazdu – im cięższy pojazd, tym większe spalanie. Jeżeli wozisz wiele rzeczy w bagażniku, zużycie paliwa będzie większe.

Jak obliczyć spalanie paliwa na 100 km przy większym obciążeniu?

Można skorzystać ze wzoru, w którym przyjmuje się zwiększenie spalania o 0,6 litra na 100 km (przy pojeździe ok. 1500 kg). Można tak obliczyć spalanie auta przy przewożeniu ciężkich przedmiotów lub z większą niż zwykle liczbą pasażerów.

(liczba przewożonych kg x 0,6)/100 = dodatkowe spalanie

Sprawdźmy, jak zmieni się spalanie auta, gdy do codziennej podróży dołączą inne osoby. W ciągu miesiąca kierowca przejedzie 1600 km (do pracy, która mieści się 40 km od miejsca zamieszkania przez 20 dni roboczych). Pokażemy także, jak zmieni się koszt podróży z 4 dodatkowymi pasażerami średnio po 70 kg.

Model samochoduRodzaj paliwaCena paliwa (zł)Średnie spalanie auta na 100 kmMiesięczne zużycie paliwa/ koszt przejazdu nie uwzględniając pasażerówMiesięczne zużycie paliwa/ koszt przejazdu po uwzględnieniu liczby i ciężaru pasażerów
Suzuki Ignis 1.2Benzyna5,795,384,8 l / 490,99 zł111,68 l / 646,63 zł
Honda CR-V 2.2Diesel5,857,1113,6 l / 664,56 zł140,48 l / 821,81 zł
Opel Insignia 1.4Gaz3,078,7139,2 l / 427,34166,08 l / 509,87 zł
Audi Q7 4.2Benzyna5,7915,6249,6 l / 1445,18 zł276,48 l / 1600,82 zł
Renault Clio 0.9Benzyna5,7915,678,4 l / 453,94 zł105,28 zł / 609,57 zł

Cena paliwa z 26.01.2022 r.

Jak widać w tabelce różnica kosztów dojazdów do pracy Audi z silnikiem 4.2 dla 5 osób miesięcznie to koszt 1600,82 zł. Gdyby te same osoby wybrały Renault Clio z silnikiem 4,9 zaoszczędziłyby prawie 1000 zł! W przypadki regularnego podróżowania kwestia, ile pali auto jest bardzo ważna.

Chcesz zaoszczędzić na paliwie? Pamiętaj o zasadach ecodrivingu!

Warto pamiętać, że zużycie paliwa w dużej mierze zależy od samego kierowcy. Ekonomicznej jazdy można się nauczyć. Warto pamiętać o zasadach:

 1. Ruszać od razu po zapaleniu silnika.
 2. Należy zadbać o wyłączenie silnika podczas postoju.
 3. Kontrola ciśnienia w oponach.
 4. Hamować silnikiem.
 5. Starać się nie jeździć na wysokich obrotach.
 6. Zrezygnować z nadmiernego obciążania auta.
 7. Unikać włączania klimatyzacji w miarę możliwości.

Jeżeli kierowca wprowadziłby wszystkie powyższe zasady mógłby zaoszczędzić ok. 20-25% paliwa w porównaniu z tradycyjną jazdą.

Przykład:

Pani Małgorzata ma samochód, który spala 7 litrów na 100 km. Gdy zaczęła stosować zasady ecodrivingu spalanie zmniejszyło się do 5 litrów. Przy aktualnie cenie benzyny (5,79 zł) zaoszczędza 11,58 zł. Przy miesięcznym przebiegu 1000 km w kieszeni pani Małgorzaty zostanie ok. 86 zł. Jest to więc spora różnica.

Jak rodzaj paliwa wpływa na cenę OC?

W 2021 r. średnio najmniej za polisę OC płacili właściciele samochodów elektrycznych (459 zł). Nieco więcej kosztowało ubezpieczenie hybryd (579), a także aut zasilanych benzyną (586 zł), diesli (611 zł) oraz pojazdów z instalacją LPG (626 zł).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o spalanie samochodu

Jaki wybrać samochód, aby jeździć ekonomicznie?

Przy wyborze samochodu trzeba kierować się także wydatkami, które będą na co dzień. Ceny paliw w ostatnim okresie wzrosły, a więc właściciele samochodów z większą pojemnością silnika muszą przygotować się na większe wydatki. Zwyżka nie ominie także właścicieli samochodów z niskim zużyciem paliwa, jednak nawet przy zwyżkach cen zapłacą mniej za paliwo.

Czy kierować się rodzajem paliwa przy wyborze auta?

Jeżeli chcesz być oszczędnym kierowcą warto wybrać samochód na gaz, bowiem aktualnie jest to najtańsze paliwo. Nie wolno zapominać także o samochodach elektrycznych, które ostatnio zdobywają rynek motoryzacyjny. Warto też pamiętać, że samochody elektryczne mają średnio niższe składki za OC niż samochody na benzynę czy gaz. W przypadku OC najwięcej będą musieli zapłacić właściciele samochodów na gaz, jednak jest to jednorazowa opłata na cały rok.

Czy warto wybierać paliwo lepszej jakości?

W przypadku paliwa także działa zasada jakości do ceny. Paliwo gorszej jakości może doprowadzić do zniszczenia elementów samochodu. Warto więc szukać dobrego paliwa w niskiej cenie. Można sprawdzać aktualne ceny w okolicznych stacjach paliw i wybierać najkorzystniejszą opcję.

Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]