Tabliczka znamionowa samochodu – jak odczytać opis symboli (gdzie jest)? 

Zakup samochodu z rynku wtórnego zawsze wiąże się z ryzykiem. Aby je zminimalizować, trzeba dokładnie sprawdzić stan prawny i techniczny auta. I właśnie tu pojawia się kwestia tabliczki znamionowej samochodu. Czym jest tabliczka znamionowa samochodu? Gdzie należy jej szukać? Poznaj odpowiedzi na te pytania. 

Tabliczka znamionowa rzadko kiedy znajduje się na liście rzeczy do sprawdzenia podczas zakupu samochodu. A szkoda, bo jej brak w pojeździe może przysporzyć właścicielowi wiele kłopotów. Aby uniknąć problemu, w pierwszej kolejności trzeba wiedzieć, gdzie może się ona znajdować i na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Czym jest tabliczka znamionowa samochodu?

To niewielka płytka, którą producent – lub upoważniony przez niego przedstawiciel – montuje wewnątrz pojazdu. Na tabliczce znamionowej umieszcza się kluczowe informacje o pojeździe. Dane te nie są podawane w przypadkowej kolejności – kwestia ta została uregulowana w przepisach, o czym szerzej przeczytasz poniżej.

Aby tabliczka znamionowa samochodu była trwała, najczęściej do jej wytworzenia używa się materiałów odpornych na korozję i ścieranie.

Poniższy tekst dotyczy tabliczki znamionowej samochodu. Ale tabliczka znamionowa nie jest charakterystyczna wyłącznie dla aut – można ją znaleźć również na różnych maszynach, aparatach i innych środkach transportu.

Czy tabliczka znamionowa jest obowiązkowa?

Tabliczka znamionowa samochodu jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu – mówi o tym wprost Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Nie jest to przypadek.

Brak tabliczki znamionowej niesie za sobą pewne ryzyko. Może wskazywać m.in. na to, że auto pochodzi z kradzieży. To jeden z powodów, dla których warto sprawdzić, czy znajduje się ona w pojeździe.

Gdzie znajduje się tabliczka znamionowa samochodu?

W przepisach na próżno szukać informacji o tym, w jakiej części samochodu powinna znaleźć się tabliczka znamionowa. Nie oznacza to jednak, że producenci mają w tej kwestii pełną dowolność. Z uwagi na rolę, jaką pełni ta płytka, miejsce jej montażu musi być:

 • widoczne – tabliczka znamionowa samochodu powinna być umieszczona w miejscu, w którym będzie ona zauważalna od razu;
 • łatwo dostępne – aby nie było problemów z odczytaniem informacji znajdujących się na tabliczce znamionowej;
 • trudne do usunięcia czy wymiany – ma to zapobiec fałszerstwom i podmianie tabliczki znamionowej.

Najczęściej tabliczka znamionowa jest montowana na jednym ze słupków – tzw. słupku B. To popularne wśród producentów miejsce, ponieważ spełnia wyżej wymienione wymogi – tabliczka znamionowa jest widoczna po otwarciu drzwi pojazdu.

Niektórzy producenci odchodzą od tego sprawdzonego rozwiązania i decydują się na mniej oczywiste lokalizacje. Jakie? Umieszczają oni tabliczkę znamionową pod wykładziną bagażnika, pod maską lub za przednią lampą po stronie kierowcy.

Nie możesz znaleźć tabliczki znamionowej samochodu? Zajrzyj do instrukcji obsługi – dowiesz się z niej, w której części pojazdu została ona zamontowana. Jeżeli kupujesz używane auto, upewnij się, że tabliczka znajduje się w miejscu wskazanym w instrukcji.

Co zawiera tabliczka znamionowa samochodu?

Zakres informacji, jakie producenci pojazdów mają obowiązek umieszczać na tabliczce znamionowej, został sprecyzowany we wskazanym wyżej Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Tabliczka znamionowa pojazdu zawiera następujące dane: 

 • nazwa producenta;
 • numer świadectwa homologacji typu WE pojazdu lub numer świadectwa homologacji typu pojazdu;
 • numer identyfikacyjny pojazdu VIN – dopuszczalne jest też podanie numeru podwozia (nadwozia), gdy brak jest numeru VIN;
 • maksymalna masa całkowita pojazdu;
 • maksymalna masa całkowita zespołu pojazdów – gdy auto jest przeznaczone do ciągnięcia przyczepy;
 • maksymalne obciążenia osi – podaje się je w kolejności od przodu do tyłu;
 • dodatkowe dane konkretnego modelu auta.

Najważniejszą informacją umieszczoną na tabliczce znamionowej samochodu jest numer identyfikacyjny pojazdu, czyli VIN. Z przepisów wynika, że wysokość znaków numeru VIN nie powinna być mniejsza niż 4 mm. Pozostałe dane mogą być mniejsze, ale minimalna wysokość znaków to 2 mm. 

Jak odczytać symbole zamieszczone na tabliczce znamionowej?

Odczytanie informacji znajdujących się na tabliczce znamionowej samochodu nie jest szczególnie skomplikowane – wystarczy znać kolejność, w jakiej są one prezentowane. A ta została sprecyzowana w przepisach.

Przykład: Na tabliczce znamionowej pewnego samochodu marki Volkswagen znajdują się następujące dane identyfikacyjne: 

 • Volkswagen AD – to nazwa producenta;
 • e1*2007/129*0123 – numer świadectwa homologacji;
 • WVWTUK1LZ8M159236 – numer VIN pojazdu;
 • 1950 kg – maksymalna masa całkowita;
 • 3350 kg – maksymalna masa całkowita zespołu pojazdów;
 • 1020 kg – maksymalne obciążenie osi przedniej;
 • 0940 kg – maksymalne obciążenie osi tylnej. 

Tabliczka znamionowa samochodu a badanie techniczne – co trzeba wiedzieć?

Badanie techniczne pojazdu może kojarzyć się z kontrolą hamulców, klocków hamulcowych czy stanu szyby czołowej. Jednak lista elementów podlegających sprawdzeniu jest znacznie dłuższa. Jednym z nich jest tabliczka znamionowa. Diagnosta sprawdza m.in., czy:

 • tabliczka znamionowa samochodu została zamontowana w pojeździe;
 • tabliczka znamionowa jest czytelna;
 • dane zawarte na tabliczce znamionowej są zgodne ze stanem faktycznym.

Jeżeli diagnosta stwierdzi niezgodność numeru VIN umieszczonego w samochodzie oraz na tabliczce znamionowej z danymi zawartymi w dowodzie rejestracyjnym, to wynik badania technicznego będzie negatywny. Co to oznacza dla właściciela auta? Brak możliwości korzystania z pojazdu – negatywny wynik oznacza, że auto nie jest dopuszczone do ruchu drogowego. 

Korzystanie z samochodu, który nie ma aktualnych badań technicznych, nie jest najlepszym pomysłem – za brak ważnego badania technicznego grożą wysokie kary. W 2024 r. mandat z tego tytułu wynosi od 1500 do 5000 zł. 

Jak wyrobić tymczasową tabliczkę znamionową samochodu?

Jeżeli auto nie ma tabliczki znamionowej, to należy wystąpić o tabliczkę znamionową zastępczą. Jak to zrobić?

W pierwszej kolejności właściciel pojazdu musi uzyskać zaświadczenie o braku tabliczki znamionowej. Takie zaświadczenie można otrzymać na stacji diagnostycznej. W drugiej kolejności należy udać się do wydziału komunikacji i złożyć wniosek o wykonanie i umieszczenie tabliczki znamionowej zastępczej. 

Wzór takiego wniosku można otrzymać w wydziale komunikacji. Wiele urzędów publikuje go też na swoich stronach internetowych. Do wniosku należy dołączyć:

 • dowód rejestracyjny samochodu;
 • zaświadczenie ze stacji kontroli pojazdów – z tego dokumentu musi wynikać, czy tabliczka znamionowa jest uszkodzona, czy też jej nie ma;
 • dowód wniesienia opłaty skarbowej.

Ile wynosi opłata skarbowa za wydanie tabliczki znamionowej zastępczej? 10 zł. To niewielka kwota – w razie stwierdzenia braku tabliczki nie warto zwlekać z formalnościami w urzędzie.

Od tabliczki znamionowej zastępczej należy odróżnić nową tabliczkę znamionową. Wydanie nowej tabliczki znamionowej następuje wtedy, gdy miała miejsce np. wymiana podwozia pojazdu, doszło do wymiany ramy albo gdy podczas naprawy pojazdu został uszkodzony wybity numer VIN.

Wniosek o nową lub zastępczą tabliczkę znamionową można złożyć również przez pełnomocnika. Jeżeli pełnomocnikiem nie jest osoba z najbliższego kręgu, to do wniosku należy jeszcze dołączyć opłatę za pełnomocnictwo. Wysokość takiej opłaty to 17 zł. 

Czy dane z tabliczki znamionowej auta trzeba podać podczas zakupu ubezpieczenia OC?

Chociaż tabliczka znamionowa jest istotna, to na co dzień rzadko który kierowca zwraca na nią uwagę – dużo prościej jest sięgnąć po dokumenty, np. dowód rejestracyjny.

Aby kupić ubezpieczenie OC za pośrednictwem kalkulatora OC/AC zamieszczonego na naszej stronie internetowej, nie musisz spisywać danych z tabliczki znamionowej – wystarczą informacje z dowodu rejestracyjnego i prawa jazdy. 

A co z właścicielami samochodów, które z uwagi na brak tabliczki znamionowej nie przeszły przeglądu technicznego? Warto pamiętać, że negatywny wynik badania nie ma żadnego wpływu na ubezpieczenie OC – każdy zarejestrowany pojazd musi być ubezpieczony. Dobrowolne są wyłącznie ubezpieczenia dodatkowe, np. assistance czy AC.

Podsumowanie

 • Tabliczka znamionowa samochodu ma postać niewielkiej metalowej płytki, na której znajduje się m.in. numer VIN.
 • Jednym z elementów corocznego badania technicznego pojazdu jest sprawdzenie, czy auto ma tabliczkę znamionową.
 • Producenci pojazdów umieszczają tabliczkę znamionową w różnych miejscach samochodu – często na tzw. słupku B.
 • Aby wyrobić zastępczą tabliczkę znamionową, należy złożyć wniosek i wnieść opłatę skarbową w wysokości 10 zł.
 • Dane z tabliczki znamionowej nie są potrzebne podczas zakupu ubezpieczenia OC przez internet.

FAQ - Czym jest tabliczka znamionowa i kiedy podlega wymianie?

 1. Czym różnią się tabliczki znamionowe motocykla od tabliczek znamionowych samochodu?

  Zakresem informacji. Przykładowo tabliczki znamionowe samochodu zawierają informacje o masie całkowitej pojazdu. Na tabliczce znamionowej motocykla w tym miejscu umieszcza się informację o poziomie hałasu zewnętrznego (w dB) na postoju przy prędkości obrotowej wyrażonej w obrotach na minutę. Ale nie zawsze. Istnieje też możliwość umieszczenia tej informacji poza tabliczką znamionową. 
 2. Czy tabliczki znamionowe muszą być w języku polskim?

  Jeżeli auto zostało wyprodukowane na polski rynek, to tabliczka znamionowa samochodu powinna być w języku polskim. Wielu producentów ułatwia sobie jednak sprawę – zamieszczają oni na plakietce wyłącznie wymagane dane w kolejności, jaką podają przepisy, bez dodatkowych wyjaśnień. W ten sposób tabliczka znamionowa jest uniwersalna. 
 3. Czy warto kupić auto bez tabliczki znamionowej?

  Tabliczki znamionowe są jednymi z elementów, które podlegają okresowemu sprawdzeniu. To jeden z kilku powodów, dla których nie opłaca się kupić auta bez tej płytki. Brak tabliczki znamionowej w pojeździe może rodzić podejrzenia, że samochód pochodzi z niepewnego źródła. Przyczyną braku tabliczki znamionowej może być również poważne uszkodzenie mechaniczne auta podczas wypadku drogowego. Zakup auta bez tabliczki znamionowej jest więc po prostu ryzykowny. 
 4. Dlaczego tabliczki znamionowe umieszcza się na różnych maszynach i urządzeniach? 

  Tabliczki znamionowe umieszczane na urządzeniach i maszynach zawierają informacje m.in. dla użytkowników. Z treścią tej plakietki zapoznają się również osoby wykonujące prace serwisowe – pozwala to uniknąć pomyłek. 
Stefania Stuglik
[Głosów: 1 Średnia: 5]