Rejestracja motocykla z zagranicy – jakie dokumenty i koszty?

Sprowadzenie motocykla z zagranicy wiąże się z dodatkowymi dokumentami oraz kosztami. Sprawdzimy, co trzeba zrobić po sprowadzeniu motocykla z zagranicy oraz ile trzeba przeznaczyć na rejestrację jednośladu.

Kierowcy motocykli szukają ofert zakupu nowych jednośladów nie tylko w Polsce. W internecie można znaleźć oferty sprzedaży także na zagranicznych stronach. Często modele sprzedawane za granicą są w lepszym stanie technicznym i warto je kupić. Z tego artykułu dowiesz się, jak zarejestrować motocykl sprowadzony z zagranicy.

Jak sprawdzić historię motocykla z zagranicy?

Przed zakupem motocykla z zagranicy warto sprawdzić motocykl pod względem jego historii. Można to zrobić przez internet. Oprócz wybrania płatnego raportu, który ściągnie historię pojazdu po numerze VIN, można skorzystać z CEPiK-u https://historiapojazdu.gov.pl/. Wystarczy mieć dane pojazdu tj. numer rejestracyjny, numer VIN, datę pierwszej rejestracji motocykla. Dzięki systemowi CEPiK można pobrać bezpłatnie informacje z zewnętrznych baz danych:

 • AutoDNA – pobiera dane z Austrii, Norwegii, Niemiec, Francji, Belgii, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Niderlandów, Czech, Węgier, Rumunii, Litwy, Łotwy, Estonii, Danii.
 • CARFAX – pobiera dane z Hiszpanii, Niderlandów, Szwecji, Norwegii, Belgii.

Jeżeli nie masz możliwości sprawdzenia motocykla z zagranicy w bazie CEPiK, to możesz go sprawdzić przy pomocy profilu zaufanego.

Warto poszukać informacji o motocyklu, który zamierzasz kupić. Z systemów możesz dowiedzieć się, czy motocykl był kradziony, czy miał jakieś uszkodzenia oraz do czego był przeznaczony. Może ci to ułatwić decyzję o zakupie motocykla z zagranicy – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń w najtaniejuagenta.pl.

Ile kosztuje sprowadzenie motocykla z zagranicy?

Gdy nie możesz znaleźć wymarzonego modelu motocykla w Polsce, warto zastanowić się nad sprowadzeniem motocykla z zagranicy. Sprowadzenie motocykla wiąże się z większą ilością formalności, jednak nie jest ich tak dużo, jak mogłoby się wydawać. Wszystko zależy także od tego, z jakiego kraju możesz sprowadzisz motocykl.

Jeżeli chcesz sprowadzić motocykl z Niemiec, do rejestracji jednośladu powyżej 125 cm będziesz potrzebował dowód rejestracyjny niemiecki, czyli Fahrzeugbrief oraz kartę pojazdu Fahrzeugschein.

Jednoślady sprowadzane z Wielkiej Brytanii muszą mieć dokument V5C z wypełnioną sekcją nr 11, czyli zawiadomieniem o wyeksportowaniu pojazdu na stałe.

Zakup motocykla za granicą wiąże się z dodatkowym kosztem przetransportowania pojazdu do Polski. W 2022 roku średnie ceny transportu podane przez clicktrans były następujące:

 • Niemcy – 553 zł,
 • Holandia – 593 zł,
 • Szwecja – 745 zł,
 • Francja – 762 zł,
 • Wielka Brytania – 842 zł,
 • Włochy – 1004 zł.

Najtańszy okazał się transport motocykla z Niemiec do Polski.

Sprawdzimy, jakie są opłaty przy sprowadzeniu motocykla z kraju UE i spoza UE. Niezależnie od kraju, z którego sprowadzasz motocykl musisz wykonać przegląd techniczny. Koszt to 63 zł.

Jeżeli sprowadziłeś motocykl z kraju Unii Europejskiej oraz EFTA (Norwegia, Szwajcaria, Islandia, Liechtenstein) jesteś zwolniony z akcyzy oraz opłaty recyklingowej. Dzięki dokumentowi EUR 1 wystawionemu w kraju pochodzenia motocykla nie musisz płacić także cła.

Jeżeli sprowadziłeś motocykl z kraju spoza Unii Europejskiej będziesz musiał opłacić cło oraz podatek VAT, a także przetłumaczyć dokumenty, które trzeba przygotować na rejestrację pojazdu.

Przykład: Pan Tomasz miał wymarzony model motocykla Honda CBF 1000. Postanowił go kupić, zgromadził środki. Pozostało już tylko znaleźć odpowiedni egzemplarz. Szukał na stronach z polskimi ogłoszeniami, jednak wciąż żadna propozycja nie była dla niego interesująca. Kolega podpowiedział mu, aby pooglądał ogłoszenia z zagranicy. Tak też zrobił i okazało się, że odnalazł wymarzony motocykl. Sprowadzenie z Niemiec nie było drogie – Pan Tomasz zapłacił ok. 500 zł za transport i nie musiał płacić cła ani akcyzy.

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji motocykla z zagranicy?

Gdy masz już w Polsce swój zakupiony motocykl z zagranicy, musisz zarejestrować go w wydziale komunikacji właściwym swojemu miejscu zamieszkania. Pamiętaj, że masz na to 30 dni. Gdy nie dotrzymasz tego terminu urząd będzie mógł obciążyć cię karą w wysokości od 200 zł do 1000 zł.

Przed rejestracją motocykla z zagranicy musisz zebrać potrzebne dokumenty. Są nimi:

 • dowód osobisty,
 • wniosek o rejestrację motocykla z zagranicy (możesz wypełnić na miejscu w urzędzie albo pobrać ze strony internetowej i przygotować go w domu),
 • umowa kupna sprzedaży motocykla lub faktura,
 • zaświadczenie o wykonaniu badania technicznego,
 • dowód odprawy celnej (dotyczy motocykli sprowadzonych z krajów poza Unią Europejską i EFTA),
 • potwierdzenie wyrejestrowania motocykla z kraju pochodzenia,
 • zagraniczne tablice rejestracyjne lub oświadczenie o braku tablic,
 • potwierdzenie dokonania obowiązkowych opłat,
 • tłumaczenia dokumentów (zazwyczaj nie są potrzebne przy rejestracji motocykla sprowadzonego z kraju UE, natomiast z innych krajów już tak).

Pamiętaj, że tłumaczenie dokumentów musi być poświadczone przez tłumacza przysięgłego. W innym przypadku urzędnik nie przyjmie dokumentu.

Ile kosztuje rejestracja motocykla z zagranicy?

Koszt rejestracji motocykla z zagranicy jest niższy niż w poprzednich latach, ponieważ nie trzeba wydawać karty pojazdu. Karta pojazdu kosztowała 75 zł, więc nie musisz ponosić już tego kosztu. Za rejestrację motocykla z zagranicy zapłacisz 120 zł. Na tę kwotę składają się poszczególne opłaty:

 • tablice rejestracyjne – 40 zł (gdy wybierzesz tablice rejestracyjne indywidualne będą kosztowały 500 zł),
 • pozwolenie czasowe – 13,5 zł,
 • dowód rejestracyjny – 54 zł,
 • nalepka legalizacyjna – 12,5 zł.

Właściciele motocykli mają w porównaniu do właścicieli aut tańsze tablice rejestracyjne o połowę. W przypadku aut koszt to 80 zł.

Na koszty rejestracji motocykla składa się także tłumaczenie dowodu rejestracyjnego, którego ceny mogą zaczynać się od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkuset. Wszystko zależy od języka z jakiego tłumaczone będą dokumenty.

Gdzie kupić ubezpieczenie OC motocykla z zagranicy?

Pamiętaj o obowiązku ubezpieczenia pojazdu w dniu rejestracji motocykla. Gdy dopuścisz do choć jednego dnia przerwy w ubezpieczeniu OC, możesz otrzymać karę z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W drugiej połowie 2023 roku kara za brak OC w przypadku motocykli to 1200 zł. Wysokość stawki karnej zależy od długości przerwy w ubezpieczeniu, minimalnego wynagrodzenia w danym roku oraz rodzaju pojazdu. Motocykle należą do grupy z najniższymi karami.

W dniu rejestracji motocykla musisz wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Możesz zrobić to w dowolnym miejscu i czasie. OC motocykli zazwyczaj jest tańsze niż samochodów, ale także warto porównać ceny, aby nie przepłacić. Cena OC zależy od parametrów motocykla, jego marki, modelu, pojemności silnika. Oprócz danych motocykla istotna jest także historia ubezpieczenia właściciela motocykla.

Przykład: Pani Katarzyna (35 lat) kupiła Kawasaki Ninja ZX-6R z 2013 roku o pojemności 599 cm. Ubezpiecza pojazdy od ponad 7 lat i nie miała żadnej szkody. Szukała samego OC na swój motocykl i skorzystała z porównywarki.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC motocykla dla 35-latka z Sanoka?
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
106,00 zł*
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
411,00 zł*
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
451,00 zł*
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
504,00 zł*
Ile kosztuje OC motocykla dla 35-latka z Sanoka?
Uniqa
106,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
411,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
451,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
504,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 18.09.2023 r.

Choć stawki na motocykle są niższe niż na samochody, nie oznacza to, że nie warto porównywać cen OC. Pani Katarzyna zaoszczędziła prawie 400 zł sprawdzając ceny OC przez porównywarkę. Warto więc szukać tańszych ofert, a OC motocykla może kosztować niewiele ponad 100 zł.

Rejestracja motocykla z zagranicy – co warto wiedzieć?

 1. Rejestracja motocykla sprowadzonego z zagranicy kosztuje 120 zł.
 2. Zakup motocykla z zagranicy warto poprzedzić zweryfikowaniem jego historii, a także sprawdzić jego stan techniczny.
 3. Musisz wykupić ubezpieczenie motocykla w dniu rejestracji.
 4. Za brak OC karę może nałożyć UFG.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o rejestrację motocykla z Niemiec

 1. Czym różni się sprowadzenie motocykla z kraju EU a kraju spoza UE?

  Sprowadzenie motocykla z kraju Unii Europejskiej jest tańsze. Nie musisz opłacać cła, akcyzy i opłaty recyklingowej. Inaczej jest w przypadku jednośladu sprowadzonego z kraju poza Unią Europejską. W tym przypadku musisz opłacić cło oraz podatek VAT.
 2. Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie na motocykl?

  Każdy zarejestrowany motocykl musi mieć ważne obowiązkowe OC. Można jednak wykupić także dodatkowe ubezpieczenia np. AC, NNW czy assistance. AC ochroni od kradzieży i uszkodzeń. Trzeba jednak pamiętać, że AC na motocykl jest zazwyczaj droższe niż na samochód, ponieważ jest większe ryzyko wystąpienia szkody. Przy ubezpieczaniu motocykla warto dodać NNW, czyli następstwa nieszczęśliwych wypadków. Gdy podróżujesz w dalsze trasy możesz zastanowić się także nad ubezpieczeniem assistance, dzięki któremu ubezpieczyciel naprawi motocykl na miejscu po awarii lub odholuje do warsztatu.
 3. Czy polisa na motocykl może obejmować także strój motocyklowy?

  Tak. Niektóre towarzystwa w ramach ubezpieczenia motocykla umożliwiają także dokupienie ubezpieczenia akcesoriów motocyklowych. W ramach tego chroniona jest odzież tj. kask, buty, rękawice, spodnie, kurtka, kombinezon oraz inne akcesoria tj. kufry, sakwy czy tank bagi.
 4. Jaki jest termin na rejestrację motocykla z zagranicy?

  Zgodnie z obowiązującymi przepisami sprowadzony motocykl należy zarejestrować w ciągu 30 dni od zakupu. Jeżeli przekroczysz ten termin możesz otrzymać karę w wysokości od 200 zł do 1000 zł.
 5. Jaki jest termin na ubezpieczenie motocykla z zagranicy?

  Gdy sprowadzisz motocykl z zagranicy i go zarejestrujesz, to musisz go ubezpieczyć tego samego dnia, co rejestracja pojazdu. Nawet jeden dzień opóźnienia może skutkować karą z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Tak samo jest w przypadku zakupu nowego motocykla z salonu. Ubezpieczenie OC musi być zawarte od dnia rejestracji motocykla.
Patrycja Purzycka
[Głosów: 1 Średnia: 5]