Ubezpieczenie OC niezarejestrowanego auta – na jakich zasadach? 

Kupujesz samochód z salonu? Sprowadzasz używane auto z zagranicy? W każdym z tych przypadków pojawia się kwestia ubezpieczenia OC. Jak kupić ubezpieczenie niezarejestrowanego auta? Czy ubezpieczyciel może odmówić sprzedaży polisy? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania.

Ubezpieczenie niezarejestrowanego auta to zagadnienie, którym zainteresowani są nabywcy zarówno nowych aut, jak i pojazdów sprowadzonych z zagranicy. Kiedy trzeba wykupić ubezpieczenie OC? Znajomość odpowiedzi na to pytanie jest przydatna, bo w Polsce – o czym dobrze wie każdy kierowca – OC pojazdu jest obowiązkowe, a za jego brak grożą wysokie kary finansowe. Nie warto zatem ryzykować.

Kiedy należy kupić ubezpieczenie OC dla samochodu?

W Polsce każdy samochód musi posiadać ubezpieczenie OC – to ogólna zasada. Kiedy trzeba kupić OC? Najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu mechanicznego, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia go do ruchu – tak wynika z art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Z kolei w ustawie Prawo o ruchu drogowym można znaleźć zapis, zgodnie z którym pojazd jest dopuszczony do ruchu, jeżeli jest zarejestrowany i zaopatrzony w zalegalizowane tablice rejestracyjne (art. 71 ust. 2).

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych przewiduje też wyjątki. Termin zawarcia umowy ubezpieczenia OC jest inny w przypadku pojazdów wolnobieżnych i historycznych – dla nich OC trzeba kupić przed wprowadzeniem ich do ruchu.

Zgodnie z przepisami samochód należy ubezpieczyć przed wprowadzeniem go do ruchu, najpóźniej w dniu jego rejestracji. Nie jest to przypadkowe. Dlaczego? Jeżeli:

 • samochód jest nowy (nigdy nie został zarejestrowany w Polsce) – przed rozpoczęciem jego użytkowania należy go zarejestrować, a OC należy kupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu;
 • auto pochodzi z rynku wtórnego – to jest już zarejestrowane, ale może nie być ubezpieczone, a polisę należy nabyć w dniu zakupu pojazdu.

W drugim przypadku sformułowanie „przed wprowadzeniem do ruchu” może być mylące. Dlaczego? Bo nabywca odpowiada za ubezpieczenie od dnia zakupu samochodu – nie ma przy tym znaczenia, czy po odbiorze kluczyków i dokumentów przetransportuje auto lawetą, czy siądzie za jego kierownicą. Zasadniczo auto musi posiadać OC od dnia rejestracji do dnia wyrejestrowania.

Przykład: Pan Artur kupił używane, nieubezpieczone auto. Aby nie narazić się na odpowiedzialność finansową, w dniu podpisania umowy nabył ubezpieczenie OC. Za okres, w którym auto nie było ubezpieczone, odpowiadać będzie poprzedni właściciel samochodu – to on nie dopilnował formalności.

Auto niezarejestrowane w Polsce a OC – czy polisa jest konieczna?

Jak wynika z przepisów, niezarejestrowane auto nie musi być ubezpieczone, a zatem ubezpieczenie OC niezarejestrowanego auta nie jest konieczne. Za brak OC w tym przypadku nie grozi kara finansowa. Formalnie nie ma jednak przeszkód, aby właściciel nabył obowiązkowe ubezpieczenie jeszcze przed zarejestrowaniem samochodu. Niekiedy zakup OC z wyprzedzeniem może być nawet dobrym pomysłem – w ten sposób kierowca może zorientować się w ofertach i uniknąć gorączkowych poszukiwań polisy w dniu rejestracji samochodu.

To, że ubezpieczenie OC niezarejestrowanego auta nie jest konieczne, potwierdza m.in. wyrok Sądu Rejonowego w Biskupcu z dnia 15 stycznia 2020 r. (sygn. akt IC 142/19). Właścicielka auta toczyła spór z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym, który uznał, że powinna ona kupić OC w dniu, w którym uprawomocnił się wyrok o przyznaniu jej własności samochodu. Sąd nie przyznał racji UFG, wskazując, że właścicielka pojazdu nie mogła go ubezpieczyć bez nowego numeru VIN, który został nadany później i który był niezbędny do rejestracji.

Warto wiedzieć: niezarejestrowanym autem nie można jeździć. Boleśnie przekonał się o tym właściciel komisu samochodowego z Żywca, który za przejechanie niezarejestrowanym samochodem kilkuset metrów musi zapłacić 2840 zł.

Jak kupić ubezpieczenie OC niezarejestrowanego nowego auta?

Ubezpieczenie OC niezarejestrowanego auta nabywane jest analogicznie jak w przypadku pojazdu zarejestrowanego, z tą jednak różnicą, że w umowie podaje się jego numer VIN – a nie numer rejestracyjny, który nie został jeszcze nadany. Po zakończeniu procedury rejestracji właściciel powinien ponownie skontaktować się z firmą ubezpieczeniową w celu zmodyfikowania umowy, czyli uwzględnienia w niej właśnie numeru rejestracyjnego auta.

Właściciele nowych aut są w komfortowej sytuacji, a to dlatego, że mogą:

 • upoważnić pracownika salonu sprzedaży do zarejestrowania pojazdu – wówczas to on (a nie właściciel auta) załatwia formalności w wydziale komunikacji;
 • skorzystać z pakietu dealerskiego – zestawu ubezpieczeń (najczęściej OC, AC, NNW i assistance) stworzonego specjalnie z myślą o nowych pojazdach.

Jak kupić ubezpieczenie OC niezarejestrowanego auta z zagranicy?

Samochody zakupione za granicą często przyjeżdżają do Polski na lawecie, a wówczas są pozbawione tablic rejestracyjnych – zostały wyrejestrowane w kraju eksportu. W tej sytuacji ubezpieczenie OC niezarejestrowanego auta, choć nie jest konieczne, to jest możliwe – w umowie z firmą ubezpieczeniową zostanie wskazany numer VIN. OC należy jednak kupić w dniu zarejestrowania auta w wydziale komunikacji.

Jest też druga możliwość: auto zostanie sprowadzone „na kółkach”, czyli będzie posiadało tablice. Wówczas ubezpieczenie niezarejestrowanego auta nie ma zastosowania – taki samochód będzie miał OC. Ponieważ jednak umowa ubezpieczenia będzie zawarta na krótki, określony czas, to w interesie właściciela jest jak najszybsze znalezienie OC całorocznego. W przeciwnym razie naraża się on na karę finansową po wygaśnięciu polisy.

Czy można sprawdzić cenę OC przed rejestracją auta?

Pakiet dealerski czy ubezpieczenie OC w jednej z największych firm ubezpieczeniowych w Polsce nie zawsze muszą być najkorzystniejsze pod względem ceny. Dobra wiadomość jest taka, że łatwo jest zorientować się w cenach ubezpieczenia niezarejestrowanego auta. W jaki sposób? Służy do tego nasz kalkulator OC/AC.

Formularz wypełniasz krok po kroku – odpowiadając na kolejne pytania. Jedno z nich brzmi następująco: „Którym od nowości właścicielem pojazdu jest aktualny właściciel?”. To właśnie przy nim możesz zaznaczyć pole „Nie posiadam jeszcze tego pojazdu”.

Jak wypełnić formularz oc - auto niezarejestrowane

Jak uniknąć kary za brak ubezpieczenia OC samochodu?

Sposób jest tylko jeden – należy pamiętać o obowiązku zakupu ubezpieczenia OC i pilnować ciągłości polisy. W praktyce wystarczy, że kierowca raz kupi ubezpieczenie na 12 miesięcy. Takie OC, w przeciwieństwie do polisy krótkoterminowej i przejętej po poprzednim właścicielu pojazdu, samo odnowi się każdego roku. Kary finansowe, które nakłada na kierowców Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), z każdym kolejnym rokiem są coraz wyższe – jest to skuteczną motywacją do zadbania o formalności.

Jak można przeczytać na stronie UFG, w okresie od 1 lipca do końca 2023 r. właściciele samochodów osobowych mogą zapłacić za brak OC nawet 7200 zł. Pełne zestawienie kar znajduje się w poniższej tabeli.

Brak OCSamochód osobowySamochód ciężarowyPozostałe pojazdy (np. motocykle)
Do 3 dni1440 zł2160 zł240 zł
Od 4 do 14 dni3600 zł5400 zł600 zł
Powyżej 14 dni7200 zł10 800 zł1200 zł

Podsumowanie:

 • Ubezpieczenie OC niezarejestrowanego auta nie jest konieczne, ale formalnie możliwe.
 • OC należy kupić najpóźniej w dniu rejestracji auta, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia go do ruchu.
 • Kupując ubezpieczenie OC niezarejestrowanego auta, zamiast numeru rejestracyjnego należy podać ubezpieczycielowi numer VIN.
 • Poszukując ubezpieczenia OC dla niezarejestrowanego auta, warto skorzystać z kalkulatora OC/AC.
 • Samochód sprowadzony z zagranicy może być zarejestrowany, a wówczas powinien być ubezpieczony.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy można jeździć niezarejestrowanym autem?

  Ustawa Prawo o ruchu drogowym wskazuje, że pojazd jest dopuszczony do ruchu, gdy jest zarejestrowany i wyposażony w zalegalizowane tablice rejestracyjne. Użytkowanie niezarejestrowanego pojazdu to wykroczenie, za które grozi kara finansowa w wysokości 1500 zł (art. 94 Kodeksu wykroczeń).
 2. Czy pojazd niezarejestrowany musi mieć ubezpieczenie OC?

  Ubezpieczenie OC niezarejestrowanego samochodu nie jest konieczne. Wynika to wprost z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK – właściciel auta musi kupić OC najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu mechanicznego, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia auta do ruchu (art. 29 ust. 1 pkt 1).
 3. Spowodowanie szkody niezarejestrowanym autem – jakie konsekwencje?

  Kierowca, który spowoduje szkodę (np. wjedzie w ogrodzenie) podczas jazdy próbnej niezarejestrowanym i nieubezpieczonym autem, musi spodziewać się poważnych konsekwencji. Po pierwsze, zostanie ukarany przez policję. Po drugie, będzie musiał sfinansować naprawę szkody z własnej kieszeni. Po trzecie, pozostaje kwestia naprawy samochodu.
 4. Na jaki okres kupuje się ubezpieczenie OC?

  12 miesięcy, czyli rok – na taki okres zawierana jest standardowa umowa ubezpieczenia OC. Od tej zasady jest wyjątek w postaci OC krótkoterminowego, które można kupić na okres 30 dni. Warto jednak wiedzieć, że taka polisa nie jest dostępna dla każdego kierowcy – może z niej skorzystać np. osoba, która sprowadza auto z zagranicy.
Stefania Stuglik
[Głosów: 1 Średnia: 5]