Ile kosztuje oklejenie auta? Czy oklejenie wpływa na cenę ubezpieczenia?

Chcesz, aby Twoje auto wyróżniało się wśród innych? Prowadzisz firmę i myślisz o wykorzystaniu karoserii pojazdu jako powierzchni reklamowej? Rozwiązaniem jest car wrapping, czyli oklejenie auta folią. Dowiedz się, ile kosztuje oklejenie auta i jak ta kwestia przedstawia się w kontekście ubezpieczeń komunikacyjnych.

Car wrapping cieszy się dużą popularnością wśród właścicieli nowych samochodów. Nic dziwnego – oklejenie nowego auta to sposób, aby zadbać o jego karoserię i uchronić ją przed drobnymi zarysowaniami. Ale oklejanie samochodu folią to temat popularny również wśród przedsiębiorców. Co łączy te grupy? Właściciele oklejonych aut często zastanawiają się, czy folia może zostać objęta ubezpieczeniem AC i co w sytuacji, gdy zostanie ona uszkodzona podczas kolizji.

Car wrapping – na czym polega oklejenie samochodu?

Car wrapping to po prostu oklejanie samochodu. Po tym terminem kryje się proces nanoszenia folii na karoserię pojazdu lub jej wybrane elementy. W rezultacie car wrapping to zabieg zaliczany do kategorii tuningu.

Oklejenie folią pozwala nie tylko na zmianę koloru samochodu – efektem tego procesu jest także dodatkowa ochrona szczególnie narażonych elementów auta przed uszkodzeniami mechanicznymi czy na promieniowanie UV. Przedsiębiorcy z kolei mogą wykorzystać car wrapping, aby zyskać dodatkową reklamę.

Usługę car wrappingu oferują profesjonalne warsztaty. Większość właścicieli pojazdów nie okleja auta we własnym zakresie, bo czynność ta wymaga doświadczenia i umiejętności. Brak odpowiedniego przygotowania powierzchni czy błędy podczas nanoszenia folii – to wszystko sprawia, że uzyskany samodzielnie rezultat może być daleki od oczekiwań.

Jakie folie wykorzystuje się do oklejania samochodu?

Podczas oklejania samochodów stosuje się różne rodzaje folii – są to: folia monomeryczna, folia polimerowa i folia wylewana. Każdy z tych materiałów ma inne właściwości. Ale różnic jest więcej – dotyczą one choćby trwałości i ceny. Zastanawiasz się nad oklejeniem auta? Warto mieć chociaż podstawową wiedzę na temat poszczególnych typów folii wykorzystywanych w tym celu – szczegółowe informacje uzyskasz w wybranej przez Ciebie firmie.

Czym okleić samochód – rodzaj folii:

 • Folia monomeryczna. Folia tego rodzaju jest przeznaczona do oklejania płaskich i nieulegających odkształceniom powierzchni. Ze względu na stosunkowo krótki okres trwałości i ryzyko kurczenia się rozwiązanie to jest coraz rzadziej stosowane w przypadku oklejania pojazdów. Folia monomeryczna nadal jest jednak popularna ze względu na niski koszt.
 • Folia polimerowa. W porównaniu do folii monomerycznej wykazuje się większą elastycznością i wyższą trwałością. Te cechy sprawiają, że jest często wykorzystywana do oklejania aut. Powierzchnia, na którą aplikowana jest folia polimerowa, nie musi być całkowicie płaska, ale materiał ten ma swoje ograniczenia i nie nadaje się do nanoszenia na przetłoczenia o skomplikowanym kształcie.
 • Folia wylewana. Dzięki swoim właściwościom (elastyczność podczas podgrzewania, trwałość, efekt pamięci) nadaje się idealnie do oklejania samochodów. Zastosowanie folii wylewanej w kombinacji z klejem kanalikowym znacznie ułatwia proces aplikacji. Folią tego rodzaju można oklejać elementy karoserii o rozmaitych kształtach. Jednocześnie rozwiązanie to należy do najdroższych.

Ile kosztuje oklejanie samochodów folią? Cennik oklejania samochodów

Rozważasz oklejenie auta? Bardzo możliwe, że do podjęcia decyzji potrzebujesz ceny oklejania aut.

Cena oklejenia samochodu zależy od kilku czynników. Za oklejenie pojazdu z segmentu C (np. Honda Civic, Ford Focus) trzeba zapłacić od 400 do 1600 zł. Oklejenie samochodu dostawczego kosztuje więcej – od 700 do 3500 zł. W każdym przypadku cena może też ulec zmianie – koszt wykonania usługi może wzrosnąć choćby przez chęć oklejenia dachu czy zastosowanie innego rodzaju folii.

Chcesz poznać ceny oklejania samochodu folią ochronną? Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące cen car wrappingu:

 • Ile kosztuje oklejenie samochodu folią matową? Za arkusz folii matowej (150×50 cm) trzeba zapłacić ok. 30 zł. Koszt folii matowej klasy premium to ok. 100 zł za 1 mb. Do kwoty za materiały należy jeszcze doliczyć cenę usługi.
 • Ile kosztuje oklejenie samochodu folią chrom? Folie typu chrom są dużo droższe niż pozostałe folie. Oklejenie całego auta folią chrom to wydatek rzędu ok. 19 000 zł (cena materiału i pracy warsztatu).
 • Ile kosztuje oklejenie auta folią ochronną? Metr bieżący laminatu ochronnego kosztuje ok. 65 zł. Producenci najczęściej uzależniają cenę folii od jej właściwości.
 • Ile kosztuje oklejenie auta na inny kolor? Cena usługi zależy głównie od wielkości pojazdu. Z cenników firm oferujących oklejanie aut wynika, że minimalna kwota, jaką należy zarezerwować, to 9500 zł.
 • Ile kosztuje oklejenie dachu auta? Z pomocą w określeniu ceny tej usługi przychodzą cenniki firm specjalizujących się w oklejaniu pojazdów. Wynika z nich, że za oklejenie dachu samochodu trzeba zapłacić minimum 800 zł.

Planujesz samodzielnie okleić swój samochód folią? Bardzo możliwe, że zastanawiasz się, ile folii potrzeba na oklejenie auta. Według specjalistów do oklejenia pojazdu trzeba wykorzystać średnio od 20 do 30 mkw. folii.

Car wrapping – jakie ma zalety i wady?

Ze względu na atrakcyjny efekt i cenę oklejenie auta folią to rozwiązanie wybierane chętnie nie tylko przez przedsiębiorców, ale też indywidualnych właścicieli samochodów. Osoby zainteresowane car wrappingiem przed podjęciem decyzji o oklejeniu samochodu powinny jednak rozważyć nie tylko korzyści, ale też minusy tego procesu. O czym mowa?

Oklejanie samochodu – zalety:

 • Łatwość aplikacji – oklejanie auta folią jest dużo prostszym procesem niż lakierowanie, zajmuje też mniej czasu.
 • Łatwość usunięcia – folię można w każdym momencie usunąć, przywracając karoserii pierwotny wygląd.
 • Zabezpieczenie lakieru – folia ochronna stanowi warstwę zabezpieczającą karoserię pojazdu.
 • Stosunkowo niski koszt – w porównaniu do wizyty w warsztacie lakierniczym oklejenie samochodu stanowi mniejszy wydatek.

Oklejanie samochodu – wady:

 • Ograniczona żywotność – w zależności od zastosowanej folii oklejenie może wystarczyć na okres od 2 do 7 lat.
 • Wyższa jakość oznacza wyższą cenę – najtańsze folie mogą np. blaknąć pod wpływem promieniowania UV, a trwalsze rozwiązania więcej kosztują.
 • Problemy związane z nieprawidłową aplikacją – poprawne oklejenie samochodu wymaga doświadczenia i umiejętności, w przeciwnym razie folia może np. odklejać się lub pękać.

Oklejeniem samochodu powinien zawsze zająć się profesjonalny warsztat. Pozwoli to uniknąć problemów i zbędnych kosztów, a uzyskany rezultat będzie w pełni zadowalający.

Czy oklejenie auta wpływa na cenę OC?

Zastanawiasz się, czy fakt oklejenia auta trzeba zgłosić firmie ubezpieczeniowej podczas zakupu OC i czy taka informacja wpłynie na cenę polisy? W obu przypadkach odpowiedź jest negatywna. Oklejenie auta nie ma wpływu na OC – nie jest to czynność, która np. zmienia osiągi pojazdu. Stąd też oklejenia auta nie trzeba zgłaszać firmie ubezpieczeniowej, gdy na taki krok właściciel zdecyduje się w trakcie umowy ubezpieczenia OC.

Korzystasz z ubezpieczenia AC? Bardzo możliwe, że ubezpieczyciel będzie wymagać informacji o oklejeniu auta w trakcie umowy ubezpieczenia. Szczegóły znajdziesz w treści umowy lub uzyskasz je, dzwoniąc na infolinię ubezpieczyciela.

Czy uszkodzona folia zostanie naprawiona z ubezpieczenia OC?

Użytkujesz samochód, który został oklejony folią? Być może zastanawiasz się, co w sytuacji, gdy folia na Twoim aucie zostanie uszkodzona przez innego kierowcę – czy ubezpieczyciel sprawcy zapłaci za taką szkodę? Tak, firma ubezpieczeniowa powinna ją zlikwidować. Odszkodowanie wypłacone z ubezpieczenia OC sprawcy powinno pokryć koszty przywrócenia pojazdu do stanu sprzed zdarzenia. Kwota przeznaczona na wykonanie oklejenia zostanie ustalona na jeden z dwóch sposobów:

 • Przedstawisz rachunek otrzymany z firmy, która przeprowadziła oklejanie. Do postępowania likwidacyjnego szkody możesz zgłosić zarówno fakturę, jak i potwierdzenie wykonania przelewu.
 • Wycena zostanie wykonana przez rzeczoznawcę. Firma ubezpieczeniowa będzie polegać na opinii specjalisty, gdy nie przedstawisz dokumentów – bo np. pozbędziesz się ich ze względu na upływ czasu.

Przykład: Pan Mariusz prawidłowo wykonywał manewr na rondzie, gdy w jego pojazd uderzyła ciężarówka. Efekty kolizji okazały się rozległe – konstrukcja lewej części auta została poważnie uszkodzona, zniszczeniu uległo też oklejenie. Pan Mariusz nie musi się jednak martwić – zachował fakturę za oklejenie auta, która będzie musiała zostać uwzględniona przez firmę ubezpieczeniową na etapie ustalania wysokości szkody.

Czy oklejenie samochodu można ubezpieczyć w ramach AC?

Koszt oklejenia auta może być wysoki. To jeden z powodów, dla których właściciele samochodów po zdecydowaniu się na taką usługę mogą się zastanawiać, czy oklejenie pojazdu można ubezpieczyć. Owszem – jest to możliwe. Przykładem jest oferta firmy Compensa, która proponuje ubezpieczenie oklejenia w ramach AC.

Ubezpieczenie oklejenia pojazdu jest oferowane przez firmę Compensa na następujących zasadach:

 • Klient wybiera sumę ubezpieczenia. W przypadku aut ciężarowych może ona wynosić od 3000 do 5000 zł.
 • Ochrona jest udzielana zarówno na terenie Polski, jak i poza granicami kraju.
 • W razie uszkodzenia oklejenia, ubezpieczyciel zwraca koszt wytworzenia i umieszczenia nowego oklejenia na aucie.

Chcesz kupić ubezpieczenie AC w firmie innej niż Compensa? Upewnij się, że ubezpieczyciel obejmie ochroną oklejenie auta. Jeżeli nie masz czasu szukać tej informacji na własną rękę, skontaktuj się z naszym agentem – znajdziemy polisę dla Twojego oklejonego pojazdu.

Podsumowanie:

 • Car wrapping to po prostu oklejanie samochodu specjalną folią – monomeryczną, polimerową lub wylewaną.
 • Oklejenie samochodu z segmentu C folią z nadrukiem przeciętnie kosztuje od 700 do 3500 zł. Cena może wzrosnąć, gdy folia zostanie nałożona również na dach.
 • Oklejenie samochodu nie ma żadnego wpływu na wysokość składki ubezpieczenia OC.
 • Gdyby w wyniku kolizji zostało uszkodzone oklejenie auta, odszkodowanie powinno pokryć koszty jego odtworzenia.
 • Oklejenie auta można ubezpieczyć w ramach ubezpieczenia AC – taką możliwość daje m.in. firma Compensa.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o oklejanie samochodu folią ochronną

 1. Jak zdjąć oklejenie z samochodu?

  Aby usunąć folie ppf z aut i jednocześnie nie uszkodzić powierzchni karoserii, materiał należy w pierwszej kolejności podgrzać. Pod wpływem ciepła folia zaczyna się kurczyć, a to z kolei powoduje, że dużo łatwiej ją odkleić. Na karoserii nie pozostaje też klej. Innym sposobem jest użycie preparatów do usuwania okleiny. Usunięcie folii – podobnie jak jej nałożenie – to zadanie dla fachowców.
 2. Czy można okleić samochód w leasingu?

  Leasingobiorca ma ograniczone możliwości co do modyfikacji samochodu, który jest przedmiotem umowy z leasingodawcą. Oklejenie auta folią nie jest jednak zabronione – zabieg ten jest odwracalny i nie niszczy karoserii. To także sposób, aby uniknąć drobnych uszkodzeń i tym samym kar. Podsumowując: oklejenie auta w leasingu jest dozwolone i rekomendowane.
 3. Czy można okleić przednie szyby?

  Oklejenie przednich szyb samochodu jest możliwe, ale kierowcy nie mają w tym względzie pełnej dowolności – przednie szyby muszą charakteryzować się współczynnikiem przepuszczalności światła na poziomie nie niższym niż 70 proc. Takie ograniczenie nie dotyczy szyb tylnych – w ich przypadku kierowcy mają swobodę co do stopnia przyciemnienia.
 4. Ile trwa oklejanie pojazdu?

  Czas potrzebny na oklejenie samochodu zależy od kilku czynników: wielkości pojazdu, powierzchni, na jaką ma zostać naniesiona folia i wreszcie organizacji pracy warsztatu. Jeżeli chcesz skorzystać z usługi oklejenia auta, musisz liczyć się z tym, że może ono spędzić w warsztacie od 4 do 7 dni.
 5. O czym pamiętać po oklejeniu auta?

  Aby folia nałożona na karoserię samochodu przez długi czas prezentowała się jak nowa, warto o nią odpowiednio zadbać. Zalecenia dotyczą głównie mycia pojazdu – należy unikać myjni automatycznych, bo szczotki mogą porysować okleinę. Nie ma za to przeciwwskazań co do stosowania delikatnych środków czyszczących.
 6. Oklejanie auta a rdza – o czym trzeba wiedzieć?

  Samochód, którego karoseria pokryła się ogniskami korozji, nie powinien być poddawany procesowi oklejania. Folia, mimo że ukryje problem, to go nie rozwiąże. W pierwszej kolejności należy usunąć rdzę, aby nie rozprzestrzeniała się ona pod warstwą folii. Dopiero następnie samochód może zostać oklejony. Dobry warsztat odmówi wykonania usługi na pojeździe z korozją.
Stefania Stuglik
[Głosów: 1 Średnia: 5]