Allianz assistance – analiza oferty

Wsparcie ubezpieczyciela w losowych sytuacjach 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Pomoc zarówno na terenie Polski, jak i w innych krajach europejskich. Zakres usług dostępny w kilku wariantach, które możesz dopasować do swoich potrzeb. Sprawdź, na co jeszcze możesz liczyć, decydując się na ubezpieczenie assistance Allianz.

Assistance to nieobowiązkowe ubezpieczenie, które zapewnia pomoc ubezpieczyciela w wielu awaryjnych sytuacjach. I nie dotyczy to tylko tych zdarzeń, do których doszło na drodze, ale także w garażu czy na parkingu.

Czy taka polisa w ogóle się przydaje? Oczywiście! Niezależnie od tego, jak dobry z Ciebie kierowca, nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkiego. A takie niespodzianki, jak brak paliwa, brak koła zapasowego czy zatrzaśnięte kluczyki mogą narobić sporo problemu, zwłaszcza wtedy, gdy znajdujesz się daleko od domu i nie masz pojęcia, gdzie szukać pomocy. Zakup assistance opłaca się najbardziej, jeśli jesteś właścicielem starszego samochodu, Twój pojazd jest intensywnie użytkowany lub często pokonujesz długie trasy, zwłaszcza zagraniczne.

Dla kogo jest przeznaczone ubezpieczenie assistance Allianz?

Assistance jest kojarzone przede wszystkim z samochodami osobowymi. W rzeczywistości jest dostępne także dla innych grup pojazdów. W przypadku Allianz są to:

 • samochody osobowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t,
 • samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t,
 • przyczepy kempingowe,
 • przyczepy o dopuszczalnej ładowności do 500 kg,
 • motocykle i motorowery.

Szukając polisy assistance dla starszego samochodu, zwróć uwagę na maksymalny wiek pojazdów, które mogą zostać objęte ochroną ubezpieczeniową. Ze względu na potencjalnie wyższą awaryjność towarzystwa niechętnie ubezpieczają kilkunastoletnie auta. W przypadku Allianz górna granica wieku wynosi 18 lat i chodzi tu o wiek w momencie zawarcia umowy.

Jakie są dostępne warianty assistance Allianz?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, ubezpieczenia assistance występują zazwyczaj w kilku wariantach różniących się zakresem ochrony. Dzięki temu możesz wybrać, która opcja lepiej sprawdzi się w Twojej sytuacji.

W Allianz assistance jest oferowane w ramach ubezpieczenia “Mój Samochód” w czterech pakietach do wyboru: KOMFORT, PLUS, EKSTRA i MAX. Te z kolei oferują zarówno podstawowy, jak i rozszerzony zakres świadczeń. Poniżej przygotowaliśmy ich porównanie w pigułce.

Zakres ochronyWariant podstawowyWariant rozszerzony
Dostępność w pakietachawaria, wypadek, akt wandalizmu, kradzieżawaria, wypadek, akt wandalizmu, kradzież
Naprawa samochodu na miejscutaktak
Holowaniedo najbliższego warsztatudo najbliższego warsztatu lub wskazanego przez Ciebie miejsca (do 150 km)
Pojazd zastępczynietak
Powrót do miejsca zamieszkania lub zakwaterowania tak, do 50 km od miejsca zdarzeniatak, do 100 km od miejsca zdarzenia
Powrót do miejsca zamieszkania lub zakwaterowania tak, do 50 km od miejsca zdarzeniatak, do 100 km od miejsca zdarzenia
Zakwaterowanie w hotelu na czas naprawynietak
Powrót do miejsca zamieszkania w przypadku zdarzeń losowych przebita opona, pękniecie przedniej szyby, brak paliwa lub zatankowanie niewłaściwego, utrata (zgubienie, zatrzaśnięcie, uszkodzenie) kluczykaprzebita opona, pękniecie przedniej szyby, brak paliwa lub zatankowanie niewłaściwego, utrata (zgubienie, zatrzaśnięcie, uszkodzenie) kluczyka
Doraźna pomoc w przypadku zdarzeń losowychniewymiana koła, dostarczenie paliwa, złomowanie, transport zwłok, powrót po samochód odzyskany po kradzieży, naładowanie akumulatora
Usługi informacyjnetaktak
Usługi conciergenietak

Niektóre towarzystwa poza pełnym assistance oferują także tzw. mini ASS, czyli okrojoną wersję polisy dodawaną zazwyczaj jako gratis przy zakupie OC. Jednak w ofercie Allianz nie znajdziesz takiego produktu – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Jakie są zalety i wady podstawowego assistance Allianz?

Wariant podstawowy to wersja korzystniejsza dla portfela. Niższa cena nie oznacza jednak, że zakres ochrony ubezpieczeniowej jest gorszy, gdyż pakiet zapewnia dostęp do wielu przydatnych opcji.

Na uwagę zasługuje przede wszystkim oferta holowania do najbliższego warsztatu. Jeśli do zdarzenia dojdzie poza godzinami jego pracy, samochód zostanie zabrany na strzeżony parking i odstawiony do warsztatu później – bez żadnych dodatkowych opłat. Pojazd może też zostać naprawiony bezpośrednio na miejscu zdarzenia. Ubezpieczyciel pokrywa koszt 1 dojazdu pojazdu technicznego oraz 1 roboczogodziny mechanika.

Nie bez znaczenia pozostaje też to, że towarzystwo zapewnia pomoc w przypadku różnych zdarzeń, a nie tylko awarii pojazdu. Otrzymasz wsparcie nawet wtedy, gdy zostanie skradziony, uszkodzony na skutek aktu wandalizmu, a także ucierpi w wypadku.

Podstawowy wariant assistance Allianz nie jest jednak pozbawiony pewnych wad. Można tu wymienić chociażby:

 • niski limit kilometrów holowania – z tego powodu polisa sprawdzi się najlepiej w sytuacji, gdy nie zamierzasz wyjeżdżać w długie trasy,
 • niski limit kilometrów w przypadku organizacji powrotu do domu i brak opcji noclegu – podobnie jak w powyższym przykładzie, jest to opcja korzystna dla osób poruszających się autem w bliskiej odległości od domu,
 • brak samochodu zastępczego – zatem musisz samodzielnie poradzić sobie z brakiem auta przez cały okres naprawy,
 • jeśli dojdzie do któregoś zdarzenia losowego objętego ochroną ubezpieczeniową, w części przypadków nie otrzymasz doraźnej pomocy, a jedynie transport do domu,
 • gdy rozładuje się akumulator, z pomocy ubezpieczyciela możesz skorzystać bezpłatnie tylko 2 razy w ciągu całego okresu ubezpieczeniowego.

Jakie są zalety i wady rozszerzonego assistance Allianz?

Wariant rozszerzony assistance Allianz to już nieco inna półka cenowa. Wraz z dopłatą otrzymujesz jednak znacznie więcej opcji pomocy w kryzysowych sytuacjach, które mogą Ci się przydarzyć. Przede wszystkim, przedstawiciel towarzystwa pomoże Ci na miejscu w drobnych, ale uciążliwych sytuacjach, takich jak wymiana koła, odzyskanie kluczyków czy dostarczenie paliwa. Możesz też liczyć na wsparcie wtedy, gdy pojazd będzie naprawiany – do dyspozycji masz pojazd zastępczy, nocleg na miejscu, a także powrót do domu, i to wszystko na koszt ubezpieczyciela.

Wydawać by się mogło, że tak szeroki wariant ochrony ubezpieczeniowej nie ma żadnych wad. Warto jednak zwrócić uwagę na następujące aspekty:

 • limity dla holowania i pomocy po rozładowaniu akumulatora – możesz z nich skorzystać bezpłatnie tylko 2 razy w ciągu roku,
 • 150-kilometrowy limit kilometrów holowania jest dość duży, ale wciąż niewystarczający na daleką, zagraniczną podróż. Jeśli wybierasz się do któregoś kraju europejskiego w celach służbowych lub rekreacyjnych, i tak musisz wykupić osobny produkt z większym limitem kilometrów,
 • z samochodu zastępczego możesz korzystać tylko przez kilka dni, a ich dokładna liczba zależy od rodzaju zdarzenia.

Czy warto kupić assistance w pakiecie z OC?

Assistance jest co prawda ubezpieczeniem nieobligatoryjnym, więc nie musisz wykupować go razem z obowiązkową polisą. Ale masz taką możliwość i może się to okazać opłacalnym rozwiązaniem. Dlaczego? Przy zakupie dwóch lub więcej produktów ubezpieczeniowych towarzystwa oferują zwykle korzystniejszą cenę niż wtedy, gdy kupujesz jedynie OC. Sprawdziliśmy to na przykładzie.

Przykład 1

39-letnia pani Alicja z Nowego Sącza postanowiła wykupić samo OC dla swojego samochodu – 10-letniego Citroena C4 w benzynie z silnikiem 1397 cm³. Oto propozycje, które znalazła w naszej wyszukiwarce Najtaniej u Agenta.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla 39-latki z Nowego Sącza?
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
416,00 zł*
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
454,00 zł*
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
551,00 zł*
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
572,00 zł*
Ile kosztuje OC dla 39-latki z Nowego Sącza?
Link4
416,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
454,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
551,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
572,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 28.03.2022 r., Citroen C4 z 2012 r., 1,4 l.

Po krótkim namyśle Pani Alicja stwierdziła, że przyda jej się także assistance. Jak wpłynęło to na ceny ubezpieczenia?

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla 39-latki z Nowego Sącza?
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
555,00 zł*
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
621,00 zł*
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
632,00 zł*
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
638,00 zł*
Ile kosztuje OC dla 39-latki z Nowego Sącza?
Link4
555,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
621,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
632,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
638,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 28.03.2022 r., Citroen C4 z 2012 r., 1,4 l.

Jak widać, różnica między tymi dwoma opcjami nie jest duża. Posiadanie assistance może Ci jednak oszczędzić sporo stresu, a także uchronić przed dużymi kosztami, np. za holowanie samochodu do warsztatu, gdy zepsuje się w trasie.

Jeśli szukasz korzystnej oferty ubezpieczenia assistance, skorzystaj z naszego kalkulatora Najtaniej u Agenta. Porównując ze sobą kilka lub kilkanaście ofert od różnych ubezpieczycieli, bez problemu znajdziesz tę najbardziej opłacalną – i finansowo, i pod względem zakresu ochrony oraz dostępnych opcji.

Allianz Assistance – co warto wiedzieć?

 1. Ubezpieczenie assistance Allianz jest skierowane do posiadaczy samochodów osobowych, ciężarowych, przyczep kempingowych, innych przyczep o ładowności do 500 kg oraz motocykli i motorowerów.
 2. Zapewnia pomoc ubezpieczyciela w przypadku uszkodzenia pojazdu na skutek wypadku, awarii czy aktu wandalizmu, a także po kradzieży.
 3. Do dyspozycji właściciela auta są dwa warianty assistance: podstawowy i rozszerzony.
 4. Warianty różnią się ceną, liczbą dostępnych świadczeń oraz wysokością limitów dla poszczególnych z nich.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Do zdarzenia ubezpieczeniowego doszło 15 km od domu. Czy towarzystwo udzieli mi pomocy?

  Tak. W żadnym z wariantów assistance Allianz nie ma określonej minimalnej odległości od domu.
 2. Czy ubezpieczyciel pomoże mi w naładowaniu akumulatora, skoro to już trzecie takie zdarzenie w ciągu roku?

  Zarówno w wariancie podstawowym, jak i rozszerzonym obowiązuje limit dwóch takich interwencji w roku. Trzecia może okazać się już płatna.
 3. Na jaką pomoc ubezpieczyciela mogę liczyć, jeśli samochód objęty ochroną zostanie skradziony?

  Jeśli auto (lub jego część, której brak uniemożliwia jazdę) zostanie skradzione, ubezpieczyciel zorganizuje Ci podróż do domu i pokryje je koszty – do 50 km przy pakiecie podstawowym i 100 km przy pakiecie rozszerzonym. Co więcej, jeśli pojazd zostanie odnaleziony po pewnym czasie, ubezpieczyciel pomoże Ci w sprowadzeniu go do domu. Pamiętaj, że do uzyskania pomocy po kradzieży konieczne jest sporządzenie policyjnej notatki.
Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]