Jak sprawdzić OC sprawcy wypadku drogowego?

Sprawca kolizji albo wypadku nie chce podać numeru swojej polisy? To żaden problem. Wystarczy sprawdzić ważność jego OC w UFG. A co, jeśli okaże się, że pojazd ten nie ma ubezpieczenia?


Po polskich drogach nadal jeżdżą kierowcy, którzy nie płacą obowiązkowego ubezpieczenia. Jeśli jednak będziesz mieć kolizję z nieubezpieczonym pojazdem, nie wpadaj w panikę. Ustawodawca zadbał o interesy osób poszkodowanych, a więc nawet w takim przypadku nie grozi Ci naprawa auta na własny koszt. W praktyce, tylko niektóre formalności będą wyglądały inaczej.

Sprawca nie chce okazać ważnej polisy OC? Zachowaj ostrożność!

Jeśli sprawca kolizji przyznaje się do jej spowodowania, wystarczy spisać wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Dokument powinien zawierać m.in. przyznanie się do winy, miejsce i opis zdarzenia, dane kierowców, dane samochodu, a także dane dotyczące obowiązkowego OC, czyli:

  • numer polisy,
  • nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, które ją wydało,
  • okres ważności polisy.

Jeśli będziesz mieć kłopot z uzyskaniem takich informacji od sprawcy wypadku (lub mówiąc wprost – nie okaże Ci polisy), powinieneś zachować szczególną ostrożność. Osoba ta może zarzekać się, że zapomniała dokumentów lub zasłaniać się ich poufnością. Bez względu na jej argumentację, lepiej założyć, że sprawca może w ogóle nie posiadać ważnego OC.

Ubezpieczenie OC sprawdzone w minutę

Na szczęście to dziś żaden problem, ponieważ sam masz możliwość sprawdzenia polisy każdego samochodu. Zajmuje to dosłownie minutę. Wystarczy tylko laptop, tablet lub telefon komórkowy z dostępem do internetu, dzięki któremu wejdziesz na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a dokładnie tutaj

Na stronie UFG należy wpisać:

  • numer rejestracyjny lub VIN pojazdu sprawcy wypadku;
  • datę zdarzenia.

Po wprowadzeniu tych danych otrzymasz kilka bardzo ważnych informacji, a mianowicie:

  • czy tego dnia samochód miał ważną polisę;
  • numer polisy OC;
  • nazwę firmy ubezpieczeniowej i dane adresowe tego towarzystwa;
  • markę i model pojazdu.

Skąd jednak pewność, że w bazie UFG znajdują się wszystkie pojazdy? „Towarzystwa oferujące ten rodzaj ubezpieczeń mają obowiązek przekazywania informacji o nich do bazy Ośrodka Informacji UFG (w ciągu 14 dni od sprzedaży polisy)” – informuje strona UFG.

Sprawdzenie ważności OC sprawcy kolizji drogowej na stronie UFG to szybki i niezawodny sposób na uniknięcie ewentualnych problemów. Jeśli okaże, że pojazd nie jest ubezpieczony, wystarczy wezwać policję, która sporządzi odpowiednią dokumentację (uwaga! To nie jest obowiązkowe, ale na pewno upraszcza dalsze procedury).

Jak zdobyć odszkodowanie, gdy sprawca nie ma OC?

Kto jednak zapłaci za szkodę, jeśli sprawca nie ma obowiązkowego ubezpieczenia? Na szczęście sprawa jest prostsza niż by się mogło wydawać.

  • Jeśli posiadasz AC, szkoda zostanie zlikwidowana właśnie z tej polisy. W tej sytuacji nie musisz nawet obawiać się utraty zniżek, bo Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zrekompensuje różnicę w składce.
    Uwaga! sprawdź, czy warunki Twojego autocasco nie są mniej korzystne niż w przypadku likwidacji szkody z OC (np. z powodu niższej sumy ubezpieczenia). Jeśli tak, Fundusz powinien zrekompensować Ci również dodatkowe wydatki, poniesione na naprawę szkody.
  • Sprawa nie jest skomplikowana również wtedy, gdy nie posiadasz AC. Wtedy wystarczy zgłosić się do dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego, które oferuje ubezpieczenie komunikacyjne. Za pośrednictwem tego ubezpieczyciela, sprawa zostanie przekazana do UFG (żadne towarzystwo nie może odmówić Ci pomocy).
    Początkowo wybrany ubezpieczyciel zajmuje się wszystkimi formalnościami, następnie przesyła dokumentację do UFG, od którego otrzymasz odszkodowanie (UFG na wypłatę pieniędzy ma 30 dni).

O wypłacalność Funduszu także nie musisz się martwić. Posiada on specjalną pulę pieniędzy pochodzących od towarzystw ubezpieczeniowych, która przeznaczona jest właśnie na likwidację szkód, spowodowanych przez kierowców, którzy nie mieli ważnego OC.

 

Podsumowanie:

  1. Gdy sprawca przyznaje się do spowodowania kolizji, spiszcie wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Powinny się w nim znaleźć: numer, data ważności polisy OC sprawcy oraz nazwa towarzystwa, które ją wydało.
  2. Jeśli masz wątpliwości co do OC sprawcy albo nie chce on lub nie może przedstawić polisy, sprawdź jej ważność  na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
  3. Jeżeli okaże się, że sprawca nie ma ważnego OC:
  • szkoda zostanie naprawiona z Twojej polisy autocasco (UFG zrekompensuje Ci utracone zniżki oraz dodatkowe wydatki);
  • w przypadku braku AC, skontaktuj się z dowolnym towarzystwem ubezpieczeniowym, które w Twoim imieniu zwróci się do UFG o wypłatę odszkodowania.
Stefania Stuglik
[Głosów: 3 Średnia: 4.7]