Piotr Nowik

Piotr Nowik | 23 listopada 2022

Ubezpieczenie auta sprowadzonego z zagranicy

scrolldown ubezpieubezpieczenie auta sprowadzonego z zagranicy

Skuszeni przystępnymi cenami zagranicznych samochodów Polacy chętnie sprowadzają je do kraju – nie zawsze do końca świadomi tego, z jakimi formalnościami jest to związane, szczególnie tymi dotyczącymi OC. Jakiego ubezpieczenia potrzebujesz dla sprowadzanego samochodu i kiedy możesz wykupić to całoroczne?

Ubezpieczenie pojazdu sprowadzonego z zagranicy – warto wiedzieć:

  1. Jeśli sprowadzany samochód nie został jeszcze wyrejestrowany oraz ma ważny przegląd i OC, możesz poruszać się nim do momentu rejestracji w Polsce.
  2. Na dopełnienie formalności związanych z rejestracją sprowadzonego pojazdu masz 30 dni.
  3. Jeśli sprowadzasz auto, które jest już wyrejestrowane i nie ma ważnego ubezpieczenia, musisz wykupić krótkoterminowe OC na 30 dni oraz tzw. tablice tymczasowe.
  4. Niezarejestrowanie samochodu i niewykupienie OC w terminie wiąże się z ryzykiem otrzymania mandatu oraz odholowania pojazdu na policyjny parking.

Z roku na rok Polacy importują coraz więcej samochodów z zagranicznych rynków. Zgodnie z wyliczeniami Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, że w 2021 r. Polacy sprowadzili z zagranicy 939,9 tys. używanych samochodów, których średni wiek wyniósł 12 lat i 6 miesięcy.

Jakie ubezpieczenie należy wykupić dla sprowadzanego auta z zagranicy?

Jeśli sprowadzany pojazd ma ważne ubezpieczenie OC, które jest honorowane w Polsce, najpewniej nie musisz kupować nowego, aby móc wjechać do kraju. Jeśli jednak pojazd nie ma polisy, musisz ją wykupić, aby przekroczyć granicę i legalnie poruszać się po polskich drogach, bez obawy o mandat.

Dla pojazdu, który jeszcze nie jest zarejestrowany w Polsce, nie możesz wykupić standardowego, całorocznego OC. Jedyną opcją jest ubezpieczenie krótkoterminowe samochodu sprowadzonego z zagranicy w jednym z poniższych wariantów.

  • Krótkoterminowe OC dla pojazdu wyrejestrowanego przez poprzedniego właściciela

Wyrejestrowanie samochodu za granicą oznacza konieczność wykupienia krótkoterminowego OC oraz tzw. tablic tymczasowych, aby móc jeździć nim po polskich drogach do momentu zarejestrowania w Polsce i wykupienia całorocznego ubezpieczenia.

  • Krótkoterminowe OC dla pojazdu zarejestrowanego za granicą

Pojazd jest wciąż zarejestrowany za granicą na poprzedniego właściciela i ma ważny przegląd? Możesz wykupić samo ubezpieczenie krótkoterminowe dla samochodu sprowadzonego z zagranicy.

  • Krótkoterminowe OC dla pojazdu zakupionego od pośrednika

Osoby sprowadzające do Polski samochody z zamiarem ich sprzedaży wykupują dla nich krótkoterminowe polisy, które następnie przekazują nowym właścicielom.

Krótkoterminowe OC nie przedłuża się automatycznie, tak jak to całoroczne. Musisz więc pamiętać o wykupieniu kolejnej polisy zanim ta tymczasowa przestanie obowiązywać – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Kiedy samochód otrzyma tymczasowe tablice rejestracyjne?

Jak wspominaliśmy wcześniej, możesz poruszać się sprowadzonym samochodem po polskich drogach przez 30 dni, jeśli nie został wyrejestrowany przez poprzedniego właściciela, ma ważny przegląd i OC. Co w sytuacji, gdy auto zostało już wyrejestrowane i nie ma ważnego przeglądu? Masz dwie opcje:

  • przywieźć pojazd do Polski na lawecie, co może poważnie nadszarpnąć Twój budżet,
  • wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe dla samochodu sprowadzonego z zagranicy wraz z tzw. tymczasowymi tablicami rejestracyjnymi.

Co kryje się pod tym pojęciem? Tymczasowe tablice oznaczają, że pojazd jest czasowo dopuszczony do poruszania się po terytorium Polski. Nazywa się je niekiedy “czerwonymi tablicami” ze względu na ich kolor (czerwone znaki na białym tle). Można ubiegać się o nie w powyższej sytuacji (import wyrejestrowanego samochodu), a także w kilku innych:

  • gdy sprzedajesz wyrejestrowany samochód za granicę,
  • na czas przejazdu w celu wykonania badania technicznego lub naprawy,
  • podczas oczekiwania na wtórnik tablicy rejestracyjnej, która została zgubiona lub uszkodzona,
  • w czasie oczekiwania na tablice indywidualne.

Tymczasowe tablice wyrobisz w wydziale komunikacji. W tym celu należy złożyć wniosek o czasową rejestrację wraz z kompletem dokumentów, czyli:

  • umową lub fakturą potwierdzającą zakup,
  • dowodem rejestracyjnym (w tym przypadku zagranicznym),
  • zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi (lub oświadczeniem o ich braku),
  • potwierdzeniem odprawy celnej i opłacenia akcyzy.

W przypadku samochodu sprowadzanego do Polski za czerwone tablice zapłacisz 62 zł.

Tymczasowe tablice rejestracyjne są ważne przez 30 dni. Możesz jednorazowo przedłużyć ten okres o 14 dni.

Kiedy możliwy jest zakup całorocznej polisy OC?

Ubezpieczenie krótkoterminowe samochodu sprowadzonego z zagranicy obowiązuje przez 30 dni. W tym czasie należy dopełnić wszystkich formalności, czyli wyrejestrować pojazd za granicą i zarejestrować go w Polsce. Dopiero wtedy możesz wykupić standardowe, całoroczne OC.

Co się stanie, jeśli tego nie zrobisz lub przekroczysz czas obowiązywania krótkoterminowej polisy? Poruszanie się nieubezpieczonym pojazdem wiąże się z ryzykiem zapłacenia mandatu, i to sporego. W 2022 roku wysokość kar za brak OC dla samochodu osobowego powyżej 14 dni wynosi aż 6020 zł.

Kary za brak OC 2022

Czas przerwySamochody osoboweSamochody ciężarowe, ciągniki siodłowe i autobusyPozostałe pojazdy (w tym m.in. motocykle)
Do 3 dni1200 zł1810 zł200 zł
Od 4 do 14 dni3010 zł4520 zł500 zł
Powyżej 14 dni6020 zł9030 zł1000 zł

Czy wiesz, że: Z badań SAMAR wynika, że Polacy sprowadzają coraz starsze samochody. W 2021 r. średnie wiek auta z importu wyniósł 12 lat i 6 miesięcy. Pamiętaj o tym, że wiek pojazdu to jeden z czynników wpływających na cenę OC – im wyższy, tym więcej zapłacisz.

Gdzie szukać najkorzystniejszego ubezpieczenia OC?

Sprowadzanie samochodu z zagranicy wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Na szczęście, przy zakupie całorocznego ubezpieczenia pojazdu możesz sobie tego oszczędzić, decydując się na zakup OC online.

Jak wybrać najlepszą ofertę? Jak upewnić się, że nie przepłacasz za polisę samochodu? Skorzystaj z kalkulatora OC/AC. Po wpisaniu danych dotyczących Ciebie i pojazdu, otrzymasz listę propozycji polis OC wraz z szacunkowymi cenami. Wystarczy tylko je porównać, wybrać to, które najbardziej Ci odpowiada, i kupić online – bez wychodzenia z domu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy

  1. Kiedy mogę przywieźć sprowadzany samochód jedynie na lawecie?

    Przede wszystkim wtedy, gdy jest niesprawny i stwarza zagrożenie na drodze. Dotyczy to też sytuacji, gdy auto zostało wcześniej wyrejestrowane przez obecnego właściciela i/lub nie ma ważnego przeglądu.
  2. Czy można wydłużyć czas jeżdżenia na tymczasowych tablicach?

    Tak, ale tylko jednorazowo i na 14 dni.
  3. Co zrobić z czerwonymi tablicami, gdy dostaniesz już te docelowe?

    Należy je oddać w wydziale komunikacji. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy tymczasowe tablice służą do eksportu samochodu za granicę – wtedy nie trzeba ich oddawać.
  4. Czy krótkoterminowe OC przedłuża się automatycznie?

    Nie, trzeba o tym pamiętać, a zaniedbanie tej kwestii grozi przerwą w OC i koniecznością opłacenia kary.
  5. Jakie samochody Polacy najchętniej sprowadzają z zagranicy?

    W 2021 r. najczęściej importowanymi markami były Volkswagen – 98 208 szt., Opel – 95 144 szt. i Ford – 86 640 szt. Natomiast wśród modeli dominowało Audi A4 – 28 173 szt., Opel Astra – 26 824 szt. oraz Volkswagen Golf – 25 254 szt.
  6. Skąd Polacy najczęściej sprowadzają samochody z zagranicy?

    W 2021 r. Polacy najczęściej sprowadzali używane samochody z zagranicy z Niemiec – 547 376 szt., Francji – 99 301 szt. oraz Belgii – 61 273 szt.
Piotr Nowik
[Głosów: 2 Średnia: 5]