Ubezpieczenie auta sprowadzonego z zagranicy

Myślisz o kupnie samochodu z innego kraju, ale obawiasz się formalności? Te nie są skomplikowane, trzeba tylko wiedzieć gdzie iść i co załatwić. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się z niego np., ile kosztuje rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy i jakie ubezpieczenie powinien posiadać.

Nie ma jeszcze danych dotyczących importu pojazdów za 2023 r., ale zapewne są podobne do tych za 2022 r. Wtedy Polacy najczęściej sprowadzali samochody z Niemiec i to raczej się nie zmieniło. Na popularność aut od naszych zachodnich sąsiadów wpływają przystępne ceny i lokalizacja gwarantująca, że przywiezienie stamtąd samochodu nie jest logistycznym wyzwaniem. Jednak nie zawsze można po prostu wsiąść w kupiony samochód i przyjechać nim do Polski. Należy wcześniej zadbać, aby miał ważną polisę OC.

Jakie ubezpieczenie należy wykupić dla samochodu sprowadzanego z zagranicy?

Każdy pojazd poruszający się po polskich drogach musi mieć ubezpieczenie OC (z wyjątkiem pojazdów historycznych). Nie ma znaczenia, czy samochód jest zarejestrowany (jeszcze) za granicą, czy już w Polsce. Mówi o tym art. 23 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych1.

W ust. 1a przytoczonego artykułu przeczytamy dosłownie, że obowiązek posiadania ważnego OC przez cały okres pozostawania na terenie Polski, dotyczy też pojazdów zarejestrowanych za granicą. Ustawodawca tym samym rozwiewa wątpliwości, które mogą pojawić się przy imporcie pojazdów zagranicznych. Każde auto wprowadzone do ruchu w Polsce musi mieć ważną polisę bez względu na to, gdzie jest zarejestrowane.

Polisa powinna być ważna od momentu przekroczenia polskiej granicy – nie można np. dojechać nieubezpieczonym autem do miejsca docelowego w Polsce i dopiero wtedy zająć się tematem OC.

Za poruszanie się samochodem bez ważnego ubezpieczenia OC grożą surowe kary, które wzrosły od 1 stycznia 2024 r., a od 1 lipca 2024 r. nastąpi kolejna podwyżka. Nakłada je Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), czyli jednostka budżetowa odpowiedzialna za obszar m.in. obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych.

Mandaty za brak OC w 2024 (od 1 stycznia do 30 czerwca)/(od 1 lipca do 31 grudnia):

 • do 3 dni: 1 700 zł/1 720 zł,
 • od 4 do 14 dni: 4 240 zł/4 300 zł,
 • powyżej 14 dni: 8 480 zł/8 600 zł.

Jeżeli chcesz, aby sprowadzony z zagranicy samochód mógł wjechać do Polski „na kółkach”, musisz zadbać, aby miał ważną polisę: całoroczne lub krótkoterminowe OC.

Krótkoterminowe ubezpieczenie OC ma zakres ochrony analogiczny jak polisa roczna, z tą różnicą, że obowiązuje przez 30 dni. To specjalny rodzaj ubezpieczenia, które można wykupić tylko w określonych sytuacjach, m.in. w przypadku kupna pojazdu sprowadzonego z zagranicy.

W sytuacji, kiedy pojazd nie posiada ubezpieczenia, musisz go wwieźć do kraju na lawecie.

Jak ubezpieczyć samochód sprowadzony z zagranicy?

Dla samochodu sprowadzonego z zagranicy trzeba wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie. Umowę o ten rodzaj polisy możesz zawrzeć w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym, ale nie kupisz jej online. Musisz kontaktować się bezpośrednio z wybraną firmą.

OC na 30 dni to nie wszystko, jeśli auto sprowadzone z zagranicy zostało wyrejestrowane w kraju pochodzenia (a tak dzieje się najczęściej). Jeżeli tak się stało, oprócz krótkoterminowej polisy OC należy wykupić tymczasowe tablice wywozowe, czyli specjalnie oznaczone tablice wydawane w celu np. wywozu auta z jednego kraju do drugiego.

Jednocześnie musisz pamiętać, aby w ciągu 30 dni od sprowadzenia auta, zarejestrować samochód w polskim Wydziale Komunikacji. Za spóźnienie (lub niespełnienie tego obowiązku w ogóle) z rejestracją starosta ma prawo nałożyć grzywnę w wysokości od 200 do 1 000 zł.

Kiedy ubezpieczyć samochód sprowadzony z zagranicy?

Każdy pojazd mechaniczny (nie ma znaczenia czy jest to samochód sprowadzony z zagranicy, czy kupiony w Polsce) musi zostać ubezpieczony najpóźniej w dniu rejestracji.

Istnieją dwa rodzaje ubezpieczeń OC: krótkoterminowe i roczne oraz dwa rodzaje rejestracji: czasowa i na stałe.

Rejestracja czasowa to rejestracja samochodu ważna przez 30 dni (to okres, aby fizycznie wwieźć samochód do Polski). W okresie rejestracji czasowej jesteś zobowiązany do zakupu ubezpieczenia krótkoterminowego ważnego także przez 30 dni (dla pojazdu zarejestrowanego czasowo nie da się kupić polisy OC rocznej).

W ciągu 30 dni musisz zarejestrować samochód na stałe i kupić roczne ubezpieczenie auta. Pamiętaj, aby pomiędzy okresem obowiązywania polisy krótkoterminowej i rocznej nie było ani jednego dnia przerwy, ponieważ za jazdę bez ważnego ubezpieczenia (choćby to była przerwa trwająca 1 dzień) grożą surowe kary.

Kiedy wydawane są tymczasowe tablice rejestracyjne?

Wywozowe tablice rejestracyjne (zwane też tablicami tymczasowymi) to tablice wydawane w sytuacjach, gdy samochód ma zostać zarejestrowany na krótki czas.

Ma to miejsce przy:

 • wwiezieniu („na kółkach”) samochodu z innego kraju do Polski lub na odwrót: kiedy auto z Polski jest eksportowane do innego państwa,
 • przejeździe samochodu na stację kontroli pojazdów w celu dokonania badania technicznego (pozytywny wynik badania jest niezbędny, aby zarejestrować auto na stałe),
 • sytuacji, gdy aktualne tablice rejestracyjne zostały zniszczone, skradzione lub zgubione i kierowca czeka na wydanie wtórnika (duplikatu),
 • oczekiwaniu na wyrobienie indywidualnych tablic rejestracyjnych.

Przykład: kierowca importuje samochód z Niemiec i nie chce go wwozić do Polski na lawecie. W tym celu musi zawnioskować w niemieckim wydziale komunikacji o zagraniczne tablice rejestracyjne (niemieckie), które pozwolą mu na przekroczenie granicy. Takie tablice można też załatwić u pośredników na granicy, ale to usługa oczywiście dodatkowo płatna. Na podstawie tymczasowych tablic wywozowych kierowca ma prawo legalnie jeździć samochodem po polskich drogach przez 30 dni (chyba że wyrobił tablice z żółtym paskiem – te są ważne jedynie przez 5 dni, ale za to kosztują mniej).

Czy możliwy jest zakup polisy OC na rok dla auta zarejestrowanego za granicą?

Całoroczne ubezpieczenie auta sprowadzonego z zagranicy jest możliwe tylko wtedy, gdy zostanie ono zarejestrowane na stałe w polskim Wydziale Komunikacji.

Czy samo OC wystarczy do poruszania się autem po polskich drogach?

Polisa OC jest jedynym ubezpieczeniem obowiązkowym. Bez ważnej całorocznej polisy (lub krótkoterminowej) pojazd nie ma prawa poruszać się po drodze nawet po to, aby dojechać nim na badanie techniczne.

Polisę OC trzeba posiadać, ale to nie znaczy, że to jedyne z ubezpieczeń komunikacyjnych, o którym warto pomyśleć.

Dobrowolne, aczkolwiek, przydatne polisy to Autocasco, Assistance i NNW.

Ubezpieczenie AC (czyli Autocasco) gwarantuje wypłatę odszkodowania, gdy posiadacz pojazdu spowoduje kraksę lub wypadek, w której uszkodzony zostanie jego własny pojazd. W zależności od wariantu, polisa może też obejmować kradzież. Naprawdę rekomendujemy zakup AC, jeżeli sprowadzone auto jest drogie lub należy do marek chętnie padających łupem złodziei.

Assistance to z kolei polisa zapewniająca wsparcie w razie różnych nieprzewidzianych sytuacji na drodze. Jej zakres można porównać z usługami pomocy drogowej: ubezpieczony może liczyć na holowanie pojazdu lub naprawę na miejscu, pomoc ze zmianą koła, dostarczenie paliwa itp.

NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków pokrywa wydatki związane z leczeniem po wypadku i gwarantuje wypłatę odszkodowania w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu lub po śmierci ubezpieczonego.

Kiedy kierowca posiadający jedynie umowę ubezpieczenia o OC spowoduje wypadek w którym sam ucierpi – nie dostanie rekompensaty. Jeżeli jednak wykupi wcześniej NNW – otrzyma pieniądze z tej właśnie polisy.

Krótkoterminowe ubezpieczenie OC – jak to działa?

OC krótkoterminowe to takie samo ubezpieczenie jak standardowe OC. Zarówno zakres odpowiedzialności towarzystw ubezpieczeniowych, jak i suma ubezpieczenia są identyczne jak przy całorocznej polisie.

Jedyna różnica jest taka, że obowiązuje ono przez krótszy okres, czyli przez 30 dni i nigdy nie odnawia się automatycznie.

Kiedy można kupić całoroczne ubezpieczenie OC na 12 miesięcy?

Ubezpieczenie OC na 12 miesięcy można zakupić, kiedy sprowadzony z zagranicy samochód zostanie zarejestrowany na stałe w Polsce, czyli w Wydziale Komunikacji właściwym ze względu na miejsce zamieszkania właściciela.

Po zarejestrowaniu auta urzędnik wyda od razu tzw. miękki dowód rejestracyjny na podstawie którego można podpisać umowę o OC. Rejestracja importowanego samochodu kosztuje 161,50 zł (chyba że kierowca zdecyduje się na tablice rejestracyjne z własnym wyróżnikiem – wtedy koszt wzrośnie do 1 081,50 zł).

Co zrobić z OC komisowym auta z zagranicy?

OC komisowe to potoczna nazwa na polisę, którą przekazuje handlarz, jeśli samochód jest sprowadzany przez pośrednika (np. komis). Ta polisa to zwykłe, krótkoterminowe OC ważne przez 30 dni. W tym okresie (30 dni) kierowca zobowiązany jest do zakupu całorocznego OC.

Z OC komisowym nie trzeba nic robić – wygaśnie ono datą przewidzianą w umowie i nie odnowi się automatycznie. Jednym słowem – umowę można włożyć do szuflady i zapomnieć o niej, nie obawiając się żadnych konsekwencji. Należy tylko bezwzględnie pamiętać o kupnie rocznego ubezpieczenia OC, zanim wygaśnie ochrona przewidziana polisą z komisu.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu z zagranicy?

Polisa OC dla samochód sprowadzonego z zagranicy kosztuje podobnie, jak dla zakupionego w Polsce. Firmy ubezpieczeniowe proszą często o podanie informacji, w jakim kraju samochód był zarejestrowany po raz pierwszy, ale nie ma to wpływu na wysokość składki.

Pakiet OC +AC – czy warto kupić dla samochodu sprowadzonego z zagranicy?

Dla potwierdzenia, że ceny OC dla pojazdów importowanych są takie same, jak dla polskich przeprowadzaliśmy przykładową symulację za pomocą kalkulatora OC AC na stronie najtaniejuagenta.pl.

Kierowcą jest 35-letni Marek z Tykocina, który chce ubezpieczyć samochód sprowadzony z Niemiec. Tym pojazdem jest 9-letni Volkswagen Golf 1.2.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
371,00 zł*
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
457,00 zł*
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
590,00 zł*
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
706,00 zł*
Benefia
371,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
457,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
590,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
706,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z dnia 03.01.2024 dla Marka z Tykocina, 35 lat, samochód: Volkswagen Golf 1.2 2015 r.

Samo ubezpieczenie OC Marek może kupić już od 371 zł. Za 457 zł nabędzie pakiet OC i Assistance (naprawa na miejscu lub holowanie do 100 km). Jeżeli jednak zależy mu na ochronie np. od kradzieży, powinien rozważyć opcje z Autocasco. Taki pakiet proponuje mu Link4 za 590 zł, ale niestety jest to AC mini, chroniące tylko od żywiołów. Odszkodowanie w razie kradzieży gwarantuje pakiet polis (OC, AC i Assistance) od Uniqa za 706 zł.

Gdzie ubezpieczyć samochód i kupić najtańsze OC i AC?

Całoroczne ubezpieczenie OC dla pojazdu z zagranicy można kupić po rejestracji auta w Wydziale Komunikacji. Polisę sprzeda każda firma ubezpieczeniowa, ale nie zawsze opłaca się korzystać z usług pierwszego ubezpieczyciela, który wyświetli się w wyszukiwarce.

Ubezpieczenia OC są takie same – tzn. w każdej firmie jest identyczny zakres ochrony, ale wysokości składek różnią się nawet o kilkaset złotych. Zanim podpiszemy umowę o polisę OC, warto porównywać w kalkulatorze oferty kilku firm i wybrać propozycję z najniższą składką. Nie ma sensu płacić więcej niż najniższa cena, ponieważ dopłata nic nie da. Niezależenie, czy ubezpieczenie OC będzie kosztowało 500 czy 2 000 zł – ochrona jest dokładnie taka sama.

Dopełnieniem do OC jest ubezpieczenie AC. Jest ono co prawda dobrowolne, ale przydatne. Decydując się na zakup tych polis (OC i AC) w pakiecie, czyli w ramach jednej umowy, można sporo zaoszczędzić.

 

Ubezpieczenie pojazdu sprowadzonego z zagranicy – warto wiedzieć:

 1. Auto sprowadzone z zagranicy musi mieć wykupione standardowe OC (na rok) lub krótkoterminowe.
 2. Krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z innego kraju można podpisać tylko po bezpośrednim kontakcie z towarzystwem (tej polisy nie da się kupić online).
 3. Właściciel pojazdu sprowadzonego z zagranicy, który nie posiada ważnego OC, może to auto wwieźć do Polski wyłącznie na lawecie.
 4. Za poruszanie się po drodze samochodem bez ważnego OC grożą wysokie kary.
 5. OC komisowe to polisa krótkoterminowa, która wygaśnie samoistnie po 30 dniach i się nie odnowi. Najpóźniej ostatniego dnia jej ważności należy kupić całoroczne OC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy

 1. Czy można ubezpieczyć zagraniczne auto w Polsce?

  Nie można kupić całorocznego ubezpieczenia OC dla samochodu, który nie jest zarejestrowany w Polsce. Dla takiego auta właściwe jest ubezpieczenie OC krótkoterminowe, tj. polisa z takim samym zakresem ochrony jak standardowe OC, ale ważna przez 30 dni.
 2. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy?

  Cena OC dla sprowadzanego auta będzie taka sama, jak dla samochodu z Polski. Firmy ubezpieczeniowe nie kalkulują składki na podstawie kraju pierwszej rejestracji, ale parametrów samochodu i danych kierowcy.
 3. Czy do rejestracji pojazdu z zagranicy potrzebne jest ubezpieczenie?

  Aby zarejestrować w Wydziale Komunikacji samochód sprowadzony z zagranicy należy przedstawić w urzędzie krótkoterminową polisę.
 4. Czy można ubezpieczyć auto niezarejestrowane w Polsce?

  Dla takiego samochodu można kupić OC na 30 dni.
 5. Jak ubezpieczyć auto na niemieckich blachach?

  Najpierw należy zarejestrować samochód w Wydziale Komunikacji, a po otrzymaniu polskiej rejestracji - wykupić standardowe ubezpieczenie auta.
Justyna Czerwińska
[Głosów: 2 Średnia: 5]