Sprawdzanie auta przed kupnem – krok po kroku

Wiele osób decydując się na zakup używanego samochodu, obawia się nieuczciwych sprzedawców czy ukrytych usterek. Do zakupu auta z drugiej ręki można się przygotować. Sprawdzimy, jak sprawdzić historię pojazdu oraz zweryfikować jego stan techniczny.

W ogłoszeniach sprzedaży aut właściciele zazwyczaj zachwalają swoje samochody. Nie można jednak wierzyć na słowo, bo nie wszyscy sprzedawcy zawsze mówią prawdę. Przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży warto wykorzystać wszystkie możliwości sprawdzenia samochodu przed zakupem.

Jak sprawdzić historię auta?

Pierwszą stroną internetową, jaką powinna znać osoba przymierzająca się do zakupu auta jest historiapojazdu.gov.pl. To właśnie dzięki niej można się dowiedzieć m.in.: czy samochód był kradziony, czy właściciel nie podał w ogłoszeniu innego przebiegu. Na większości ofert o sprzedaży samochodu są podane dane auta, które trzeba mieć, aby skorzystać ze strony historiapojazdugov.pl. Są to:

 • numer rejestracyjny,
 • data pierwszej rejestracji,
 • numer VIN.

Jakie jeszcze informacje możesz uzyskać ze strony historiapojazdu.gov.pl:

 • dane techniczne pojazdu: marka, model, pojemność silnika, liczba kW,
 • data ważności badań technicznych,
 • informacja o poprzednich i dodatkowych badaniach technicznych,
 • odczyty stanu licznika z kontroli drogowych,
 • datę ważności ubezpieczenia OC,
 • informacje o liczbie właścicieli (czy była to osoba fizyczna, czy firma),
 • daty zbycia pojazdu,
 • czy pojazd był kiedykolwiek wycofany z ruchu.

Jeżeli sprzedający nie podaje w ogłoszeniu wszystkich niezbędnych danych do sprawdzenia auta, poproś, aby ci je podał, ponieważ na podstawie informacji ze strony możesz już nawet nie chcieć oglądać auta. W przypadku niepokojących informacji np. dużej liczbie właścicieli, informacji o dodatkowym badaniu technicznym po szkodzie znacznej dany samochód nie jest już interesującym zakupem.

Jak sprawdzić historię samochodu z zagranicy?

Strona historiapojazdu.gov.pl ma także zakładkę z danymi zagranicznymi. Jednak w sytuacji, gdy samochód nie jest zarejestrowany w Polsce, nie będziesz mógł skorzystać z tej strony. Jedyną możliwością na sprawdzenie samochodów sprowadzonych z zagranicy jest zalogowanie się do serwisu za pomocą Profilu Zaufanego. Dane zagraniczne są pobierane z baz: Carfax, autoDNA, carVertical. Można tam sprawdzić m.in. czy pojazd:

 • służył jako taxi,
 • miał rozbieżności drogomierza,
 • był niedopuszczony do ruchu,
 • był złomowany,
 • był kradziony,
 • był uszkodzony lub powypadkowy,
 • miał akcje serwisowe producenta,
 • miał szkodę całkowitą lub zniszczenie powodziowe.

Możesz też skorzystać z płatnych raportów, gdzie można nawet znaleźć zdjęcia uszkodzeń i dokładne daty zdarzeń. Sprawdzisz tam też szczegółowe wyposażenie. Płatne raporty to koszt około 100 zł. Warto więc przemyśleć czy nie opłaca się ich wykupić, aby mieć pewność co do historii swojego przyszłego auta.

Jak sprawdzić stan techniczny samochodu?

Jeżeli znasz już historię swojego auta i nic nie wzbudza wątpliwości to można przejść do weryfikacji stanu technicznego samochodu. Może sprawdzić auto na wiele sposobów.

W Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO)

Jedynym minusem sprawdzenia auta w ASO jest cena. Sprawdzenie samochodu przez pracowników Autoryzowanej Sieci Obsługi kosztuje od 200 do 500 zł. Jednak przy zakupie używanego auta o wartości ponad 20 tys. warto przeanalizować taką usługę szczególnie w sytuacji, gdy nie masz dostatecznej wiedzy, aby samodzielnie dokonać oględzin. Pracownicy Autoryzowanych Stacji Obsługi mają dostęp do historii serwisowej, specjalistyczne sprzęty diagnostyczne. Znają poszczególne modele i wiedzą co się najczęściej psuje. Dodatkowo serwisy mają różnych specjalistów, więc i blacharz, i elektryk mogą obejrzeć auto.

W niezależnym serwisie samochodowym

Gdy sam nie jesteś w stanie określić stanu technicznego auta, możesz skorzystać z każdego serwisu samochodowego. Nie musisz wybierać opcji ASO, gdy np. kupujesz tańszy samochód i nie będzie to opłacalne. Koszt wizyty w niezależnym serwisie samochodowym zaczyna się od 100 zł i także możesz liczyć na opinię fachowca. Gdy kupujesz auto w okolicy, której nie znasz warto wcześniej zapoznać się z opiniami innych kierowców w internecie. Nie musisz korzystać z warsztatu polecanego przez sprzedającego, ponieważ może być to mechanik współpracujący ze sprzedawcą i jego ocena stanu technicznego pojazdu może nie być rzetelna.

Za pomocą niezależnego eksperta

Jeżeli szukasz samochodów w ogłoszeniach z całej Polski i wahasz się czy jechać tyle kilometrów, aby zobaczyć auto, możesz wynająć eksperta, który za ciebie dokona oględzin pojazdu. Powstało dużo firm, które zajmują się weryfikowaniem ogłoszeń i sprawdzaniem stanu technicznego. W zależności od wybranego pakietu możesz zlecić sprawdzenie nawet kilku pojazdów. Ekspertami są zazwyczaj doświadczeni mechanicy. Na zlecenie mogą sprawdzić czy pojazd jest bezwypadkowy, zbadają miernikiem powłokę lakierniczą, dokonają oględzin komory silnika, wnętrza pojazdu. Mogą wykonać także zdjęcia. Koszt takiej usługi zaczyna się od 50 zł, a przy wyższych pakietach cena może wynosić ok. 500 zł.

Za pomocą rzeczoznawcy samochodowego

Do sprawdzenia stanu technicznego pojazdu możesz wynająć także rzeczoznawcę samochodowego. Jeżeli szukasz aut określonej marki, możesz znaleźć fachowca, który specjalizuje się właśnie w autach konkretnego producenta. Rzeczoznawca może obejrzeć komorę silnika i podwozie samochodu, sprawdzić sprawność układu hamulcowego, kierowniczego, a także zawieszenie. Zbada także powłokę lakieru miernikiem. W zależności od zakresu prac koszt wynajęcia rzeczoznawcy zaczyna się od 350 zł.

Jeżeli decydujesz się na skorzystanie z usług rzeczoznawcy, sprawdź przez podpisaniem umowy, czy dana osoba posiada stosowne uprawniania. Na stronie Ministerstwa Rozwoju znajduje się Centralny Rejestr Rzeczoznawców Majątkowych i możesz tam wyszukać potencjalnego rzeczoznawcę – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Samodzielna ocena stanu technicznego pojazdu

Możesz także sam dokonać oględzin auta. Trzeba jednak posiadać nieco wiedzy motoryzacyjnej. Jeżeli temat samochodów nie jest ci obcy i jedziesz sam na oględziny, pamiętaj, żeby sprawdzić:

 • powłokę lakieru – możesz użyć do tego miernik lakieru,
 • spód samochodu – czy nie jest zardzewiałe,
 • komora silnika – olej silnikowy, wycieki, kolor spalin, dziwne odgłosy,
 • klocki hamulcowe,
 • światła,
 • opony,
 • szyby,
 • systemy elektroniczne,
 • drzwi.

Podczas jazdy próbnej warto wyłączyć radio, aby wsłuchać się w odgłosy auta. Dodatkowo można przejechać się po drodze z nierównościami, aby sprawdzić zawieszenie.

Jeżeli uważasz, że twoja wiedza o samochodach nie jest wystarczająca, warto zwrócić się o pomoc do fachowca. Upewnisz się, że kupujesz właściwe auto, jeżeli potwierdzi to dobry specjalista.

Jak spisać umowę kupna-sprzedaży samochodu?

Gdy kupujesz używany samochód trzeba spisać umowę kupna-sprzedaży w dwóch egzemplarzach dla każdej ze stron. Można pobrać gotowy wzór z internetu, jednak, gdy nie możesz go wydrukować możesz spisać dane ręcznie. Warto posłużyć się wzorem, ponieważ umowa zawiera kilka istotnych punktów, o których nie można zapomnieć.

Oto, co musi się znaleźć na umowie kupna-sprzedaży:

 • data i miejsce podpisania,
 • dane sprzedającego i kupującego (imię, nazwisko, PESEL, adres, seria i numer dowodu osobistego),
 • opis przedmiotu umowy, czyli numer rejestracyjny, numer VIN, marka, rok produkcji,
 • oświadczenie sprzedającego, że pojazd jest jego własnością,
 • oświadczenie kupującego, że stan techniczny jest mu znany,
 • kwota zakupu,
 • informacja, że w sprawach nieuregulowanych niniejszą umową mają zastosowanie przepisy Kodeksu Cywilnego,
 • podpisy sprzedającego i kupującego.

Jak sprawdzić ważność OC samochodu?

Podczas zakupu samochodu sprzedający musi przekazać nowemu właścicielowi aktualną polisę OC. Warto od razu po zakupie sprawdzić czy polisa jest ważna i opłacona oraz czy ubezpieczyciel nie dokona rekalkulacji składki. Najpierw można zweryfikować polisę na stronie UFG. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny lub numer VIN i system wskaże, czy na dany dzień jest ważna polisa. O płatnościach i rekalkulacji składki informacji możesz zasięgnąć u agenta ubezpieczeniowego lub na infolinii ubezpieczyciela. Jeżeli rekalkulacja będzie dla ciebie niekorzystna, możesz wypowiedzieć polisę i zawrzeć nową.

Przykład:

Pan Maciej kupił używanego Opla Astrę w maju 2023 roku. Sprzedający zapewniał go, że polisa jest ważna i opłacona do 13 marca 2024 roku. Pan Maciej postanowił zweryfikować u ubezpieczyciela czy faktycznie tak jest. Dobrze, że tak zrobił, ponieważ okazało się, że polisa wprawdzie jest ważna do marca 2023 roku, jednak jest podzielona na 4 raty, a opłacona jest tylko 1. Pan Maciej musiałby dopłacić 619 zł, aby korzystać z polisy do marca 2024 roku. Poszukał jednak oferty OC i znalazł za 384 zł na cały rok. Wypowiedział polisę po zbywcy i wykupił swoją, zaoszczędzając przy tym ponad 200 zł.

Sprawdzenie samochodu przed zakupem – co warto wiedzieć?

 1. Przygotowując się do zakupu auta, warto skorzystać ze strony historiapojazdu.gov.pl
 2. Możesz wynająć specjalistę, który sprawdzi stan techniczny twojego potencjalnego samochodu.
 3. Wzór umowy kupna-sprzedaży można pobrać z internetu.
 4. Po zakupie samochodu sprawdź ważność polisy na stronie UFG.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o sprawdzenie samochodu przed zakupem

 1. Na jakie informacje zwrócić uwagę po otrzymaniu danych na stronie historiapojazdu.gov?

  Jeżeli szukasz swojego używanego auta, informacje ze strony historiapojazdu.gov mogą być bardzo pomocne. Od razu możesz sprawdzić, czy przebieg zgadza się z tym podanym przez sprzedawcę. Można także sprawdzić liczbę właścicieli i zweryfikować to z ogłoszeniem. A nawet czy samochód brał udział w wypadku i została uszkodzona konstrukcja nośna i zalecono dodatkowe badanie techniczne.
 2. Kto powinien zgłosić zmianę własności samochodu do ubezpieczyciela?

  Zbywca powinien zgłosić do ubezpieczyciela zmianę własności. Ma na to 14 dni. Natomiast nowy właściciel może skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym, aby dowiedzieć się o terminach płatności rat i o ewentualnej rekalkulacji.
 3. Czy można kupić samochód bez ważnego OC?

  Zgodnie z prawem zbywca powinien sprzedać samochód z ważnym OC. Czasem jednak z różnych przyczyn ktoś chce sprzedać auto bez OC. Jeżeli chcesz taki kupić, nie musisz się tym przejmować. W sytuacji, gdy auto ma dobrą historię i jest sprawne, nie musisz z niego rezygnować. Wystarczy, że wykupisz OC od razu tego samego dnia na ten samochód i możesz się nim poruszać. Ewentualna kara za brak OC będzie należała do poprzedniego właściciela.
 4. Czy można kupić samochód bez ważnego przeglądu?

  Jeżeli ktoś chce sprzedać samochód bez ważnego przeglądu powinna zapalić ci się lampka ostrzegawcza. Być może auto nie przeszło badania technicznego i właściciel chce się pozbyć problemu. Jednak, jeśli auto dalej pozostaje w twoim zainteresowaniu, możesz udać się na stację diagnostyczną i zrobić przegląd. Wtedy okaże się jaki jest stan techniczny auta.
 5. Czy można kontynuować OC po zbywcy?

  Tak. Możesz korzystać z polisy po zbywcy do końca jej trwania. Jednak trzeba pamiętać, że OC po zbywcy nie odnawia się automatycznie, dlatego będziesz musiał zawrzeć nową polisę na siebie. Nie warto dopuścić do przerwy w ubezpieczeniu, ponieważ Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nalicza karę w zależności od długości braku OC.
Patrycja Purzycka
[Głosów: 1 Średnia: 5]